19-ամյա զինվորի խոսքին արձագանքել են մարդիկ
Բանակում 45 օր ծառայած ու առողջական բարդ խնդիրների պատճառով զինծառայությունից վաղաժամ ազատված 19-ամյա Մայիս Գեղամյանին աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել տարբեր անհատներ: Զինվորի բուժման խնդրանքին արձագանքել են պատկան գերատեսչություններ՝ հաշվի առնելով, որ հարցը հրատապ է:
Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանական ազգային կենտրոնում (Ռենտգեն ինստիտուտ) Արուճ գյուղի բնակիչ Մայիս Գեղամյանի մոտ ախտորոշել են քաղցկեղ՝ օտրեոգեն սարկոմա: Նրա ոտքը ամպուտացվել է, թոքերում մետաստազներ կան:
«Հետքի» հետ զրույցում Մայիս Գեղամյանի ծնողները պատմեցին, որ կիրակի օրն իրենց այցելել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Նախարարը զրուցեց Մայիսի հետ, դուխ տվեց նրան: Պատմեց, որ Արցախյան պատերազմի տարիներին ինքն էլ է առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցել, որոնք հաղթահարել է: Նախարարն ասաց, որ կաջակցեն քիմիոթերապիայի ամբողջ կուրսը այստեղ կազմակերպելու հարցում, որը մինչև հունվար կտևի: Դրանից հետո երեխային պիտի տանենք կամ Սանկտ-Պետերբուրգ, կամ Գերմանիա, որ բարձր դոզաներով քիմիոթերապիա ստանա: Դա է պատճառը, որ դիմում ենք մարդկանց, բարերարներին, որ փրկենք տղայիս»,- ասաց Մայիսի հայրը՝ Պետրոս Գեղամյանը:
Գեղամյան ընտանիքը 2 օրը մեկ անգամ բերում է տղային արյան հետազոտության: «Նաիրի» ԲԿ-ում Մայիս Գեղամյանին ու ծնողներին այսօր այցելել է Առողջապահության նախարարության լիցենզավորման գործակալության պետ Կարեն Կոստանյանը, ով մասնագիտությամբ ոսկրային օնկոլոգ է:
10 օր հետո Մայիս Գեղամյանը հետազոտություն է անցնելու ըստ բժիշկ Լևոն Բադալյանի ցուցումի, որպեսզի պարզեն՝ արդյոք նահանջու՞մ են թոքերի մետաստազները քիմիոթերապիայի արդյունքում: Վիրահատությունից հետո թոքերի մետաստազների զարգացումը կանխելու նպատակով անհրաժեշտ է բուժում ստանալ արտերկրում` Գերմանիայում կամ Պետերբուրգում:
Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի հանձնարարությամբ Մայիս Գեղամյանի հետազոտության վերջին արդյունքը, հիվանդության պատմությունը, էպիկրիզը կուղարկվեն Սանկտ-Պետերբուրգի, Գերմանիայի օնկոլոգիական կլինիկաներ՝ նրա հնարավոր բուժման մասին տեղեկություններ ստանալու նպատակով: Նախարարությունը նաև պատրաստակամություն է հայտնել փնտրել ֆինանսական ֆոնդեր, քանի որ ինքնուրույն չի կարող հոգալ բուժման ծախսերը:

Люди откликнулись на просьбу 19-летнего солдата
19-летнему Маису Гегамяну, который прослужил в армии всего 45 дней и был досрочно демобилизован из-за серьезных проблем со здоровьем, вызывались помочь многие. Учитывая, что вопрос не терпит отлагательств, компетентные ведомства выразили готовность оказать содействие в лечении солдата.
В Национальном центре онкологии им.Фанарджяна у жителя села Аруч Маиса Гегамяна обнаружили рак – остеогенную саркому с метастазами в легких. Ему ампутировали ногу.
В беседе с Hetq.am родители Маиса рассказали, что в воскресенье их навестил министр обороны РА Сейран Оганян. “Министр побеседовал с Маисом, подбодрил его. Рассказал, что в годы Арцахской войны у него тоже возникли серьезны проблемы со здоровьем, которые он преодолел. Министр пообещал помочь в вопросе организации здесь полного курса химиотерапии, который продлится до января. После этого мы должны повезти сына или в Санкт-Петербург, или в Германию, где он будет получать химиотерапию высокими дозами. Вот почему мы обратились к людям, благотворителям с просьбой спасти нашего сына”,- сказал отец Маиса Петрос Гегамян.
Через каждые два дня родители привозят сына на исследование крови. Сегодня в медцентре “Наири” Маиса Гегамяна и его родителей навестил начальник Агентства по лицензированию Министерства здравоохранения РА Карен Костанян, специалист в области костной онкологии.
Через 10 дней Маис пройдет назначенное врачом Левоном Бадаляном обследование с целью выяснить, отступили ли метастазы в результате химиотерапии. Для пресечения развития метастазов после операции необходимо пройти лечение за рубежом – в Германии или Санкт-Петербурге.
По поручению министра здравоохранения Армена Мурадяна последние результаты обследования Маиса Гегамяна, история болезни и эпикриз будут отправлены в онкологические клиники Санкт-Петербурга и Германии для получения информации относительно его дальнейшего лечения. Минздрав также выразил готовность  изыскать финансовые фонды, поскольку не может самостоятельно оплатить расходы на лечение.