Հայկական ապրանքների ներկրման թուրքական խոչընդոտը մասնակիորեն լուծվո՞ւմ է
Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունն այսօր, ըստ թուրքական «Today's Zaman» («Այսօրվա ժամանակ») օրաթերթի բիզնես լուրերի խմբագիր Մուստաֆա Էդիբ Յիլմազի, կազմում է շուրջ 400 մլն դոլար, որը պաշտոնական վիճակագրական տվյալ է:
Վերջինս նշում է, որ սահմանների բացվելու դեպքում այս ցուցանիշը կաճի 10 անգամ: Իր հերթին Ստամբուլի Բահչեշեհիր համալսարանի տնտեսական եւ հասարակական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Զյումրյութ Իմամօղլուն ասում է, թե զարմացել է, երբ իմացել է, որ Հայաստանից Թուրքիա ապրանքների ներկրումն արգելված է:
Թուրքիան պաշտոնապես չի արգելել ներկրումը ՀՀ-ից, սակայն մաքսակետերում այնպիսի խիստ քաղաքականություն է վարում հայաստանյան տնտեսվարողների հանդեպ, որ անիմաստ է դառնում որեւէ ապրանք Թուրքիա անցկացնելը: Մյուս կողմից՝ Թուրքիան ներկայումս արգելում է հայաստանյան համարանիշներով 16-ից ավել տեղ ունեցող մեքենաների մուտքը: Այս պարագայում Թուրքիայից ապրանք բերող հայ վաճառականները պետք է կամ նման մի քանի միկրոավտոբուսներով անցնեն, կամ օգտագործեն թուրքական համարանիշներով մեծ ավտոբուսները, որոնք պարբերաբար շարժվում են Երեւանից: Երկու դեպքում էլ շահում է թուրքական կողմը:
Այսպիսով՝ կարելի է ասել, որ վերոնշյալ 400 մլն դոլարը միակողմանի ապրանքաշրջանառության ծավալն է: Ըստ «Հետքի» տվյալների, սակայն, Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ հանդիսացող երկու երկրների միջեւ ներկայումս բանակցություններ են ընթանում պարզեցված կարգով Հայաստան-Վրաստան-Թուրքիա եւ հակառակ ուղղությամբ տարեկան մինչեւ 200 բեռնատարներով ապրանքափոխադրումներ իրականացնելու շուրջ, ինչի մասին պայմանագիր գոյություն ունի ՍԾՏՀ անդամների միջեւ, բայց առ այսօր դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պատճառով երկու հարեւանները կյանքի չեն կոչել այն:
«Dunya» («Աշխարհ») տնտեսական թերթի գլխավոր խմբագիր Հաքան Գյուլդաղի փոխանցմամբ՝ այժմ Թուրքիայի արտահանումները կազմում են շուրջ 132 մլրդ դոլար, իսկ ներկրումները՝ մոտ 230 մլրդ դոլար, ասել է թե՝ սա ներկրող երկիր է: Առկա տարբերությունը մեղմելու համար ներկայումս կառավարությունը բարձրացրել է դոլարի փոխարժեքը. 1,5 թուրքական լիրայից այն հասել է 1,8-ի: Թուրքիայի ամենամեծ տնտեսական գործընկերն այսօր Եվրամիությունն է, մասնավորապես՝ Գերմանիան, իսկ ռազմական ոլորտում՝ Իսրայելը: Թուրքիայի ներկրումների մեջ մեծ ծավալ են կազմում ռուսական գազն ու նավթը, իսրայելական զենքը: Սակայն թուրք-իսրայելական հարաբերությունների սրման արդյունքում որոշակի անկում է գրանցվել ռազմական համագործակցության մեջ:
Իր հերթին Ռուսաստանը վերջերս արգելել էր թուրքական որոշ ապրանքների ներկրումը, իսկ հարեւան Սիրիայի հետ քաղաքական տարակարծությունները հանգեցրել են նաեւ մեծ անջրպետի տնտեսական փոխգործակցության ոլորտում: Մյուս կողմից՝ Թուրքիան տարածաշրջանում բավականին ակտիվ է սննդի, տեքստիլ ու ավտոմոբիլային արտադրանքների, շինարարական նյութերի արտահանման դաշտում: Զ. Իմամօղլուն նշում է, որ արաբական հեղափոխությունները թանկ արժեցան թուրքական շինարարական ընկերություններին, որոնք Թունիսում, Եգիպտոսում, Լիբիայում եւ այլ երկրներում լայն գործունեություն են ծավալել: Այսինքն՝ խնդիրները քաղաքական են, սակայն դրանք արտահայտվում են նաեւ տնտեսության մեջ:
«Հետքի» հարցին, թե սահմանների բացումից հետո Թուրքիան ՀՀ-ից ինչ կարող է ներկրել, Հ. Գյուլդաղը պատասխանում է. «Եթե մենք իմանանք, թե դուք ինչ եք արտահանում... »: Նույն թերթի սյունակագիր Ռյուշտյու Բոզքուրտը, ով նաեւ ապակե շշերի բիզնեսում է ներգրավված, ասում է, որ Հայաստան է այցելել 1970-ականներին եւ շատ է հավանել տեղական կոնյակը, որն իր որակական հատկանիշներով արտաքին շուկաներ գրավելու մեծ հնարավորություններ ունի: Եվ չնայած Թուրքիայի կողմից հայկական ապրանքների ներկրման համար ստեղծված արհեստական խոչընդոտներին՝ տնտեսագետ Ասաֆ Սավաշ Աքաթը կարծում է, որ եթե ապրանքն իր գնով ու որակով մրցունակ է, ապա անպայման ինչ-որ ձեւով կծախվի: Իսկ Թուրքիա մտնելու համար, ըստ Աքաթի, կարելի է բերել, օրինակ, Հայաստան-Վրաստան-Ուկրաինա-Թուրքիա ճանապարհով՝ որպես ուկրաինական ապրանք:
Սակայն այստեղ ծագում է այլ հարց՝ արդյո՞ք հայ տնտեսվարողն այս պարագայում կփակի իր բոլոր ծախսերն ու նաեւ օգուտ կունենա: Մյուս կողմից՝ հայտնի է, որ գոյություն ունի «ապրանքի ծագման երկիր» հասկացությունը, ինչը «մատնում է» դրա հայկական ծագումը: Եվ երրորդ՝ դժվար է հավատալ, որ հայ տնտեսվարողները, տեղյակ լինելով թուրքական արգելքն այսկերպ հաղթահարելու հնարավորությանը եւ իմանալով, որ դրանից շահույթ կունենան, չեն դիմում այդ քայլին:

Запрет турецкой стороны на импорт армянских товаров частично устраняется?
