Քառյակը միակարծիք է. հոսանքի թանկացումը քաղաքական որոշման արդյունք է
ԱԺ չորս խմբակցություններն այսօր հանդես եկան համատեղ մամուլի ասուլիսով` ամփոփելով էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման հարցի շուրջ ծավալված երեկվա իրադարձությունները:
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանն ասաց, որ քառյակի ներկայացուցիչները երեկ մասնակցել են ՀԾԿՀ-ում էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերաբերյալ հանձնաժողովի նիստին և հիմնավոր փաստարկներ են ներկայացրել, թե ինչու հոսանքի գինը չպետք է թանկանա:
Նա ասաց, որ հանձնաժողովի անդամների և արտադրող ընկերությունների ղեկավարների կողմից որևէ հակափաստարկ չհնչեց, ու նրանք միաձայն քվեարկեցին թանկացման օգտին: Մելքումյանը նշեց, որ եթե այս կերպ շարունակվի, էլեկտրաէներգիայի գինը կշարունակի թանկանալ տարեցտարի: «Պետությունը կարող է այս քայլերը իրականացնել` մեղմելու համար, և խնդիրը ոչ թե մասնագիտական դաշտում է, այլ քաղաքական, և մենք երեկ ականտեսը եղանք` որոշումը միայն քաղաքական դաշտում է»,- ասաց Միքայել Մելքումյանը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն էլ ասաց, որ, իր կարծիքով, երեկվա կայացրած որոշումը քաղաքական էր: Ըստ նրա` ՀԾԿՀ «կրակն է ընկել» քաղաքական որոշումների ձեռքին, որն իրականացնում է իշխանությունը: Հակոբյանի խոսքով` քառյակը երբեք չի գնացել կատեգորիկ մերժման, գնացել է այլընտրանքի ճանապարհով, առաջարկել է լուծումներ, ու այս դեպքում էլ իրենք գնալու են նման քայլի, որովհետև տեսնում են, որ կան մութ գործարքներ:
«Կտեսնեք, որ այն ինչ արվում է, նկատի ունեմ էլեկտրաէներգիայի թանկացումը, կարող է ընդհանրապես չարվել, միայն եթե կարողանանք թափանցիկ ապահովել, թե ինչպես է գործում համակարգը: Այո, փակ տարածք է, չկա թափանցիկ հայացք, որ վերահսկենք` ինչ է կատարվում այստեղ: Սա հակաօրինական է, ու քառյակը բավական ուշադիր է սրա նկատմամբ»,- նշեց նա:
Հակոբյանը հավելեց, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման արդյունքում կյանքը մոտավորապես տասը տոկոսով թանկանալու է: «Սա ոչ մեկ չի ժխտում, ու մենք վաղը սրա ականատեսն ենք լինելու: Այն երեք չորս ամիսը, որը մենք մտածում էինք տալ իշխանությանը, իշխանությունը բոլորորովին այլ կերպ է հասկացել ու, օգտագործելով այս պաուզան, նման որոշումներ է պարտադրում ժողովրդին: Եթե իշխանությունը քաղաքական այս պաուզան օգտագործում է, որ նման որոշումներ պարտադրի ժողովրդին, ապա մենք աշնանը համարժեք պատասխան կտանք նման իշխանությանը»,- նշեց Հակոբյանը:
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն էլ ասաց, թե իշխանությունները վստահ էին, որ հանձնաժողովը քվեարկելու է էլեկտրաէներգիայի թանկացման օգտին: «Իրենք հարյուր տոկոսով գիտեին, որ Ռոբերտ Նազարյանի հանձնաժողովը խելոք, ղզիկ-մզիկ քվեարկելու է, ու բոլորը հայացքները ներքև քվեարկեցին: Փաստ էր, որ որոշումը քաղաքական էր: Այս անգամ մեր արգումենտները և քաղաքական էին, և ֆինանսական»,- շեշտեց ՀԱԿ պատգամավորը` ավելացնելով, որ ՀԾԿՀ-ն սուսիկ-փուսիկ կատարում է իշխանության պատվերը, ու բացարձակ անկախ մարմին