Սամցխե-Ջավախքը դառնում է կրոնական հակամարտության դաշտ
Հոկտեմբերի 18-ին Սամցխե-Ջավախքի Ադիգենի մունիցիպալիտետի Մոխե գյուղում իրավիճակը նորից սրվել է: Այս մասին հայտնում է Վրաստանի հայերի միությունը: Ինչպես դա հաճախ պատահում է Վրաստանում, կոնֆլիկտի առաջացման պատճառ է դարձել կրոնական թեմայի շուրջ վեճը: Մասամբ, բնակչության միջև բախման առիթ է դարձել շենքը, որը 20-րդ դարի 40-ականներին տեղի մուսուլմանների կողմից կառուցված է եղել որպես մզկիթ: Հետագայում շենքը վերափոխվել է որպես գյուղական «կլուբ»: Վրաստանի անկախության հռչակումից հետո շենքն անցել է տեղի մունիցիպալիտետի ղեկավարության տակ, մինչդեռ տեղի մուսուլմանները երկար տարիների ընթացքում շարունակում են պահանջել վերադարձնել իրենց շենքը և բացել այնտեղ մզկիթ:
«Մենք պահանջել ենք մեզ վերադարձնել շենքը և´ Շեվարնաձեի, և´ Սահակաշվիլիի ժամանակ: Պահանջում ենք և այսօր: Մենք ուզում ենք, որ մեզ վերադարձնեն մեր շենքը և մենք կարողանաինք վերականգնել նրանում մեր մզկիթը», -ասում է տեղի մուսուլման Թամազ Գոբաձեն:
«Մի քանի ամիս անց մենք ցանկանում էինք ցանկապատել շենքը: Տեղի մուսուլմաներս բերել էինք շինարարական նյութեր և ուզում էինք պարիսպ կառուցել, որպեսզի փողոցային կենդանիները չկարողանային ներս մտնել և այն դադարեր աղբանոց լինեուց: Բայց մեզ դիմադրեց գյուղի քրիստոնյա բնակչությունը: Մենք որոշեցինք չբախվել միմյանց և դադարեցրինք շինարարությունը», -ասում է մուսուլման Աձիձե Բերիձեն:
«Այս գյուղում և այս շրջանում ուղղափառները փոքրամասնություն ենք կազմում: Ես անձամբ շատ լավ մուսուլման ընկերներ ունեմ, բայց ես դեմ եմ, որ գյուղի կենտրոնում բացվի մզկիթ: Չէ՞ որ նրանք ունեն աղոթքի տեղ, ինչո՞ւ ևս մեկը կառուցել», -ասում է Մոխե գյուղի բնակիչը` քրիստոնյա Մերաբ Չարգելիշվիլին:
Պարզվում է, որ չնայած մուսուլմանական մեծամասնության ցանկությանը, նախկին մզկիթի վերաբերյալ պետության ծրագրերը մի քիչ այլ են: Որոշում կա, որ շենքը պետք է վերափոխվի «մշակույթի տան»: Հոկտեմբերի 18-ին Մոխե գյուղում եկել են շինարարներ, որոնք պատրաստվում էին անցկացնել շենքի ապամոնտաժում: Շենքը քանդելու գործընթացի սկսվելուց անմիջապես հետո քաղաքի կենտրոնում հայտնվեցին տեղի մուսուլմանները և ստիպեցին բանվորներին դադարեցնել աշխատանքը: Մուսուլմանները հայտարարեցին, որ «արյան գնով էլ թույլ չեն տա շենքի քանդումը»: Իր հերթին շենքի մոտ հավաքվեց գյուղի քրիստոնյա փոքրամասնությունը, որը նույնպես հայտարարեց, որ «թույլ չի տա, որպեսզի գյուղի կենտրոնում բացվի մզկիթ»: Իրավիճակը սրվեց:
Ինչպես հայտնում են ականատեսները, «մուսուլմանները փաստացիորեն հարձակվեցին բանվորների վրա և ստիպեցին նրանց լքել գյուղը»: Իրենք` մուսուլմանները, ժխտում են բանվորների վրա հարձակվելը և ասում են, որ հարցը դրվել էր բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Եվ, այնուամենայնիվ, մինչ հոկտեմբերի 18-ի երեկոն գյուղում անհանգիստ մթնոլորտ էր տիրում: Նախկին մզկիթի շենքի մոտ հավաքված էր գյուղի գրեթե ողջ բնակչությունը` մուսուլմանները և քրիստոնյաները: Հնչում էին փոխադարձ մեղադրանքներ և սխառնալիքներ:
