Սփյուռքահայ ազատամարտիկը որդուն Հայաստան զինծառայության է բերել
Ջորջ Պողոսյանը մոտ 30 տարի բնակվում է Ֆրանսիայում: Նա Հայաստան է եկել որդուն՝ 18-ամյա Նարեկին, զինծառայության ուղարկելու համար: Երեկ Նարեկի զորակոչվել է բանակ, ավելի կոնկրետ՝ Մեղրիի զորամաս: Այս մասին խոսելիս Ջորջն ու նրա տիկինը՝ Արմինեն, թաքցնում են հուզմունքը, որովհետև, ըստ նրանց, հպարտությունն ավելի ուժեղ է:
Մեր զրույցի ընթացքում երկուսն էլ ժպտում են, ընդգծված համեստությամբ են խոսում իրենց քայլի մասին: Ամուսնացել են արցախյան պատերազմից հետո՝ 1994-ին: Արմինեն Երևանից է, իսկ Ջորջը Հայաստան էր եկել 1993 թ.-ին՝ մասնակցելու պատերազմին: «Եկել էի մեկ կտոր պատերազմին մասնակցելու»,- ասում է նա:
Կյանքը՝ պատերազմից պատերազմ
Ջորջ Պողոսյանը Ֆրանսիա էր տեղափոխվել 1984 թ. Լիբանանից, երբ դեռ պատերազմ էր այնտեղ: Նշում է, որ մասնակցում էր Բեյրութի հայկական թաղամասերի ինքնապաշտպանությանը, 1978 թ.-ին ոտքից վիրավորվել է: Իսկ Ֆրանսիա գնացել էր աշխատելու նպատակով: Սկզբից աշխատում էր տրիկոտաժի արտադրամասում՝ բանվոր էր, հետո արդեն ինքն էր գործվածք արտադրում: Հայաստան առաջին անգամ եկել է 1993 թ.: Պատմում է, որ, օդանավակայանում իջնելով, տաքսու վարորդը հարցրել էր, թե որտեղ պիտի գնա: Պատասխանել էր. «Ինձ զորամաս տարեք»: Վարորդը զարմացել էր, թե «Ֆրանսիան թողել, եկե՞լ ես»: Ջորջը ժպտացել էր: Զորամաս էին տարել, հետո՝ «Էրեբունի» օդանավակայան, որտեղ 3 օր սպասել էր ուղղաթիռին: Այդտեղից էլ տարել էին «Եղնիկներ» պարտիզանական ջոկատ:
Այդ ժամանակ արդեն ջոկատի հրամանատար Շահեն Մեղրյանը զոհվել էր, և ջոկատը ղեկավարում էր Սերգեյ Չալյանը: Մինչև պատերազմի վերջը մնացել է «Եղնիկներում», սակայն այդ ընթացքում երեք անգամ Ֆրանսիա է գնացել: Ասում է՝ հարկադրված էր գնալ, քանի որ այդ ժամանակ Ֆրանսիայում կացության վկայագիր ուներ, իսկ ըստ տեղի օրենքի, եթե 3 ամսից ավելի բացակայեր, կկորցներ կարգավիճակը: Սակայն Ֆրանսիա գնալն էլ առիթ էր այնտեղից օգնություն բերելու՝ ռացիայի անտեննաներ, մարտկոցներ: Հարցնում եմ, թե վախ չկար արդյոք Ֆրանսիայից հասնել Արցախ՝ պատերազմին մասնակցելու համար, պատասխանում է. «Բեյրութում արդեն սովորել էի պատերազմին, չէի վախենում»:
Ինչո՞ւ Նարեկը պետք է ծառայեր
Ջորջ Պողոսյանը երկու զավակ ունի՝ Նարեկն ու Մարոն: Նարեկն ավագն է: «Ես միշտ ուզում էի, որ Նարեկը ծառայի Հայաստանում»,- ասում է Ջ. Պողոսյանը՝ հայացքը հառելով դեպի պատուհանը: Ընտանիքից միայն նա չունի ՀՀ քաղաքացիություն, ինչի համար փաստաթղթերը կարգավորում է: Տարիներ առաջ է որոշել, որ երբ Նարեկի 18 տարին լրանա, կհաստատվի Հայաստանում: Դա պայմանավորված էր մի քանի գործոններով: Դրանք թվարկելիս Ջորջ Պողոսյանի դեմքին կորում է ժպիտը: Ասում է՝ իր պապը Ցեղասպանությունից փրկվել էր, 8 տարեկանում Ադանայից Սիրիա էր հասել, այնուհետ՝ Լիբանան:
