«Համբերեք, «վերևից» հրաման չկա». 22 տարի բանտում անցկացրած ցմահ դատապարտյալին մերժում են պայմանական ազատել
Ես Վահագն Մարուքյանն եմ, շուտով կդառնամ 42 տարեկան, 20 տարեկանից գտնվում եմ անազատության մեջ: 22-րդ տարին է՝ համարվում եմ ՊԱՉ-ի դատապարտյալ (Պատժի առավելագույն չափ): Սկզբում մահապատիժ տվեցին, 2003 թ-ից մահապատիժը փոխարինվեց ցմահ ազատազրկման: Բայց ի՞նչ իմաստ կար դրանում, եթե արագ մահը փոխարինվեց դանդաղ, տանջալից մահով: Վերադառնալու հույս մեզ այդպես էլ չեն տալիս, չնայած նրան, որ 20 տարի անց մենք իրավունք ունենք պայմանական ազատության:
20 տարին լրացավ, ներկայացրին վաղաժամկետ ազատման, ստացա մերժվածի կարգավիճակ… այդ ժամանակ ես որևէ մեկին չեմ տեսել:
Մահապատժի տարիների սարսափների հետևանքով դարձա հաշմանդամ: Վատառողջ լինելու պատճառով ինձ տեղափոխել են դատապարտյալների հիվանդանոց և մինչ օրս գտնվում եմ այստեղ: Հինգ տարի է` համարվում եմ 2-րդ կարգի հաշմանդամ, ի վիճակի չեմ նորմալ քայլել, ֆիզիկական շարժունակությունս սահմանափակված է հիվանդ լինելուս պատճառով:
Անցավ ևս մեկ տարի, վաղաժամկետ ազատման հարցի քննարկումը հետաձգվեց: Այս անգամ իմ հարցին, թե ինչ պատճառով եք հետաձգում, չունեմ խախտում կամ տույժ, նույնիսկ պատրաստ եմ հատուցված վնասի իմ մասնաբաժինը վճարելու, պատասխանեցին՝ եթե  նույնիսկ վճարես, մեկ է, ոչինչ չի փոխվելու, քանի որ նախագահ Սարգսյանից նման հրաման չունենք:
Այս տարիների ընթացքում հանդիպումներ ենք ունեցել տարբեր պաշտոնյաների հետ և բոլորը միանշանակ ասում են նույնը՝ համբերեք, վերևից հրաման չկա: Ես ուզում եմ իմանալ՝ օրենքով սահմանված 20 տարի հետո վաղաժամկետ կոչվածը ընդհանրապես գոյություն ունի՞, թե՞ ոչ:
Մահապատիժը փոխարինելով ցմահ ազատազրկմամբ` որոշ պաշտոնյաներ անգամ նշում են, էլ ի՞նչ եք ուզում, լավ չէ՞, որ չեն գնդակահարում`չգիտակցելով, թե դրա լավը որն է, եթե ցմահի պարագայում վաղաժամկետ կոչվածը չի գործում: Գնդակահարելու դեպքում միանգամից ես մեռնում, իսկ ցմահի դեպքում`տանջվելով:
Հուսով եմ, որ խնդիրը Ձեր կողմից բարձրացնելուց հետո միգուցե մեր բարձրաստիճան այրերը կդրսևորեն քաղաքական կամք և մի փոքր ուշադրություն կդարձնեն մեր անտեսված խնդրի լուծմանը:
Վահագն Մարուքյան՝ ՊԱՉ-ի դատապարտյալ (Պատժի առավելագույն չափ)
the article doesn't say what he did. If it's a serious crime, like murder, or child rape, why should they let him out?
Հարգելի ԱՐԱ, իսկ ձեր մոտ հարց չի առաջանում, որ էդ թուղթ ստորագրողների լակոտները, կամ հենց իրենք, քանի երեխա են բռնաբարել ու ամենամեծ ստորություններն արել, ես չեմ արդարացնում այս բանտարկյալին, ոչ էլ գործին եմ ծանոթ, Աստված կտեսնի ամենքիս դատաստանը, համբերույուն բոլորին
Why the article hides his crime?
անիծվի էդ վերևը որ հայ ազգի յուրաքանչյուր ընտանիքի դժբախտ է սարքել յուրովի, բացի իրենցից ու իր շրջապատից, ներոն են դառել գլխներիս, անիծվեք

Lifer in Prison for 22 Years Not Granted Early Release Prescribed by Law
A man who has spent 22 years behind bars in Armenia says his case for early release was postponed for no reason, despite the fact that the law grants lifers conditional release after serving 20 years of their sentence. The following is his written appeal to Hetq.
I'm Vahagn Marukyan. Soon I'll be 42 years old — I have been in prison since I was 20 years old. For 22 years I've been considered a maximum sentence convict. Initially, I was sentenced to death, but since 2003, life imprisonment has replaced the death sentence. But what was the point, if quick death was replaced by a slow, torturous death? They no longer give us a hope of returning [to life outside captivity], though 20 years later we have the right to conditional release.
20 years was completed and early release was on offer; I got the status of one who is denied… I saw no one during that time.
During the death sentence years, I became disabled from the horrors. Because of ill health, I was moved to the Hospital for Convicts, and I've been here ever since. It's been 5 years since I've been considered a person with a level 2 disability. I'm unable to walk normally; my physical mobility is limited due to my being ill.
Another year passed; discussion on my early release was postponed. This time when I asked why it was being postponed — I have [committed] no violation or penalty, I'm even ready to pay my share of the damage caused — they said, even if you pay it, it's all the same, nothing will change, since we don't have an order from President Sargsyan.
During these years, we had meetings with different officials, and all unequivocally say the same thing: be patient, there's no order from above. I want to know: does the so-called early release after 20 years [in prison] prescribed by law exist in general or not?
Replacing the death sentence with a life sentence, some officials even remark, what else do you want, isn't it good that you won't be executed, not realizing what's the good in that if the so-called early release doesn't work in the case of life imprisonment. In the case of execution by shooting, you die immediately, while in the case of life imprisonment, by suffering.
I hope that after the issue is raised by you our high-ranking officials will demonstrate political will and will pay a little attention to solving our neglected problem.