չէ:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանն էլ նշեց, որ իշխանությունները ցանկացած իրավիճակում, որտեղ սոցիալական, քաղաքական հնչեղության հարցեր են առաջանում, բացահայտում են իրենց իսկ սնանկությունը: Նա նշեց, որ մենք ականատես ենք դառնում փլուզվող տնտեսության, ապա հավելեց, որ իշխանությունները ունեն ֆինանսական միջոցների կարիք, որոնց համար կա երկու աղբյուր: «Առաջին աղբյուրը ժողովրդից կորզելն է, ինչ հնարավոր է, ինչ մնացել է, մյուսն էլ՝ դրսից պարտքեր բերելը: Սա հասկանալու համար մեծ խելք չի պահանջվում… Մենք ունենք էներգետիկ համակարգ, որը պետք է տնտեսության շարժիչ ուժը դառնար, բայց այդ համակարգը իր ուժը կորցնում է: Մենք եղել ենք էներգիայի արտահանող, բայց սա էլ հարվածի տակ է, որովհետև պարզվում է, որ մենք էներգիա Վրաստանից ստանում ենք: Ուստի կա տնտեսությունը փրկելու կարիք: Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմինն էլ իր դերի մեջ չէ, չի կատարում իր քայլերը, գործառույթները, և այստեղ հիմք կա Սահմանադրական դատարան դիմելու` օրենքի թերությունները վերհանելու ուղղությամբ: Ճիշտը այն կլիներ, որ հետաձգտվեր քվերակությունը, բայց պատվեր կար վերևից»,- ընդգծեց Ա. Ռուստամյանը:
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանի երեկվա հայտարարությանը, թե պետք է համապատասխան աջակցություն ցուցաբերել անապահով խավի համար էլէկտրաէներգիայի թանկացման հարցով, Արամ Մանուկյանն ասաց, թե դա փուչ խոստում է: «Գազի գնի թանկացման հետ կապված էլ նման խոստումներ էին արել, բայց չեն արել: Սա քամի է, սա փուչ խոստում է և չի իրականանալու, իսկ եթե անգամ իրականա, ոչ մի խնդիր չի լուծելու, որովհետև գնաճի դեմը չի կարող կանգնեցնել, մարդկանց գնողունակության նվազման վրա չի կարող ազդել»,- նշեց Մանուկյանը:
Ռուբեն Հակոբյանն էլ ասաց, թե Ս. Սարգսյանի հայտարարությունից տպավորություն ունի, որ նա երեկ նոր է տեղեկացել էլեկտրաէներգիայի թանկացման մասին: Ըստ նրա` դա պարզապես մարտավարական քայլ է` խնդիր չլուծող:
Արմեն Ռուստամյանն էլ ասաց, թե իրենք անապահով խավ ասելով տարբեր բաներ են հասկանում: «Երբ ասում ենք անապահով խավ, մեր պատկերացմամբ նա է, ով կենսաապահովման նվազագույն բյուջեից պակաս եկամուտ ունի: Իսկ իրենց համար դա բոլորովին այլ է: Մեզ համար անապահով է հասարակության յոթանասուն տոկոսը, որովհետև չունի նվազագույն եկամուտներ»,- նշեց Ռուստամյանը:
Ի դեպ, Արամ Մանուկյանն ասաց, թե քառյակը էլեկտրաէներգիայի թանկացման առնչությամբ որոշում չունի, բայց այն, որ կարելի է թանկացում չանել, համոզված է. «Մենք ուզում ենք իշխանությանը համոզել, որ թանկացման չգնան, որովհետև արտագաղթ է տեղի ունենալու, գնաճ: Գուցե անհույս լավատեսություն է` համոզենք հետ կանգնեն այս խնդրից, բայց մենք նպատակ չունենք նրանց խարազանելու»:

Representatives of four non-ruling parliamentary factions — Armenian Revolutionary Federation, Heritage Party, Armenian National Congress, and Prosperous Armenia Party — at a press conference today all agreed that the recent increase in the electricity tariff was as a result of a political decision.
