Վարդան Ղուկասյանը հաղթեց
ՀՀ վարչական դատարանը (նստավայրը Գյումրի) մերժել է «Հետաքննող լրագրողների» հայցն ընդդեմ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի:
Հիշեցնենք, որ «Հետքը» հոդվածաշար էր պատրաստում Ալեքսանդրապոլի հին տոհմերի և 20-րդ դարասկզբին Ալեքսանդրապոլում տեղի ունեցած կարևորագույն իրադարձությունների մասին: Գյումրեցի ազդեցիկ տոհմերից մեկի՝ Դրամփյանների պատմությունը ներկայացվել է «Հետքի» թիվ 21 համարում: Անդրադառնալով այս տոհմին՝ հնարավոր չի եղել շրջանցել նաև նրանց ժառանգ Իրինա Աբաջյանի և Գյումրու քաղաքապետարանի միչև տեղի ունեցած երկարատև դատական վեճը: Այս առիթով «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպությունը Գյումրու քաղաքապետին այս տարվա հուլիսի 6-ին գրությունն է ուղարկվել՝ 8 հարց, որոնք մասնավորապես վերաբերել են՝
• Ո՞ւմ է ներկայումս պատկանում Աբովյան փողոցի թիվ 262 շենքը:
• Ե՞րբ, ո՞ւմ և ի՞նչ նպատակներով է վաճառվել Կումայրի արգելոցի հաշվեկշռում գտնվող Աբովյան փողոցի թիվ 262 շենքը:
• Ինչպիսի՞ փոխհատուցում է առաջարկվել Դրամփյան քույրերի իրավահաջորդ Իրինա Աբաջյան-Դրամփյանին:
• Այդ փոխհատուցումները եղել են գումարայի՞ն տեսքով, թե՞ բնակարանի:
• Ինչո՞ւ են ընդհանրապես վաճառվում համայնքային նշանակության, իրենցից մեծ արժեք ներկայացնող պատմական շենք-շինությունները և մի շարք այլ հարցեր:
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ վարչական դատարանը (նստավայրը՝ Գյումրի, նախագահությամբ Էդ. Նահապետյանի) վարույթ է ընդունել «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպության տեղեկատվություն տրամադրելու պահանջի մասին հայցն ընդդեմ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի:
Գյումրու քաղապապետն անտեսել է դեռևս հուլիսի 9-ին վերջինիս կողմից ստացված հարցումը և դրան պատասխանել արդեն այն ժամանակ, երբ «Հետաքննող լրագորղներ» ՀԿ-ն հայց է ներկայացրել դատարան: Եվ նոյեմբերի 25-ին՝ մոտ հինգ ամիս անց, ուղարկել են մի գրություն՝ պատճառաբանելով, որ Գյումրու քաղաքապետին հասցեագրված «Հետաքննող լրագրողների» գրությանը պատասխան չի տրվել քաղաքապետարանի ամենօրյա իրականացվող գերլարված եւ ծանրաբեռնված աշխատանքի, «ինչպես եւ այն պատճառով, որ նշված գրության բովանդակության ուսումնասիրությամբ մեզ համար ակնհայտ էր պատահական, թե կանխամտածված Ձեր բարեխիղճ մոլորության մեջ գտնվելը»:
«Ի գիտություն Ձեզ, քաղ. Իրինա Աբաջյանը չի հանդիսացել եւ չի հանդիսանում Դրամփյանների ժառանգորդ: Նրա եւ քաղաքապետարանի միջեւ դատական վեճի տեւողությունը շուրջ տասն անգամ պակաս է եղել Ձեր նշածից: Ձեր կողմից բարձրացված հարցերին.
