«Էյր Արմենիա»-ն չորրորդ անգամ չվերթ է հետաձգում. ուղևորները փոխհատուցում են պահանջում
Լուսինե և Հայկ Մուրադյանները հոկտեմբերի 25-ին Երևան-Կրասնոդար չվերթով պետք է վերադառնային Ռուսաստանի Դաշնություն: «Էյր Արմենիա» ընկերությունից հոկտեմբերի 23-ին զանգահարել և ասել են, որ իրենց չվերթը տեղափոխվում է մեկ օր առաջ՝ հոկտեմբերի 24-ին:
«Մենք չավարտած գործեր և պայմանավորվածություններ ունեինք հոկտեմբերի 24-ին և չէինք կարող նախատեսվածից շուտ մեկնել, խնդրեցինք մեր թռիչքը տեղափոխել հաջորդ չվերթին, որը հոկտեմբերի 27-ի կեսօրին էր: Այսինքն՝ մենք դեռ երկու օր պետք է ավել մնայինք մեր նախատեսածից»,-պատմում է Լուսինե Մուրադյանը:
Սակայն հոկտեմբերի 26-ին նորից «Էյր Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչը զանգահարել և զգուշացրել է, որ Երևան-Կրասնոդար չվերթը կրկին հետաձգվում է, այս անգամ հոկտեմբերի 29-ին: Հարցին, թե ինչն է հետաձգման պատճառը, աշխատակիցը հրաժարվել է պատասխանելուց:
«Ընդ որում՝ մեզ ասում են, եթե համաձայն չեք, կարող եք գալ ձեր տոմսերը ետ վերադարձնել: Բայց մենք այդ նույն գումարով այլ ավիաընկերությունից տոմս գնել չենք կարող, քանի որ մենք իրենց տոմսերը նախօրոք էինք գնել, և թռիչքի օրը կամ դրանից մեկ օր առաջ տոմսերը շատ ավելի թանկ արժեն»,-շարունակում է Լուսինեն:
Լուսինեն պահանջել է իրենց անպայման հոկտեմբերի 27-ին որևէ այլ ընկերությամբ ուղարկել Ռուսաստանի Դաշնություն, քանի որ հոկտեմբերի 27-ին արձակուրդից պետք է վերադառնար աշխատանքի, ինչը արդեն իսկ չի արել՝ թռիչքի ուշացման պատճառով:
«Ես նախատեսածից երկու օր ավել մնացի, քայքայեցի նյարդեր և ավելորդ գումարներ ծախսեցի, ուշացա աշխատանքից, իսկ ինձ ասում են՝ եկեք տոմսը ետ վերցրեք ու վերջ: Հայկական փոխադրողը պետք է հասկանա, որ այս աշխատաոճով չի կարող ուղևորներ գրավել և շարունակել իր աշխատանքը, այլ շուտով կփակվի, որովհետև որևէ քաղաքացի չի վստահի անպատասխանատու ավիափոխադրողի»,-ասում է նա:
Հայկ և Լուսինե Մուրադյանները հոկտեմբերի 27-ին այցելել են «Էյր Արմենիա»-ի գրասենյակ և պահանջել այդ օրվա՝ այլ ընկերության չվերթով իրենց ուղարկել, այլապես այս ամենի մասին տեղյակ կպահեն ԶԼՄ-ներին: Ընկերությունը ստիպված գնել է «Աերոֆլոտ» ընկերության չվերթի տոմս և ապահովել ուղևորների հետդարձը Կրասնոդար:
Նույն պահին գրասենյակում գտնվող Աշտարակի մեկ այլ բնակիչ, որը կնոջ համար նույնպես այդ չվերթով տոմս էր գնել, պահանջել է իր կնոջ համար էլ տոմս ձևակերպել, սակայն ընկերության աշխատակիցները հրաժարվել են, և ետ են վերադարձրել տոմսի գումարը: Աշտարակի բնակիչը նույնպես նոր տոմս է գնել՝ գումար ավելացնելով:
Մուրադյանները երկու օրվա համար փոխհատուցման պահանջ են ներկայացրել, սակայն ընկերության տնօրենն ասել է՝ գրավոր դիմում գրեն, երբ գումար ունենան, դիմումը կքննարկեն: Թե դա երբ կլինի, ընկերության ղեկավար անձինք հստակ ոչինչ չեն ասել. «Երբ գումար լինի»: Լուսինեի հարցին, թե ինչպես է փոխհատուցումը սահմանված օրենքով, ղեկավարը պատասխանել. «Եթե ամեն ինչ օրենքով լիներ»:
Գրավոր դիմումը Մուրադյանները թողել են գրասենյակում՝ նշելով այն վնասները, որոնք կրել են ընկերության պատճառով: Գրասենյակի ղեկավարությունն ասել է, որ չվերթի հետաձգման պատճառը տեխզննումն է, որն այժմ անցնում են ընկերության օդանավերը:
«Զվարթնոդ» օդանավակայանի տեղեկատուից պարզեցինք, որ հոկտեմբերի 24-ին, երբ պետք է թռչեր իբրև թե փոփոխված չվերթը, «Էյր Արմենիան» Երևանից Կրասնոդար չվերթը չի իրականարցել, հոկտեմբերի 27-ի չվերթը չի իրականացրել: Այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին ընկերության հետաձգված չվերթը նույնպես չի կայանալու: Այն հանվել է չվացուցակից և հետաձգվել նոյեմբերի 1-ին:

