Էբոլայի ուրվականը. Հայաստանն ուժեղացրել է հսկողությունը սահմաններին
Հայաստանի սահմանային կետերում ուժեղացված հսկողություն է սահմանվել էբոլայի ներթափանցումը կանխելու նպատակով: Հսկողություն է սահմանվել հատկապես ներմուծվող կենդանիների նկատմամբ:
«Մենք ամեն օր մեր ձեռքը զարկերակի վրա ենք պահում, և յուրաքանչյուր տեղեկատվություն մենք վերլուծում ենք մեր համար: Մենք առավոտից երեկո ուշադիր ենք, որ որևէ բան բաց չթողնենք՝ կապված էբոլայի հետ»,-«Հետքի» հետ զրույցում վստահեցնում է ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության Անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանը:
Ստուգման են ենթարկվում նաև մարդիկ. եթե տեղադրված տեխնիկական հատուկ սարքավորումները հիվանդության կամ ջերմության մասին ազդանշան են ցույց տալիս, տվյալ անձանց մեկուսացնում ու մանրամասն զննում են:
Էբոլա վիրուսի տարածումը լարված է պահում ողջ աշխարհը: Օրերս հաստատվեց, որ էբոլայով վարկված հիվանդ կա նաև ԱՄՆ-ում:
Որտեղի՞ց հայտնվեց էբոլան
Էբոլա վիրուսը հայտնի է որպես Էբոլա հեմորոգիկ (haemorrhagi) տենդ: Առաջին անգամ հայտաբերվել է 1976թ. ներկայիս Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում՝ Էբոլա գետի շրջակայքում, որտեղից և առաջացել է անվանումը: Բռնկումներ եղել են Սուդանում  և աֆրիկյան այլ երկրներում: Այն ծանր, բռնկման վիճակից կախված՝ 25-90 % դեպքերում մահացու տենդ է: Հարուցիչը փոխանցվում է վայրի կենդանիներից և մարդկանցից:
Էբոլայի նկարագիրը
Էբոլայի վերջին բռնկումն արձանագրվեց այս տարվա մարտին Աֆրիկայում: Այս անգամ այն սկիզբ է առել Գվինեայում և փոխանցվել հարևան երկրներ՝ Սիերա Լեոնե, Լիբերիա, Նիգերիա և Սենեգալ: Մեկ այլ բռնկում գրանցվել է նաև Էկվադորի արվարձաններում՝ Բոնդում:
Առողջապահության համաշխարհային կազամերպությունը հաստատում է, որ նախորորդների համեմատ այս բռնկումն ամենամեծն է, և միայն այս բռնկման ժամանակ մահացել են ավելի շատ մարդիկ, քան բոլոր նախորդների ընթացքում՝ միասին վերցված: Մահվան դեպքերը հասել են 3500-ի:
Ի՞նչ ախտանիշներ կարող են լինել
Էբոլա հարուցիչի ներթափանցման և հայտնաբերման, այսինքն՝ ինկուբացիոն շրջանը 2-ից 21 օր է: Առաջին նախանշաններից են՝ հանկարծակի տենդը, մկանային ու կոկորդի ցավերը և գլխացավերը: Դրանց կարող են հաջորդել փսխումը, փորլուծությունը, ցանը, երիկամների և լյարդի ֆունկցիաների խանգարումները, երբեմն ներքին և արտաքին արյունահոսությունը:
Հարուցիչը չեզոքացնող լիցենզավորված որևէ բուժում կամ պատվաստանյութ չկա, սակայն մշակվում են արյան, իմունային և դեղորայքային տարաբնույթ թերապիաներ:
Համարվում է, որ հարուցիչի «տերերը» չղջիկներն են (մասնավորապես Pteropodidae ընտանիքի), որոնցից այն անցնում է վայրի կենդանիներին: Առավել խոցելի խումբը պրիմատներ են: Մարդկանց է փոխանցվում վարակված կենդանիների արյան, արտադրության և այլ տեսակի հեղուկների հետ շփման ճանապարհով: Աֆրիկյան երկրներում մարդիկ վարակվում են խոնավ անտառներում պրիմատների և այլ վայրի անկած կամ հիվանդ կենդանիների վնասված մաշկի հետ շփման ճանապարհով: Էբոլան փոխանցվում է  նույնիսկ մահացած մարդու դիակից:
Ինչպես է էբոլան փոխանցվում մարդկանց
Լուսանկարը՝ www.kakprosto.ru-ից
Հայաստանը խոցելի է
Հայաստանը Էբոլայի ներթափանցման տեսակետից բավականին զգայում է, քանի որ աֆրիկյան տարբեր երկրներից, այդ թվում նաև Գվինեայից և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից, մեծ քանակությամբ պրիմատներ են ներկրվում: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ներմուծված էկզոտիկ կենդանիների քանակը Հայաստան վերջին երկու տարիներին չնայած նվազել է, սակայն զգալի է: Օրինակ՝ Համաձայն Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ Հայաստան 2011-ին ներկրվել է միայն 286 պրիմատ, 2012-ին՝ 133:
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական տեսչության Անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանի տվյալներով, 2013-ին 3 գլուխ պրիմատ է ներկրվել կրկեսային հյուրախաղերի համար Ուկրաինայից, 2 գլուխ Վրաստանից՝ կենդանաբանական այգու համար , ևս 28 գլուխ «Զու ֆաունա արտ» ընկերությունն է ներկրել: Հովհաննես Մկրտչյանը հավաստիացնում է, որ 2014թ. պրիմատներ չեն ներկրվել:
Այս թվերն առնվազն կասկածելի են, քանզի անցյալ տարվա մեր հոդվածներից մեկում 2 CITES թույլտվություն էինք հրապարակել, համաձայն առաջինի՝ 2013-ին Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից «Զու ֆաունա արտ» ընկերությունը Հայաստան է ներկրել 30 կապիկ, և ևս 36-ը ներկրել է երկրորդ թույլտվությամբ: Այս թվերը, սակայն, Անասնաբուժության տեսչությունում գրանցված չեն: Ստացվում է, որ 66 պրիմատ մուտք է գործել Հայաստան առանց համապատասխան վերահսկողության:
Ներմուծման սահմանափակումներ՝ աֆրիկյան որոշ երկրներից
Հիմք ընդունելով ՀՀ առողջապահության նախարարի 2014 թվականի օգոստոսի 5-ի գրությունը և Գվինեայի, Լիբերիայի, Սիերա Լեոնեի և Նիգերիայի Հանրապետություններում արձանագրված էբոլա հեմորագիկ տենդ հիվանդության ներթափանցումը ՀՀ տարածք կանխելու նպատակով ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետը հրաման է արձակել. արգելվել է Գվինեայի, Լիբերիայի, Սիերա Լեոնեի և Նիգերիայի Հանրապետություններից Հայաստանի տարածք` պրիմատների, անտառային այծքաղների, չղջիկների և մացառախոզերի ներմուծումը՝ մինչև սահմանված կարգով ապահով ճանաչվելը: Հրամանի սահմանափակումը տարածվել է նաև Գվինեայի, Լիբերիայի, Սիերա Լեոնեի և Նիգերիայի Հանրապետությունների ծագում ունեցող, և այլ երկրներից արտահանվող` պրիմատների, անտառային այծքաղների, չղջիկների և մացառախոզերի վրա:
Հովհաննես Մկրտչյանը չի բացառում, որ այս երկրների ցանկը հետագայում ավելանա: Եթե որևէ երկրում Էբոլայի զարգացում լինի, այդ երկրից ևս ներկրումները կսահմանափակվեն:
Չնայած արտահանող երկրում կենդանին պետք է անցած լիներ կարանտինային բոլոր միջոցառումները, կենդանիների ներմուծումից հետո դրանք ևս 30 օր գտնվում են ծառայության հսկողության ներքո: «Կարող է նույնիսկ տեղափոխման ընթացքում կենդանին վարակվի օդակաթիլային, շփման ճանապարհով, դրա համար ներմուծումից հետո 30 օր նրանք մեր հսկողության տակ են, 30 օր հետո եթե որևիցե հիվանդության նշան չի հայտնաբերվում, նոր թույլատրվում է դրա հետագա շահագործումն ու բուծումը»,-ծառայության վերահսկողության ընթացակարի մասին մանրամասնում է Հովհաննես Մկրտչյանը:
Այս բոլոր ընթացակարգերն, անշուշտ, կարող են գործել, եթե կենդանիներն օրինական ճանապարհով են ներկրվել Հայաստան: Սակայն հիշեցնենք, որ աֆրիկյան պետություններից կենդանիների ներկրման և առք ու վաճառքով զբաղվող «Զու ֆաունա արտ» ընկերության սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանի նկատմամբ մաքսանենգության հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել: Արթուր Խաչատրյանը երկու բոնոբո տեսակի կապիկ էր ներկրել Գվինեայից, որոնց օրինական ներկրումը դեռևս կասկածի տակ է, և քրեական գործը ընթացքի մեջ է:  Միևնույն ժամանակ բոնոբո տեսակի կապիկների առք ու վաճառքի պատմությամբ զբաղվում է նաև Ինտերպոլը
Արթուր Խաչատրյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ կապիկներից մեկը ներմուծումից 7 օր անց սատկել էր: Իսկ Հովհաննես Մկրտչյանը հավաստիացնում է, որ իրենք 30-օրյա կարանտինային հսկողության ժամանակ կենդանիների անկման որևէ դեպք չեն արձանագրել: Այս ամենից հետևում է, որ երկու բոնոբոները և 2013-ին ներմուծած 66 կապիկները զարտուղի ճանապարհով են մտել Հայաստան, ինչը չի բացառում, որ Աֆրիկայից էկզոտիկ կենդանիներ կարող են ներմուծվել նաև հիմա, երբ աշխարհում պտտվում է Էբոլայի ուրվականը:

Armenia’s Deadly Dance with Ebola: Will Government Enforce Its Ban on Certain African Animals?
