Ի՞նչ է պետությունն առաջարկում դատապարտյալին և ի՞նչ է պահանջում նրանից
Մեկ տարի է՝ արդարադատության նախարարության տիրույթում գործում է դատապարտյալների ու նրանց ընտանիքների համար Հայաստանում առաջին պետական վերականգնողական կենտրոնը, որը կոչվում է «Իրավախախտում կատարած անձանց վերականգնողական կենտրոն»: Այն վերակազմավորվել է 2005 թ.-ից գործող «Իրավախախտում կատարած անչափահասների հատուկ ստեղծագործական կենտրոնի» հիմքի վրա: Կենտրոնում այսօր աշխատում է 13 մասնագետ՝ մանկավարժներ, հոգեբաններ, սոցիալական աշխատողներ և իրավաբան:
«Հետքի» զրույցը կենտրոնի տնօրեն, մասնագիտությամբ սոցիոլոգ Գայանե Հովակիմյանի հետ պատժի նպատակների, դրանց  իրագործման չափորոշիչների մասին է:
Մինչ 2002 թ.-ը հայաստանյան քրեակատարողական հիմնարկներում չկային հոգեբաններ ու սոցիալական աշխատողներ: Գայանեն պատմեց, որ նաև իր մասնակցությամբ են հիմնվել սոցիալ-հոգեբանական վերականգնման բաժինները, որոնք հետո վերանվանվել են սոցիալական, հոգեբանական, իրավաբանականի: Գայանե Հովակիմյանի խոսքերով սրա նպատակն էր ուժեղացնել այն ինստիտուտը, որը մարդուն երկրորդ հնարավորություն կարող է տալ:
Գայանե, ՔԿՀ-ներում սոցիալ-հոգեբանական վերականգնողական բաժինների ներդրման և արդեն տասը տարվա աշխատանքի արդյունքում կարո՞ղ եք ասել, որ բանտը դատապարտյալին ուղղման ու վերականգնման հնարավորություն տալիս է:
Շատ բարդ, դիլեմիկ հարց է: Ես ինքս հավատում եմ անձի վերափոխման գաղափարին: Բայց թե ինչքանով են կարողանում ինստիտուտները լուծել այդ խնդիրը, վերջին 10 տարին չեմ համարում բավարար շրջան: Միևնույն ժամանակ` կարծում եմ սխալների և փորձությունների շրջան էր, ինչ-որ տեղ նաև՝ որոշակի հաջողությունների: Բայց այս խնդիրը հասարակությունից անջատ չի կարելի դիտարկել: Ի վերջո, ՔԿՀ-ն նույն հասարակությունն է՝ ավելի խտացված գույներով: Անշուշտ, բարեփոխումները պիտի զուգորդվեին ու զուգորդվեն մտածողության փոփոխությամբ՝ դեպի ճաղերից այն կողմ գտնվող մարդիկ: Սակայն հայտնի ճշմարտություն է, որ սոցիալական ինստիտուտները շատ դանդաղ փոփոխվող մարմիններն են:
Մեր 12 ՔԿՀ-ներում ընդամենը 11 հոգեբան է աշխատում: Արդյո՞ք այս թիվը բավարար է, որ արդյունավետ աշխատանք տարվի մոտ 5000 կալանավորի ու դատապարտյալի հետ:
Այն, որ հոգեբանները քիչ են, փաստ է: Ռեալ չէ այդ մասնագետից պահանջել որակյալ ու անհատական աշխատանք: Քանի որ ես ինքս անցել եմ այս ճանապարհով, տեսնում եմ այն բոլոր բացերը, սխալները, որ եղել են ժամանակին: Այդ սխալների համար, իհարկե, կային նաև օբյեկտիվ պատճառներ:
Օրինակ՝ ի՞նչ սխալներ կառանձնացնեք:
Գնացինք այն ճանապարհով, որ ազատազրկման վայրերում հոգեբան-մասնագետների հաստիքներում պետք է նշանակեինք համակարգի աշխատողների՝ վերապատրաստելով նրանց: Սակայն փորձը ցույց տվեց, որ կան աշխատանքներ, որտեղ վերապատրաստմամբ հնարավոր չէ ցանկալի արդյունքի հասնել: Պիտի լինեին նոր կադրեր, ովքեր հենքային մասնագիտությամբ հենց հոգեբաններ ու սոցիալական աշխատողներ կլինեին: Հոգեբաններն ու սոցիալական աշխատողները չպիտի ունենան վարչական գործառույթներ: Ծառայությունների մի մասը պետք է մատուցվի ներսից, մյուսը՝ դրսից: Օրինակ՝ մի կոնֆերանսի էի մասնակցում, որտեղ կիպրոսցի մասնագետները պատմում էին, թե ինչպես են դրսից հոգեբանները մտնում բանտ ու ցմահ դատապարտյալների համար արվեստի երեկոներ անցկացնում:
Իսկ մեզ մոտ ցմահ դատապարտյալները 23 ժամ փակ դռների հետևում են, նրանք ոչ մի միջոցառման չեն մասնակցում, որևէ հմտություն ձեռք չեն բերում: Որպես մասնագետ ի՞նչ եք կարծում` կարո՞ղ է վերականգնում լինել այս պարագայում:
Ճիշտ խնդիր եք բարձրացնում: Եթե պետությունն անձի ուղղվելու համար չափանիշ է դնում աշխատանքին կամ միջոցառմանը նրա մասնակցությունը, ապա նախ պիտի տա այդ աշխատանքի ու միջոցառման հնարավորությունը: Որքանո՞վ է համակարգը տրամադրում այդ ամենը, որ պահանջի դատապարտյալից: Այսինքն՝ ի՞նչ է առաջարկում համակարգը: Գիտեք՝ ուղղումը միակողմանի գործողություն չէ, այն ազդեցություն չէ, այլ փոխազդեցություն: Ես կարծում եմ՝ պիտի ամբողջությամբ վերանայել և՛ ՔԿՀ-ների ներքին կանոնակարգերը, և՛ գնահատման չափորոշիչները: Այսօր փոխվում են քրեական արդարադատության ոլորտի բոլոր օրենսգրքերը: Կարծում եմ՝ սա այն փուլն է, երբ պատժին, դրա իրագործմանն ու նպատակներին նոր մոտեցմամբ պիտի նայենք:
Օրինակ՝ Բրազիլիայի բանտերում դատապարտյալներին հանձնարարում են գրքեր կարդալ, ապա շարադրություններ գրել գրքերի թեմաներով: Կարդացած գրքերի քանակով կրճատվում է նրանց պատժի ժամկետը: Հնարավոր չէ՞ մեզ մոտ էլ նման ակցիաներ անել, մանավանդ՝ գումարին կապված բան չէ:
Գիրք կարդալը դարձրել են չափանիշ: Այսինքն՝ մի բան, որը առաջարկում է համակարգը: Չխախտելով նորմատիվները՝ անվտանգություն և այլն, կարելի է ստանալ հետաքրքիր լուծումներ: Պետք է գնալ դրան: Եթե լավ առաջարկներ կան, մենք պատրաստ ենք քննարկել: Մեկ-երկու՝ դրանք կդառնան նորմեր: Ամիսներ առաջ կարդացել էինք ցմահ դատապարտյալներից Մհեր Ենքոյանի նամակը մամուլում, որտեղ նա առաջարկել էր բանտում կազմակերպել ազատազրկված հայրերի ու նրանց դուստրերի համար պարի երեկո: Շատ հուզիչ գաղափար է, այդ պարի երեկոն շոկային էֆեկտ կարող է ունենալ թե՛ հոր, թե՛ դստեր համար: Թվում է՝ փոքր բաներ են, բայց պիտի սկսել այդ քայլերից:
Ձեր կարծիքով՝ արդյո՞ք պետության համար առաջնային է, որ բանտից հանրություն վերադառնա մտքով, հոգով, ֆիզիկապես առողջ քաղաքացի:
Այստեղ հարց է ծագում՝ իսկ ո՞վ է պետությունը, մե՛նք ենք, չէ՞:
Որոշումներ կայացնողները նկատի ունեմ:
Եթե խնդիրը հիմնավորենք, ես վստահ եմ, որ որոշում կայացնողները ճիշտ որոշում կկայացնեն: Իհարկե, շատ բան կախված է պետական-քաղաքական կամքից: Համենայնդեպս, այն մարդիկ, ովքեր ղեկավարում են այս համակարգերը, պատրաստակամ են գնալ նշածս ճանապարհով: Աշխատել եմ շատ տարբեր վարչության պետերի, արդարադատության նախարարների օրոք: Որևէ մեկին չթերագնահատելով՝ պիտի ասեմ, որ այն մոտիվացիան, ցանկությունը, որ տեսնում եմ արդարադատության ներկայիս նախարարի ու ՔԿՎ պետի մոտ, ինձ ոգեշնչում է, որ կոնկրետ գործողություններ կարվեն:
Գայանե, այսօր ղեկավարում եք առաջին պետական վերականգնողական կենտրոնը: Ի՞նչ ծրագրեր եք իրականացնում:
Ուղղորդում ենք մեր շահառուներին, ցույց ենք տալիս հոգեբանական ու իրավաբանական աջակցություն: «Project harmony» կազմակերպության հետ այս տարի իրագործեցինք մի ծրագիր դատապարտյալների 25 երեխաների համար, ովքեր մասնակցեցին տարբեր մշակութային միջոցառումների: Ուզում ենք ընդլայնել շահառու երեխաների ցանկը, շարունակել այս ծրագիրն ու դարձնել ամենամյա: «Աբովյան» ՔԿՀ-ում գործող խեցեգործության խմբակին ավելացրել ենք ապակեգործության խմբակ, հիմա ուզում ենք նման խմբակներ բացել նաև «Կոշ» ՔԿՀ-ում: Ծրագիր ունենք՝ արվեստի սենյակներ ունենալ բոլոր ՔԿՀ-ներում, ազատազրկված կանանց համար կազմակերպել ծնողավարության դասընթացներ: Երրորդ ուղղությունը ազատություն վերադարձածների հետ աշխատանքն է: Մենք սպասում ենք պրոբացիայի ծառայության ներդրմանը: Այս պահին աշխատում ենք պատժից ազատված անչափահասների հետ` նույնիսկ եթե նրանք արդեն 21 տարեկան են: Նպատակ կա ուժեղացնել այն ներուժը, որ կա համայնքներում՝ ստեղծելով նաև համայքնային կենտրոններ: Մեր առաջիկա միջոցառումներից առանձնացնեմ դեկտեմբերի 10-ին՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը, «Արմավիր» ՔԿՀ-ում տեղի ունենալիք ցուցահանդեսը: Միաժամանակ ներկայացվելու են և՛ դատապարտյալների, և՛ ազատության մեջ գտնվող ստեղագործողների աշխատանքները: Նպատակն է թուլացնել հասարակության ու բանտի միջև եղած սահմանները:
Արդյո՞ք ռեսուրսները բավարար են՝ Ձեր ծրագրերը կյանքի կոչելու համար:
Տարածքի զարգացման խնդիր ունենք, նպատակ ունենք համակարգչային սենյակ հիմնել: Ուզում ենք ստեղծել մեծ կենտրոն՝ արտ, բիզնես և տեխնոլոգիա բաղադրիչներով: Խնդիրները շատ են, բայց անկախ խոչընդոտներից՝ որակական փոփոխությունների կարելի է հասնել, եթե կան նվիրյալներ: Իսկ նվիրյալները շատ են: Եթե մեծացնենք նվիրյալների խումբը, ոչ թե՝ նեղացածների բանակը, մի օր էլ կտեսնենք, որ բոլորս նվիլյալ ենք՝ ամեն մեկս մեր գործում: Մարդկանց պետք չէ տարբերակել: Եթե մենք սկսում ենք տարբերակել՝ մեկին դատապարտելով, մյուսին՝ անտեսելով, շատանում են մարգինալացված խմբերը: Բոլորի հանդեպ սահմաններ ենք դնում, հետևապես նրանց էներգիան մնում է փակի տակ: Մենք պիտի չճնշենք հասարակության տարբեր խմբերի ռեսուրսը, որ հետո ունենանք լավ նկարիչ, լավ խեցեգործ, լավ խոհարար և այլն: Իսկ հանրությունը հաճախ պատնեշներ դնելով՝ շատացնում է չարությունը, նեգատիվը, չարանում են դատապարտյալի երեխաները, նրա ընտանիքի անդամները:

Rehabilitating Criminal Offenders in Armenia: Government Must Invest in Creative Approaches
The following is an interview I had with Gayaneh Hovakimyan, a sociologist who heads a center under the aegis of Armenia’s Ministry of Justice designed to get criminal offenders back on their feet and reintegrated into society.
Operating under the name of “Rehabilitative Center for Criminal Offenders, the organization has a staff of thirteen educators, psychologist, social workers and attorney that work with offenders and their families to help them recognize and overcome a myriad of problems they face on the road to recovery.
Prior to 2002, none of Armenia’s correctional facilities had psychologists or social workers on staff. Hovakimyan says that she participated in the creation of social and psychological recovery units in Armenia’s prisons that give convicts a second chance in society.
Gayaneh, can you tell us more about these units and the results registered over the past ten years. What correctional facilities have such units?
That’s a very complicated question. I believe in the idea that a person can change. But as to the degree to which institutions can resolve this issue, I don’t see ten years as a sufficient timespan to make evaluations. I believe it’s been a trial and error period with successes and failures.
