Տրանսֆերտները՝ ԵՏՄ երկրներներից և հակառակ ուղղությամբ
Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամ երկրներից դեպի Հայաստան և Հայաստանից դուրս եկող տրանսֆերտների մեծ ծավալը ապահովում է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
ՀՀ կենտրոնական բանկը, ի պատասխան մեր գրության, հայտնել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Բելառուսի Հանրապետությունից և Ղազախստանի Հանրապետությունից դեպի Հայաստան տրանսֆերտների և հակառակ ուղղությամբ՝ Հայաստանից կատարված փոխանցումների ծավալների վերաբերյալ տվյալներն առկա են 2014թ. ութ ամիսների կտրվածքով: Համաձայն այդ տվյալների՝ ՌԴ-ից այս ամիսների ընթացքում Հայաստան է մուտք գործել ավելի քան 1 մլրդ դոլար:
Դեպի Բելառուս տրանսֆերտների արտահոսքն ավելի շատ է եղել, քան այնտեղից Հայաստան մտած տրանսֆերտների ծավալը: Մինչդեռ Ղազախստանի պարագայում հակառակ երևույնթ է գրանցվել: Ստորև ներկայացնում ենք ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումների տվյալները 2014թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին` մլն ԱՄՆ դոլար միավորով:

Трансферты из стран ЕАЭС в Армению и в обратном направлении
Самый большой объем трансфертов, поступающих из стран Евразийского экономического союза в Армению и в обратном направлении, обеспечивает Российская Федерация.
В ответ на запрос Hetq.am Центральный банк РА сообщил, что данные об объемах переводов из РФ, Беларуси и Казахстана в Армению и в обратном направлении представлены в разрезе восьми месяцев 2014 г. Согласно этим данным, за указанный период из РФ в Армению поступило свыше 1 млрд долларов.
Объем трансфертов из Армении в Беларусь был больше, чем в обратном направлении. А вот в случае с Казахстаном наблюдается обратное явление. Ниже представляем данные о денежных переводах физических лиц в период с января по август 2014 г. в долларах США.