Դիլիջանի թունել տանող ճանապարհի հիմնանորոգումը մոտենում է ավարտին
Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը հայտնում է, որ ավարտին են մոտենում հուլիսի 16-ին մեկնարկած Երևանից դեպի Դիլիջանի թունել տանող (Մ-4, Երևան-Սևան-Իջևան-Ադրբեջանի սահման) միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները։
Հիմնանորոգման ենթակա 7 կմ 480 մ երկարությամբ ճանապարհահատվածի 6 կմ-ում շինարարությունն արդեն ավարտված է։ Մշակված է նաև մնացած մոտ 1,5 կմ հատվածի բետոնային ներքին շերտը։
Ճանապարհի հիմնանորոգումն իրականացվում է նոր տեխնոլոգիայով, ինչի շնորհիվ հիմնանորոգված ճանապարհահատվածը շատ ավելի որակյալ ու դիմացկուն կլինի:
Ճանապարհահատվածի հիմնանորոգմանը զուգահեռ կատարվում են նաև ջրահեռացման համակարգի, իջատեղերի, հենապատերի ու կամուրջների նորոգման և վերականգնման աշխատանքներ։
Հիմնանորոգված ճանապարհահատվածի երկայնքով անվտանգության նկատառումներով՝ կտեղադրվեն մետաղյա արգելափակոցներ, ճանապարհային նշաններ, ազդանշանային սյուներ, կկատարվեն գծանշումներ։
Կարևոր նշանակություն ունեցող միջպետական այս ճանապարհահատվածի հիմնանորոգումը կավարտվի նախանշված ժամկետում՝ օգոստոսի վերջին։
Ճանապարհաշինական աշխատանքների ընդհանուր արժեքն, ըստ նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի, կազմել էր մոտ 1 մլրդ 360 մլն դրամ:
ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթի արդյունքում այդ գինը նվազել է 180 միլիոն դրամով՝ կազմելով 1 մլրդ 180 մլն դրամ:

Repair Work on Yerevan to Dilijan Tunnel Road Nearly Complete
Repair work on the Yerevan to the Dilijan tunnel section of the M4 (the main road running from Yerevan to Sevan to Ijevan to the Azerbaijan border) that commenced on July 16 is near completion, reports the Armenian Ministry of Transport and Communication. The work is expected to be completed by the end of August as planned.
Construction work on 6 kilometers of the 7-km and 480-m section of the road has already been completed. The road repair work is conducted using new technology, the ministry reports [AM], as a result of which the new road will be more lasting and of better quality.
Also being carried out is repair and restoration work on the water drainage system, exit ramps, retaining walls, and bridges.
For safety reasons, metal barriers, road signs, and road markings will be installed.
The total value of the road repair work was initially estimated to be about 1 billion 360 million AMD (about $3,322,580 USD). As a result of the tender announced by the Ministry, however, the cost was reduced by 180 million AMD ($440 thousand), comprising 1 billion 180 million AMD ($2,882, 830).