Շիրակի մարզում անցկացվեց երիտասարդ նկարիչների 3-րդ միջազգային պլեները
Օգոստոսի 25-ից 30-ը «Մինասի գույներով» խորագիրը կրող երիտասարդ նկարիչների միջազգային պլեներն անցկացվում է արդեն 3-րդ տարին: Նախաձեռնությունը «Արվեստ հանուն խաղաղության» հասարակական կազմակերպությանն է՝ աջակցությամբ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության; Նախորդ տարիներին մասնակիցների թիվը տատանվել է 40-ից 50 –ի սահմաններում: Այս տարի Շիրակի մարզում հավաքվել են 60 մասնակիցներ ՀՀ բոլոր մարզերից, Արցախից, Ջավախքից, ՌԴ-ից, Բելոռուսից եւ Վրաստանից:
Վեցօրյա պլեների անցկացման վայրն անփոփոխ է դեռ նախորդ տարիներից. Թորոս գյուղից մոտ 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող «Երեքնուկ» հանգստի գոտին, որ պատկանում է Շիրակի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետ Սահակ Մինասյանին: «Հետք»-ը փորձեց ճշտել, թե ինչո՞ւ նման մշակութային միջոցառումը չի անցկացվում Մինասի հայրենի գյուղում: Այն կաշխուժացներ համայնքի կյանքը եւ որոշակի ներդրում կապահովեր:
«Արվեստ հանուն խաղաղության» ՀԿ-ի ղեկավար Գոռ Մարգարյանը նշեց, որ վայրի ընտրության ժամանակ հաշվի են առել ենթակառուցվածքներն ու մասնակիցների կեցության հետ կապված հարմարավետությունը, որոնք բացակայում են Ջաջուռում:  «Մենք Մինասին համարում ենք շիրակցի, նա միայն Ջաջուռինը կամ ջաջուռցիներինը չէ, եւ վայրի ընտրությունը պայմանավորված է լոկ հարմարավետության տեսանկյունից,- նշեց Գ. Մարգարյանը,- իսկ Ջաջուռում պլեների մասնակիցները եղել են, այնտեղ նկարել են՝ փորձելով զգալ ու հասկանալ մինասյան գույների գաղտնիքը»:
Այս տարի երկու նորարարություն է եղել՝ մարզերում մասնակիցներն ընտրվել են մրցութային կարգով եւ երկրորդ՝ նկարելուց զատ մասնակիցները զբաղվում են նաեւ քանդակագործությամբ: Պլեների ընթացքում ստեղծված գործերից մեկական օրինակ մասնակիցները թողնելու են պլեների ֆոնդին: Գոռ Մարգարյանի փոխանցմամբ՝ իրենք առայժմ ցուցադրության համար մշտական տեղ չունեն, սակայն երբ ցուցահանդեսներ են լինում, ձգտում են ներկայանալ նախորդ պլեներներից հավաքված աշխատանքներով:

An international art symposium dedicated to famous Armenian artist Minas Avetisyan has been taking place for 3 years in Armenia's northern province of Shirak.
An initiative of the NGO Art for Peace and with the support of the Armenian Ministry of Sport and Youth Affairs, the International Symposium of Young Painters was held this year under the rubric "With Minas's Colors" from August 25–30. Though in previous years, the number of participants fluctuated from 40–50, this year 60 participants from all of Armenia's provinces, as well as from Artsakh, Javakhq, Russia, Belarus, and Georgia, gathered in Shirak Province.
The venue of the symposium was the same as in previous years: at the Ereknuk ("shamrock") holiday resort about 2 km away from the village of Toros, which belongs to head of the education, culture, and sports department of Shirak provincial administration Sahak Minasyan.
Asked by Hetq why the cultural event is not being held in Minas Avetisyan's hometown of Jajur in Shirak Province, as it would boost the life of the village and ensure some investment, head of Art for Peace NGO Gor Margaryan said when choosing the location of the event, taken into account were infrastructure and the convenience and comfort of participants, which are absent in Jajur. "We consider Minas a Shirak native — he doesn't belong only to Jajur or Jajur natives — and the venue was selected purely in terms of convenience," he said. "And there were symposium participants in Jajur: they painted, trying to feel and understand the secret of Minas's colors."
Unlike previous years, this year participants were selected on a competitive basis and apart from painting, participants also worked in sculpture. One example of each of the works created during the symposium participants will be donated to the symposium. Margaryan says they don't have a permanent venue to display the work, but when there are exhibits, they try to include works from previous symposiums.