«Կինս էնքան դույլերով ջուր է կրել` ձեռքերը ոտքերից երկարել են»,- կաճաճկուտցին մարզպետին
Կաճաճկուտի համայնքապետ Մխիթար Թամազյանը գյուղի 2013-2016 թթ.-ի քառամյա զարգացման ծրագիրը ձեւական փաստաթուղթ է համարում: Համայնքապետը քառամյա ծրագրով 35 մլն դրամ նախատեսել է գյուղի ճանապարհի, իսկ 95 մլն դրամ գազիֆիկացման համար: «Սրանք մեծ-մեծ խնդիրներ են, չէ՞: Ամեն  քառամյա ծրագրով նույն խնդիրը դնում ենք, բայց դրանց լուծման համար գյուղը ոչ մի հնարավորություն չունի»,- դժգոհեց Մ.  Թամազյանը:
Կաճաճկուտի 2014թ.-ի բյուջեի եկամուտները նախատեսված են 8,9 մլն դրամ, որը հնարավոր չէ 100%-ով հավաքագրել: Գյուղը մանկապարտեզ չունի, թեեւ այստեղ նախադպրոցական հասակի 3-5 տարեկան 12 երեխա կա: Հիմնական դպրոցում 42 երեխա է սովորում, բայց նրանց թիվը տարեցտարի նվազում  է:  Դպրոցի մասնաշենքը հիմնանորոգված է: Վերանորոգվել է նաեւ գյուղի մշակույթի տունը: «Բայց թե ընդհանուր որ ասեմ էդ ակումբը մենք օգտագործում ենք, չենք օգտագործում»,- խոստովանում է Մխիթար Թամազյանը: Գյուղից 64 տղամարդ ամեն տարի մեկնում է արտագնա աշխատանքի: «Եթե բաշարեն հիմնավորվեն` կհիմնավորվեն, բայց չեն բաշարում»,- հավելում է Մ. Թամազյանը:
Կաճաճկուտն անասնապահական գյուղ է` 367 գլուխ խոշոր եռղջերավոր  անասուն է գրանցված գյուղի գույքագրման գրքում: Կաճաճկուտցի Հայկազ Դավթյանն ասում է, որ անասնապահությամբ զբաղվող կաճաճկուտցիների խոտը հիմնականում մնում է խոտհարքներում, քանի որ գյուղի տղամարդկանց մեծ մասը հնձի ժամանակ գյուղում չեն լինում: Ձմեռն էլ խոտի գինը բարձրանում է, եւ գյուղացիները կանգնում են դժվարությունների առաջ: Հայկազը դժգոհեց, որ առանց այդ էլ այս տարի Կաճաճկուտում խոտի գործը լավ չէ: Համայնքապետը հայտնեց, որ Հագվի գյուղից երկու կաթ տեղափոխող ավտոմեքենաներ են գալիս եւ լիտրը 140-150 դրամով կաթ են հավաքում Կաճաճկուտի սարերից:
Մխիթար Թամազյանը դա գյուղի համար մեծ օգնություն համարեց: «Մինչ այդ հնարավորություն չկար, մարդը 10 լիտր կաթը կամ կաթնամթերքը տանում էր Ալավերդի ռեալիզացնելու: Գյուղացու արտադրած կարագը խանութում մի 1000 դրամ էժան էր վաճառվում: Բացի դա, գյուղից Ալավերդի ավտոբուս չի աշխատում: Տաքսիով են գնում-գալիս` մի կողմը 500 դրամով»,- բացատրեց նա: Այսուհանդերձ, գուղի առաջնահերթ խնդիրը Մ. Թամազյանը համարեց Կաճաճկուտ-Աքորի միջհամայնքային 5 կմ երկարությամբ անանցանելի ճանապարհի բարեկարգումը:
Հայկազ Դավթյանն ասում է, որ գյուղի ճանապարհին ամենանոր ավտոմեքենան երկու տարում շարքից դուրս է գալիս: Համայնքապետն էլ հիշեց, որ դեռ 2012թ.-ին Ալավերդու մշակույթի պալատում, իր խոսքով` «ականջը կանչած» Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպումը, որի ժամանակ Կաճաճկուտ-Աքորի ճանապարհի խնդիրը բարձրացրել է: Նախկին վարչապետը, թեեւ խոստացել է նույն տարում միջհամայնքային ճանապարհը բարեկարգել, սակայն այն մինչ օրս անանցանելի է: «Էդ ժամանակ մարզպետը փոխվեց: Փոխմարզպետ Արսեն Դարբինյանը կառավարությունից եկած որոշման հիման վրա մեզ գրություն տվեց, որ 2012թ.-ին այլեւս հնարավոր չէ ճանապարհը վերանորոգել, բայց հայտնել էր, որ 2013թ.-ի հրատապ ծրագրում է մեր ճանապարհի վերանորոգումն ընդգրկված, որը նույնպես չեղավ»,- հայտնեց  Մխիթար Թամազյանը:
«Էդ ճանապարհով բերվող վառելափայտի գինը թանկանում է: Վարորդը, որ կարող է ճանապարհն անցնել 20 լիտր բենզինով, արդեն 100 լիտր բենզին է վառում, որ կարող է ավտոմեքենային 10 խմ փայտ բարձել, 5 խմ է բարձում: Շուկայում 1 խմ փայտի արժեքը 8 հազար դրամ է, որ հաշվում ենք մեր վրա 1 խմ փայտը նստում է 17-18 հազար դրամ»,-  ճանապարհի անսարքության պատճառով գյուղացիներին պատճառված նյութական վնասներն է ներկայացնում համայնքի ղեկավարը:
Կաճաճկուտցի  Լարիսա Պետրոսյանն ամեն օր դույլերով  խմելու ջուր է  կրում գյուղամիջի աղբյուրից: «Մեր թաղամաս խմելու ջուր չի հասնում, դրա համար էլ ստիպված դույլերով ջուր ենք տանում գյուղամիջի աղբյուրից: Բա ի՞նչ անենք»,- ասաց Լարիսան: «Մարզպետը մի անգամ Կաճաճկուտ էր եկել, գյուղացիներից մեկը  մարզպետին ասաց, թե կինս էնքան դույլերով ջուր է կրել` ձեռքերը ոտքերից երկարել են»,- հիշեց համայնքապետը: Գյուղի ներքին թաղից կանայք նախկինում 1 կմ-ից ավելի ոտքով ջուր էին կրում: «2008թ.-ին խմելու ջրի խնդիրը լուծել ենք` միայն մեկ թաղամաս չի ստանում ջուր»,- ասաց Մխիթար Թամազյանը:
Հայկազ Դավթյանի կարծիքով` օրենքով Կաճաճկուտում խմելու ջրի հարցը լուծված է, սակայն համայնքապետարանը չի կանոնանակարգում ջրամատակարարման խնդիրը, որի հետեւանքով գյուղի վերեւի թաղի բնակիչները խլում են ներքեւի թաղի խմելու ջուրը:
Կաճաճկուտցիները տեղյակ էին իրենց գյուղի վարչական տարածքում 2010թ.-ին «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի» ընկերության կատարած լեռնահետախուզական աշխատանքների մասին, սակայն տեղյակ չէին «Կաճաճկուտի վարչական սահմաններում ընդգրկված գյուղատնտեսական  հողերի  նպատակային նշանակությունը փոփոխելու եւ «Ախթալա ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի հետ հողի վարձակալության պայմանագիր կնքելու մասին» այս տարվա ապրիլի 11-ի N 6  որոշման մասին: «Էդ մեր համայնքապետի խասիաթն է, գյուղից թաքուն սրան-նրան որոշումներ է տալիս, հետո, երբ բացահայտվում է դա,  տնետուն  ընկած` գյուղացիներին համոզում եւ ստորագրություններ է հավաքում, թե բողոք չունեն իր ընդունած որոշման դեմ»,- ասաց Հայկազ Դավթյանը:

Житель Качачкута – губернатору: “Моя жена столько ведер с водой натаскала, что ее руки стали длиннее ног”
Староста Качачкута Мхитар Тамазян считает программу развития села на 2013-2016 гг. формальным документом. Согласно программе, 35 млн драмов предусмотрено на ремонт сельской дороги, 95 млн – на газификацию. “Каждый раз мы включаем в программу эту задачи, но для их решения у села нет возможностей”,- недовольно заметил М.Тамазян.