This issue cannot be regarded as something separate from the overall society. A correctional facility is the same society that exists but in a more concentrated form. Naturally, reforms must be paralleled with changes in mentality directed to those on the other side of prison bars. The fact remains that social institutions change very slowly.
There are only eleven psychologists working in the country’s twelve correctional facilities. Is that enough to carry out productive work aimed at the 5,000 people now serving time in them?
Yes, the number of psychologists is small. It isn’t logical to expect these professionals to conduct quality one-to-one work.
Since I’ve trodden the same path, I can see the inadequacies and mistakes that once existed. There were objective reasons for those shortcomings.
What mistakes would you single out?
Our approach had been to retrain workers in the system and then appoint them as psychologist in the correctional facilities. But experience has shown that there are some jobs for which retraining doesn’t produce desirable results.
We needed new personnel who had a real background as psychologist and social workers. They shouldn’t have any administrative functions to carry out. Some of the services should be in-house and others introduced from without.
For example, I attended a conference once where colleagues from Cyprus related how they psychologist are brought in to the prisons to organize art appreciation evenings for those serving life sentences.
Here in Armenia, lifers are locked up in their cells for 23 hours per day. They don’t attend any events nor do they get trade skills. As a professional, do you believe rehabilitative work can be achieved given such conditions?
You raise a valid problem. If the government sets as a standard for correcting an individual his/her working or attending an event, then it must provide the possibility for that work or event.
Just how much of this does the system provide to then make demands of convicts? That’s to say, what is the system proposing? Correcting one’s behavior isn’t a one-way process; it’s one of mutual influence.
I believe the entire internal rules and regulations and evaluations criteria of the corrections department must be reviewed. Today, all the codes of the criminal justice system are changing. I believe this is the period when we must take a new approach when studying the idea of punishment; how it’s implemented and its objectives.
In Brazilian prisons, convicts are instructed to read books and then to write compositions on the subject matter. The more books they read, the more their sentence is reduced.  Can similar programs be introduced in Armenia given that the costs are minimal?
They have made reading books a criterion. The system has proposed this. Without violating the norms of safety and other issues, interesting solutions can be achieved.  This is the needed approach.
If there are good proposals, we are ready to study them. A few months ago we read the letter of lifer Mher Yenkoyan to the press in which he proposed organized dance evenings for fathers in prison with their daughters. It’s a very attractive idea. Those dances can have a shocking effect for the fathers and daughters. They might seem like small steps, but we have to start somewhere.
In your opinion, is it a priority for the government to return healthy convicts, mentally, spiritually and physically, back to society?
Here, the question arises as to who is the government? We are; right?
I have the decision makers in mind.
If we can justify that a problem exists, I am sure that the decision makers will make the right choices.
Of course, much depends on the political will of the state. Nevertheless, those individuals who administer these systems are willing to take this approach.
Without underestimating anyone, I can say that the motivation and desire I see today by the minister of justice and head of the corrections department leads me to believe they will take specific steps in the right direction.
Gayaneh, today you run the first state rehabilitative center in Armenia. What projects have you launched to date?
We provide psychological and legal assistance. In collaboration with Project Harmony, this year we are carrying out a program for 25 children of convicts. They participate in cultural events. We want to expand their numbers and make it an annual project.
We added glass making classes to the pottery classes now underway at the Abovyan Correctional Facility. We want to set up similar groups at the Kosh Facility. Our long-term project is to create art rooms in all the correctional facilities and to organize classes on motherhood for female convicts.
The second direction we are taking is to work with convicts once they’ve been released. We’re waiting for the participation of the probation agency.
Currently, we are also working with juvenile convicts. We are planning to work more closely in the community and to foster the potential that exists. Thus, we want to launch community centers.
One of our future events that I’d like to single out is the exhibition that will take place on December 10 at the Armavir Correctional Facility on the occasion of International Human Rights Day.
The exhibition will display handicrafts made by convicts and artists on the outside, in an attempts to weaken the borders separating prisons from the public.
Do you have the resources needed to make these projects work?
We face many problems, but despite the challenges we can achieve qualitative changes if there are people dedicated to doing so.
And there are many such people out there. If we expand this group of dedicated people, and not the army of the annoyed, one day we will see that all of us are dedicated.
We must not discriminate between individuals. If we start to do so, by accusing some and neglecting others, the number of the marginalized will grow. This only places restrictions on their energies.
We must not restrict the potential of various social groupings so that later on we will have good painters, potters and chiefs.