With the deadly Ebola virus running rampant in certain eastern African countries, the Armenian government has said that is taking measures to beef-up security at points of entry into the country.
Surprisingly, official Yerevan doesn’t perceive the threat coming from infected humans entering Armenia, but from animals imported from Africa.
Hovhannes Mkrtchyan, who runs the Veterinary Department at Armenia’s Food Safety Service told Hetq that “we have our hands on the pulse of the problem”, adding that his group is watching the borders day and night.
Armenian officials say that humans are also being subject to examination by specialized equipment monitoring a person’s body temperature. Those suspected of being infested are quarantined and examined in greater detail.
Trade in Animals Poses Real Risk to Armenia
Readers who have been following Hetq’s coverage on the importation, possibly illegal, of various primate species from Africa, especially from Guinea and the Democratic Republic of the Congo (DRC) can understand why Armenia is susceptible to an Ebola outbreak.
According to the World Health Organization, the Ebola virus may be acquired upon contact with blood or bodily fluidsof an infected human or other animal. No specific treatment for the disease is yet available. The disease has a high risk of death, killing between 50% and 90% of those infected with the virus.
| How is the Ebola virus transmitted Photo: www.kakprosto.ru-ից |
Again, according to the WHO, bats are considered the most likely natural reservoir of the EBOV (Ebola virus), one of the four of five viruses classified in the genus Ebolavirus that causes EVD (Ebola virus disease).
Bats drop partially eaten fruits and pulp, then land mammals such as gorillas and duikers feed on these fallen fruits. This chain of events forms a possible indirect means of transmission from the natural host to animal populations.One of the four viruses, RestonEbola virus (REBOV) can also be transmitted to pigs.
The largest outbreak to date is the ongoing 2014 West African Ebola outbreak, which is affecting Guinea, Sierra Leone, Liberia, and Nigeria.
But the history of the Ebola scourge dates back to 1976, when the first reported case was identified in the Democratic Republic of the Congo (then Zaire). The second major outbreak occurred in the same country in 1995.
These are countries directly linked to the animal trade in Armenia.
According to Armenia’s National Statistical Service, 286 primates were imported to Armenia in 2011and 133 in 2012 from around the world.
Hovhannes Mkrtchyan says that in 2013, three primates were brought into Armenia on a circus tour from Ukraine. Two others were imported from Georgia for the Yerevan Zoo. In the same year, an outfit called Zoo Fauna Art imported 28 primates. Mkrtchyan claims that none have been imported so far this year.
These numbers are questionable given what Hetq uncovered earlier this year regarding the importation of endangered animals to Armenia. (See: Dubious Documents: How Endangered Animals Enter Armenia under the Nose of the Ministry)
Many Animal Species Enter Armenia Clandestinely
Hetq revealed that a total of 66 primates have been brought into Armenia, from the DRC and elsewhere, that were never registered with the Veterinary Department of the Food Safety Inspectorate. Never registered means they were never monitored.
Seemingly comprehending the extent of the risk and the fact that Armenia’s medical sector is woefully inadequate to handle such an outbreak, if it were to occur, Armenia has placed a ban on the importation of primates, duikers, bats and hairy pigs from Guinea, Liberia, Sierra Leone and Nigeria before being declared safe.
Will Government Ban be Enough?
The ban also covers imports of these animals originating from the same countries exported to Armenia via third countries.
Mkrtchyan says this list of countries may be expanded in future depending on whether the virus spreads to other nations worldwide.
All these preventative measures taken by Armenia might work if animals were imported to Armenia through legal and official channels. Sadly, this hasn’t been the case.
After Hetq broke the story last November, the Armenian police slapped Zoo Fauna Art company owner Artur Khachatryan with criminal contraband charges regarding the importation of two bonobo primates from Guinea. The case is on-going.
Interpol is also looking into the illegal trade of endangered species via Armenia.
When Hetq published its investigative series of the illegal animal trade in Armenia, Khachatryan told us that one of the bonobos had died seven days after arriving in Armenia.
However, Food Safety Service official Hovhannes Mkrtchyan, who claims that animals imported into Armenia are kept in quarantine for 30 days and monitored for health reasons, assured Hetq that he knew of no case where an animal died while under quarantine.
This leads us to infer that the two bonobos and the 66 other primates entered Armenia surreptitiously; under the radar.
Given the likelihood that this is the case, what are the chances of Ebola infected animals entering Armenia today – government ban or not?