Հայրենադարձ ճարտարապետ. «Հայաստանը կարող է վերածվել դիզայնի կենտրոնի»
Ճարտարապետ Վազգեն Բրուտյանը 7 ամիս առաջ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից փոխադրվել է Հայաստան: Ապրում էր Լոս Անջելեսում և իր ճարտարապետական գրասենյակն ուներ, սակայն փակել և հայրենադարձվել է Հայաստան: Ասում է՝ մտադիր չէ վերադառնալ Նահանգներ: «Թումո» ստեղծարար կենտրոնում երեկոյան Վազգեն Բրուտյանի նախաձեռնած և ղեկավարած «Արտադրական դիզայն» խորագրով ցուցադրությունն էր:
Կենտրոնի սաները հայկական զարդանախշերը փորձել են կիրառել տարբեր իրերի վրա՝ «արդիականացնելով» դրանք: Հայկական զարդանախշերը սկզբից ուսումնասիրվել են, այնուհետև լուսանկարների միջոցով վերածվել կոլաժների, իսկ վերջում՝ պատկերվել տարաբնույթ իրերի վրա: Նախագիծը հայկական ճարտարապետության զարդանախշերը նկատելու և գնահատելու հնարավորություն է տվել սաներին: «Մենք այսօր պետք է տանը թեյ ըմպենք այն բաժակներով, որի վրա հայկական զարդանախշերն են, այլ ոչ թե արտերկրյա»,-ասում է նախագծի մարզիչ Եվա Գյուլզադյանը:
Վազգեն Բրուտյանը մեզ հետ զրույցում նշում է, որ հույս ունի՝ նախագիծը դեռ շարունակություն կունենա և չի մնա լոկ պատկերների վրա:
Ձախից՝ «Թումո»-ի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, Վազգեն Բրուտյանը և նախագծում ընդգրկված երիտասարդները
-Ինչպե՞ս ծնվեց նախագծի գաղափարը:
-Ես փոխադրվեցի այստեղ 7 ամիս առաջ, բայց դրանից առաջ արհեստավարժության մի քանի դասընթացներ էի անցկացրել, և գրեթե ամեն տարի գալիս-գնում էի Հայաստան, և վերջին անգամներին դիզայնի հիմնական սկզբունքների մասին էի խոսել: Շատ անգամ հայկական թեմատիկայով կոլաժներ էինք անում՝ վերցված բնանկարչությունից, ճարտարապետությունից և տարբեր ոլորտներից՝ քաղված հայկական մեր մշակութային նախշերից: Երբ ես վերջին անգամ եկա, ինձ առաջարկվեց տարբերվող մի բան անել՝ մեր առաջադեմ աշակերտների հետ այնպիսի վիճակ ստեղծել, որ նախագծի նմանվի, ոչ թե դասընթացի: Որոշեցինք արդիական իրեր ստեղծել, որոնք ունեն հայկական ուժեղ մասնիկ, բայց միևնույն ժամանակ արդիական կիրառվող իրեր լինեն, այսինքն՝ մի ձևով առաջադրում են մեր ներկա դիզայնի լեզուն: Այդտեղից էլ ծնվեց միտքը դիզայն անել յուրաքանչյուր կիրառական իր, որը միևնույն ժամանակ շատ արդիական է և մեր ներկա ժամանակի մաս է կազմում:
Զարդանախշով պայուսակն արդեն իսկ պահանջարկ ուներ ներկաների շրջանում. սպասում են արտադրությանը
-Պատկերված իրերին նպատակ ունե՞ք «կյանք տալու»:
-Նպատակ ունենք շատերին կյանքի կոչելու, գուցե շոկոլադները կամ մեղրը, որոնք ավելի հեշտ կարելի է զարգացնել: Որոշները քիչ ավելի շատ ժամանակի պահանջ ունեն: Սակայն դիզայն ենք անում այն նպատակով ու երազանքով, որ վերջում միգուցե կարելի է նախատիպեր ստեղծել, եթե ոչ արտադրություն:
-Ի՞նչն է պակասում, որ այս նախագիծն իրականանա:
Նախ տեխնոլոգիան, երկրորդ՝ անձինք, որ այդ կարողություններն ունենան, երրորդ՝ ժամանակը, ինչու չէ նաև ֆինանսները: Սկսել ենք մի քանի բաներից՝ ցուցադրված են կավից պատրաստված աշխատանքները, դրանցից հետո կամաց-կամաց կզարգացնենք:
Նմուշները ցուցադրված էին պատերին ու հատակին
-Դժվա՞ր է Հայաստանում ինչ-որ գաղափար զարգացնելը, իրագործելը:
-Կարծում եմ՝ շատ դժվար չէ, ընդհակառակը, Հայաստանը շատ հարմար տեղ է այդ տեսակի մտքեր զարգացնելու համար, մի բան սկիզբ դնելու, ստեղծագործելու համար, քանի որ ունենք մեծ թվով տաղանդներ: Տեսնում եք երիտասարդներին՝ սա16-20 տարեկանների աշխատանք է, և այդ կողմից հնարավորությունը շատ մեծ է: Դրանից բացի, մեր մշակույթն այնքան բազմազան է և այնքան կարողություններ է տալիս, որ մենք մեր մշակույթից կարող ենք հսկայական բաներ քաղել և բերել արդիական կյանք:
Նախշերով հագուստ
-Ինչո՞ւ տեղափոխվեցիք Միացյալ Նահանգներից:
-Միանգամից չէր կայացվել այդ որոշումը: Երեք անգամ եկել էի «Թումո» և դասընթացներ էի անցկացնում, և յոթ տարի շարունակ ամեն տարի եկել եմ, և միշտ փնտրում էի մի բան, որ ինձ բերեր Հայաստան, և իմ կապը ոչ թե տուրստական լիներ, այլ ավելի հստակ. մի ձև իմ գիտելիքներով ու հմտություններով ներդրում ունենայի Հայաստանի ստեղծմանը: Ամեն անգամ, երբ գալիս էի, երիտասարդներն այնքան ուշիմ ու կարողությունների տեր էին, որ երբ «Թումոյից» առաջարկ ստացա երկարատև դասավանդելու, որոշումս կայացրեցի:
-Երբ արտերկրից գալիս են Հայաստան, երկրի թերություններն ու առավելություններն ավելի ակնառու է նրանց համար: Դուք ի՞նչ եք «արձանագրել» այս 7 ամիսների ընթացքում:
-Երբ դրսից է գալիս մեկը, ավելի լավ է տեսնում այն, ինչ կարելի է գնահատել, օրինակ՝ հայ երիտասարդների տաղանդը, իրենց ուշիմությունն ու նվիրումը: Այս աշխատանքների համար մենք հանդիպել ենք շաբաթը երեք անգամ՝ 3-4 ժամ: Այս տարիքի երիտասարդներին դժվար է հավաք ու կենտրոնացած պահել, բայց Հայաստանում նրանք այնքան շատ են ուզում նորություն ստեղծել, երևակայել ապագայի մասին, որ երբ դու խնդրում ես մեկ ժամ, իրենք երեք ժամ կտան:
Ցուցադրված էին նաև «կյանք ստացած» իրերը
-Այս սերունդը ի՞նչ կարող է փոխել երկրում:
-Ես վստահ եմ, որ Հայաստանը շատ ճիշտ տեղ է դիզայնի կենտրոնի վերածելու համար: Բարձրակարգ դիզայն է արվում Հայաստանում, և դա ոչ միայն Հայաստանի համար: Մենք հաճախ խոսում ենք Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն դարձնելու մասին, քանի որ նախ՝ ՏՏ-ն սահմաններ չունի և հեշտությամբ կարելի է ուրիշ երկրների հետ աշխատել: Նույնն էլ դիզայնի դեպքում է: Մենք կարող ենք այստեղ չափազանց բարձրագույն դիզայններ անել, որն արտահանվի աշխարհի տարբեր կողմեր: Որևէ պատճառ չկա, որ մենք դա չկարողանանք անել: Հայաստանում կան մեծ թվով արվեստի հետ կապ ունեցող անձինք, տաղանդավոր անձինք և արհեստավորներ, որոնք կարող են մեր արած դիզայնի գոնե նախատիպը ստանալ: Դա մենք կարող ենք ներկայացնել ամբողջ աշխարհին որպես հայկական դիզայն, և ոչ միայն:  Կարծում եմ՝ հաջորդ մի քանի տարիներին պետք է լրջությամբ մոտենալ այն հարցին, որ Հայաստանը կարող է վերածվել դիզայնի կենտրոնի:
-Ռեսուրսներ կա՞ն:
-«Թումոն» հրաշալի տեղ է և հրաշալի բաներ են տեղի ունենում այստեղ: Ունենք մոտ 5000-6000 ակտիվ աշակերտո, որը հսկայական թիվ է և սերնդային զարգացման կենտրոն: Ես չգիտեմ աշխարհում ուրիշ մեկ այլ տեղ, որ այս տեսակի անվճար ռեսուրս կա իր ազգի երիտասարդների համար: Պետք է կարողանանք ոչ միայն մրցել ուրիշ երկրների հետ, այլ պետք է կարողանանք լինել լավագույններից մեկը:

Вернувшийся на родину архитектор: “Армения может стать центром дизайнерского искусства”
Архитектор Вазген Брутян семь месяцев назад переехал из США в Армению. В Лос-Анджелесе у него был свой архитектурный офис, но закрыл его и вернулся на родину, в Армению. Вазген говорит, что не намерен возвращаться в Штаты. Вечером в Центре креативных технологий “Тумо” должно было состояться открытие выставки “Производственный дизайн”, инициатором и руководителем которой является Вазген Брутян.