Компания “Эйр Армения” в четвертый раз откладывает рейс. Пассажиры требуют компенсации
25 октября Лусине и Айк Мурадяны должны были вернуться в Россию рейсом Ереван-Краснодар. 23 октября им позвонили из компании “Эйр Армения” и сказали, что этот рейс откладывается на 24 октября.
“На этот день у нас были запланированы незавершенные дела, имелись  договоренности, поэтому 24-го мы не могли уехать. Попросили перенести наш  вылет на следующий рейс, который должен был состояться в полдень 27 октября. То есть мы должны были остаться здесь на два дня дольше”,- рассказала Лусине Мурадян.
Однако 26 октября представтель “Эйр Армения” вновь позвонил и предупредил, что рейс Ереван-Краснодар опять откладывается – на этот раз на 29 октября. На вопрос, чем это обусловлено, сотрудник отказался отвечать.
“Нам также сказали, что если нас это не устраивает, то мы можем вернуть билеты. Однако на ту сумму, которую они должны были нам вернуть, мы не смогли бы купить билеты другой компании, поскольку эти билеты мы купили заранее, а в день полета или за день до него билеты стоят намного дороже”,- пояснила наша собеседница.
Лусине потребовала отправить их в Россию 27 октября рейсом другой авиакомпании, так как в этот день она должна была выйти на работу после отпуска, что уже не сделала из-за задержки рейса.
“Я осталась на два дольше предусмотренного срока, потрепала себе нервы, потратила лишние деньги, опоздала на работу, а мне говорят: сдайте билет. И все. Армянский перевозчик должен понять, что такими методами работы он не сможет привлекать пассажиров, а значит очень скоро прекратит свою деятельность, поскольку ни один гражданин не захочет доверять безответственному авиаперевозчику”,- отметила Лусине.
27 октября Айк и Лусине Мурадяны пришли в офис “Эйр Армения” и потребовали отправить их в этот же день рейсом другой компании. Они пообещали в противном случае поставить об этом в известность СМИ. Компания вынуждена была купить им билеты на рейс “Аэрофлота” и обеспечить их возвращение в Краснодар.
В это же время в офисе находился житель Аштарака, который купил для жены билет на этот же рейс и требовал оформить для нее вылет рейсом другой компании. Однако сотрудники компании отказались это сделать и просто вернули ему стоимость билета. Мужчине пришлось купить новый билет, доплатив за него.
Мурадяны потребовали компенсации за два дня, однако директор “Эйр Армения” предложил им написать письменное заявление, сказав, что заявление рассмотрят тогда, когда у них будут деньги. При этом он не назвал конкретные сроки. На вопрос Лусине, как по закону выплачивается компенсация, директор ответил: “Если бы все было по закону…”
Мурадяны оставили в офисе письменное заявление, указав в нем размер ущерба, понесенного ими по вине компании. Руководство офиса заявило, что причиной переноса рейса является техосмотр, который в настоящее время проходят самолеты “Эйр Армения”.
В справочной аэропорта “Звартноц” мы выяснили, что 24 октября рейс Ереван-Краснодар авиакомпании “Эйр Армения” не состоялся. Самолет не вылетел этим рейсом и 27 октября, и сегодня, 29 октября. Рейс Ереван-Краснодар исключен из расписания полетов и назначен на 1 ноября.