Իրավիճակը կարգավորվեց միայն այն ժամանակ, երբ Մոխե գյուղ ժամանեցին Ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները և հարևան գյուղերի մուսուլմանների հոգևոր ներկայացուցիչները: Մոխե էր եկել Սամցխե-Ջավախքի մուֆթին, ինչպես նաև Ճելա գյուղի մուֆթին, որտեղ մի քանի ամիս առաջ ևս լուրջ հակամարտություն էր բորբոքվել տեղի մզկիթի շուրջ:
Ճելա գյուղի մուֆթին` Ջամբուլ Աբուլաձեն դիմել է հավաքված մուսուլմաններին և հայտարարել, որ «հոկտեմբերի 17-ին Բաթումում հանդիպում է կայացել երկրի մուսուլմանական համայնքների ղեկավարների և վարչապետի միջև»:
«Հանդիպման ընթացքում բազում հարցերից բացի մենք նաև քննարկել ենք Մոխե գյուղում մզկիթի բացման հարցը: Վարչապետը խոստացել է, որ մեկ շաբաթվա ընթացքում կուսումնասիրի այդ հարցը և կհայտնի մեզ իր որոշման մասին», -հայտարարել է մուֆթին` դիմելով Մոխեի մուսուլմաններին:
Միաժամանակ, «Հարավային դարպաս» թերթի տարածած տեղեկության համաձայն` «Ադիգենի մունիցիպալիտետի վարչությունը հաստատում է, որ շենքն ունի «մշակույթի տան» կարգավիճակ, և փոխել տվյալ կարգավիճակն անհնար է»: Նաև թերթը գրում է այն մասին, որ տեղի մուսուլմանները դժգոհ են նոր իշխանությունների գործողություններից և մեղադրում են նրանց այն բանում, որ «ընտրությունների ժամանակ նրանք խոստացել են վերադարձնել մզկիթը, իսկ հիմա հրաժարվում են կատարել իրենց խոստումը»:
Նույն տեսակետն է հաստատում նաև «Վրաստանի մուսուլմանների միության» ղեկավարի տեղակալը` Տարիել Նակաիձեն: «Բախումնային իրավիճակը ստեղծվել է արհեստականորեն և նրա ստեղծման մեջ Ջեմալ Պակսաիձեի` Վրաստանի մուսուլմանների վարչության» գլխավոր մուֆթիի մատը խառն է: Քաղաքական ագիտացիան Պակսաիձեին հատուկ մեթոդ է: Նա դիմում էր այդ մեթոդին նաև նախորդ իշխանությունների ժամանակ: Նույն բանը անում է նաև այսօր: 2014թ. մայիսին տեղական ինքնակառավարման ընտրություններից առաջ նա եկել էր Մոխե: Հանդիպել է տեղի բնակիչներին և խոստացել նրանց, որ եթե ընտրություններին նրանք քվեարկեն «Վրացական երազանքի» օգտին, ապա շուտով մզկիթի շենքը կհանձնվի մուսուլմաններին: Բնակչությունը հիշում է այդ խոստումը, և բնականաբար, երբ սկսվեց շենքի քանդումը, մուսուլմաններն իրենց խաբված զգացին: Մյուս կողմից պետք է հիել ,որ Պակսաիձեն երբեք էլ չի եղել Վրաստանի մուսուլմանների շահերի իրական պաշտպանը: Բոլորն էլ հիանալիորեն գիտեն, որ Վրաստանի Մուսուլմանների Վարչությունը ստեղծվել է ոչ թե մուսուլմանների կողմից, այլ Ներքին Գործերի նախարարության աշխատակիցների կողմից: Կարծում եմ` այստեղ ամեն ինչ պարզ է… Կան շատ մանրամասներ, որոնց մասին` մենք մուսուլմաններս, նախընտրում ենք չխոսել»:

Самцхе-Джавахк становится полем религиозного противостояния
18 октября ситуация в селе Мохе Адигенского муниципалитета Самцхе-Джавахка, вновь накалилась. Как это часто бывает в Грузии, поводом для возникновения конфликта стал спор на религиозную тему. В частности же поводом для конфликта стало здание, которое в 40-ых годах 20-го века было построено местными мусульманами в качестве мечети. Позже здание было переделано в сельский «клуб». Со дня объявления Грузией независимости здание было передано под управление местного муниципалитета(Адигенский муниципалитет), однако местные мусульмане на протяжении многих лет продолжают требовать вернуть им здание и открыть в нем мечеть.