Representatives of the four parties participated in yesterday's Public Services Regulatory Commission (PSRC) meeting and, according to Prosperous Armenia Party (BHK) MP Mikyael Melkumyan, presented reasonable arguments against the electricity price hike.
Melkumyan said that Commission members and company heads made no counterarguments and voted unanimously in favor of the price increase. According to the MP, if things continue this way, the price of electricity will increase year after year. "The state might take these steps to mitigate [the problem], which is not in the professional, but in the political arena, and we witnessed this yesterday — the decision is only in the political arena," he said.
Head of the Heritage Party faction, Ruben Hakobyan, agreed, saying that yesterday's decision was political. According to him, the PSRC has succumbed to political decisions carried out by the ruling authorities. Hakobyan said their group of four non-ruling parties never opted for categorical rejection but took an alternative path, proposing solutions, and in this case too it will take similar action because it sees the existence of shady deals.
"You'll see, that which is being done — I'm referring to electricity becoming more expensive — doesn't have to be done, if only we are able to ensure transparency in how the system works. Yes, it's a closed space, there is no transparent gaze, for us to supervise what's happening here. This is against the law, and the quartet [the four non-ruling parties] is attentive in this matter," he said.
As a result of the electricity price hike, life will increase by about 10%, Hakobyan added. "No one denies this, and tomorrow we are going to witness this. Those 3, 4 months that we were thinking to give to the authorities, the authorities understood completely differently and, taking advantage of this break, are forcing such decisions on the people. If the authorities are using this political break to force these decisions on people, then we will give an adequate response to the authorities in the fall," he said.
Secretary of the Armenian National Congress (HAK) faction, Aram Manukyan, said the authorities were confident that the Commission would vote in favor of increasing the electricity tariff. "They knew 100% that [PSRC Chair] Robert Nazaryan's Commission will vote quietly, and all voted facing downward. It's a fact that the decision was political. This time our arguments were both political and financial," he said, adding that the PSRC is meekly carrying out the authorities' orders and is not an independent body.
Armenian Revolutionary Federation (ARF-D) MP Armen Rustamyan, in turn, said that the ruling authorities identify any situation that evoke issues that have social or political resonance with bankruptcy. He said that we are witness to a collapsing economy, adding that the authorities have a need for financial resources, for which there are two sources: "The first source is to extort from the people, which is possible, what remains; the other is acquiring debts from abroad. We don't need brains to understand this… We have an energy system that should've become the driving force behind the economy, but this system is losing its power. We've been an energy exporter, but this too is under attack because it turns out that we get energy from Georgia. So there's a need to save the economy. Also, the body regulating public services is not carrying out its role, not taking its steps, [fulfilling its] functions, and so there are grounds to appeal to the Constitutional Court, in terms of revealing shortcomings in the law. What would've been better is if the vote was postponed, but there was an order from above," he said.
As for Armenian President Serzh Sargsyan's statement yesterday, that assistance should be provided to socially vulnerable families to ease the burden of the electricity price hike, Manukyan said it's an empty promise. "Similar promises were made after the price of [natural] gas increased, but they didn't carry them out. This is […] an empty promise and won't be implemented, and even if it is, it won't solve anything because it can't stop inflation; it can't effect the drop in [consumer] purchasing power," he said.
Hakobyan said he has the impression from Sargsyan's statement that the latter found out about the electricity price increase only yesterday. According to him, state assistance to poor families is simply a tactical move — it won't solve the problem.
Rustamyan added that by saying "below poverty line" they understand different things. "When we say below the poverty line, we imagine that to be those who have an income less than the minimum budget. But for them [the authorities], it's something completely different. For us, 70% of the public is below the poverty line because it doesn't make the minimum income," he said.
The four non-ruling parties, Manukyan said, haven't come to a decision on the electricity price hike, but they're convinced that the electricity tariff doesn't have to be raised. "We want to convince the authorities not to increase the rate because it will lead to emigration, to inflation. Perhaps it's hopeless optimism, let's convince them to step back from this issue, but we don't plan to lash out at them."