Էբոլայի ուրվականը. Հայաստանն ուժեղացրել է հսկողությունը սահմաններին
Հայաստանի սահմանային կետերում ուժեղացված հսկողություն է սահմանվել էբոլայի ներթափանցումը կանխելու նպատակով: Հսկողություն է սահմանվել հատկապես ներմուծվող կենդանիների նկատմամբ:
«Մենք ամեն օր մեր ձեռքը զարկերակի վրա ենք պահում, և յուրաքանչյուր տեղեկատվություն մենք վերլուծում ենք մեր համար: Մենք առավոտից երեկո ուշադիր ենք, որ որևէ բան բաց չթողնենք՝ կապված էբոլայի հետ»,-«Հետքի» հետ զրույցում վստահեցնում է ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության Անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանը:
Ստուգման են ենթարկվում նաև մարդիկ. եթե տեղադրված տեխնիկական հատուկ սարքավորումները հիվանդության կամ ջերմության մասին ազդանշան են ցույց տալիս, տվյալ անձանց մեկուսացնում ու մանրամասն զննում են:
Էբոլա վիրուսի տարածումը լարված է պահում ողջ աշխարհը: Օրերս հաստատվեց, որ էբոլայով վարկված հիվանդ կա նաև ԱՄՆ-ում:
Որտեղի՞ց հայտնվեց էբոլան
Էբոլա վիրուսը հայտնի է որպես Էբոլա հեմորոգիկ (haemorrhagi) տենդ: Առաջին անգամ հայտաբերվել է 1976թ. ներկայիս Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում՝ Էբոլա գետի շրջակայքում, որտեղից և առաջացել է անվանումը: Բռնկումներ եղել են Սուդանում  և աֆրիկյան այլ երկրներում: Այն ծանր, բռնկման վիճակից կախված՝ 25-90 % դեպքերում մահացու տենդ է: Հարուցիչը փոխանցվում է վայրի կենդանիներից և մարդկանցից:
Էբոլայի նկարագիրը
Էբոլայի վերջին բռնկումն արձանագրվեց այս տարվա մարտին Աֆրիկայում: Այս անգամ այն սկիզբ է առել Գվինեայում և փոխանցվել հարևան երկրներ՝ Սիերա Լեոնե, Լիբերիա, Նիգերիա և Սենեգալ: Մեկ այլ բռնկում գրանցվել է նաև Էկվադորի արվարձաններում՝ Բոնդում:
Առողջապահության համաշխարհային կազամերպությունը հաստատում է, որ նախորորդների համեմատ այս բռնկումն ամենամեծն է, և միայն այս բռնկման ժամանակ մահացել են ավելի շատ մարդիկ, քան բոլոր նախորդների ընթացքում՝ միասին վերցված: Մահվան դեպքերը հասել են 3500-ի:
Ի՞նչ ախտանիշներ կարող են լինել
Էբոլա հարուցիչի ներթափանցման և հայտնաբերման, այսինքն՝ ինկուբացիոն շրջանը 2-ից 21 օր է: Առաջին նախանշաններից են՝ հանկարծակի տենդը, մկանային ու կոկորդի ցավերը և գլխացավերը: Դրանց կարող են հաջորդել փսխումը, փորլուծությունը, ցանը, երիկամների և լյարդի ֆունկցիաների խանգարումները, երբեմն ներքին և արտաքին արյունահոսությունը:
Հարուցիչը չեզոքացնող լիցենզավորված որևէ բուժում կամ պատվաստանյութ չկա, սակայն մշակվում են արյան, իմունային և դեղորայքային տարաբնույթ թերապիաներ:
Համարվում է, որ հարուցիչի «տերերը» չղջիկներն են (մասնավորապես Pteropodidae ընտանիքի), որոնցից այն անցնում է վայրի կենդանիներին: Առավել խոցելի խումբը պրիմատներ են: Մարդկանց է փոխանցվում վարակված կենդանիների արյան, արտադրության և այլ տեսակի հեղուկների հետ շփման ճանապարհով: Աֆրիկյան երկրներում մարդիկ վարակվում են խոնավ անտառներում պրիմատների և այլ վայրի անկած կամ հիվանդ կենդանիների վնասված մաշկի հետ շփման ճանապարհով: Էբոլան փոխանցվում է  նույնիսկ մահացած մարդու դիակից:
Ինչպես է էբոլան փոխանցվում մարդկանց
