«Կինս էնքան դույլերով ջուր է կրել` ձեռքերը ոտքերից երկարել են»,- կաճաճկուտցին մարզպետին
Կաճաճկուտի համայնքապետ Մխիթար Թամազյանը գյուղի 2013-2016 թթ.-ի քառամյա զարգացման ծրագիրը ձեւական փաստաթուղթ է համարում: Համայնքապետը քառամյա ծրագրով 35 մլն դրամ նախատեսել է գյուղի ճանապարհի, իսկ 95 մլն դրամ գազիֆիկացման համար: «Սրանք մեծ-մեծ խնդիրներ են, չէ՞: Ամեն  քառամյա ծրագրով նույն խնդիրը դնում ենք, բայց դրանց լուծման համար գյուղը ոչ մի հնարավորություն չունի»,- դժգոհեց Մ.  Թամազյանը:
Կաճաճկուտի 2014թ.-ի բյուջեի եկամուտները նախատեսված են 8,9 մլն դրամ, որը հնարավոր չէ 100%-ով հավաքագրել: Գյուղը մանկապարտեզ չունի, թեեւ այստեղ նախադպրոցական հասակի 3-5 տարեկան 12 երեխա կա: Հիմնական դպրոցում 42 երեխա է սովորում, բայց նրանց թիվը տարեցտարի նվազում  է:  Դպրոցի մասնաշենքը հիմնանորոգված է: Վերանորոգվել է նաեւ գյուղի մշակույթի տունը: «Բայց թե ընդհանուր որ ասեմ էդ ակումբը մենք օգտագործում ենք, չենք օգտագործում»,- խոստովանում է Մխիթար Թամազյանը: Գյուղից 64 տղամարդ ամեն տարի մեկնում է արտագնա աշխատանքի: «Եթե բաշարեն հիմնավորվեն` կհիմնավորվեն, բայց չեն բաշարում»,- հավելում է Մ. Թամազյանը:
Կաճաճկուտն անասնապահական գյուղ է` 367 գլուխ խոշոր եռղջերավոր  անասուն է գրանցված գյուղի գույքագրման գրքում: Կաճաճկուտցի Հայկազ Դավթյանն ասում է, որ անասնապահությամբ զբաղվող կաճաճկուտցիների խոտը հիմնականում մնում է խոտհարքներում, քանի որ գյուղի տղամարդկանց մեծ մասը հնձի ժամանակ գյուղում չեն լինում: Ձմեռն էլ խոտի գինը բարձրանում է, եւ գյուղացիները կանգնում են դժվարությունների առաջ: Հայկազը դժգոհեց, որ առանց այդ էլ այս տարի Կաճաճկուտում խոտի գործը լավ չէ: Համայնքապետը հայտնեց, որ Հագվի գյուղից երկու կաթ տեղափոխող ավտոմեքենաներ են գալիս եւ լիտրը 140-150 դրամով կաթ են հավաքում Կաճաճկուտի սարերից:
Մխիթար Թամազյանը դա գյուղի համար մեծ օգնություն համարեց: «Մինչ այդ հնարավորություն չկար, մարդը 10 լիտր կաթը կամ կաթնամթերքը տանում էր Ալավերդի ռեալիզացնելու: Գյուղացու արտադրած կարագը խանութում մի 1000 դրամ էժան էր վաճառվում: Բացի դա, գյուղից Ալավերդի ավտոբուս չի աշխատում: Տաքսիով են գնում-գալիս` մի կողմը 500 դրամով»,- բացատրեց նա: Այսուհանդերձ, գուղի առաջնահերթ խնդիրը Մ. Թամազյանը համարեց Կաճաճկուտ-Աքորի միջհամայնքային 5 կմ երկարությամբ անանցանելի ճանապարհի բարեկարգումը:
Հայկազ Դավթյանն ասում է, որ գյուղի ճանապարհին ամենանոր ավտոմեքենան երկու տարում շարքից դուրս է գալիս: Համայնքապետն էլ հիշեց, որ դեռ 2012թ.-ին Ալավերդու մշակույթի պալատում, իր խոսքով` «ականջը կանչած» Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպումը, որի ժամանակ Կաճաճկուտ-Աքորի ճանապարհի խնդիրը բարձրացրել է: Նախկին վարչապետը, թեեւ խոստացել է նույն տարում միջհամայնքային ճանապարհը բարեկարգել, սակայն այն մինչ օրս անանցանելի է: «Էդ ժամանակ մարզպետը փոխվեց: Փոխմարզպետ Արսեն Դարբինյանը կառավարությունից եկած որոշման հիման վրա մեզ գրություն տվեց, որ 2012թ.-ին այլեւս հնարավոր չէ ճանապարհը վերանորոգել, բայց հայտնել էր, որ 2013թ.-ի հրատապ ծրագրում է մեր ճանապարհի վերանորոգումն ընդգրկված, որը նույնպես չեղավ»,- հայտնեց  Մխիթար Թամազյանը:
«Էդ ճանապարհով բերվող վառելափայտի գինը թանկանում է: Վարորդը, որ կարող է ճանապարհն անցնել 20 լիտր բենզինով, արդեն 100 լիտր բենզին է վառում, որ կարող է ավտոմեքենային 10 խմ փայտ բարձել, 5 խմ է բարձում: Շուկայում 1 խմ փայտի արժեքը 8 հազար դրամ է, որ հաշվում ենք մեր վրա 1 խմ փայտը նստում է 17-18 հազար դրամ»,-  ճանապարհի անսարքության պատճառով գյուղացիներին պատճառված նյութական վնասներն է ներկայացնում համայնքի ղեկավարը:
Կաճաճկուտցի  Լարիսա Պետրոսյանն ամեն օր դույլերով  խմելու ջուր է  կրում գյուղամիջի աղբյուրից: «Մեր թաղամաս խմելու ջուր չի հասնում, դրա համար էլ ստիպված դույլերով ջուր ենք տանում գյուղամիջի աղբյուրից: Բա ի՞նչ անենք»,- ասաց Լարիսան: «Մարզպետը մի անգամ Կաճաճկուտ էր եկել, գյուղացիներից մեկը  մարզպետին ասաց, թե կինս էնքան դույլերով ջուր է կրել` ձեռքերը ոտքերից երկարել են»,- հիշեց համայնքապետը: Գյուղի ներքին թաղից կանայք նախկինում 1 կմ-ից ավելի ոտքով ջուր էին կրում: «2008թ.-ին խմելու ջրի խնդիրը լուծել ենք` միայն մեկ թաղամաս չի ստանում ջուր»,- ասաց Մխիթար Թամազյանը:
Հայկազ Դավթյանի կարծիքով` օրենքով Կաճաճկուտում խմելու ջրի հարցը լուծված է, սակայն համայնքապետարանը չի կանոնանակարգում ջրամատակարարման խնդիրը, որի հետեւանքով գյուղի վերեւի թաղի բնակիչները խլում են ներքեւի թաղի խմելու ջուրը:
Կաճաճկուտցիները տեղյակ էին իրենց գյուղի վարչական տարածքում 2010թ.-ին «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի» ընկերության կատարած լեռնահետախուզական աշխատանքների մասին, սակայն տեղյակ չէին «Կաճաճկուտի վարչական սահմաններում ընդգրկված գյուղատնտեսական  հողերի  նպատակային նշանակությունը փոփոխելու եւ «Ախթալա ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի հետ հողի վարձակալության պայմանագիր կնքելու մասին» այս տարվա ապրիլի 11-ի N 6  որոշման մասին: «Էդ մեր համայնքապետի խասիաթն է, գյուղից թաքուն սրան-նրան որոշումներ է տալիս, հետո, երբ բացահայտվում է դա,  տնետուն  ընկած` գյուղացիներին համոզում եւ ստորագրություններ է հավաքում, թե բողոք չունեն իր ընդունած որոշման դեմ»,- ասաց Հայկազ Դավթյանը:

Water Carried in Buckets, No Gas Supply, Impassable Roads: Some of the Problems in Armenian Village of Katchatchkout
Drinking water not supplied to the entire village, no natural gas supply system, and an impassable road are just some of the problems faced by residents of the village of Katchatchkout in Armenia's Lori Province.
