Թուրքագետ. «Էրդողանի երդմնակալությանը կարելի էր մասնակցել փոխնախարարի մակարդակով»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը
այաստանն ընդունել է թուրքական իշխանությունների կողմից արված հրավերը` մասնակցել Թուրքիայի նորընտիր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը, որին մասնակցելու է արտաքին գործերի նախարարի մակարդակով: Ինչպես թվիթերյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԳ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը, Էդվարդ Նալբանդյանն օգոստոսի 28-ին մեկնելու է Անկարա` մասնակցելու Թուրքիայի նախագահի երդմնակալության արարողությանը: Այս այցը կարո՞ղ է որևէ շոշափելի արդյունքներ ունենալ հայ-թուրքական հարաբերությունների համար:
-Ես կարծում եմ, որ Է. Նալբանդյանի այցը Անկարա կրում է արարողակարգային բնույթ և համապատասխանում է դիվանագիտական էթիկայի նորմերին: Քանի որ այս տարի Թուրքիայի նախագահական ընտրությունների անցկացվեցին այլ կերպ, քան նախորդ տարիներին, ինչի հետևանքով փոխվեցին օրինակ երդմնակալության արարողության անցկացման ոճը` ընտրվեց հյուրերի լայն կազմ, հանդիսության ավելի շքեղ տարբերակ, բնական է, որ այս շրջանակներում հրավեր ուղղարկվեց նաև Հայաստանին: Այդ հրավերն ուղարկվել է թուրքական բարձրագույն իշխանությունների կողմից, ուստի հայկական կողմն էլ պետք է համարժեք արձագանք տար` ընդունելով առաջարկը, ինչը և արվել է: Ընդհանրապես Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում արձանագրվել են դեպքեր, երբ փոխադարձ արարողակարգային այցեր, շնորհավորանքներ են եղել, որոնք տեղավորվել են դիվանագիտական էթիկայի շրջանակներում: Ուստի թուրքական իշխանությունների հրավերը և հայկական կողմի դրական պատասխանը ես դիտարկում եմ հենց այս համատեքստում:
Իսկ թե ինչ կտա այցը հայ-թուրքկան հարաբերություններին, ասեմ, որ միակ սպասելիքը, որը կարող է ունենալ Հայաստանը հետևյալն է. Էդվարդ Նալբանդյանը այս անգամ բանավոր հիշեցնելու է նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերի մասին` հասցեագրված Թուրքիայի նորընտիր նախագահին` 2015 թ. ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդ այցելելու մասին: Եվ հենց ամենահետաքրքիր նյուանսն էլ կլինի ՀՀ ԱԳ նախարարի հիշեցմանը տրված պատասխանը, որը, իմ կանխատեսմամբ, խուսափողական է լինելու` դեկլարատիվ, դիվանագիտական խոսքով հագեցած, ոչինչ չասող հայտարարության տեսքով: Կարծում եմ, որ այցի մեխը հենց սա կլինի: Բայց բացի դրանից, իհարկե, հայ-թուրքական հարաբերությունները ու Հայաստանի ներկայացուցիչը կլինեն թուրքական մամուլի ուշադրության կենտրոնում, և նախարար Նալբանդյանը հնարավորություն կունենա Հայաստանի պետական տեսակետները տարածել թուրքական քաղաքական շրջանակներին, հասարակությանը:
-Քանի որ Հայաստանի ներկայացուցիչը առաջին անգամ է մասնակցելու է Թուրքիայի նախագահի երդմնակալության արարողությանը, արդյոք ճիշտ չէ՞ր լինի, եթե Սերժ Սարգսյանն անձամբ մասնակցեր այդ հանդիսությանն ու ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդ այցելելու հրավերի մասին Էրդողանին անձամբ հիշեցներ:
-Չէ, իմ կարծիքով, չարժեր նախագահի մակարդակով ընդունել հրավերը, որովհետև երկու երկրները չունեն դիվանագիտական հարաբերություններ, սահմանները փակ են, կան բավական շատ խնդիրներ, Թուրքիան բացահայտ կողմ է հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի հարցում, հակահայկական քայլեր է իրականացնում և այլն, ուստի չեմ կարծում, որ այս համատեքստում նախագահի այցը նպատակահարմար կլիներ: Ընտրված տարբերակը թերևս լավագույնն է, չնայած, ըստ իս, Էրդողանի երդմնակալությանը կարելի էր մասնակցել փոխնախարարի մակարդակով: Հայաստանն ու Թուրքիան, կարող ենք ասել, ընտրել են շփման ավելի ցիվիլ տարբերակ, չնայած, որ երկու պետությունների ղեկավարները միմյանց մասին կոշտ հայտարարություններ են անում, ամեն դեպքում, նախագահները պահպանում են դիվանագիտական էթիկան նման դեպքերում, ինչը ողջունելի է:

Тюрколог: “В церемонии инаугурации Эрдогана Армения могла бы участвовать и на уровне заместителя министра”
На вопросы Hetq.am отвечает заместитель декана факультета востоковедения ЕГУ, тюрколог Рубен Мелконян
-Армения приняла приглашение турецких властей принять участие в церемонии инаугурации новоизбранного президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. На инаугурации будет присутствовать министр иностранных дел РА. Как написал в Твиттере пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян, 28 августа Эдвард Налбандян отбудет в Анакару, где примет участие в церемонии приведения к присяге президента Турции. Может ли этот визит иметь ощутимые результаты для армяно-турецких отношений?
-Я думаю, что визит Эдварда Налбандяна в Анкару носит протокольный характер и соответствует нормам дипломатической этики. Поскольку в этом году президентские выборы в Турции проводились иначе, чем в предыдущие годы, то изменился и стиль проведения инаугарации: расширен состав гостей, выбран более впечатляющий вариант проведения торжественной церемонии. В связи с этим приглашение было направлено также Армении, причем со стороны высших властей Турции, поэтому армянская сторона должна была отреагировать адекватным образом и принять приглашение, что и было сделано. Вообще в отношениях Армения-Турция зарегистрированы взаимные протокольные визиты, поздравления, которые укладываются в рамки дипломатической этики. Поэтому приглашение турецких властей и положительный ответ армянской стороны я рассматриваю именно в этом контексте.
Что касается того, как отразится этот визит на армяно-турецких отношениях, отмечу, что единственным ожиданием Армении может быть следующее: Эдвард Налбандян в устной форме напомнит об адресованном новоизбранному президенту Турции приглашении Сержа Саргсяна посетить Цицернакаберд 24 апреля 2015 года. И самым интересным нюансом станет ответ на напоминание министра ИД РА, который, на мой взгляд, будет дан в уклончивой форме и будет представлять собой насыщенное декларативными дипломатическими высказываниями и ничего не значащее заявление. Кроме того, армяно-турецкие отношения и представитель Армении, конечно, будут находиться в центре внимания турецкой прессы, и министр Налбандян получит возможность представить турецким политическим кругам и турецкому обществу государственные подходы Армении.
-Поскольку представитель Армении впервые должен участвовать в инаугурации президента Турции, не правильнее было бы, чтобы Серж Саргсян лично принял участие в этой церемонии и лично напомнил Эрдогану о приглашении посетить Цицернакаберд 24 апреля?
-На мой взгляд, не стоило принимать приглашение на уровне президента, поскольку между двумя странами нет дипломатичеких отношений, границы закрыты, имеется много проблем, в армяно-азербайджанском конфликте Турция открыто выступает в качестве стороны, осуществляет антиармянские шаги и т.д. Поэтому я не думаю, что в данном контексте визит президента был бы целесообразным.
Выбранный вариант является, пожалуй, наилучшим, хотя, как мне кажется, в церемонии инаугурации Эрдогана можно было бы принять участие и на уровне заместителя министра ИД. Армения и Турция,  можно сказать, выбрали более цивилизованный вариант общения, несмотря на то, что руководители обоих государств выступают с жесткими заявлениями в адрес друг друга. В любом случае в подобных случаях президенты соблюдают дипломатическую этику, что похвально.