Լուսանկարը՝ www.kakprosto.ru-ից
Հայաստանը խոցելի է
Հայաստանը Էբոլայի ներթափանցման տեսակետից բավականին զգայում է, քանի որ աֆրիկյան տարբեր երկրներից, այդ թվում նաև Գվինեայից և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից, մեծ քանակությամբ պրիմատներ են ներկրվում: Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ներմուծված էկզոտիկ կենդանիների քանակը Հայաստան վերջին երկու տարիներին չնայած նվազել է, սակայն զգալի է: Օրինակ՝ Համաձայն Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ Հայաստան 2011-ին ներկրվել է միայն 286 պրիմատ, 2012-ին՝ 133:
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական տեսչության Անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանի տվյալներով, 2013-ին 3 գլուխ պրիմատ է ներկրվել կրկեսային հյուրախաղերի համար Ուկրաինայից, 2 գլուխ Վրաստանից՝ կենդանաբանական այգու համար , ևս 28 գլուխ «Զու ֆաունա արտ» ընկերությունն է ներկրել: Հովհաննես Մկրտչյանը հավաստիացնում է, որ 2014թ. պրիմատներ չեն ներկրվել:
Այս թվերն առնվազն կասկածելի են, քանզի անցյալ տարվա մեր հոդվածներից մեկում 2 CITES թույլտվություն էինք հրապարակել, համաձայն առաջինի՝ 2013-ին Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունից «Զու ֆաունա արտ» ընկերությունը Հայաստան է ներկրել 30 կապիկ, և ևս 36-ը ներկրել է երկրորդ թույլտվությամբ: Այս թվերը, սակայն, Անասնաբուժության տեսչությունում գրանցված չեն: Ստացվում է, որ 66 պրիմատ մուտք է գործել Հայաստան առանց համապատասխան վերահսկողության:
Ներմուծման սահմանափակումներ՝ աֆրիկյան որոշ երկրներից
Հիմք ընդունելով ՀՀ առողջապահության նախարարի 2014 թվականի օգոստոսի 5-ի գրությունը և Գվինեայի, Լիբերիայի, Սիերա Լեոնեի և Նիգերիայի Հանրապետություններում արձանագրված էբոլա հեմորագիկ տենդ հիվանդության ներթափանցումը ՀՀ տարածք կանխելու նպատակով ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետը հրաման է արձակել. արգելվել է Գվինեայի, Լիբերիայի, Սիերա Լեոնեի և Նիգերիայի Հանրապետություններից Հայաստանի տարածք` պրիմատների, անտառային այծքաղների, չղջիկների և մացառախոզերի ներմուծումը՝ մինչև սահմանված կարգով ապահով ճանաչվելը: Հրամանի սահմանափակումը տարածվել է նաև Գվինեայի, Լիբերիայի, Սիերա Լեոնեի և Նիգերիայի Հանրապետությունների ծագում ունեցող, և այլ երկրներից արտահանվող` պրիմատների, անտառային այծքաղների, չղջիկների և մացառախոզերի վրա:
Հովհաննես Մկրտչյանը չի բացառում, որ այս երկրների ցանկը հետագայում ավելանա: Եթե որևէ երկրում Էբոլայի զարգացում լինի, այդ երկրից ևս ներկրումները կսահմանափակվեն:
Չնայած արտահանող երկրում կենդանին պետք է անցած լիներ կարանտինային բոլոր միջոցառումները, կենդանիների ներմուծումից հետո դրանք ևս 30 օր գտնվում են ծառայության հսկողության ներքո: «Կարող է նույնիսկ տեղափոխման ընթացքում կենդանին վարակվի օդակաթիլային, շփման ճանապարհով, դրա համար ներմուծումից հետո 30 օր նրանք մեր հսկողության տակ են, 30 օր հետո եթե որևիցե հիվանդության նշան չի հայտնաբերվում, նոր թույլատրվում է դրա հետագա շահագործումն ու բուծումը»,-ծառայության վերահսկողության ընթացակարի մասին մանրամասնում է Հովհաննես Մկրտչյանը:
Այս բոլոր ընթացակարգերն, անշուշտ, կարող են գործել, եթե կենդանիներն օրինական ճանապարհով են ներկրվել Հայաստան: Սակայն հիշեցնենք, որ աֆրիկյան պետություններից կենդանիների ներկրման և առք ու վաճառքով զբաղվող «Զու ֆաունա արտ» ընկերության սեփականատեր Արթուր Խաչատրյանի նկատմամբ մաքսանենգության հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել: Արթուր Խաչատրյանը երկու բոնոբո տեսակի կապիկ էր ներկրել Գվինեայից, որոնց օրինական ներկրումը դեռևս կասկածի տակ է, և քրեական գործը ընթացքի մեջ է:  Միևնույն ժամանակ բոնոբո տեսակի կապիկների առք ու վաճառքի պատմությամբ զբաղվում է նաև Ինտերպոլը
Արթուր Խաչատրյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ կապիկներից մեկը ներմուծումից 7 օր անց սատկել էր: Իսկ Հովհաննես Մկրտչյանը հավաստիացնում է, որ իրենք 30-օրյա կարանտինային հսկողության ժամանակ կենդանիների անկման որևէ դեպք չեն արձանագրել: Այս ամենից հետևում է, որ երկու բոնոբոները և 2013-ին ներմուծած 66 կապիկները զարտուղի ճանապարհով են մտել Հայաստան, ինչը չի բացառում, որ Աֆրիկայից էկզոտիկ կենդանիներ կարող են ներմուծվել նաև հիմա, երբ աշխարհում պտտվում է Էբոլայի ուրվականը:

Призрак Эболы: Армения ужесточает контроль на своих границах
На всех пограничных пунктах Армении усилен контроль с целью пресечения проникновения вируса Эбола. Особо строго контролируется импорт животных.
“Каждый день мы анализируем всю поступающую информацию. Осторожность проявляется в течение всего дня, чтобы не пропустить ничего, что связано с Эбола”,- заверил в беседе с Hetq.am начальник ветеринарной инспекции Государственной службы безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА Ованнес Мкртчян.
Проверке подвергаются также люди. Если аппараты термического контроля сигнализируют о повышенной температуре, то данного человека изолируют и тщательно обследуют.
Распространение вируса Эбола держит в напряжении весь мир. На днях было подтверждено, что больной этим вирусом выявлен и в США.
Как появился вирус Эбола
Вирус Эбола известен как геморрогическая (haemorrhagi) лихорадка Эбола. Впервые инфекция была обнаружена в 1976 г. в Демократической Республике Конго, в районе реки Эбола, откуда и возникло название вируса. Вспышки наблюдались в Судане и других африканских странах. В зависимости от тяжести заболевания лихорадка смертельна в 25-90% случаев. Возбудитель передается от диких животных и человека.
Последняя вспышка Эболы была зафиксирована в марте этого года в Африке. На этот раз лихорадка началась в Гвинее и перекинулась на соседние страны – Сьерра-Леоне, Либерию, Нигерию и Сенегал. Еще одна вспышка началась недалеко от Эквадора, в Бонде.
Всемирная организация здравоохранения подтвердила, что по сравнению с предыдущими вспышками нынешняя наиболее масштабная – за этот период скончалось больше людей, чем во время всех предыдущих вспышек вместе взятых. Число смертных случаев достигло 3500.
