Արցախում երաշտից տուժել է նաև ծխախոտի բերքը
2009թ․ծխախոտի արտադրությամբ զբաղվող «Մասիս Տոբակո» ՍՊԸ-ն Արցախում սկսեց ուսումնասիրել համապատասխան տեղանքներ, որտեղ հնարավոր էր զբաղվել ծխախոտի մշակությամբ, իսկ 2010թ․ արդեն Ասկերանի շրջանի Իվանյան (Խոջալու) համայնքում ընկերությունը կառուցեց ծխախոտի մթերման տեղամաս։
Այսօր մթերման տեղամասում աշխատում է մոտ 50 մարդ, որից միայն 11-ն է մշտական, մնացածները՝ սեզոնային։ Աշխատողների մեծ մասը կանայք են Իվանյան, Նորագյուղ համայնքներից ու Ասկերան քաղաքից։ Նրանց միջին աշխատավարձը 75 հազար դրամ է։
Ձմռան շունչ ունեցող աշնանային քամու բերանում՝ կիսափակ տարածքում, երկար սեղանի շուրջը կանգնած կանայք տեսակավորում են արդեն չորացած ծխախոտը։
Աշխատանքային ժամերին ցուրտ եղանակին դիմանալու համար նրանք բավականին տաք են հագնվում։ Ոմանք էլ հոտից պաշտպանվելու համար բժշկական դիմակներ են կրում։
Մթերման տեղամասի  տեխնոլոգ Վյաչեսլավ Նազարյանի խոսքով՝ արտադրամասում աշխատանքի առողջական ռիսկերի մասին իրենց բանվորները տեղյակ են, դա նշված է նաև նրանց պայմանագրերում։
«Եթե հանկարծ աշխատողների մոտ առողջական խնդիրներ են առաջանում նիկոտինի հետ շփվելու հետևանքով, ապա ընկերությունը փոխհատուցում է բուժման բոլոր ծախսերը»,- ասում է Վ․Նազարյանը։
Ակնով (նախկինԱղդամ) անցնող Ստեփանակերտ-Մարտունի մայրուղու երկու կողմերում  աշնանացանին պատրաստ դաշտերի ֆոնին ցողունների բարձրությամբ ու տերևների մեծությամբ իսկույն աչքի են զարնում ծխախոտի դաշտերը։
Մոտ 1․5-2 մ բարձրությամբ ծխախոտի ցողունների շարքերում գյուղացի կանայք, զինված ձեռնոցներով, վարպետորեն երկու ձեռքով ծխախոտի տերևներն են քաղում՝ սկսելով ցողունի վերևից։ Աշան գյուղից 58-ամյա Արեգա Վարդանյանը հինգ տարի է, ինչ աշխատում է ծխախոտի դաշտում։ Տիկին Արեգան խոստովանում է, որ առանց բժշկական դիմակի չի կարող աշխատել, քանի որ հիվանդ լեղապարկն իսկույն զգացնել է տալիս։
«Ես նաև գյուղի դպրոցում հավաքարար եմ աշխատում, բայց եթե էս մի գործը չլիներ, դժվար կարողանայի իմ 6 երեխաներին պահել։ Ամուսինս էլ տրակտորիստ է, դժվար է մենակ իրա վաստակածով ու իմ հավաքարարությամբ կերակրել մեր մեծ ընտանիքը»,- ասաց տիկին Արեգան։
Ի տարբերություն նրան՝ ծխախոտի դաշտում աշխատող մի շարք կանայք, ովքեր ուրիշ տեղ չեն աշխատում, աշխատանքային ստաժի գրանցման խնդիր ունեն։ Բանն այն  է, որ ծխախոտագործությամբ զբաղվող անհատները կազմակերպություն չեն ներկայացնում և կնիք չունեն։ Հետևաբար, աշխատողներին բացի օրավարձից ոչինչ տալ չեն կարող։
Բերդաշեն գյուղից Յուրիկ Ազարյանն առաջիններից էր, ով փորձնական 4 հա ծխախոտ ցանեց։ Այսօր նա արդեն համագյուղացի գործընկերոջ հետ 13 հա ծխախոտ է մշակում։ Սածիլների տնկման աշխատանքների ժամանակ մոտ 20 բանվոր է աշխատում դաշտում Բերդաշեն ու Աշան գյուղերից։ Իսկ քաղի սեզոնին միայն 15 հոգի, որի մեծ մասը կանայք են։ Օրական նրանք ստանում են 5000 դրամ։
«Առաջին տարին շատ լավ էր, եկամուտն էլ գոհացնող էր։ Բայց այս տարի երաշտը բավականին մեծ վնաս տվեց։ Մյուս կողմից էլ` էս վերջին անձրևային եղանակներն ու մթերման արտադրամասի չկանոնակարգված գրաֆիկը բավականին հետ գցեց մեզ։ Որոշ դաշտերում չենք հասցնի աշնանացան անել։ Բանն այն է, նույն տարածքում ծխախոտ կարելի է միայն 3 տարի ցանել, հետո պետք է տեղը ուրիշ բույս ցանել։ Կորուստների ծավալը պարզ կլինի, երբ ավարտենք բերքահավաքը»,- բացատրում է Յ․ Ազարյանը՝ հավելելով, որ ոռոգման ջրի առկայության դեպքում ծխախոտագործությունը գյուղատնտեսության եկամտաբեր ճյուղ է։
