Հանեք հայրենասիրության բաճկոնը եւ փոխեք օրենքը
Առաջնագծի դիրքերից մեկում ավարտել էինք հանդիպումը եւ պիտի մեկնեինք, կապիտան Հայկ Սարգսյանը մի կողմ քաշելով հարցրեց` կարո՞ղ է անձնական մի խնդրի մասին խոսել հետս: Ասացի՝ իհարկե:
Հայկ Սարգսյանը 17 տարի բանակում է: Երկար տարիներ «Եղնիկներում» էր, հիմա Մարտակերտի ուղղության դիրքերում: Ընտանիքը վարձով ապրում է Մարտակերտում, շուտով ծնվելու է երկրորդ երեխան: Ծնունդով մարտակերտցի է Հայկը: Ունի երկու եղբայր, նրանք էլ իրենց ընտանիքներով՝ երկուական երեխաներով, ապրում են Մարտակերտում: Ապրում են հորական սեփական երկհարկանի տանը: Հայկն էլ է գրանցված այդ տանը, երկու եղբայրներն էլ: Բայց քանի որ երեք ընտանիքով մի տան մեջ չեն կարող ապրել, նա բնակարան է վարձել: Սպաների ծառայության վայրում բնակարանի հարցը պարտավոր է լուծել պետությունը: Հայկը չի կարողացել բնակարանի համար հերթագրվել, որովհետեւ իր հորական տանը գրանցված յուրաքանչյուրին հասնում է 7 քմ , իսկ  բնակարան հերթագրվելու համար պետք է դրանից քիչ լինի: Սա մեր օրենսդիրներն են նստել-մտածել՝  ինչպես անել, որ սպան հնարավորություն չունենա բնակարան ստանալու: Բայց սա օրենսդիրների միակ «հնարամտությունը» չէ: Սպայի բնակարանի վարձակալության համար պետությունը վճարում է այն դեպքում, եթե նա հեռու է իր բնակավայրից նվազագույնը 30 կմ: Երբ Հայկը «Եղնիկներում» էր, նրան հասնում էր վարձակալության համար նախատեսված գումարը, իսկ հիմա Մարտակերտում է գտնվում իր զորամասը, եւ նրան այդ գումարը չի հասնում:
Կապիտան Հայկ Սարգսյանին հարցնում եմ՝ հրամանատարը գիտի՞ այս մասին, ասում է՝ ոչ, նա կապ չունի: Հարցնում եմ՝ նախարարին ասել ես, ասում է՝ ոչ: Ինչո՞ւ չես ասել՝  իմաստ չունի, օրենքն է այդպիսին, հո օրենքը չի խախտելու:
Նույն օրն այս մասին խոսում եմ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Մովսես Հակոբյանի հետ: Նա խորը հոգոց է հանում ու ասում,որ  ինքն ամեն ինչ արել է օրենքիայդ կետերը փոխելու համար, բայց ոչնչի չի հասել: Նախարարն ասաց, որ նույնիսկ մի քանի անգամ օրենքը խախտել է: Պարզվեց նաեւ, որ Հայկ Սարգսյանի դեպքը եզակի չէ, նման վիճակում գտնվող սպաների թիվը մեծ է:
Խորհրդարանում ունենք 131 պատգամավոր, նրանց մի մասը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի վերջին իրադարձությունների ժամանակ հայրենասիրության առանձնահատուկ դրսեւորումներով աչքի ընկան: Կամուֆլյաժներով այցելել են դիրքեր, ճաշել են զինվորների հետ, «հետ են մղել» հակառակորդի դիվերսանտներին  (սա, իհարկե, իրենց երազներում), ասել են, որ իրենք առաջնագծի զինվորի թիկունքում կանգնած են եւ այլն: Առաջնագծում էին  նաեւ վարչապետը, կառավարության անդամները: Այսինքն այն «ծաղկեփունջը», ով հեղինակել եւ հաստատել է այդ օրենքը:
Հիմա դիրքեր այցելած պաշտոնյաները հնարավորություն ունեն իրենց հայրենասիրությունը դրսևորել: Փոխեք օրենքի այդ կետերը: Հայոց բանակի սպան պետք է ապահովված լինի բնակարանով, իսկ ծառայության վայրում նրա բնակարանային կարիքները պարտավոր է լուծել պետությունը, անկախ այն բանից՝ սպան ունի հայրական տուն, թե՝ ոչ,  եւ  ծառայության վայրից որքան հեռավորության վրա է գտնվում նրա գրանցման հասցեն:
Չգիտեմ՝ վարչապետը կնախաձեռնի այս փոփոխությունները, թե՝ ոչ, բայց 131-ից գոնե մեկը պարտավոր է դա անել: Հայրենասիրության բաճկոնը հանեք ձեր վրայից եւ փոխեք օրենքն առանց հայրենասիրական ելույթների, աննկատ, որովհետեւ ամոթ է, որ այս խնդրի մասին ձեզնից ոչ մեկը մինչեւ հիմա չի բարձրաձայնել: Դա նշանակում է ձեր բոլոր այցերն աննպատակ ու ձեւական բնույթ են կրել, եթե մի սպայի հետ երբեւէ չեք խոսել իր խնդիրների մասին:

Снимите форму патриота и измените закон
Мы завершили встречи на одной из передовых позиций и уже собирались ехать, когда капитан Айк Саркисян отвел меня в сторону и спросил, может ли он поговорить со мной о личной проблеме. Я ответил: конечно, может.