Симптомы лихорадки Эбола
Время проникновения и обнаружения возбудителя Эболы, то есть инкубационный период, длится от 2-х до 21 дня. Первые симптомы – температура, мышечные и головные боли, боль в горле. Затем могут начаться рвота, диарея, сыпь, нарушения функций печени и почек, иногда внутреннее и внешнее кровотечение.
Никакого лицензированного лечения или вакцины от лихорадки Эбола нет, однако разрабатываются различного рода терапии.
Фото: www.kakprosto.ru
Естественными носителями вируса являются летучие мыши семейства Pteropodidae, от которых он передается диким животным. Наиболее уязвимы приматы. Людям вирус передается с кровью, при тесном контакте с выделениями, воздушно-капельным путем. В африканских странах люди заболевают во влажных лесах вследствие контакста с приматами и другими дикими животными, а также воздушно-капельным путем. Эбола передается даже от трупа больного человека.
Армения уязвима
В плане проникновения вируса Эбола Армения довольна уязвима, так ка в страну в большом количестве ввозятся приматы из африканских стран, в том числе из Гвинеи и Конго. Хотя последние два года количество импортированных в Армению, экзотических животных сократилось, тем не менее это число довольно велико. Так, в 2011 г. было ввезено 286 приматов, в 2012 году – 133.
По данным Ованнеса Мкртчяна, в 2013 году в рамках гастролей цирка из Украины было привезено три примата, еще трое животных были доставлены для зоопарка из Грузии. 28 приматов привезла в Армению компания “Зу фауна арт”. Начальник ветеринарной инспекции ГСБПП заверил, что в 2013 г. приматы в Армению не ввозились.
Эти цифры довольно сомнительны, поскольку в одной из наших прошлогодних публикаций мы представили два разрешения CITES. Согласно первому разрешению, “Зу фауна арт” импортировала из Конго  30 обезъян, еще 36 были завезены на основании второго разрешения. Однако эти цифры в ветеринарной инспекции не зафиксированы. Получается, что 66 приматов были доставлены в Армению без соответствующего контроля.
Ограничение импорта из некоторых африканских стран
Основываясь на распоряжении министра здравоохранения РА от 5 августа 2014 г., а также с целью пресечения проникновения на территорию Армении лихорадки вируса Эбола, зарегистрированной в Гвинее, Либерии, Сьерра-Леоне и Нигерии, начальник Государственной службы безопасности пищевых продуктов МСХ РА отдал приказ о запрете импорта в РА приматов, антилоп, летучих мышей и дикобразов до признания в установленном порядке их безопасности.
Ованнес Мкртчян не исключает, что в дальнейшем перечень этих стран может расшириться.
Несмотря на то, что в экспортирующей стране животные должны были пройти все карантинные мероприятия, после ввоза они еще 30 дней находятся под наблюдением службы. “Если по истечении этого времени болезнь не выявляется, то выдается разрешение на дальнейшую эксплуатацию животных”,- отметил г-н Мкртчян.
Все эти процедуры, несомненно, могут действовать, если животные ввозятся в Армению законным путем. Напомним, однако, что против собственника компании “Зу фауна арт”, занимающейся импортом и куплей-продажей животных из африканских стран, Артура Хачатряна было возбуждено уголовное дело. Хачатрян импортировал из Гвинеи две обезъяны бонобо, законность ввоза которых пока вызывает сомнение. В то же время историей купли-продаже бонобо занимается Интерпол.
В беседе с нами Артур Хачатрян сказал, что одна из обезъян через семь дней после ввоза в страну сдохла. А Ованнес Мкртчян уверяет, что в период введения 30-дневного карантина не было ни одного случая падежа животного. Из этого следует, что две обезьяны бонобо и 66 других приматов были ввезены в Армению незаконным путем. А это не исключает возможность того, что экзотические животные могут импортироваться из Африки и сейчас, когда по миру бродит призрак Эболы.