Բերդաշենցի մեկ այլ հողագործ՝ Անդրանիկ Ալավերդյանը, հույս ունի, որ 18 հա ծխախոտի դաշտից ստացված բերքը, եթե եկամուտ չբերի այս տարի, գոնե վնասով դուրս չի գա։
«Եթե չլինեին նռան ու խաղողի այգիները, մենակ ծխախոտով այս տարի հաստատ մեծ վնասներ կկրեի։ Դե բնություն է, հո միշտ երաշտ չի լինի։ Համ էլ ոռոգման ջուր են խոստացել, իսկ դա արդեն լավ նախապայման է, որ շարունակենք ծխախոտ ցանել»,-ասում է Ա․Ալավերդյանը՝ կարևորելով մթերման արտադրամասի կանոնակարգված աշխատանքը։
«Մասիս տոբակո» ՍՊԸ-ի Իվանյանի ծխախոտի մթերման տեղամասի պատասխանատու Արտակ Ղահրամանյանի խոսքով՝ իրենց կողմից հումքի ընդունման գրաֆիկի խախտում չի կատարվել։
«Եթե չենք ընդունել, ապա մի պարզ պատճառով` ուրեմն բերքը բավականին հասած չէր։ Մեր մասնագետները շրջում են դաշտերով և միայն իրենց թույլտվությունից հետո մենք մթերում ենք կատարում»,- մեկնաբանեց Ա․Ղահրամանյանը։
Այնինչ օրերս ծխախոտագործության ոլորտի խնդիրներին ծանոթանալու նպատակով Մարտունու շրջան այցելած վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպման ժամանակ ծխախոտագործությամբ զբաղվողները վստահեցնում էին, որ բերքը վաղուց է հասած, որ մթերման կետից ամեն օր զանգում և անհիմն հետաձգում էին քաղը։
Հանդիպմանը ներկա «Մասիս տոբակո» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Թադևոսյանը տարակուսեց, քանի որ Իվանյանի մթերման տեղամասում կարող են մթերել մոտ 200 հա հումք, այնինչ այս տարի Արցախում մշակվել է ընդամենը 75 հա ծխախոտ։
Ըստ պրն Թադևոսյանի՝ չնայած «Մասիս տոբակո»-ի համար շահութաբեր չէ Արցախում աշխատելը, բայց ընկերությունը շարունակելու է ներդրումներ անել Արցախում ծխախոտագործության զարգացման ուղղությամբ։
«Ինչ վերաբերում է այս տարի երաշտից տուժածներին, ապա այդ հարցը քննարկվում է և կփորձենք ինչ-որ չափ  օգնել նրանց»,-ասաց Հ․Թադևոսյանը։
Բացի դրանից` ամեն տարի «Մասիս տոբակոն» ծխախոտ մշակողներին տրամադրում է նաև էժան սածիլ (հատը` 3 դրամ) կամ սերմ։ Սածիլների տնկման համար ընկերությունը նաև աջակցում է բանվորների աշխատավարձի և դիզվառելիքի հարցում, որը հողագործները մթերքով են փոխհատուցում։
Ծխախոտագործությունը զարգացնելու նպատակով կառավարությունը սկսել է վերագործարկել խորհրդային տարիներին  գործող արտեզյան ջրհորները։ Վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն օրերս Մարտունու շրջանի համայնքապետերի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ Մարտունի քաղաքում «Մասիս տոբակոն» ևս մեկ մթերման արտադրամաս կբացի։ Ըստ վարչապետի՝դա կնպաստի ոչ միայն շրջանում ծխախոտագործության զարգացմանը, այլև նոր աշխատատեղեր կբացվեն շրջանի բնակչության համար։

The Ups and Downs of Tobacco Farming in Artsakh; This Year’s Drought Cut into Profits
Only 11 of the 50 workers at the Masis Tobacco collection center in the Ivanyan (former Khojalou) community in the Askeran region of Artsakh have full-time jobs.
