Ակցիա հոկտեմբերի 30-ին. այլևս ոչ մի նոր հանք Հայաստանում
Համահայկական բնապահպանական ճակատը հայտնում է, որ Հայաստանի ընդերքի պաշարների նկատմամբօ տարերկրյա տարբեր ընկերությունների հետաքրքրությունը չի մարում: Հիմա էլ բրիտանական օֆշորային գոտիներից մեկում գրանցված Լիդիան Ինթերնեյշնալ ընկերությունն է փորձում ամեն կերպ շահագործել Ամուլսարի ոսկու հանքավայրը, ինչի փիար ակցիաների շրջանակներում կազմակերպում է տարբեր ձևաչափերի քննարկումներ և կոնֆերանսներ:
Հանքարդյունաբերողներն արդեն հմտացել են տարբեր միջոցառումներ կազմակերպելու միջոցով հանրության աչքին թոզ փչելու մեջ: Հերթական շոու-ծրագիրը տեղի կունենա հոկտեմբերի 30-ին, ժամը 14:00-ից 18:00, Հայաթ Պլեյս Հյուրանոցում (Վազգեն Սարգսյանփող. 26/1), որտեղ Կովկասի տարածաշրջանային բնապահպանական կենտրոնի հայաստանյան գրասենյակը (ԿՏԲԿ), Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող Ջերմուկ քաղաքի «Շրջակա միջավայրի պահպանության տեղական գործողությունների ծրագրի» շրջանակներում կազմակերպում է Լիդիան Ինթերնեյշնալի և Գեոթիմ ՓԲԸ-ի կողմից մշակված Ամուլսար ծրագրի նախնական Բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատման զեկույցի քննարկումը, որը պատրաստվել է ծրագրի ներկա (IFC և EBRD) ևհնարավոր ֆինանասավորող կազմակերպությունների պահանջներին (Equator Principle Financial Institution) համապատասխան:
«Տարբեր մասնագետների և հանրության ներկայացուցիչների կողմից բազմիցս խոսվել է Ամուլսարի ծրագրի մասին, հիմնավորվել, թե ինչ բնապահպանական, իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով՝ նաև սոցիալական ու ռազմավարական աղետների այն կարող է հանգեցնել, սակայն մեզ անհայտ պատճառներով այս ծրագիրը համառությամբ փորձում են կյանքի կոչել: Կներկայացվեն նաև հանքարդյունաբերական ոլորտի հիմնական խնդիրներն ու դրանց լուծման ճանապարհները: Ուստի, հոկտեմբերի 30-ին՝ժամը 13:30, հավաքվում ենք Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցի դիմաց ևշարժվում դեպի Հայաթ Պլեյս հյուրանոց: Մեր բողոքի ձայնն են քբարձրացնում՝ընդդեմ նոր և կործանարար հանքարդյունաբերական ծրագրերի»,- տարածած հաղորդագրության մեջ նշել է ՀԲՃ-ն

Акция 30 октября: в Армении больше не должно быть новых месторождений
Общеармянский экологический фронт выступил сегодня с заявлением, в котором отмечается, что со стороны различных иностранных компаний не угасает интерес к запасам недр Армении. Сейчас уже компания “Лидиан Интернейшнл”, зарегистрированная в одной из британских оффшорных зон, пытается приступить к эксплуатации Амулсарского золотоносного месторождения, в связи с чем в рамках пиар-акций организует обсуждения и конференции в различных форматах.
Горнодобытчики научились пускать пыль в глаза общественности путем проведения различных мероприятий. Очередная шоу-программа состоится 30 октября в 14.00 в гостинице “Айат Плейс” (ул.Вазгена Саркисяна, 26/1). Армянский офис Регионального экологического центра Кавказа в рамках Программы локальных действий по охране окружающей среды, осуществляемой при финансовом содействии посольства США в Армении, организует обсуждение доклада о  предварительной оценке экологического и социального воздействия амулсарского проекта, подготовленного в соответствии с требованиями организаций, оказывающих финансовую помощь в настоящее время (IFC и EBRD) и в будущем (Equator Principle Financial Institution).
“Различные специалисты и представители общественности неоднократно говорили о программе Амулсара, обосновывали, к каким экологическим, социальным и стратегическим катастрофам в долгосрочном разрезе она может привести. Однако по неизвестным нам причинам эту программу упорно пытаются претворить в жизнь. Будут также представлены основные проблемы горнодобывающей сферы и пути их решения. В связи с этим 30 октября в 13.30 мы собираемся напротив гостиницы “Армения Мариотт”, откуда направимся к гостинице “Айат Плейс”. Мы поднимем свой голос протеста против новых гибельных программ в горнодобывающей сфере”,- говорится в заявлении Общеармянского экологического фронта.