1. Որեւէ անշարժ գույքի սեփականությունը ճշտելու համար, գործող օրենսդրության համաձայն, անհրաժեշտ է դիմել անշարժ գույքի կադաստրին:
2. Ձեր երկրորդ հարցի պատասխանը տես 1-ին կետում:
3. Ձեր երրորդ հարցի վերաբերյալ տեղեկատվությունը քաղաքապետարանը չի տիրապետում: Միգուցե այդ հարցով դիմեք Իրինա Աբաջյանի՞ն:
4. Ձեր չորրորդ հարցի պատասխանը տես 3-րդ կետում:
5. Ձեր հինգերորդ, ինչպես եւ վեցերորդ հարցերը առնչվում են ոչ թե տեղեկատվություն ստանալուն, այլ կարծիք հայտնելուն, որն իմանալու համար հարցազրույցի խնդրանքով հարկ է դիմել հասցեատիրոջը:
6. Ձեր յոթերորդ եւ ութերորդ հարցերի պատասխանները տես առաջին երկու կետերում:
Պրն Բաղդասարյան, չե՞ք գտնում, որ Ձեր հարցադրումներով ոչ թե ցանկացել եք ստանալ տեղեկատվություն, այլ պատվիրված կարգով եւ անձնավորված հետին նպատակներ եք հետապնդել: Ինչեւէ»,- գրված է Գյումրու քաղաքապետարանից ստացած գրության մեջ:
Այս պատասխանը գրելու համար քաղքապետարանին անհրաժեշտ է եղել մոտ 5 ամիս, մինչդեռ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ կետը սահմանում է 5-օրյա ժամկետ, եթե տեղեկությունները տրամադրելը լրացուցիչ աշխատանք է պահանջում՝ 30-օրյա, սակայն այս դեպքում էլ 5-օրյա ժամկետում այդ մասին տեղյակ պահելու պարտավորությամբ:
Ավելին, օրենքը տեղեկության տրամադրումը մերժելու հիմքերը և կարգն էլ է սահմանում: 11–րդ հոդվածի համաձայն՝ գրավոր հարցմամբ պահանջվող տեղեկության տրամադրումը մերժելու դեպքում տեղեկատվություն տնօրինողն այդ մասին 5-օրյա ժամկետում գրավոր հայտնում է դիմողին՝ նշելով մերժման հիմքը (օրենքի համապատասխան նորմը), ինչպես նաև դրա բողոքարկման կարգը։ Այսպիսով, Գյուրու քաղաքապետը օրենքի ոչ մի կետը չի պահպանել:
Հիմա անցնենք դատարանի վճռին: Դատարանի իրավական վերլուծությունը վերաբերում է «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքում օգտագործված հիմնական հասկացություններին, թե ինչ է տեղեկատվության ազատությունը, տեղեկությունը, տեղեկատվություն տնօրինողը, հանրային նշանակության կազմակերպությունը, հարցումը և այլն: Այնուհետև դատարանը եզրակացրել է. «Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանին ուղղված գրությամբ պահանջվող տեղեկությունները՝ հարցումը չի բխում օրենքի հիմնական հասկացություններ հարցման մեկնաբանությանը, քանի որ հարցումը դա տեղեկություն փնտրելու և/կամ դա ստանալու նպատակով օրենքով սահմանված կարգով տեղեկատվություն տնօրինողին ուղղված գրավոր կամ բանավոր դիմումն է, այիսնքն՝ հարցում է կատարվել տեղական ինքնակառավարման մարմնին, որն, ըստ գործով ձեռք բերված ապացույցների, նման տեղեկատվության չի տիրապետում և չի տնօրինում»:
Այսպիսով, դատարանը որոշել է մերժել «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի հայցն ընդդեմ Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի՝ «Տեղեկատվություն տրամադրելու պահանջի մասին»: Սակայն դատարանը որևէ հղում չի կատարում, թե ինչ ապացույցներ են ձեռք բերվել, որոնք թույլ են տվել դատարանին նման եզրակացություն անել: Եթե քաղաքապետարանը նման տեղեկությունների չի տիրապետում, ինչու այդ մասին օրենքով և սահմանված ժամկետներում չեն տեղեկացրել լրագրողներին:

Вардан Гукасян выиграл иск
Административный суд РА (филиал в Гюмри) отклонил иск общественной организации "Журналисты расследователи" против мэра Гюмри Вардана Гукасяна. Напомним, что газета "Hetq" публиковала цикл статей о старинных родах Александрополя (так до революции назывался Гюмри) и важнейших событиях, происходивших в этом городе в начале 20-го века. В 21-ом номере "Hetq"-а была представлена история одного из влиятельных гюмрийских родов – Дрампянов. Рассказывая об этом роде, нельзя было обойти длительную судебную тяжбу между потомком рода Дрампянов Ириной Абаджян и мэрией Гюмри. В связи с этим 6 июля прошлого года ОО "Журналисты расследователи" адресовала мэрии Гюмри 8 вопросов. Вот некоторые из них:
Кому принадлежит здание номер 262 по ул.Абовяна? Когда, кому и с какой целью было продано здание номер 262 по ул.Абовяна, находившееся на балансе заповедника "Кумайри"?Какая компенсация была предложена правопреемнице сестер Дрампян Ирине Абаджян-Дрампян? Компенсация была предложена в виде денег или квартиры? Почему вообще продаются имеющие общинное значение и представляющие большую ценность исторические здания и сооружения?
