Սփյուռքահայ ազատամարտիկը որդուն Հայաստան զինծառայության է բերել
Ջորջ Պողոսյանը մոտ 30 տարի բնակվում է Ֆրանսիայում: Նա Հայաստան է եկել որդուն՝ 18-ամյա Նարեկին, զինծառայության ուղարկելու համար: Երեկ Նարեկի զորակոչվել է բանակ, ավելի կոնկրետ՝ Մեղրիի զորամաս: Այս մասին խոսելիս Ջորջն ու նրա տիկինը՝ Արմինեն, թաքցնում են հուզմունքը, որովհետև, ըստ նրանց, հպարտությունն ավելի ուժեղ է:
Մեր զրույցի ընթացքում երկուսն էլ ժպտում են, ընդգծված համեստությամբ են խոսում իրենց քայլի մասին: Ամուսնացել են արցախյան պատերազմից հետո՝ 1994-ին: Արմինեն Երևանից է, իսկ Ջորջը Հայաստան էր եկել 1993 թ.-ին՝ մասնակցելու պատերազմին: «Եկել էի մեկ կտոր պատերազմին մասնակցելու»,- ասում է նա:
Կյանքը՝ պատերազմից պատերազմ
Ջորջ Պողոսյանը Ֆրանսիա էր տեղափոխվել 1984 թ. Լիբանանից, երբ դեռ պատերազմ էր այնտեղ: Նշում է, որ մասնակցում էր Բեյրութի հայկական թաղամասերի ինքնապաշտպանությանը, 1978 թ.-ին ոտքից վիրավորվել է: Իսկ Ֆրանսիա գնացել էր աշխատելու նպատակով: Սկզբից աշխատում էր տրիկոտաժի արտադրամասում՝ բանվոր էր, հետո արդեն ինքն էր գործվածք արտադրում: Հայաստան առաջին անգամ եկել է 1993 թ.: Պատմում է, որ, օդանավակայանում իջնելով, տաքսու վարորդը հարցրել էր, թե որտեղ պիտի գնա: Պատասխանել էր. «Ինձ զորամաս տարեք»: Վարորդը զարմացել էր, թե «Ֆրանսիան թողել, եկե՞լ ես»: Ջորջը ժպտացել էր: Զորամաս էին տարել, հետո՝ «Էրեբունի» օդանավակայան, որտեղ 3 օր սպասել էր ուղղաթիռին: Այդտեղից էլ տարել էին «Եղնիկներ» պարտիզանական ջոկատ:
Այդ ժամանակ արդեն ջոկատի հրամանատար Շահեն Մեղրյանը զոհվել էր, և ջոկատը ղեկավարում էր Սերգեյ Չալյանը: Մինչև պատերազմի վերջը մնացել է «Եղնիկներում», սակայն այդ ընթացքում երեք անգամ Ֆրանսիա է գնացել: Ասում է՝ հարկադրված էր գնալ, քանի որ այդ ժամանակ Ֆրանսիայում կացության վկայագիր ուներ, իսկ ըստ տեղի օրենքի, եթե 3 ամսից ավելի բացակայեր, կկորցներ կարգավիճակը: Սակայն Ֆրանսիա գնալն էլ առիթ էր այնտեղից օգնություն բերելու՝ ռացիայի անտեննաներ, մարտկոցներ: Հարցնում եմ, թե վախ չկար արդյոք Ֆրանսիայից հասնել Արցախ՝ պատերազմին մասնակցելու համար, պատասխանում է. «Բեյրութում արդեն սովորել էի պատերազմին, չէի վախենում»:
Ինչո՞ւ Նարեկը պետք է ծառայեր
Ջորջ Պողոսյանը երկու զավակ ունի՝ Նարեկն ու Մարոն: Նարեկն ավագն է: «Ես միշտ ուզում էի, որ Նարեկը ծառայի Հայաստանում»,- ասում է Ջ. Պողոսյանը՝ հայացքը հառելով դեպի պատուհանը: Ընտանիքից միայն նա չունի ՀՀ քաղաքացիություն, ինչի համար փաստաթղթերը կարգավորում է: Տարիներ առաջ է որոշել, որ երբ Նարեկի 18 տարին լրանա, կհաստատվի Հայաստանում: Դա պայմանավորված էր մի քանի գործոններով: Դրանք թվարկելիս Ջորջ Պողոսյանի դեմքին կորում է ժպիտը: Ասում է՝ իր պապը Ցեղասպանությունից փրկվել էր, 8 տարեկանում Ադանայից Սիրիա էր հասել, այնուհետ՝ Լիբանան:
«Մեծ հայրս շատ տառապեց: Նա ինձ պատմել էր, որ երկու գործ էր անում՝ կոշիկ էր ներկում փոքր տարիքում և գնում էր ատամնաբույժ էր սովորում: Դա 1920-30-ական թթ. էին: Մեծ հայրս դարձավ ատամնաբույժ, ստացավ դոկտորի դիպլոմ: Ինձ պատմել էր, թե ինչ տանջանքներ էր տեսել, իր հորը մորթել էին... Փոքր տարիքում այս պատմությունը շատ ազդեց ինձ վրա: Երբ պատերազմն սկսեց, ես համոզված էի, որ միայն հայն է, որ իր սահմանները կարող է պահել, ուրիշը չի կարող պահել: Եվ եթե մենք երկիր չունենանք, ուրեմն, ազգ չենք, ոչինչ ենք»,- ասում է նա:
Ֆրանիսայում ապրելով՝ տեսնում էր տասնյակ հազարավոր հայերի ձուլումը: Նշում է, որ ծանր է տանում այդ փաստը: Ֆրանսիայում այսօր քիչ հայ ընտանիքներ են մնացել, որոնք հայերեն են խոսում: Իրենից էլ ջանքեր են պահանջվել՝ իր երեխաներին հայ պահելու համար: «Գիտեք, եթե ես ասեմ՝ թող իմ երեխան չծառայի, ուրիշի երեխան ծառայի, դա խաբեություն է, ինքս ինձ խաբում եմ: Ինչո՞ւ ուրիշի երեխան պիտի ծառայի, իմ երեխան պիտի չծառայի: Էդ դեպքում ես կեղծ հայասեր կլինեմ»,- ասում է Ջ. Պողոսյանը: Որպես հայր՝ մտահոգություններ ունի: «Վստահ եմ, որ մի քիչ տխուր օրեր կանցկացնի, բայց անուշ օրեր էլ է տեսնելու: Այդ անուշ օրերը քաղաքում չի կարող տեսնել: Մեկը մյուսին լրացնում են», -նշում է զրուցակիցս:
Ինչո՞ւ Հայաստանը երազանքի հայրենիքը չէ
2009-ից հետո ամեն տարի հինգ անգամ Հայաստան էր գալիս-գնում: Երկիրն, ըստ նրա, զարգացել է, բայց սա իր երազանքի հայրենիքը չէ, որովհետև դեռևս կան սխալներ: Դրանք ղեկավարության սխալներն են, որոնք հույս ունի, կշտկվեն:
«Օրինակ, ես ցանկացա գործս դնել այստեղ, հաստոցները բերել: Գնացի մաքսատուն: Ասացի իմ ցանկությունը, որ գործարանս վաճառելու փոխարեն ուզում եմ բերել այստեղ աշխատեցնել: Հարցրեցի, թե ինչքան գումար է անհրաժեշտ, և թուղթ տան, որպեսզի իմանամ, թե քանի հաստոց պիտի բերեմ և ինչքան գումար պիտի վճարեմ: Ես ուրիշ բաների հանդիպեցի այդ հարցը տալուց: Այնպիսի օրենքներ կան, որոնք պիտի շտկվեն, նայվեն, երկիրն առաջ գնա, զարգանա: Թող պետությունն այս ասածս նայի՝ ճի՞շտ եմ ասում թե՞ ոչ: Պետությունը քեզ թիվ ասելու փոխարեն սկսում է խաբել: Ասում են՝ բեր, մենք հետո կնայենք, կասենք: Միշտ փորձում են շրջանցել օրենքը»,- ասում է Ջորջ Պողոսյանը:
Նա առայժմ որևէ աշխատանք չունի Հայաստանում: Ասում է՝ կսպասի որդու վերադարձին, այնուհետ միասին կորոշեն հետագա անելիքները: Չնայած այդ ամենին՝ նշում է, որ շատ ուրախ է, որ Հայաստանում է, հատկապես հիմա, երբ որդին արդեն զինվոր է: «Մի փոքրիկ հուզմունք կա, հայրական զգացում է, բայց շատ ուրախ և հպարտ եմ»,- ասում է նա:

Участвовавший в Арцахской войне армянин из Франции привез сына служить в армянской армии
Джордж Погосян живет во Франции почти 30 лет. В Армению он приехал для того, чтобы отправить своего 18-летнего сына Нарека служить в армянской армии. Вчера Нарека уже призвали на службу в Мегринскую военную часть. Говоря об этом, Джордж и его жена Армине пытаются скрыть волнение, потому что чувство гордости, по их словам, сильнее.
