Վրաց ուղղափառ եկեղեցին դատապարտել է Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած միջադեպը
Հուլիսի 22-ին Վրաց ուղղափառ սուրբ եկեղեցու պատրիարքարանում կայացել է հանդիպում Վրաց եկեղեցու պատրիարքարանի միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի ղեկավար և Զուգդիդի և Ցաիշի մետրոպոլիտ Գերասիմի և Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի միջև, որին մասնակցել են պատրիարքարանի մամլո խոսնակ Միքայել Բոտկովելին և Վիրահայոց թեմի սոցիալական ծառայության ղեկավար Միքայել Ավագյանը:
Ինչպես հայտնում է Վիրահայոց թեմի մամլո դիվանը, Վրաց ուղղափառ սուրբ եկեղեցին և Վիրահայոց թեմը դատապարտել են միջադեպը: Կողմերը քննարկել են հուլիսի 19-ին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու մոտ տեղի ունեցած միջադեպը և համարել անթուլատրելի Վրաստանում ազգամիջյան կամ կրոնական խտրականության դրսևորումները՝ ընդգծելով, որ Վրաստանը դարերով եղել է բազմազգ և բազմակրոն երկիր, որտեղ ժողովուրդները ապրել և ստեղծագործել են միասին:
Անդրադառնալով միջադեպին՝ Վիրահայոց թեմի առաջնորդն ընդգծել է, որ եկեղեցու մոտ տեղի ունեցածում թեև կան կենցաղային և խուլիգանական դրսևորումներ, բայց, ցավոք, առկա է նաև ազգային անհանդուրժողականության արտահայտություն, ինչը անթուլատրելի է մեր հասարակությունում:
Թեմի առաջնորդը դիմել է մետրոպոլիտ Գերասիմին, որ Համայն Վրաստանի կաթողիկոս պատրիարք Իլիա Երկրորդի օրհնությամբ, վրաց եկեղեցու համայնքներում առավել մեծ տեղ հատկացվի հանդուրժողականության և քրիստոնեական սիրո քարոզչությանը:
«Հանդիպման ավարտին երկուստեք արժևորելով հայ և վրաց ժողովուրդների հազարամյակներով կողք-կողքի ապրելու պատմությունը և ավանդությունները, հորդորեցին ժողովրդին՝ ապրել սիրո և խաղաղության մեջ: Հույս հայտնեցին, որ իրավապահ մարմինները կգտնեն կազմակերպիչներին և մեղավորներին՝ Վրաստանում ժողովուրդների միջև ցանկացած պառակտում կանխելու նպատակով»,- տեղեկացնում է Վիրահայոց թեմը:

Грузинская Православная Церковь осудила инцидент у армянской церкви в Тбилиси
22 июля в Патриархии Грузинской Православной Церкви состоялась встреча руководителя отдела межцерковных связей, митрополита Зугдидского и Циашского Герасима с предводителем Грузинской епархии Армянской Апостольской Церкви (ААЦ), епископом Вазгеном Мирзаханяном. Во встрече участвовали также пресс-секретарь Патриархии Микаел Ботковели и глава социальной службы Грузинской епархии ААЦ Микаел Авакян.
Грузинская Православная Церковь и Грузинская епархия Армянской Апостольской Церкви осудили инцидент, произошедший 19 июля у армянской церкви Сурб Эчмиадзин в Тбилиси, назвав недопустимыми проявления этнической и религиозной дискриминации. Стороны также подчеркнули, что Грузия на протяжении веков была многонациональной и многорелигиозной страной, народы которой жили и созидали вместе.
Касаясь инцидента, предводитель Грузинской епархии ААЦ подчеркнул, что хотя в произошедшем возле церкви есть бытовые и хулиганские проявления, но, к сожалению, имеют место также проявления национальной нетерпимости, что недопустимо в нашем обществе.
Предводитель епархии обратился к митрополиту Герасиму с просьбой: с благословения Католикоса-Патриарха всея Грузии Илии II во всех общинах Грузинской церкви уделять больше внимания пропаганде толерантности и христианской любви.
“В завершение встречи обе стороны отметили важность истории и традиции проживания бок о бок на протяжении тысячелетий армянского и грузинского народов, призвали народы жить в мире и согласии. Стороны выразили надежду, что правоохранительные органы найдут организаторов и виновных с целью предотвращения любого раскола между проживающими в Грузии народами”,- говорится в сообщении Грузинской епархии ААЦ.