Անուշադրության մատնված բրոնզե դարի հուշարձանները նոր են «հայտնաբերվել»
Վայոց ձորի մարզի Գողթանիկ գյուղի վարչական տարածքում՝ Մուրադ սարի լանջին տապանաքարեր և խաչքարար կան կուտակված, որոնց տիրություն անող չկա: Գողթանիկի բնակիչ Արման Նազարյանը մտահոգվում է, որ դրանք կարող են արժեքավոր և պատմական նշանակություն ունենալ, մինչդեռ անտերության են մատնված: Որոշ խաչքարեր վնասված են:
«Ես լսել եմ, որ շատ շուտ այդտեղ Ջանի գյուղն է եղել, այդ տարածքը դրա համար էլ կոչվում է Ջանիի տարածք, որտեղ բացի խաչքարերից, նաև տների մնացորդներ կան: Մոտ 18-20 կտոր խաչքար կա, որոնց վրա հայերեն տառերով ինչ-որ բաներ են գրված, որոնք հասկանալի չեն»,- պատմում է Արմանը:
Գյուղը մինչև 1988թ. բնակեցված է եղել ադրբեջանցիներով, իսկ այնուհետև փախստական հայերով։ Արմանն ասում է, որ այդ խաչքարերն ու տապանաքարերը Ջանիի տարածում եղել են նույնիսկ թուրքերի բնակեցումից առաջ, սակայն թե որ դարի մնացորդներ են դրանք, տեղացիները չգիտեն:
Խաչքարերը բարձրադիր վայրում են՝ շուրջ 3000 մետր ծովի մակերևույթից բարձր, որտեղ հասնելու համար դժվարանցելի, ժայռաբեկորներով լի ճանապարհ պետք է անցնել հատուկ փոխադրամիջոցով:
Արմանն ասում է, որ քանի որ մինչ օրս այդ խաչքարերին ուշադրություն դարձնող և դրանցով մտահոգվող չի եղել, որոշել են դիմել լրատվամիջոցի օգնությանը: Գուցե որևէ բարերար կամ կազմակերպություն մտահոգվի և որոշի զբաղվել պատմական նշանակություն ունեցող հուշակոթողներով: Արմանը կարծում է, որ տարածքը կարող է նաև տուրիստական նշանակություն ունեցող այցելավայր դառնալ:
Վայոց ձորի մարզպետարանի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Արփիար Ղազարյանը, «Հետքի» հարցին ի պատասխան, թե արդյոք տեղյակ են այդ խաչքարերի և տապանաքարերի գոյության մասին, նշում է, որ անցյալ տարի եղել են այդ տարածքում, նայել են, լուսանկարել են:
«Ընդհանուր շատ հետաքրքիր, նոր հայտնաբերած բան է: Այդ մասին գիտի «Հուշարձանների պահպանության» մարզային ՊՈԱԿ-ը: Մենք դրա մասին տեղյակ ենք, դրա մասին տեղյակ է «Հուշարձանների պահպանության կոմիտեն», բոլորը գիտեն, որ դա հրաշալի բան է, ուղղակի անանցանելի և դժվար է դրա մոտ հասնելը»,-ասում է Արփիար Ղազարյանը:
Նա նաև շեշտում է, որ ծախսատար գործողություններ են պահանջում, դրա համար անմիջապես տեղյակ են պահել համապատասխան մարմիններին և ուղղորդում մեզ դեպի ՀՀ մշակույթի նախարարությյան «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրերի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Վայոց ձորի մարզային ծառայություն:
Այս ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը պատմում է, որ այդ խաչքարերը հազարավորներով են այնտեղ, նույնիսկ դժվար է հաշվառել: Ծառայության պետի խոսքով, հուշարձանների ու ժայռապատկերների ուսումնասիրությունները սկսվել են և այժմ էլ ընթացքի մեջ են: Հայտնի է, որ դրանք բրոնզե դարից և նույնիսկ ավելի վաղ ժամանակաշրջանից պահպանված նմուշներ են:
«Կան շատ կուտակումներ և կան առանձին՝ քիչ քանկությամբ: Ամենահետաքրքիր փաստն այն է, որ այդ ժայռապատկերները հիմնականում հայկական լեռնաշխարհում են հայտնաբերվել: Գիտնականների մի խումբը կարծիք է հայտնել, որ դրանք գրերի նախատիպեր են, սակայն գիտնականների մյուս՝ հիմնական մասը առարկում է՝ նշելով, որ դրանք ոչ թե գրերի, այլ պատմելու հետ է կապված, այսինքն՝ նկարների ու պատկերների միջոցով ժամանակը պատկերելու ժայռապատկերներ են»,- ասում է Մելանյա Դովլաթյանը:
Այս լուսանկարը տրամադրել է Մելանյա Դովլաթյանը
