Պայմանական վաղաժամկետ ազատման ներկա մոդելը սպառվել է
Այն, որ դատապարտյալի՝ պայմանական վաղաժամկետ ազատման ներկայիս եռաստիճան մոդելն արդյունավետ չի գործում, փաստում են և՛ ոլորտի մասնագետները, և՛ իրավապաշտպանները, և՛ դատապարտյալները, և՛ պետական համապատասխան մարմինները: Ստացվում է, որ 2006 թ-ից գործող եռաստիճան համակարգից դժգոհ են բոլոր կողմերը:
«Ներկայում գործող համակարգը ո՛չ պայմանական է, ո՛չ էլ առավել ևս՝ վաղաժամկետ, քանի որ դատապարտյալները ո՛չ վաղաժամկետ ազատվում են (ազատման տոկոսները էականորեն նվազել են), ո՛չ էլ պայմաններ են կատարում»,- ասաց «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ նախագահ Արման Դանիելյանը՝ պայմանական վաղաժամկետ ազատման խնդիրներին նվիրված աշխատաժողովի ժամանակ:
Ըստ վիճակագրության` եթե 2006 թ-ին քրեակատարողական հիմնարկների վարչական հանձնաժողովները պայմանական ազատման համար անկախ հանձնաժողովներին են ներկայացրել այդ իրավունքը ունեցող դատապարտյալների 85 տոկոսին, ապա 2013 թ-ին՝ միայն 18 տոկոսին: Ի՞նչի հետևանք է տոկոսների էական նվազումը:
«Ազատման տոկոսների էական նվազումը հետևանքն է չգրված կանոնների, տաբուի տակ դրված հոդվածների, որոնցով դատապարտյալները չեն ազատվում պայմանական: Օրինակ՝ ծանր հանցագործությունների հոոդվածներով դատապարտվածները, նորություն չէ, որ պայմանական չեն ազատվում: Նստած իրենց համար չափանիշներ են հորինում: Բայց գրված չափանիշներ չկան»,- նշեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը:
Իրավապաշտպան Արման Դանիելյանի կարծիքով` նույնիսկ իդեալականին մոտ աշխատանքի դեպքում պայմանական վաղաժամկետ ազատման ներկայիս համակարգը չի կարող արդյունավետ գործել: Պատճառն այն է, որ չափորոշիչներ չկան, թե ինչ պայմաններ պիտի կատարի դատապարտյալը ՔԿՀ-ի ներսում և պայմանական ազատության մեջ: Բացի այդ, անկախ հանձնաժողովներն, ըստ իրավապաշտպանի, հենց միայն իրենց կազմի պատճառով չեն կարող լիարժեք աշխատել: Այնտեղ 8 անդամից միայն մեկն է մասնագետ՝ հոգեբան, մյուսները պաշտոնյաներ են:  Իրավաբան Տաթևիկ Ղարիբյանը նշում է, որ դատապարտյալի հետ առանձնազրույց են ունենում անկախ հանձնաժողովից միայն 2 անդամ: «Այդպես ստացվում է, որ անդամներից ոչ բոլորն են ծանոթանում ու շփվում դատապարտյալների հետ: Իսկ հետո որոշում են կայացնում փակ, գաղտնի քվեարկությամբ, ու չեն պատճառաբանվում որոշումները: Դատապարտյալն այդպես էլ չգիտի՝ ինչ պետք է անի, որ իրեն չմերժեն, կամ ինչու մերժեցին, ինչ թերացում պիտի շտկի հաջորդ անգամվա համար»,- ասում է իրավաբանը:
Եռաստիճան համակարգից համատարած դժգոհություններն են պատճառը, որ թե՛ պետական օղակներում, թե՛ հանրային սեկտորում փնտրում են դատապարտյալներին պայմանական ազատություն վերադարձնելու նոր մոդելներ:
Աշխարհում կա պայմանական վաղաժամկետ ազատության երեք մոդել՝ պարտադիր, հայեցողական և խառը: Առաջինի դեպքում միայն դատարանը կարող է որոշում կայացնել անձին պայմանական ազատել կամ ոչ: Երկրորդի պարագայում` և՛ դատարանով կարող է լինել պայմանական ազատումը, և՛ հանձնաժողովային կարգով: Իսկ խառը տիպի դեպքում՝ երկու ձևը կարող է կիրառվել միանգամից:  Հայաստանում գործում է պայմանական ազատման ինստիտուտի հենց խառը տիպը:
«Այն, ինչ ունենք Հայաստանում խառն էլ չի, այլ՝ շատ խառը»,-ասում է Արման Դանիելյանը: Արթուր Սաքունցի կարծիքով` կարևոր չէ՝ երկաստիճա՞ն է համակարգը, թե՞ եռաստիճան, կարևոր է, որ հիմնական դերակատարը լինի դատարանը: ՔԿՎ սոցիալական, հոգեբանական, իրավական աշխատանքների բաժնի պետ Բենիկ Հարությունյանի կարծիքով` ՔԿՀ-ների վարչական հանձնաժողովներ՝ գումարած դատական համակարգ երկաստիճան մոդելը կլինի հարցի երկարաժամկետ լուծում:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ից Հասմիկ Հարությունյանը մտածում է, որ կարելի է ստեղծել նոր՝ պայմանական ազատման տիպիկ հայկական մոդել: Փոխարենը ԱՆ համակարգի իրավական ապահովման վարչության պետ Նորայր Բալյանը կարծում է, որ նոր հեծանիվ պետք չէ հայտնագործել, որ զարգացած աշխարհը ունի երեք տիպ և այդ երեք տիպից մենք պիտի վերցնենք մեկը: «Միջազգային բանտային բարեփոխումներ» կազմակերպության ներկայացուցիչ Միրանդա Մերկվիլաձեն նշում է, որ միջազգային փորձը զարգացող երկրները վերցնում են ոչ թե նրա համար, որ այն լավն է, այլ, որ տասնյակ տարիների աշխատանքի փորձ ու արդյունքներ է այն գրանցել:
Իրավաբան Աննա Մելիքյանը ներկայացրեց այն մոդելը, որը ստեղծվել էր ՔՀԻ-ում: Ըստ այդմ՝ իրավապաշտպաններն ու մասնագետները պատկերացնում են ՔԿՀ-ի ու պրոբացիոն ծառայողի եզրակացություն գումարած դատարան մեխանիզմը: Այս մոդելը ներկայացվելու է բոլոր շահագրգիռ կողմերին քննարկման համար:

Нынешняя модель условно-досрочного освобождения исчерпала себя
То, что нынешняя трехступенчатая модель условно-досрочного освобождения осужденных действует неэффективно, отмечают и специалисты сферы, и правозащитники, и сами осужденные, и соответствующие государственные органы. Получается, что действующей с 2006 г. трехступенчатой системой недовольны все стороны.
“Действующая в настоящее время система не является ни условной, ни тем более досрочной, поскольку осужденные не освобождаются ни досрочно (процент освобожденных существенно сократился), ни условно”,- отметил председатель общественной организации “Институт гражданского общества” Арман Даниелян на конференции по проблемам условно-досрочного освобождения.
Согласно статистике, если в 2006 г. административные комиссии уголовно-исполнительных учреждений представляли независимым комиссиям для условного освобождения 85% от общего числа имевших на это право осужденных, то в 2013 г. – только 18%. Следствием чего является существенное снижение этого показателя? Отвечая на этот вопрос, руководитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц сказал: “Существенное снижение процента освобожденных является следствием неписаных законов, наложения табу на статьи, по которым осужденные не освобождаются условно. Так, лица, осужденные за тяжкие преступления, как известно, условно не освобождаются. Они придумывают для себя какие-то критерии, но прописанных критериев нет”.
По мнению правозащитника Армана Даниеляна, даже в случае идеальной работы нынешняя система условно-досрочного освобождения не может действовать эффективно. Причина в том, что нет критериев того, какие условия должен выполнять осужденный в уголовно-исполнительном учреждении и на условной свободе. Кроме того, в силу своих составов независимые комиссии не могут работать полноценно. Из 8 членов этих комиссий специалистом, то есть психологом, является только один, все остальные чиновники.
По словам юриста Татевик Гарибян, беседу с осужденными ведут лишь два члена независимой комиссии. “Так получается, что не все члены знакомятся и общаются с осужденными. После этого тайным закрытым голосованием они принимают решение, которое не обосновывают. Осужденный так и не узнает, что он должен делать, чтобы ему не отказали, или почему ему отказали, какие недостатки ему нужно исправить к следующему разу”,- сказала Т.Гарибян.
Именно повсеместное недовольство трехступенчатой системой является причиной того, что и в государственных звеньях, и в общественном секторе ищут новые модели выхода осужденных на условную свободу. В мире действуют три модели условно-досрочного освобождения – обязательная, концептуальная и смешанная. В первом случае решение об условном освобождении принимает только суд, во втором – и суд, и комиссия, а смешанная модель предусматривает использование обоих типов. В Армении действует смешанный тип института условного освобождения.
По словам Артура Сакунца, неважно, является система двухступенчатой или трехступенчатой, главное, чтобы основную роль играл суд. Начальник отдела социальных, психологических, правовых работ Управления уголовно-исполнительных учреждений Беник Арутюнян считает, что долгосрочным решением вопроса является двухступенчатая модель: “административные комиссии УИУ + судебная система”.
Представитель общественной организации “Защита прав без границ” Асмик Арутюнян предлагает создать новую, чисто армянскую модель условного освобождения. В противоположность ей начальник управления правового обеспечения Минюста Норайр Балян считает, что не нужно придумывать велосипед, поскольку в развитом мире уже действуют три типа, один из которых мы и должны взять на вооружение.
Представитель организации “Международные тюремные реформы” Миранда Мерквиладзе отмечает, что развивающиеся страны перенимают международный опыт не потому, что он положительный, а потому, что он накапливался в течение многих лет и дал хорошие результаты.