Փարաջանովի աշակերտն առաջարկում է Կիևում հետ գնել նրա տունն ու հիմնել թանգարան
«Ինձ հաճախ են հարցնում` արդյոք դժվար չէր նկարել Փարաջոնվին: Բայց դա շատ հեշտ էր, որովհետև նա ինքն է ստեղծում կադր. չէ՞ որ նա ռեժիսոր է», - ասում է ուկրաինացի կինոօպերատոր, լուսանկարիչ Յուրի Գարմաշը:
Վերջինս Սերգեյ Փարաջանովի հետ ծանոթացել է 1969 թ.-ին, երբ ուսանող էր: Յ. Գարմաշը կնոջ հետ տեղափոխվել էր Կիև, սակայն բնակության տեղ չուներ, և հենց Փարաջանովն է նրանց հյուրընկալում իր տանը, չնայած նոր էին ծանոթացել: Յ. Գարմաշը հիշում է, թե ինչպես էր Փարաջանովը հաճախ գնում հին իրերի շուկա, և այդ անպետք թվացող իրերից պեղում այնպիսիները, որոնք հետագայում դառնում էին արվեստի գործեր:
«Ես հիացել, հիանում եմ և ամբողջ կյանքս հիանալու եմ նրա վարպետությամբ. նրա ստեղծած գույները, ճկունությունը, գեղեցկությունն աննկարագրելի են», - ասում է Յ. Գարմաշը:
«Կադրի հետևում մնացել է 99.9%-ն այն ամենի, ինչն ինձ կապում է Փարաջանովի հետ»
Յ. Գարմաշը Փարաջանովին առաջին անգամ լուսանկարում է 1971թ.: Փարաջանովին լուսանկարելը սկսում է կրել պարբերական բնույթ, որի արդյունքում հավաքվում է Փարաջանովի լուսանկարների մեծ արխիվ: Հետագայում այդ արխիվային լուսանկարները դառնում են ցուցահանդեսի նյութ, որոնք լրացվում են այլ լուսանկարիչների լուսանկարներով ևս: Երկու տարի առաջ ցուցահանդեսը ներկայացվել է Ուկրաինայում: Այժմ ցուցահանդեսի նմուշները ներկայացված են նաև Երեւանում: Նախագիծը, որը կոչվում է «Փարաջանով. հպում», նվիրված է Ս. Փարաջանովի 90-ամյակին: Քանի որ այս տարի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը նույնպես նվիրված է Ս. Փարաջանովի 90-ամյակին, Յ. Գարմաշի ներկայացրած ֆոտոցուցահանդեսի բացման արարողությունը տեղի ունեցավ փառատոնի շրջանակներում` հուլիսի 13-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Յուրի Գարմաշը շրջում էր սրահով` ներկայացնելով իր սիրած լուսանկարներն ու դրանց ստեղծման պատմությունը:
Լուսանկարների մեծ մասը լրացված է Փարաջանովի գրած կամ նրան հասցեագրված խոսքերով: Մեր զրույցի ընթացքում Յ. Գարմաշը ցույց է տալիս Փարաջանովի նկարներից մեկը, որտեղ վերջինս նայում է պատուհանի ճաղերից: Լուսանկարիչը հիշում է, որ այդ ժամանակ նա ուզում էր գաղտնի լուսանկարել, սակայն հենց այդ ժամանակ Փարաջանովը, ով իրականում տեսել էր նրան, նայում է օբյեկտիվին: Ինչպես Յ. Գարմաշն է մեկնաբանում` նա ամեն ինչ տեսնում էր:
Այն հարցին, թե ինչ է մնացել այս կադրերի հետևում, Յ. Գարմաշը պատասխանում է.