На сегодняшний день товарооборот между Арменией и Турцией составляет около 400 млн долларов, что является официальным статистическим данным, сообщил редактор бизнес-новостей газеты “Today's Zaman” (“Сегодняшнее время”) Мустафа Эдиб Йылмаз.
По его словам, в случае открытия границ этот показатель возрастет в 10 раз. В свою очередь эксперт стамбульского университета экономических и общественных исследований “Бахчешехир” Зюмрюта Имамоглы был удивлен, когда узнал, что импорт товаров из Армении в Турцию запрещен.
Турция официально не запрещала ввоз товаров из Армении, но на таможенных пунктах осуществляет такую жесткую политику в отношении армянских хозяйствующих субъектов, что провозить в Турцию какой-либо товар становится бессмысленно. С другой стороны, Турция в настоящее время запрещает въезд машин с армянскими номерами, имеющими более 16 мест. В этом случае армянские торговцы, закупающие товары в Турции, должны либо проезжать через границу на нескольких микроавтобусах, либо пользоваться огромными автобусами с турецкими номерами, которые регулярно выезжают из Еревана. В обоих случаях выигрывает турецкая сторона.
Таким образом, можно сказать, что вышеупомянутые 400 млн долларов – это односторонний объем товарооборота. Однако, по данным «Hetq»-а, в настоящее время между двумя странами, являющимися членами Организации Черноморского Экономического Сотрудничества (ОЧЭС), идут переговоры по вопросу осуществления грузоперевозок 200 грузовых автомобилей в упрощенном порядке по маршруту Армения-Грузия-Турция и обратно. Такой договор существует между странами-членами ОЧЭС, однако Арменией и Турцией он не был реализован из-за отсутствия дипломатических отношений между двумя соседями.
Главный редактор экономической газщеты «Dunya» («Мир») Акан Гюльдаг сообщил, что сейчас объем экспорта из Турции составляет около 132 млрд долларов, импорта – около 230 млн долларов. Это означает, что Турция – импортирующая страна. С целью смягчения имеющейся разницы правительство в настоящее время повысило курс доллара с 1,5 до 1,8 турецких лир. На сегодняшний день самым крупным экономическим партнером Турции является Евросоюз, в частности Германия, а в военной сфере – Израиль. Большой процент в импорте Турции составляют российские нефть и газ, израильское оружие. Однако в результате обострения турецко-израильских отнрошений в военном сотрудничестве двух стран произошел определенный спад.
В свою очередь Россия недавно запретила импорт некоторых турецких товаров, а территориальные разногласия с соседней Сирией привели к возникновению серьезных барьеров в сфере экономического сотрудничества. С другой стороны, в регионе Турция довольно активно действует в поле экспорта продовольстввенных товаров, текстиля, автомобильного производства, стройматериалов. По словам Имамоглы, арабские революции дорого обошлись турецким строительным компаниям, которые развернули широкую деятельность в Тунисе, Египте, Ливии и других странах. То есть проблемы носят политический характер, но сказываются и на экономике.
На вопрос «Hetq»-а, что может импортировать Турция из Армении после открытия границы, Гюльдаг ответил: «Если мы будем знать, что вы производите...» Автор колонки в той же газете Рюштю Бозкурт, кто занимается также бизнесом стеклянной тары, сказал, что был в Армении в 1970-х годах, и ему очень понравился армянский коньяк, который по своим вкусовым качествам имеет большие возможности завоевать внешние рынки. И несмотря на искусственные препятствия, чинимые Турцией импорту армянских товаров, экономист Асаф Саваш Акат считает, что если товар по своему качеству и цене конкурентоспособен, он обязательно будет реализован. А на турецкий рынок товары, по мнению Аката, можно везти под видом украинских товаров по маршруту Армения-Грузия-Украина-Турция.
Но здесь возникает другой вопрос: сможет ли в этом случае армянский хозяйствующий субъект окупить все свои расходы, да еще получить прибыль? С другой стороны, известно, что существует понятие “страна происхождения товара”, что “выдаст” его армянское происхождение. И третье. Трудно поверить в то, что армянские производители, зная о возможности преодоления такими путями турецких барьеров и получении прибыли, не прибегают к этому шагу.