The rest are seasonal workers. Most are women from the communities of Ivanyan and Noragyugh. They make around 75,000 AMD (US$172) per month.
Masis Tobacco opened the plant in 2010, after conducting research as to where tobacco could be grown.
The women, bundled up warmly to brave the winter cold, are sorting the dried tobacco placed on a long table. Some wear masks to ward off the tobacco odor.
Vyacheslav Nazaryan, a technician at the plant, tells me that the workers have been advised regarding the health risks from handling the tobacco leafs. He said that the company compensates workers for all medical bills if they get sick.
Today, one can see tobacco plants clustering the fields on both sides of the Stepanakert-Martouni road passing through Agn (formerly Aghdam).
58 year-old Arega Vardanyan, from the village of Ashan, has been picking tobacco in these fields for the past five years. She says wearing a face mask and gloves is a must when picking the leaves from the top of the plant on down.
“I also work as a cleaning attendant at the village school. But if it wasn’t for the tobacco job, I’d be hard pressed to take care of my six children. My husband is a tractor driver. His salary isn’t enough to feed our large family,” Mrs. Vardanyan tells me.
Yurik Azaryan, from the village of Berdashen, was one of the first who planted an experimental field of tobacco. Today, he and a village partner, have a 13 hectare tobacco field. To plant the seedlings, they employ around twenty villagers from Berdashen and Ashan. Come harvest time, they only need 15 workers, mostly women, who earn 5,000 AMD ($11.50) daily.
“The first year was good in terms of income. This year, however, the drought caused much damage. In some fields we haven’t gotten around to the fall planting. Then there’s the fact that every fourth year, the fields have to be planted with something else,” Azaryan explains, adding that tobacco farming would be a decent income producer if there was adequate irrigation.
Tobacco farmer Andranik Alaverdyan, isn’t putting all his eggs in one basket.
“If we didn’t have the pomegranate and grape orchards, I would have ended the year with a loss from tobacco. They’ve promised to bring in irrigation so that we continue growing tobacco. That’s good,” says Alaverdyan, who emphasizes the importance on the regulated work of the collection plant.
Artak Ghahramanyan, who heads the Masis Tobacco collection plant in Ivanyan, claims that it is operating according to schedule.
“If we haven’t accepted a farmer’s tobacco, it’s because the crop hadn’t sufficiently ripened. Our specialists visit the fields and we only purchase tobacco on their say so,” Ghahramanyan tells me.
Despite this claim, tobacco growers complained to Artsakh Prime Minister Arayik Haroutyunyan at a recent meeting that the plant has been making excuses for not purchasing their product.
Masis Tobacco Executive Director Hovhannes Tadevosyan, who was also present at the meeting, begged to differ, arguing that the collection center has a capacity of 200 hectares of raw material and that only 75 hectares of tobacco is being cultivated in Artsakh.
Tadevosyan says that the company will continue to invest in Artsakh’s tobacco sector even though it’s not profitable.
“As for those who have suffered due to the drought, the issue is being discussed and we’ll try to help them out as best we can,” Tadevosyan says.
In addition, the company provides seedlings at a very inexpensive price to the growers. Come planting time, Masis Tobacco also assist with labor costs and diesel fuel expenses. Growers compensate the company with product.
To help spur development of the tobacco farming sector, the Artsakh government has started to reopen artesian wells dating back to the Soviet era.
Prime Minister Haroutyunyan recently told community mayors in the Martouni region that Masis Tobacco will soon open a collection center in the town of Martouni.