12 ноября Административный суд РА (филиал в Гюмри, председательствующий Эд.Наапетян) принял в производство иск общественной организации "Журналисты расследователи" против мэра Гюмри Вардана Гукасяна, которым требовалось предоставить необходимую информацию. Мэр Гюмри проигнорировал запрос, направленный ему еще 9 июля, ответив на него только тогда, когда организация обратилась с иском в суд. 25 ноября, спустя около 5 месяцев, была получена записка, в которой говорилось, что ответ на письмо "Журналистов расследователей" не был направлен из-за сверхнапряженной и загруженной работы мэрии, а также потому, что "в результате изучения содержания упомянутого письма для нас стало очевидно Ваше либо случайное, либо умышленное пребывание в заблуждении". "К Вашему сведению, Ирина Абаджян не являлась и не является наследницей Дрампянов. Продолжительность судебной тяжбы между ней и мэрией почти в 10 раз меньше указанного Вами срока.
По поводу поднятых Вами вопросов отвечаем:
1. Для уточнения права собственности на любую недвижимость, согласно действующему законодательству, следует обратиться в Кадастр недвижимости.
2. Ответ на Ваш 2-ой вопрос см. в п.1.
3. Информацией на Ваш 3-й вопрос мэрия не располагает. Может, по данному вопросу Вы обратитесь к Ирине Абаджян?
4. Ответ на Ваш 4-й вопрос см. в п.3.
5. 5-й и 6-й вопросы касаются не получения информации, а выражения мнения, узнать о котором можно обратившись к адресату с просьбой об интервью.
6. Ответы на Ваши 7-ой и 8-ой вопросы см. в первых двух пунктах.
Г-н Багдасарян, не кажется ли Вам, что своими вопросами Вы не информацию хотите получить, а в заказном порядке преследуете скрытые личные цели?" – говорится в записке мэрии Гюмри.
Для составления этого ответа мэрии потребовалось около 5 месяцев. Между тем пунктом 7 ст.9 закона РА "О свободе информации" для предоставления информации установлен 5-дневный срок. Если же требуется дополнительная работа, то 30-дневный срок, но с обязательством оповестить об этом в течение 5 дней. Более того, установлены также основания и порядок отказа в предоставлении информации.
А теперь перейдем к принятому судом решению. Правовой анализ суда касается основных понятий, использованных в законе "О свободе информации": что такое информация, свобода информации, организация общественного назначения, запрос и т.д. Далее суд пришел к следующему выводу: "Сведения, затребованные адресованной мэру Гюмри запиской, или запросом, не соответствуют трактовке запроса, поскольку запрос – это письменное или устное обращение к лицу, располагающему информацией, в установленном законом порядке с целью поиска и/или получения информации. То есть был сделан запрос в орган местного самоуправления, который, согласно полученным по делу доказательствам, не располагает и не распоряжается подобной информацией".
Таким образом, суд решил отклонить иск "О требовании получения информации", поданный ОО "Журналисты расследователи" против мэра Гюмри Вардана Гукасяна. Однако суд не указал, какие полученные доказательства позволили суду придти к подобному заключению. Если мэрия не располагает такими сведениями, почему она не оповестила журналистов в установленном законом порядке?