«Մեծ հայրս շատ տառապեց: Նա ինձ պատմել էր, որ երկու գործ էր անում՝ կոշիկ էր ներկում փոքր տարիքում և գնում էր ատամնաբույժ էր սովորում: Դա 1920-30-ական թթ. էին: Մեծ հայրս դարձավ ատամնաբույժ, ստացավ դոկտորի դիպլոմ: Ինձ պատմել էր, թե ինչ տանջանքներ էր տեսել, իր հորը մորթել էին... Փոքր տարիքում այս պատմությունը շատ ազդեց ինձ վրա: Երբ պատերազմն սկսեց, ես համոզված էի, որ միայն հայն է, որ իր սահմանները կարող է պահել, ուրիշը չի կարող պահել: Եվ եթե մենք երկիր չունենանք, ուրեմն, ազգ չենք, ոչինչ ենք»,- ասում է նա:
Ֆրանիսայում ապրելով՝ տեսնում էր տասնյակ հազարավոր հայերի ձուլումը: Նշում է, որ ծանր է տանում այդ փաստը: Ֆրանսիայում այսօր քիչ հայ ընտանիքներ են մնացել, որոնք հայերեն են խոսում: Իրենից էլ ջանքեր են պահանջվել՝ իր երեխաներին հայ պահելու համար: «Գիտեք, եթե ես ասեմ՝ թող իմ երեխան չծառայի, ուրիշի երեխան ծառայի, դա խաբեություն է, ինքս ինձ խաբում եմ: Ինչո՞ւ ուրիշի երեխան պիտի ծառայի, իմ երեխան պիտի չծառայի: Էդ դեպքում ես կեղծ հայասեր կլինեմ»,- ասում է Ջ. Պողոսյանը: Որպես հայր՝ մտահոգություններ ունի: «Վստահ եմ, որ մի քիչ տխուր օրեր կանցկացնի, բայց անուշ օրեր էլ է տեսնելու: Այդ անուշ օրերը քաղաքում չի կարող տեսնել: Մեկը մյուսին լրացնում են», -նշում է զրուցակիցս:
Ինչո՞ւ Հայաստանը երազանքի հայրենիքը չէ
2009-ից հետո ամեն տարի հինգ անգամ Հայաստան էր գալիս-գնում: Երկիրն, ըստ նրա, զարգացել է, բայց սա իր երազանքի հայրենիքը չէ, որովհետև դեռևս կան սխալներ: Դրանք ղեկավարության սխալներն են, որոնք հույս ունի, կշտկվեն:
«Օրինակ, ես ցանկացա գործս դնել այստեղ, հաստոցները բերել: Գնացի մաքսատուն: Ասացի իմ ցանկությունը, որ գործարանս վաճառելու փոխարեն ուզում եմ բերել այստեղ աշխատեցնել: Հարցրեցի, թե ինչքան գումար է անհրաժեշտ, և թուղթ տան, որպեսզի իմանամ, թե քանի հաստոց պիտի բերեմ և ինչքան գումար պիտի վճարեմ: Ես ուրիշ բաների հանդիպեցի այդ հարցը տալուց: Այնպիսի օրենքներ կան, որոնք պիտի շտկվեն, նայվեն, երկիրն առաջ գնա, զարգանա: Թող պետությունն այս ասածս նայի՝ ճի՞շտ եմ ասում թե՞ ոչ: Պետությունը քեզ թիվ ասելու փոխարեն սկսում է խաբել: Ասում են՝ բեր, մենք հետո կնայենք, կասենք: Միշտ փորձում են շրջանցել օրենքը»,- ասում է Ջորջ Պողոսյանը:
Նա առայժմ որևէ աշխատանք չունի Հայաստանում: Ասում է՝ կսպասի որդու վերադարձին, այնուհետ միասին կորոշեն հետագա անելիքները: Չնայած այդ ամենին՝ նշում է, որ շատ ուրախ է, որ Հայաստանում է, հատկապես հիմա, երբ որդին արդեն զինվոր է: «Մի փոքրիկ հուզմունք կա, հայրական զգացում է, բայց շատ ուրախ և հպարտ եմ»,- ասում է նա:

Diasporan Armenian War Veteran Brings Son to Armenia to Serve in Army
Georges Boghossian, who has been living in France for 30 years, has come to Armenia to send his son, 18-year-old Nareg, to military service. Yesterday, Nareg was drafted into the army and sent to the military unit in the southern Armenian town of Meghri, near the border with Iran. Speaking about this, Georges and his wife, Armine, conceal their anxiety because, they say, their pride is stronger.