Айк Саркисян в армии уже 17 лет. Долгие годы он служил в воинской части ”Ехникнер”, сейчас несет службу на позициях в направлении Мартакерта. Его семья снимает квартиру в Мартакерте, скоро должен родиться второй ребенок. Айк родом из Мартакерта. У него двое братьев, у которых свои семьи, по двое детей. Все они живут в отцовском собственном доме в Мартакерте. Но поскольку три семьи не могут разместиться в одном доме, то Айк снял квартиру. Вопрос жилья для офицеров на месте их службы обязано решать государство. Айк не может встать в очередь на получение квартиры, так как каждому из членов семьи, прописанных в отцовском доме, полагается по 7 кв.метров, между тем для получения жилья нужен меньший метраж. Так прописали наши законодатели, которые долго думали и наконец решили сделать так, чтобы офицер не имел возможность получить квартиру. Но это не единственное проявление “находчивости” наших законодателей. За аренду жилья для офицера государство платит в том случае, если он служит на расстоянии как минимум 30 км от своего населенного пункта. Когда Айк служил в воинской части “Ехникнер”, ему полагалась сумма за съем жилья. Сейчас его воинская часть находится в Мартакерте, поэтому эти деньги ему уже не выплачивают.
Я спросил капитана Айка Саркисяна, знает ли об этой проблеме его командир. Айк ответил, что не знает, так как не имеет к этому отношения. На вопрос, обращался ли он к министру, мой собеседник дал отрицательный ответ, объяснив, что не имеет смысла обращаться, это требование закона, не станет же министр нарушать закон.
В тот же день я затронул этот вопрос на встрече с министром обороны НКР Мовсесом Акопяном. Он глубоко вздохнул и сказал, что пытался добиться изменения этих пунктов закона, но ничего не смог сделать. По словам министра, он даже несколько раз нарушал закон. Оказалорсь, что случай Айка Саркисяна не единственный, в таком положении находятся многие офицеры.
В парламенте Армении 131 депутат. Во время последних событий на карабахско-азербайджанской границе многие из них проявили патриотизм: побывали в камуфляжной форме на боевых позициях, пообедали с солдатами, “отбили” диверсантов противника (разумеется, в своем воображении), заявили, что стоят рядом с солдатами, находящимися на передовой, и т.д. На передовой побывали также премьер-министр, члены правительства. Иными словам, весь тот ”цвет”, который разработал и принял этот закон.
Сейчас побывавшие на позициях чиновники имеют возможность проявить свой патриотизм и изменить эти пункты закона. Офицер армянской армии должен быть обеспечен квартирой, а вопрос его жилья на месте службы обязано решать государство, независимо от того, есть у офицера отцовский дом или нет и на каком расстоянии от места службы находится адрес его прописки.
Я не знаю, инициирует ли премьер эти изменения, но из 131 депутата хотя бы один обязан это сделать. Снимите с себя форму  патриота и измените закон без патриотических речей, незаметно. Стыдно, что до сих пор никто из вас не поднял эту проблему. Если вы никогда не разговаривали с офицерами об их проблемах,значит, все ваши визиты носили бесцельный и формальный характер.