Լիոնում բացվեց ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը
Երեկ Լիոնում բացվել է ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը, որին ներկա են գտնվել ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Լիոնի քաղաքապետ Ժերար Կոլոմբը, Շառլ Ազնավուրը, Ֆրանսիայի խորհրդարանականներ, քաղաքական, հասարակական և մշակութային այլ գործիչներ:
Հիշեցնենք, որ Լիոնի գլխավոր հյուպատոսը Ռուսաստանի ամենահարուստ հայերից, «Ռեսո» ապահովագրական ընկերության համահիմնադիր Նիկոլայ Սարկիսովն է:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կարևորել է Լիոնում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը՝ նշելով, որ Լիոնը և Ռոն-Ալպի տարածաշրջանը կարևոր դերակատարություն ունեն հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների և բազմաբովանդակ համագործակցության զարգացման գործում։
Գլխավոր հյուպատոսության բացման արարողությանը ելույթներով հանդես են եկել նաեւ Ռոն-Ալպի պրեֆեկտ Ժան-Ֆրանսուա Կարենսոն, Լիոնի քաղաքապետ, սենատոր Ժերար Կոլոմբը, Ռոնի գլխավոր խորհրդի նախագահ Դանիել Շուզեվիլը:

Aznavour Attends Opening of Armenian Consulate in Lyon
Charles Aznavour was one of the dignitaries on hand at yesterday’s official opening of an Armenian consulate in Lyon, France.
Joined by Lyon Mayor Gérard Collomb and Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, Aznavour is seen here cutting the ribbon signaling the opening of the new diplomatic post.
The new consul is Nikolay Sarkisov, a Russian-Armenian with a current net worth of US$1.3 billion according to Forbes. This makes him the 96th wealthiest individual in Russia.
Forbes writes, “Nikolai Sarkisov, the younger brother of billionaire Sergei Sarkisov, oversees the largest clients at Sergei's insurance company, RESO-Garantiya.”