Ալեք Պողոսյան. «Հասկանում եմ, որ այս դատավարությունը լրիվ ֆարս է»
Շանթ Հարությունյանի և 13 քաղաքացիների գործով դատավարությունը սկսվելուն պես հետաձգվեց մինչև հոկտեմբերի 3-ը: 5 երեխաների հայր, շուրջ 11 ամիս կալանքի տակ գտնվող, ազատամարտիկ Ալեք Պողոսյանը միջնորդեց դատարանին Հանրային պաշտպանի գրասենյակից փաստաբան տրամադրել իրեն` պատճառաբանելով, որ ֆինանսապես ունակ չէ փաստաբան վարձել: Նա նշեց, որ լավ հասկանում է, որ դատավարությունը լրիվ ֆարս է: Այդ պահին Ալեք Պողոսյանը ցանկանում էր նախապես գրված թղթից օգտվել ու կարդալ իր հիմնավորումները, սակայն դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը չթույլատրեց:
Միևնույն ժամանակ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի դիմաց քաղաքացիներ, քաղաքացիական շարժումների ներկայացուցիչներ, իրավապաշտպաններ շարունակում էին դատական նիստից առաջ մեկնարկած ակցիան:
«Հետքի» հարցին, թե օրեր առաջ նախագահ Սարգսյանի` Կոլումբիայի համալսարանում արտասանած խոսքերը Շանթ Հարությունյանի մասին արդյո՞ք իրավական կարգով վիճարկելու հիմքեր կան, փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը պատասխանեց. «Ի՞նչ պահանջենք դատարանից, որ իր խոսքերը հետ վերցնի Սերժ Սարգսյանը: Նա արդեն խախտել է անմեղության կանխավարկածը` չսպասելով դատավճռին: Նա երկրի նախագահն է, որևէ մեկը չի կարող պարտավորեցնել, որ ինքը հերքի իր խոսքերը: Պարզապես մենք, որպես հանրություն, պիտի կոչ անենք դատարանին վեր կանգնել այդ հայտարարությունից ու կայացնել օրինական դատավճիռ»:
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցի կարծիքով, կա մեխանիզմ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը վիճարկելու. «Սերժ Սարգսյանն ինքն է իր հայտարարությամբ դրել իր իմփիչմենթի հարցը: ԱԺ-ում պատգամավորները կարող են սահմանադրական նորմի խախտման համար իմփիչմենթի գործընթաց սկսել: Սերժ Սարգսյանն իր հայտարարությամբ ոչնչացրել է դատական իշխանության հեղինակությունը: Պատգամավորները կանեն, թե ոչ, դա այլ հարց է: Նրանք այսօր  չեն էլ դնում նախագահի հրաժարականի հարցը: Բացի դրանից` նախագահն առաջին անգամ չէ, որ հրապարակային խոսք է ասում հանպատրաստի: Եվ միշտ էլ ասում է այն, ինչ մտածում է` օրինակ, ինչքան ուզենք կխփենք, խիարը թարս է աճում, և այլն: Դա ոչ թե լեզվի սայթաքում է, այլ արտահայտում է իր իրական տեսակետները»:
Իսկ փաստաբան Արա Զաքարյանի կարծիքով` նախ պիտի դատական իշխանություն լինի, որ հեղինակությունը սասանվի կամ չսասանվի. «Այսօր մենք ունենք մի մարմին, որի անունը դատարան է, բայց որը իշխանության ցանկությունը նոտարական վավերացման է ենթարկում կնիքով դատավճիռների տեսքով: Բացի դրանից` չեմ կարծում, որ Հայաստանում կգտնվի մի դատավոր, ով կհանդգնի հաստատել, որ նախագահը թույլ է տվել անմեղության կանխավարկածի խախտում, էլ չեմ ասում հետևանքների մասին»:
«Շանթ և ազատություն» հիմնադրամի նախագահ Ֆելիքս Հայրապետյանը, «Հետքի» հետ զրույցում խոսելով Կոլումբիայի համալսարանում Սերժ Սարգսյանի արած հայտարարության մասին, ասաց. «Այսօրվա ԱԺ-ից իմփիչմենթ սպասել, ահնար բան է: Շատ պատահականորեն նախագահը ասել է այն, ինչ սովորաբար բարձրաձայն չեն ասում: Մի՞թե իր կարգադրությամբ չէ, որ այս մարդկանց դատում են, դատը ձգում են: Ուղղակի նա բարձրաձայն հրահանգավորեց դատական իշխանությանը: Իսկ դրսում էլ երբ մարդն ասաց` ռեժիմի վերջը եկել է, նախագահը իջավ իր մակարդակից ու ասաց` ձեր վերջն էլ է եկել»:
Հանրային խորհրդի անդամ, Արցախյան պատերազմի մասնակից Հայկ Հարությունյանի մայրը` Լաուրա Պետրոսյանը, կարծում է, որ այս դատավարությունը ոչ իրավունքի հետ կապ ունի, ոչ Սահմանադրության. «Ինչ վերևից ասեն, նա էլ անելու են կամակատարները: Այս ամենի պատճառն այն է, որ դատարանը անկախ չէ գործադիրից: Ոչ մի մարմին առհասարակ անկախ չէ: Ոստիկանությունը որոշեց հանրության գումարներով համազգեստ փոխի, ասա ներքին բովանդակությունը փոխվի»:
5 երեխաների հայր, Արցախյան պատերազմի մասնակից Լիպարիտ Պետրոսյանի կինը` Ռուզաննա Թեմուրյանը, չի կարծում, որ այս դատավարությունը իրավական դաշտում է. «Եթե իրավական, օրենքի դաշտից դուրս է այս ողջ դատավարությունը, ապա պարզ է որ դատավճիռներն էլ պիտի լինեն պարզապես քաղաքական որոշումներ: Այսինքն` ունենանք փաստաբան, չունենաք, եթե որոշել են դատել տղաներին, կդատեն: Մենք էլ պիտի պայքարենք, կդիմենք ԵԴ: Հավատում եմ, որ ԵԴ-ում կընդունեն, որ մարդիկ դատապարտվել են իրենց քաղաքական հայացքների համար ու կպարտավորեցնեն Հայաստանին բեկանել ծիծաղելի դատավճիռները»:
15-ամյա Շահեն Հարությունյանի մայրը` Ռուզաննա Բադալյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ, իր կարծիքով, 14 տղաների դատավճիռները կայացված են վերևում. «Երկրի նախագահն էլ Կոլումբիայի համալսարանում չխորշեց հանցագործություն որակել նոյեմբերի 5-ի դեպքերը` առանց դատական ակտի: Նորություն չի ոչ մեկի համար, որ դատական համակարգը անկախ չի: Նույնիսկ դպրոցում ուսուցիչն անկախ չի, բժիշկն անկախ չի: Հենց հասարակության տարբեր շերտերի ազատության համար էին նաև տղաները դուրս եկել»:
սերժ սագսյանի բանավոր խոսքի հերթական փայլատակումը, միանգամից ոչնչացրեց առանց այն էլ ոչնչացած դատարաններին, ՀՀ-ի ամենամծ դժբախտությունը` արդարադատության բացակայության պատճառը հենց սերժ սարգսյանն է, հենց նա էլ որոշում է ով է հանցագործ, ով արդար, արդյունքը հազարավոր անմեղներ բանտերում են, իսկ հանցագործները ազատության մեջ

“Я понимаю, что этот судебный процесс просто фарс”
Сегодняшнее судебное заседание по делу Шанта Арутюняна и 13 граждан, не успев начаться, было перенесено на 3 октября. Отец пятерых детей, бывший ополченец Алек Погосян, который уже 11 месяцев находится под арестом, ходатайствовал перед судом о предоставлении ему общественного защитника. Свою просьбу Погосян мотивировал отсутствием денег на оплату услуг адвоката.  По словам Алека Погосяна, он хорошо понимает, что этот судебный процесс просто фарс. Он также пожелал зачитать, написанные на бумаге свои обоснования, однако судья Мнацакан Мартиросян не позволил ему это сделать.