«Կադրի հետևում մնացել է 99.9%-ն այն ամենի, ինչն ինձ կապում է Փարաջանովի հետ: Ես լավ հասկանում եմ ֆիլմերը` ինչպես են դրանք սարքել, գեղանկարչությունը` ինչպես է այն նկարվել, ինչ է կոլորիտը, կոմպոզիցիան և այլն, բայց երբ ես նայում եմ նրա աշխատանքներին, մանավանդ կոլաժներին, ես չեմ պատկերացնում` ինչպես է այդ մարդը կարողացել այդ ամենը ստեղծել նման երևակայությամբ»:
Ինչպես է Փարաջանովը դիմավորել Իվոնա դը Գոլին
Այնուհետև Յ. Գարմաշը հիշում է Փարաջանովի հետ կապված դեպքերից մեկը. ինչպես է նա դիմավորել Ֆրանսիայի նախագահ Շառլ դը Գոլի կնոջը` Իվոնա դը Գոլին, երբ վերջինս Ուկրաինայում էր և որոշում է այցելել ռեժիսորին: Այդ ժամանակ Փարաջանովն անջատում է իրենց շենքի մուտքի լույսերը և վերելակի հոսանքը, վերցնում հարսանեկան արարողությունների համար նախատեսված հարյուր խոշոր մոմ, այնուհետև վառում դրանք առաջին հարկից մինչև յոթերորդ հարկը, որտեղ գտնվում էր իր բնակարանը: Իսկ մոմերով լուսավորված այդ ամբողջ ճանապարհը Փարաջանովը զարդարում է վարդի թերթիկներով:
Այժմ այդ տունը, որտեղ ապրել է Փարաջանովը, ապրում է ռեժիսորի հետ առնչություն չունեցող այլ ընտանիք. Փարաջանովի ձերբակալությունից հետո այդ տունը վաճառվել է: Չնայած վերջին տարիներին Ուկրաինայում մի շարք արվեստագետներ հաճախ հարց են բարձրացնում՝ Կիևում ստեղծել Ս. Փարաջանովի անվան տուն-թանգարան, սակայն այդ գաղափարը դեռևս չի իրագործվել: Այդ գաղափարի ջատագովներից մեկն էլ Յ. Գարմաշն է, ով առաջարկում է հետ գնել այն բնակարանը, որտեղ տարիներ առաջ ապրել է Փարաջանովը և այնտեղ էլ հիմնել տուն-թանգարանը: Սակայն, Ուկրաինայում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների հետևանքով այս հարցը դեռևս հետին պլանում է:
Փարաջանովի աշակերտն ասում է, որ տարիներ անց, երբ Փարաջանովն այլևս չկա, բայց հանկարծ նա հնարավորություն ունենար նրան որևէ հարց տալ, ապա նա ոչինչ էլ չէր հարցնի:

Ученик Параджанова предлагает выкупить его квартиру в Киеве и создать там музей
“Меня часто спрашивают, не трудно ли было снимать Параджанова. Но это было очень легко, потому что он сам создавал кадр, ведь он был режиссером”,- сказал украинский кинооператор, фотограф Юрий Гармаш.
С Сергеем Параджановым Гармаш познакомился в 1969 году, будучи еще студентом. Он вместе с женой переехал в Киев, и поскольку им негде было жить, то Параджанов приютил супругов в своем доме, хотя они были едва знакомы. Юрий Гармаш вспоминает, что Параджанов часто ходил на блошиные рынки и среди, казалось, ненужных вещей находил такие, которые потом становились произведениями искусства.
“Я восхищался, восхищаюсь и всю жизнь буду восхищаться его мастерством. Созданные им цвета, пластика, красота неописуемы”,- говорит кинооператор.
“За кадром осталось 99,9% того, что связывает меня с Параджановым”
Впервые Юрий Гармаш сфотографировал Параджанова в 1971 году. В дальнейшем фотографирование великого режиссера начинает носить регулярный характер, в результате чего набирается большой архив фотографий Параджанова. В дальнейшем эти архивные фото становятся материалом для выставки, которая дополняется снимками других фотографов. Два года назад выставка была представлена в Украине, а сейчас ее экспонаты приехали в Ереван. Проект, который носит название “Параджанов: прикосновение”, посвящен 90-летию великого режиссера. А поскольку в этом году кинофестиваль “Золотой абрикос” тоже посвящен 90-летию Сергея Параджанова, то именно в рамках этого мероприятия 13 июля в кинотеатре “Москва” состоялось открытие фотовыставки Юрия Гармаша. Наш собеседник ходит по залу, представляя сви любимые фотографии и рассказывая историю их создания.
Большинство фотографий дополнено записями Параджанова или адресованными ему словами. В ходе нашей беседы фотограф показал один из снимков Параджанова, на котором он смотрит через оконную решетку. Гармаш рассказал, что тогда он хотел снять Параджанова незаметно, но на самом деле режиссер видел его и смотрел прямо в объектив. Он все видел, добавил фотограф.
На вопрос, что осталось за этими кадрами, наш собеседник ответил: “За кадром осталось 99,9% всего того, что связывало меня с Параджановым.Я хорошо понимаю, как были созданы фильмы, понимаю живопись – как это было нарисовано, что такое колорит, композиция и так далее. Но когда я вижу его работы, особенно коллажи, я не представляю, как этот человек мог создать все это с такой фантазией”.
Как Параджанов встречал Ивонну де Голль
Юрий Гармаш вспоминает один эпизод, когда Параджанов встречал супругу президента Франции Шарля де Голля Ивонну де Голль, которая, приехав в Украину, решила посетить известного режиссера. Параджанов отключил в своем подъезде свет и, соответственно, лифт, взял сотню больших свечей, предназначавшихся для свадебных церемоний, которые расставил от первого этажа до седьмого, где находилась его квартира, и зажег их. А весь  освещенный свечами путь Параджанов украсил лепестками роз. Сейчас в квартире, где когда-то жил Параджанов, живет семья, не имеющая отношения к режиссеру. После ареста Параджанова эта квартира была продана. Несмотря на то, что в последние годы многие деятели искусств Украины поднимают вопрос создания в Киеве дома-музея Параджанова, он пока остается нерешенным. Одним из авторов этой идеи является Юрий Гармаш. Он предлагает выкупить квартиру, где много лет назад жил Параджанов, и создать там дом-музей. Однако из-за происходящие в Украине политических процессов эта инициатива отошла на второй план.
Сейчас, когда Параджанова уже много лет нет в живых, его ученик говорит, что если бы сегодня ему представилась возможность задать Параджанову какой-нибудь вопрос, он бы ни о чем не стал спрашивать великого режиссера. “Я бы просто слушал и смотрел на него”,- сказал Юрий Гармаш.