В беседе с нами оба улыбались и говорили о своем шаге с подчеркнутой скромностью. Джордж и Армине поженились в 1994 году, после Арцахской войны. Армине из Еревана, а Джордж приехал в Армению в 1993 году, чтобы участвовать в Арцахской войне.
Жизнь от войны до войны
Джордж Погосян переехал во Францию в 1984 году из Ливана, когда там еще шла война. Он участвовал в самообороне армянских кварталов Бейрута, в 1978 году был ранен в ногу. Во Францию приехал работать. Сперва был рабочим в трикотажном цехе, потом сам начал производить ткани. В Армению он впервые приехал в 1993 году. Рассказывает, что в ереванском аэропорту таксист спросил, куда его везти, и он ответил: “В воинскую часть”. Водитель удивился: “Оставил Францию и приехал сюда?” Джордж в ответ улыбнулся. Его привезли в воинскую часть, а потом в аэропорт “Эребуни”, где он три дня ждал вертолета. Оттуда уже  отправился в партизанский отряд “Ехникнер”.
К тому времени командир отряда Шаген Мегрян уже погиб, и командиром стал Сергей Чалян. В отряде “Ехникнер” Джордж остался до окончания войны. За это время ему пришлось трижды ехать во Францию, так как у него был вид на жительство, а по французским законам в случае отсутствия больше трех месяцев он мог лишиться этого статуса. Но даже поездки во Францию Джордж использовал для того, чтобы привозить оттуда помощь – антенны для рации, аккумуляторы. Спрашиваю, не боялся ли, приехав из Франции в Арцах воевать. “В Бейруте я привык к войне, мне не было страшно”,- сказал Джордж.
Почему Нарек должен был служить
У Джорджа Погосяна двое детей – Нарек и Маро. Нарек старший. “Мне всегда хотелось, чтобы Нарек служил в Армении”,- говорит Джордж, глядя в окно. Из семьи только он не имеет гражданства РА, но сейчас он уже оформляет документы. Много лет назад Джордж решил, что когда Нареку исполнится 18 лет, то они переедут в Армению. Это было обусловлено несколькими факторами. Дед Джорджа спасся во время Геноцида. Ему было 8 лет, когда он добрался из Аданы в Сирию, а оттуда переехал в Ливан.
“Мой дед многое пережил. Он рассказывал, что в молодости занимался покраской обуви и одновременно учился на стоматолога. Он стал стоматологом, получил диплом доктора. Дед рассказывал мне, что ему пришлось испытать. Его отца зарезали... В детстве эта история очень подействовала на меня. Когда началась война, я был убежден, что только армяне в состоянии защитить свои границы. Если у нас не будет страны, то мы перестанем существовать как нация”,- отметил Джордж.
Он говорит, что во Франции десятки тысяч армян ассимилировались, и очень тяжело переживает этот факт. Сегодня во Франции очень мало армянских семей, где говорят по-армянски. От него тоже потребовались большие усилия, чтобы его дети остались армянами. “Знаете, если я буду думать, пусть мой ребенок не служит, пусть служат другие, то я сам себя буду обманывать. В этом случае я не буду настоящим патриотом”,- считает Джордж Погосян. Как отец он очень переживает за сына. “Уверен, что у него будут грустные дни, но и хорошие дни тоже будут. В городе он этого не испытает. Одно дополняет другое”,- отметил мой собеседник.
Почему Армения – не страна мечты?
После 2009 года Джордж пять раз в году приезжает в Армению. По его словам, страна развивается, но это не родина его мечты, потому что еще есть ошибки. Это ошибки руководства, подчеркивает Джордж, которые, он надеется, будут исправлены.
“Я, например, хотел основать здесь бизнес, привозить станки. Пошел в таможенную службу, рассказал о своем намерении, спросил, сколько станков я могу привезти и сколько денег мне придется за это заплатить. Задав эти вопросы, я столкнулся с другими вещами. Есть законы, которые необходимо исправить, страна должна идти вперед, развиваться. Государство вместо того, чтобы называть конкретную цифру, начинает тебя обманывать. Всегда пытаются обойти закон”,- говорит Джордж.
В Армении у него пока нет работы. Говорит, подождет, пока сын демобилизуется, тогда вместе и решат, что делать дальше. Несмотря на это, Джордж рад тому, что находится в Армении, особенно сейчас, когда сын уже стал солдатом. “Я как отец немного переживаю, но я очень рад и горд за него”,- отметил Джордж Погосян.