Его воспитанники попытались использовать армянский орнамент для того, чтобы “модернизировать” различные предметы. Они сперва изучили армянские орнаменты, потом сфотографировали их и превратили в коллажи, а под конец изобразили на различных предметах. Проект дал возможность учащимся центра выявить и оценить орнаменты армянской архитектуры. “Сегодня дома мы будем пить чай из чашек, на которых будет армянский, а не иностранный узор”,- сказала тренер проекта Ева Гюльзадян.
В беседе с нами Вазген Брутян выразил надежду, что проект будет продолжен.
Как родилась идея этого проекта?
Я переехал сюда 7 месяцев назад, но до этого несколько раз проводил  курсы и почти каждый год приезжал в Армению. В ходе нескольких последних встреч я говорил об основных принципах дизайна. Мы часто создавали коллажи на армянскую тематику. Когда я приехал в последний раз, мне предложили организовать что-то новое, и мы вместе с нашими лучшими учениками решили реализовать какой-нибудь проект. Было решено создать современные вещи с выраженным армянским элементом, которые одновременно можно будет использовать как современные. То есть они представят наш сегодняшний дизайнерский язык. Так родилась идея создать практичные дизайнерские вещи, которые вместе с тем будут очень современными.
Вы хотите вдохнуть жизнь в эти предметы?
Мы намерены вдохнуть жизнь во многие вещи, возможно, развивать шоколад или мед будет легче. Другие предметы потребуют меньше времени.
Что мешает реализации этого проекта?
Во-первых, технология, во-вторых, лица, имеющие такие навыки, в-третьих, время и, почему нет, финансы. Мы начали с демонстрации глиняных предметов, потом будем постепенно развивать.
В Армении трудно осуществить какую-либо идею?
Я думаю, не очень трудно. Наоборот, Армения очень удобное место для того, чтобы развивать новаторские мысли, начать творить, поскольку талантов у нас очень много. Посмотрите, это работы молодых людей, которым от 16 до 20 лет, и в этом плане возможности очень большие. Кроме того, наша культура настолько разнообразна, что мы можем очень многое черпать из нее и привносить в современную жизнь.
Почему Вы переехали из США?
Это решение было принято не сразу. Я три раза побывал в “Тумо”, где проводил курсы. В течение семи лет я приезжал каждый год и всегда искал что-то такое, что привело бы меня в Армению не как туриста, с конкретной целью, чтобы я внес свой вклад в развитие Армении – своими знаниями, навыками. И во время каждого приезда я убеждался в том, что у нас очень способная молодежь, поэтому когда я получил из “Тумо” приглашение поработать длительное время преподавателем, я принял решение.
Для людей, приезжающих в Армению из-за рубежа, недостатки и преимущества нашей страны становятся более очевидными. Что Вы “зафиксировали” за эти семь месяцев?
Тот, кто приезжает из-за рубежа, лучше видет то, что достойно оценки. Например, талант армянской молодежи, их прилежание, преданность. Для создания этих вещей мы встречались три раза в неделю по 3-4 часа. Молодых людей этого возраста очень трудно заставить концентрироваться столько времени. Но в Армении они проявляют такое желание создать нечто новое, мечтать о будущем, что когда ты просишь остаться еще на час, они готовы дать тебе три.
Что может изменить в стране это поколение?
Я уверен, что Армения – очень правильное место для того, чтобы стать центром дизайнерского искусства. В Армении создается высококлассный дизайн, и не только для Армении. Мы часто говорим о том, чтобы превратить Армению в центр информационных технологий, поскольку сфера ИТ не имеет границ, и можно очень легко работать с другими странами. То же самое можно сказать о диайзне. Мы можем создавать здесь высококлассный дизайн, который можно будет экспортировать в различные страны мира. Нет ни одной причины, по которой мы не могли бы это сделать. В Армении много людей, имеющих отношение к искусству, много талантливых людей и мастеров, способных получить созданный нами дизайн, который можно будет представить миру как армянский дизайн. Я думаю, в следующие несколько лет можно всерьез заняться вопросом о том, чтобы превратить Армения в центр дизайнерского искусства.
А ресурсы для этого есть?
“Тумо” – прекрасное место, здесь создаются замечательные вещи. У нас около 5000-6000 активных учеников, а это огромная цифра. Я не знаю другого такого места в мире, где есть такой бесплатный ресурс для молодежи. Мы должны уметь не только соперничать с другими странами, но и быть в числе лучших.