«Мы требовали вернуть нам здание и во время Шеварднадзе, и во время Саакашвили. Требуем и сегодня. Мы хотим, чтобы нам вернули наше здание и мы могли восстановить в нем мечеть», -говорит местный мусульманин Тамаз Гобадзе. «Несколько месяцев назад мы хотели отгородить здание. Местные мусульмане принесли строительные материалы и хотели построить ограду, чтобы в здание не заходили уличные животные и оно перестало быть свалкой. Но этому воспротивилось христианское население деревни. Мы решили не конфликтовать и прекратили строительство», -говорит мусульманин Адзидз Беридзе.
«В этой деревне и в этом районе православные являются меньшинством. У меня лично много хороших друзей–мусульман, но я против того, чтобы в центре села была бы открыта мечеть. У них уже есть место для молитвы, зачем строить еще одно?», -говорит житель села Мохе, христианин Мераб Чаргелишвили.
Выясняется, что, несмотря на желания мусульманского большинства, у государства по отношению к зданию бывшей мечети несколько иные планы. Существует решение, по которому здание должно быть переделано в Дом культуры. 18 октября в селе Мохе появились строители, которые собирались провести демонтаж здания. Сразу же после начала процесса сноса здания в центре города собрались местные мусульмане и принудили рабочих остановиться. Мусульмне заявили, что «ценой крови не допустят сноса здания». В свою очередь к зданию подтянулось христианское меньшинство деревни, которое также заявило, что «не допустит того, чтобы в центре села была открыта мечеть». Ситуация накалилась.
Как заявляют очевидцы, «мусульмане фактически напали на строителей и заставили их покинуть деревню». Сами мусульмане отрицают факт нападения на строителей и говорят, что вопрос был улажен исключительно мирным путем. И тем не менее до вечера 18 октября обстановка в деревне была неспокойной. У здания бывшей мечети было собранно почти все население села – мусульмане и православные. Звучали взаимные обвинения и угрозы…
Ситуация разрядилась лишь после того, как в Мохе прибыли представители Министерства внутренних дел и духовные представители мусульман из соседних деревень. В Мохе прибыл муфтий Самцхе-Джавахка, а также муфтий села Чела, где несколько месяцев назад так же разгорелся нешуточный конфликт вокруг местной мечети.
Муфтий седа Чела Джамбул Абуладзе обратился к собравшимся мусульманам и заявил, что «17 октября в Батуми, состоялась встреча глав мусульманских общин страны с премьер-министром». «На встрече, кроме множества других вопросов, мы также обсудили вопрос открытия мечети в селе Мохе. Премьер-министр пообещал, что в течение одной недели разберется в этом вопросе и сообщит нам о принятом решении", -заявил муфтий, обращаясь к мусульманам Мохе.
Тем временем, по информации, распространенной газетой «Южные врата», «администрация Адигенского муниципалитета утверждает, что у здания есть статус - «Дома культуры», и изменить его невозможно». Также газета пишет о том, что местные мусульмане недовольны действиями новых властей и обвиняют их в том, что «во время выборов они пообещали вернуть мечеть, а теперь отказываются исполнять обещанное».
Ту же версию поддерживает и заместитель руководителя «Союза Мусульман Грузии» Тариел Накаидзе. «Конфликтная ситуация создана искусственно, и в ее создании замешан главный муфтий Управления Мусульман Грузии –Джемал Паксадзе. Политическая агитация –привычный для Паксадзе метод. Он прибегал к этому методу и во времена предыдущих властей. То же самое делает и сегодня. В мае 2014 года, перед выборами в органы местного самоуправления, он приезжал в Мохе. Встречался с местными мусульманами и обещал им, что если на выборах они проголосуют за «Грузинскую Мечту», то в скором времени здание мечети будет передано мусульманам. Население помнит о данном обещании, и естественно, что когда начался снос здания мусульмане почувствовали себя обманутыми. С другой стороны надо помнить, что Паксадзе никогда реально не являлся защитником интересов мусульман Грузии. Он пытается угодить тем людям и силам, которые сделали его главным муфтием. Он обслуживает их интересы. Все прекрасно знают, что Управление мусульман Грузии было создано не мусульманами, а сотрудниками Министерства внутренних дел. Думаю, тут все ясно… Есть много деталей, о которых мы,мусульмане, говорить воздерживаемся».