Սեպտեմբերի սպառողական շուկայում արձանագրվել է գնաճ
2014թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ Հայաստանի սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.4% գնաճ: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 0.6%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 0.9%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում գրանցվել է սակագների ընդհանուր մակարդակի 0.1% նվազում: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ վիճակագրական ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում պարենային ապրանքների 0.6% գնաճը հիմնականում պայմանավորված հրուշակեղենի՝ 0.9%, կենդանական և բուսական յուղերի՝ 1.0%, ձկնամթերքի՝ 1.3%, բանջարեղենի և կարտոֆիլի՝ 5.9%, ձվի՝ 9.4% գնաճով:
Նշենք, որ ձվի հանրապետական միջին գինը 2014թ. սեպտեմբերին (2013թ. սեպտեմբերի համեմատ) նվազել է 10.8%-ով, և օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է 9.4% գնաճ: Հանրապետության դիտարկված բոլոր քաղաքներում սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ գրանցվել է ձվի 4.8-16.8% գնաճ, իսկ, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Գյումրիում: Երևանում ձվի գնի մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 9.4%-ով:
Այս ժամանակահատվածում արձանագրվել է խառը կանաչեղենի՝ 3.5%, կանաչ սոխի՝ 4.5%, կարտոֆիլի` 5.5%, կանաչ լոբու 5.8% գնաճ: Միաժամանակ հանրապետությունում արձանագրվել է գազարի` 22.0%, ճակնդեղի`16.4%, գլուխ սոխի 7.4% գնանկում:
Հանրապետության դիտարկված բոլոր քաղաքներում 2014թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ գրանցվել է մրգի 12.4-0.7% գնանկում, այդ թվում, գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Էջմիածնում: Մայրաքաղաքում մրգի գները նվազել են 2.6%-ով:

На потребительском рынке в сентябре был зафиксирован рост цен
В сентябре 2014 года, по сравнению с августом, на потребительском рынке Армении был зафиксирован рост цен на 0.4%. В указанный период  продовольственные товары (включая алкогольные напитки и сигареты) подорожали на 0.6%, непродовольственные – на 0.9%. В сфере услуг наблюдалось снижение тарифов на 0.1%. Об этом сообщает Национальная статистическая служба РА.
Рост цен на 0.6% в указанный период обусловлен в основном подорожанием кондитерских изделий на 0.9%, животных и растительных жиров – на 1.0%, рыбы – на 1.3%, овощей и картофеля – на 5.9%, яиц – на 9.4%.
Отметим, что средняя стоимость яиц по республике в сентябре 2014 г. (по сравнению с тем же периодом 2013 г.) снизилась на 10.8%, и рост цен по сравнению с августом составил 9.4%.
Во всех городах страны в сентябре, по сравнению с августом, цена на яйца выросла 4.8-16.8%. При этом самый высокий показатель роста цен был зарегистрирован в Гюмри. В Ереване стоимость яиц по сравнению с предыдущем месяцем выросла на 9.4%.
За указанный период было зафиксировано подорожание зелени на 3.5%, зеленого лука – на 4.5%, картофеля – на 5.5%, стручковой фасоли – на 5.8%. В то же время цена на морковь снизилась на 22.0%, на свеклу – на 16.4%, на лук – на 7.4%.
Во всех подвергшихся мониторингу городах республики в сентябре 2013 года, по сравнению с августом, было зафиксировано снижение цен на фрукты на 12.4-0.7%. При этом самый высокий показатель снижения цен наблюдался в Эчмиадзине. В столице цены снизились на 2.6%.