Արտգործնախարարն ընդունեց Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ այսօր՝ սեպտեմբերի 11-ին, արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը` ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ, նույն վեհաժողովում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար, սենատոր Ալեն Ներիի գլխավորությամբ։
Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ֆրանսիացի խորհրդարանականների ներդրումը` հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման գործում, և նշեց, որ խորհրդարանական ձևաչափով ակտիվ շփումները մեծապես նպաստում են հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների առավել զարգացմանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ողջունեց Հայաստանի և Արցախի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբերի անդամ ֆրանսիացի սենատորների և պատգամավորների ներկայացուցչական պատվիրակության այցելությունը Հայաստան և Արցախ` ընդգծելով, որ նման այցելությունները հնարավորություն են ընձեռում` առաջին ձեռքից տեղեկանալու տարածաշրջանային գործընթացների մասին։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ֆրանսիացի սենատորներն ու պատգամավորներն ասացին, որ տպավորված են Արցախ այցելությունից, իշխանությունների և բնակչության հետ հանդիպումներից։ Նրանց բնորոշմամբ` արցախցինները, ապրելով ոչ դյուրին պայմաններում, հաջողությունների են հասել պետակաշինության և զարգացման գործում։ Նրանք վստահեցրին, որ շարունակելու են ջանքերը` հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առավել խորացման նպատակով։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում հայկական և ֆրանսիական պատվիրակությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Министр иностранных дел принял парламентскую делегацию Франции
11-го сентября министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял парламентскую делегацию Франции во главе с заместителем председателя Парламентской ассамблеи ОБСЕ, главой делегации Франции в той же ассамблее, сенатором Аленом Нери.
Министр Налбандян высоко оценил вклад французских парламентариев в развитие армяно-французских отношений и отметил, что активные общения в парламентском формате в значительной степени способствуют дальнейшему развитию армяно-французских особых отношений.
Руководитель внешнеполитического ведомства Армении приветствовал визит членов представительской делегации парламентских групп дружбы с Арменией и Арцахом французских сенаторов и парламентариев в Армению и Арцах, подчеркнув, что подобные визиты предоставляют возможность с первых рук получать информацию о региональных процессах.
Поблагодарив за прием, сенаторы и парламентарии Франции отметили, что они впечатлены визитом в Арцах, встречами с властями и населением. По их словам, живущие в непростых условиях жители Арцаха достигли успехов в строительстве и развитии государственности. Они заверили, что продолжат усилия по дальнейшему углублению армяно-французских отношений.
В ходе беседы были обсуждены вопросы касательно сотрудничества между армянской и французской делегациями в парламентских ассамблеях международных организаций.
По просьбе гостей министр Налбандян представил усилия Армении и стран-сопредседатей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахской проблемы.