During our conversation, both are smiling and speak about their move with pronounced modesty. They were married after the Nagorno-Karabakh War, in 1994. Armine is from Yerevan, while Georges came to Armenia in 1993 to fight in the war. "I had come to participate in one slice of the war," he says.
From One War to the Next
Georges Boghossian moved to France to work in 1984 from Lebanon, while the war was still ongoing. He says he participated in the defense of one of Beirut's Armenian neighborhoods, and in 1978, he was injured in his leg. In France, he initially worked in a textile factory as a labourer, then he himself began producing textiles. He came to Armenia for the first time in 1993. He describes the surprise of a Yerevan taxi driver who picked him up from the airport when he said he wanted to be taken to a military unit. "You've left France and come here?" the taxi driver said in astonishment. Georges smiled. He was taken to a military unit and then to the Erebuni Airport, where he waited 3 days for a helicopter, after which he was taken to the Yeghnikner guerrilla detachment.
Boghossian stayed at the military unit till the end of the war; however, he returned to France three times during that time. He said he was forced to go as he had a residence permit in France and couldn't be out of the country for more than 3 months; otherwise, he'd lose his residency. But going to France was also an occasion to bring assistance from there: transceiver station antennas, batteries. Asked if he wasn't afraid of going to Artsakh from France to participate in the war, Boghossian says: "I was already used to war in Beirut; I wasn't afraid."
Why Did Nareg Have to Serve in the Armenian Army?
Boghossian has two sons: Nareg, who is older, and Maron. "I always wanted Nareg to serve [in the military] in Armenia," he says. He is the only one in his family who doesn't have Republic of Armenia citizenship, for which he's getting his documents in order. Years ago he decided when Nareg turns 18, he'll move to Armenia. When he starts listing the reasons for this decision, his smile disappears. He says his grandfather survived the Armenian Genocide: at 8 years old, he managed to get to Syria from Adana, and then to Lebanon.
"My grandfather suffered a lot. He told me that he did two jobs: he painted shoes at a young age and went to study to become a dentist. This was in the 1920s, 30s. My grandfather became a dentist, received his PhD. He described what horrors he saw, that they slaughtered his father… This story had a huge effect on me when I was young. When the war began, I was convinced that only an Armenian can protect his borders; no one else can do it. And if we don't have a country, then we're not a nation — we're nothing," he said.
In France, he saw the assimilation of thousands of Armenians, saying it's hard for him to accept this fact. There are few families remaining in France today that speak Armenian. A lot of effort was required of him to keep his children Armenian. "You know, if I say, let my child not serve [in the army]; let another's child serve — that's deception; I am deceiving myself. Why should another's child serve and my child not serve? In that case, I would be a fake patriot," he says. As a father, he has concerns. "I'm sure [Nareg] will have some sad days, but he'll also see some sweet days. He can't see those sweet days in the city. One complements the other," he says.
Why is Armenia Not a Dream Homeland?
Since 2009, Boghossian has been coming to Armenia five times a year. The country, according to him, has developed, but it's not his dream homeland because there are still mistakes — mistakes of the leadership, which he hopes will be fixed.
"For example, I wanted to establish my work here, bring the machines [here]. I went to the customs office. I declared my intention, that instead of selling my factory, I want to bring it here. I asked how much money is needed and for a paper so that I know how many machines I have to bring and how much I have to pay. I was confronted with other things by asking these questions. There are laws that have to be corrected, reviewed, [for] the country to move forward, to develop. Let the state look at my remarks: am I right or not? Instead of giving you a figure, the state begins to deceive you. They say, bring it, we'll look at it later, [and] we'll let you know. They are always trying to bypass the law," he says.
Boghossian currently has no work in Armenia. He says, he'll wait for his son to return, then they'll decide together their future plans. Despite all this, he says he's very happy that he's in Armenia — especially now, when his son is a soldier. "There's a little anxiety, it's a fatherly feeling, but I'm very happy and proud," he says.