Во время судебного заседания перед зданием суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш проходила акция с участием граждан, представителей гражданских движений и правозащитников.
Адвокат Шанта Арутюняна Инесса Петросян, отвечая на вопрос Hetq.am, имеются ли основания для обжалования в правовом порядке высказываний о Шанте Арутюняне, сделанных несколько дней назад президентом РА в Колумбийском университете, сказала:  “Что нам требовать от суда – чтобы Серж Саргсян взял свои слова обратно? Он не дожидался решения суда и тем самым нарушил презумпцию невиновности. А он – президент страны, и никто не может заставить его опровергнуть собственные высказывания. Просто общественность должна призвать суд встать выше этого заявления и вынести законный приговор”.
По мнению правозащитника Артура Сакунца, механизм оспаривания заявления Сержа Саргсяна существует. “Саргсян своим заявлением сам поставил вопрос об импичменте. Депутаты Национального Собрания могут инициировать процесс импичмента в связи с нарушением конституционной нормы. Сделав это заявление, Серж Саргсян пошатнул авторитет судебной власти. А пойдут депутаты на такой шаг или нет, это уже другой вопрос. Сегодня они не поднимают вопрос об отставке президента. Кстати, президент не в первый раз делает неподготовленные публичные заявления, при этом он всегда говорит то, что думает. Например, “забьем столько процентов, сколько захотим”, “огурец криво растет”. Эти высказывания не простые оговорки, они отражают его настоящую точку зрения”.
Адвокат Ара Закарян считает, что судебную власть нужно иметь, чтобы думать о том, пошатнется ее авторитет или нет. “Сегодня мы имеем орган под названием суд, который нотариально заверяет желания властей в виде судебных приговоров. Кроме того, я не думаю, что в Армении найдется хотя бы один судья, который осмелится подтвердить, что президент допустил нарушение презумпции невиновности”.
Председатель фонда “Шант и свобода” Феликс Айрапетян, касаясь в бедесе с Hetq.am заявлений Сержа Саргсяна в Колумбийском университете, отметил: “Ждать импичмента от сегодняшнего парламента бессмысленно. Президент случайно сказал то, что обычно вслух не говорят. Разве не по его распоряжению судят этих людей и затягивают судебный процесс… Просто он отдал распоряжение судебной власти вслух. А когда на улице кто-то сказал ему, что режиму пришел конец, он, позабыв о своем высоком положении, заявил: вам тоже пришел конец”.
Мать члена Общественного совета, участника Арцахской войны Айка Арутюнян Лаура Петросян считает, что этот судебный процесс не имеет  никакого отношения ни к праву, ни к Конституции. “Что сверху скажут, то марионетки и сделают. Причина этого в том, что суд не является независимым. Вообще ни один орган не является независимым. В полиции  решили на общественные деньги поменять форму. Пусть лучше свое содержание изменят”.
Рузанна Темурян, жена участника Арцахской войны Липарита Петросяна, у которого пятеро детей, считает, что этот судебный процесс проходит не в правовом поле, следовательно и приговоры будут представлять собой политические решения. “Так что будет у нас адвокат или нет, если они решили осудить ребят, они это сделают. Мы должны бороться, обратиться в Европейский суд. Я уверена, что в ЕС согласятся с тем, что людей осудили за их политические взгляды, и обяжут Армению отменить эти смехотворные приговоры”.
Мать 15-летнего Шагена Арутюняна Рузанна Бадалян в беседе с Hetq.am высказала мнение, что судебные приговоры в отношении 14 человек, выносятся в верхах. “В Колумбийском университе президент страны не погнушался тем, чтобы в отсутствие судебного акта назвать события 5 ноября преступлением. То, что судебная система не является независимой, ни для кого не новость. Независимости нет даже у учителя школы, даже у врача. И эти ребята как раз добивались свободы для различных слоев общества”.