Поступления в бюджет общины предусмотрены в размере 8,9 млн драмов, однако полностью собирать эту сумму не удается. Несмотря на наличие 12 детей в возрасте от 3 до 5 лет, в селе нет детского сада. В основной школе учится 42 ребенка, но их число с каждым годом сокращается. Здание школы капитально отремонтировано, отремонтирован также Дом культуры, который, однако, почти не используется, признается наш собеседник. Каждый год из села на заработки уезжают 64 мужчин.
Качачкут – животноводческое село, здесь зарегистрировано 367 голов крупного рогатого скота. По словам местного жителя Айказа Давтяна, сено качкачкутцев, которые содержат скот, остается в основном на пастбищах, так как большинство мужчин во время сенокоса отсутствует из села. А зимой стоимость сена повышается, и крестьяне сталкиваеются с большими трудностями.
Староста сообщил, что из села Агви приезжают два молоковоза, которые собирают в горах молоко по цене 140-150 драмов за литр. Для села это большая помощь, говорит Мхитар Тамазян. “До этого такой возможности не было, и людям приходилось по 10 литров молока или молочную продукцию везти для реализации в Алаверди. Масло, полученное крестьянами, в магазинах продавали на 1000 драмов дешевле. Кроме того, автобусы из села в Алаверди не ходят, приходится ехать на такси, а это обходится в 500-600 драмов”,- пояснил староста.
Тем не менее первоочередной проблемой для села С.Тамазян считает  благоустройство 5-километровой межобщинной дороги Качачкут-Акори.
Староста рассказал, что еще в 2012 году на встрече в Алаверди с бывшим премьер-министром Тиграном Саркисяном он поднял вопрос дороги Качачкут-Акори. Премьер пообещал благоустроить межобщинную дорогу в том же году, однако она по сей день остается непроходимой. “Тогда сменился губернатор. Вице-губернатор Арсен Дарбинян прислал нам письмо о том, что в 2012-ом дорогу уже невозможно отремонтировать, но сообщил, что вопрос включен в срочную программу 2013 г. Но и это не помогло”,- сказал Мхитар Тамазян.
Из-за отсутствия нормальной дороги цена дров, которые доставляют в село, повышается, жалуется руководитель общины.
Жительница Качачкута Лариса Петросян каждый день тащит ведрами воду из сельского источника. “Вода до нашего квартала не доходит, вот и приходится таскать ее ведрами”,- сказала Лариса. “Губернатор как-то приехал в Качачкут, и один из крестьян сказал ему: моя жена столько ведер воды натаскала, что у нее руки стали длиннее ног”,- вспомнил староста и добавил: “В 2008 году проблему питьевой воды мы решили. Воду не получает только один квартал”.
Качачкутцы знают о том, что в 2010 году компания “Метал Принс Эл Ти Ди” провела на административной территории села горно-разведочные работы, но никто из них не знал о том, что 11 апреля с.г. было принято решение “Об изменении целевого назначения сельскохозяйственных земель, включенных в административные границы Качачкута и заключении с ЗАО “Ахаталинский ГОК” договора об аренде земли”.
“У нашего старосты такой характер – он втайне от села раздает решения, а потом, когда об этом становится известно, начинает ходить по домам, уговаривать крестьян, собирать подписи о том, что они, мол, не против принятого им решения”,- сказал Айказ Давтян.