Փայլակ Հայրապետյանը դիմել է Եվրոպական դատարան. պահանջը` 5 մլն դոլար
Հայտնի գործարար Փայլակ Հայրապետյանը Հայաստանի եռաստիճան դատական ատյաններով անցած քաղաքացիական գործերից մեկով դիմել է Եվրոպական դատարան եւ որպես հատուցում պահանջում է 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Ըստ Փայլակ Հայրապետյանի դիմումի` 30.07.2010 թ.-ին իր ներկայացուցիչ Աշոտ Սուքիասյանի, «Ձորագյուղ» ԱԿ-ի ներկայացուցիչ Աշոտ Սուքիասյանի եւ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի միջեւ կնքվել է պարտապան չհանդիսացող անձին պատկանող անշարժ գույքի գրավի պայմանագիր, ըստ որի՝ Ջերմուկ քաղաքում գտնվող Փ. Հայրապետյանի համալիրը գրավ է դրվել «Ձորագյուղ» ԱԿ-ի` բանկի հանդեպ ունեցած պարտավորությունների ապահովման համար։
18.09.2010 թ.-ին կնքված մեկ այլ պայմանագրով, նույն կողմերով (ներկայացուցիչներով) գրավադրվել է Երեւանի Արաբկիր համայնքի Հր. Քոչարի փողոցի վրա գտնվող անշարժ գույքը։
| Փայլակ Հայրապետյանը պնդում է, որ նշված գործարքներն առոչինչ են, կնքվել են օրենքի խախտմամբ եւ չեն կարող կողմերի համար առաջացնել իրավունքներ ու պարտականություններ, քանի որ Աշոտ Սուքիասյանը գործարքը կնքելիս միաժամանակ հանդես է եկել երկու կողմերի ներկայացուցիչ. հանդիսանալով «Ձորագյուղ» ԱԿ-ի նախագահ՝ վիճարկվող գրավի գործարքներում հանդես է եկել որպես այդ պայմանագրի կողմ։ 2013 թ. հոկտեմբերին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը կարճել է Փայլակ Հայրապետյանի հայցադիմումը` ընդդեմ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի եւ «Ձորագյուղ» ԱԿ-ի` առոչինչ գործարքի անվավերության հետեւանքներ կիառելու պահանջի մասին: Դատարանը պատճառաբանել է, որ նույն անձանց միջև, նույն առարկայի մաuին, միևնույն հիմքերով վեճի վերաբերյալ առկա է դատարանի oրինական ուժի մեջ մտած վճիռ, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել գործը կարճելու համար: Փայլակ Հայրապետյանը պնդում է, որ դատարանը չի պարզել հայցի հիմքերը, ինչից էլ գործը կարճելու մասին սխալ որոշում է կայացրել` իրեն զրկելով դատական պաշտպանության իրավունքից: Նշենք, որ սույն գործով վերաքննիչ դատարանը մերժել է Փայլակ Հայրապետյանի բողոքը, իսկ Վճռաբեկը` վերադարձրել: |

Пайлак Айрапетян обратился в Европейский суд: он требует 5 миллионов долларов
Известный предприниматель Пайлак Айрапетян обратился в Европейский суд с иском по одному из гражданских дел, прошедших через трехступенчатую судебную систему Республики Армения, которым требует 5 млн долларов США.
Согласно иску, 30.07.2010 г. между представителем П.Айрапетяна Ашотом Сукиасяном, представителем коммерческой организации “Дзорагюх” Ашотом Сукиасяном и ЗАО “Америабанк” был заключен договор о закладывании недвижимости, принадлежавшей лицу, не являвшемуся кредитором. Согласно договору, принадлежавший П.Айрапетяну комплекс в городе Джермук был заложен с целью обеспечения обязательств КО “Дзорагюх” перед банком.
Другим договором, заключенным 18.09.2010 г., с участием тех же сторон (представителей) была заложена недвижимость на улице Гр.Кочара в Ереване.
Пайлак Айрапетян утверждает, что указанные сделки недействительны, так как были заключены с нарушением закона и не могут вызывать права и обязательства сторон, поскольку при заключении сделки Ашот Сукиасян являлся представителем одновременно двух сторон: будучи председателем КО “Дзорагюх”, в сделках об оспариваемом залоге он выступил в качестве стороны договора.
В октябре 2013 г. суд общей юрисдикции ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараш прекратил рассмотрение иска Пайлака Айрапетяна против ЗАО “Америабанк” и КО “Дзорагюх”, которым он требовал применить последствия недействительной сделки. Суд мотивировал решение тем, что в отношении спора между одними и теми же лицами, вокруг одного и того же предмета, на одних и тех основаниях имеет место вступившее в законную силу решение суда, что и послужило основанием для закрытия дела. По словам Пайлака Айрапетяна,  суд не выяснил основания иска, вследствие чего принял неверное решение о закрытии дела, лишив его права на судебную защиту. Отметим, что Апелляционный суд отклонил жалобу Айрапетяна по данному делу, а Кассационный суд вернул ее обратно.