Katchatchkout resident Larisa Petrosyan every day hauls water in buckets from the village spring to her home. "Drinking water doesn't reach our neighborhood; that's why we're forced to take water in buckets from the village spring. Well, what can we do?" she says.
"The marzpet [provincial governor] once came to Katchatchkout. One of the villagers told the marzpet that my wife has carried so much water in buckets that her hands [i.e. arms] have become longer than her legs," recalls Katchatchkout village mayor MkhitarTamazyan. In the past, women from the inner neighborhoods would carry water for more than a kilometer. "In 2008, we solved the drinking water problem. Only one neighborhood doesn't receive water," says Tamazyan.
Though HaykazDavtyan, another Katchatchkout resident, believes the drinking water issue is considered addressed, the village administration doesn't regulate the issue of water supply, as a result of which residents of the upper neighborhood usurp the lower neighborhood's drinking water.
The water issue is not the only problem plaguing Katchatchkout. The mayor, MkhitarTamazyan, considers the 2013–2016 village development program merely a formality. In the four-year plan, 35 million AMD (about $86,086 USD) is to go toward the village road and 95 million AMD ($233,662) for installing a natural gas supply system in the village. "These are big issues, right? We put forth the same issues for every four-year program, but the village has no opportunity to resolve them," he said, disappointed.
The 2014 Katchatchkout village budget foresees revenues of 8.9 million AMD ($21,890), which is not possible to collect in full. The village doesn't have a kindergarten, though there are only 12 children aged 3–5 years old. There are 42 children who study at the main school, but this number drops year by year. The school building and the cultural center are both renovated. "But if I say whether we use that center, we don't use it," Tamazyan confesses. Every year, 64 men from the village go abroad to work.
Katchatchkout is an animal breeding village: 367 livestock are registered in the village registry. Resident Davtyan says the hay for those residents who raise livestock ends up staying in the hayfields, as the majority of the men are not in the village during the harvest period. The price of hay goes up in the winter, and villagers are faced with difficulties. Even without that, Davtyan said, hay work is not that good this year.
The village mayor said that two vehicles come from Hagvi village and collect milk at140–150 AMD ($0.34–0.37) a liter from the Katchatchkoutmountains. Tamazyan considers this a huge help for the village.
"Until then there was no opportunity; people would take 10 liters of milk or dairy products to Alaverdi to sell. Butter produced by villagers was sold 1,000 dram [$2.46] cheaper in stores. Furthermore, there's no bus from the village to Alaverdi. [Villagers] would take a taxi, [which costs] 500 drams [$1.33] one way," he explained.
However, Tamazyan believes the village's number one problem is improving the impassable 5 km Katchatchkout-Akori road.
Davtyan claims a brand new car is no longer fit to drive after two years of driving on the village road. Tamazyan recalled a meeting at the cultural center in Alaverdi in 2012 with then Prime Minister Tigran Sargsyan, during which the matter of the Katchatchkout-Akori road was raised. Though Sargsyan promised to renovate the road that same year, it is impassable to this day. "At the time, the marzpet changed. Deputy marzpet ArsenDarbinyan, based on a government decision, gave us a letter [saying] that it's no longer possible to repair the road in 2012, but said repair of our road is included in the 2013 urgent program, which likewise didn't happen," said Tamazyan.
"The price of firewood brought on that road went up. Drivers who can cross the road with 20 liters of gasoline consume 100 liters of gasoline, who can load 10 cubic meters of wood take 5 cubic meters. The market price of 1 cubic meter of wood is 8,000 dram [$19.68]. When we calculate it, 1 cubic meter of wood costs us 17–18 thousand dram [$42–44]," says the village mayor, explaining the material losses incurred by villagers as a result of poor road conditions.
Katchatchkout residents knew about the mining exploration work carried out by Metal Prince Ltd. in the administrative territory of their village in 2010; however, they didn't know about the April 11, 2014 decision to change the purpose of agricultural lands in Katchatchkout's administrative borders and sign a land lease contract with Akhtala MEC (mining exploration company).
"It's our village mayor's nature: he secretly makes decisions here and there, then when they're revealed, he goes door to door, persuading villagers and collecting signatures that they don't protest the decision he adopted," says Davtyan.