Ծառայության պետի խոսքով՝ իրենք արդեն ծրագիր են կազմել, որը շուտով կավարտվի: Նախատեսում են այդ տարածքը վերածել բնապատմական արգելոցի, ստեղծել առանձին կազմակերպություն՝ ժայռապատկերների ուսումնասիրության գիտական աշխատանքները կատարելու նպատակով: Իսկ առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում պատրաստվում են միջազգային սիմպոզիում անցկացնել այդ ժայռապատկերը ներկայացնելու համար:

Заброшенные памятники бронзового века “обнаружены” недавно
На административной территории села Гохтаник Вайоцдзорской области, на склонах горы Мурад имеются скопления хачкаров и надгробий, которые находятся в заброшенном состоянии. Житель Гохтаника Арман Назарян считает, что эти памятники могут представлять большую историческую ценность, но сейчас они преданы забвению. Некоторые хачкары повреждены.
“Я слышал, что в старину здесь находилось село Джани, которое и дало название этой территории. Здесь, помимо хачкаров, имеются остатки домов. На 18-20 хачкарах армянскими буквами написаны непонятные надписи”,- рассказывает Арман.
До 1988 года в селе жили азербайджанцы, после этого здесь поселились беженцы-армяне. По словам Армана, хачкары и надгробия находились на территории Джани и до ее заселения турками, однако местные жители не знают, к какому веку они принадлежат.
Хачкары расположены на высоте примерно 3000 метров над уровнем моря, добраться сюда очень трудно, нужно специальное средство передвижения.
Поскольку никто этими хачкарами не интересовался, было решено обратиться за помощью к СМИ – вдруг, найдется какой-нибудь благотворитель или какая-либо организация решит заняться памятниками, имеющими историческое значение. Арман считает, что эта территория может стать местом посещения туристов.
Начальник управления образования, культуры и спорта администрации Вайоцдзорской области Арпиар Казарян, отвечая на вопрос Hetq.am, знаюти ли они о существовании этих хачкаров и надгробий, сказал, что в прошлом году они побывали на этой территории, сделали снимки.
“В целом это очень интересно. Памятники обнаружены недавно. Областная неправильственная организация по охране памятников знает об этом, все знают, вот только добраться до этого места очень трудно”,- отметил Арпиар Казарян. Он посоветовал нам обратиться по этому вопросу в вайоцдзорскую службу ГНКО “Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и историчекой среды”.
Начальник службы Мелания Довлатян сообщила, что таких хачкаров тысячи, их даже трудно сосчитать. По ее словам, уже проводятся работы по изучению памятников и наскальных рисунков. Известно, что это памятники бронзового века и даже более древнего периода.
“Есть и большие скопления памятников, и небольшие группы. Самое интересное, что эти наскальные рисунки обнаружены в основном в Армянском нагорье. Некоторые ученые считают, что это прототипы письмен, однако основная часть склоняется к тому, что наскальные рисунки отображают действительность конкретного периода”,- отметила Мелания Довлатян.
По ее словам, уже составлена программа, в соответствии с которой  данная территория станет историко-природным заповедником. С целью проведения научного изучения наскальных рисунков создана специальная комиссия, а в течение года будет организован  международный симпозиум, посвященный этим памятникам.