«Լսեք մեր ձայնը» միջոցառումը և Մհեր Ենոքյանի նոր գրքի շնորհանդեսը
Նարեկացի Արվեստի Միությունում տեղի ունեցավ «Լսեք մեր ձայնը» միջոցառումը, որի նպատակն է բանտում հայտնված ու իրենց քրեական գործերի վերաբացման համար տարիներ ի վեր պայքարող դատապարտյալների ձայնը հասցնել հանրությանն ու պետական մարմիններին: Միջոցառման վարող, «Հայաստան» հրատարակչության տնօրեն Վահագն Սարգսյանը նկատեց, որ յուրօրինակ միջոցառում է. «Թերևս առաջին անգամ է, որ մեկ հարթակում հանդիպում են դատաիրավական ու մշակութային ոլորտները»:
Ցուցադրվեց «Հետքի» «Լսեք մեր ձայնը. 11 ճակատագիր բանտից» տեսաֆիլմը, որը պատմում է նախորդ դարի 90-ականներին` նորանկախ Հայաստանի առաջին տարիներին մահապատժի դատապարտված անձանց մասին: Ինչպե՞ս են քննվել այդ քրեական գործերը, ինչպե՞ս են կայացվել դատավճիռները այդ տարիներին, երբ դեռ նոր ձևավորման փուլում էին պետական համակարգերը, այդ թվում` դատաիրավական համակարգը: Տեսաֆիլմում վկայություններ կան նախաքննության փուլում ամբաստանյալներից կորզված ինքնախոստովանական ցուցմունքների մասին, որոնք իրավապահները ստացել են խոշտանգումների, բռնության ու ծեծի միջոցով:
Մինչդեռ առաջադեմ աշխարհում, անգամ դատաիրավական համակարգի 100-ամյակների տարիների պատմություն ունեցող երկրներում կա դատական սխալի հավանականություն, բայց կա նաև կամք շտկելու այդ սխալները: «Տառացիորեն անցյալ շաբաթ համաշխարհային մամուլը գրեց 39 տարի տարի բանտում անցկացրած մի դատապարտյալի մասին, ով իրավապահների կողմից` վկայից կորզված սուտ ցուցմունքի պատճառով ԱՄՆ-ում դատապարտվել էր մահապատժի: Հետո պատիժը փոխարինվել էր ցմահ ազատազրկման: Մենք հիմա հանգիստ ենք արտասանում «39 տարի» բառերը, բայց 39 տարի շարունակ այդ մարդն իր ճակատին կրել է հանցագործի, մարդասպանի խարան: Եվ 39 տարի անց պետությունն անդրադարձել է այս ու հարյուրավոր այլ գործերով դատապարտյալների: Այո, մեր բանտերում կան անմեղ մարդիկ, և մենք գոնե 1990-ականների գործերով վերանայումների կոչ ենք անում պետական մարմիններին»,- նշեց ֆիլմի հեղինակը:
«Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի» նախագահ Ավետիք Իշխանյանը նշեց. «Ճիշտ է, ցմահ դատապարտյալներից երկուսի գործով մենք ունենք որոշակի տեղաշարժ: «Հետքի» լուսաբանումները մեզ հիմք են տալիս դիմելու դատախազություն ու դատարաններ, որպեսզի նոր երևան եկած հանգամանքներով գործեր վերաբացվեն, սակայն դեռ դրական ելք չունենք: Սակայն ցմահ դատապարտյալների հարցերով քաղաքացիական նախաձեռնության հետ համատեղ աշխատելով, կարծում եմ, նպայման սայլը տեղից կշարժվի»,-ասաց իրավապաշտպանը:
ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Աննա Մայիլյանը նշեց, որ ֆիլմում արծարծված խնդիրներին ծանոթացել է` ընթերցելով ցմահ բանտարկյալ Մհեր Ենոքյանի գրքերը. «Տպավորված եմ կյանքի հանդեպ նրա ունեցած սիրով, ոգու ուժով: Միգուցե բանտում հայտնված խեղված ճակատագրերի համար կազմակերպենք միասնական աղոթքներ, բժշկության աղոթքներ, միասին ասենք Տերունական աղոթքը»,-ասաց երգչուհին:
Բրազիլական բանտում, երբ դատապարտյալը գիրք է կարդում, ըստ կարդացած գրքերի քանակի նվազում է նրա պատժի ժամկետը: Եվ որպեսզի բանտի ղեկավարությունը համոզվի, որ դատապարտյալն, իրոք, կարդացել է գիրքը, շարադրություն է հանձնարարում: Իսկ Հայաստանում կա ցմահ դատապարտյալ, ով ինքն է գրքեր գրում: Ներկայացվեց տեսաֆիլմի 11 ճակատարգրերից  մեկի` 19-րդ տարին անազատության մեջ գտնվող Մհեր Ենոքյանի չորրորդ` «Դեպի ցմահ Ազատություն» երկլեզու գիրքը, որը հրատարակել է «Հայաստան» հրատարակչությունը` նկարիչ Տիգրան Մանգասարյանի կոմիքսներով: Գիրքն անշահախնդիր անգլերեն է թարգմանել Հասմիկ Պողոսյանը: «Դեպի ցմահ Ազատությունը» իրականություն է դարձել քաղաքացիների հանգանակությամբ, ովքեր արձագանքել էին«Օրանժ գրքի մրցույթ 2013-ի» ժամանակ տեղի ունեցած անարդարությանը: Հիշեցնենք, որ ճնշում էր եղել ժյուրիի վրա «Օրանժի» ղեկավարության կողմից` տարտարդրելով ժյուրիին բացառել մրցանակի հանձնումը ցմահ բանտարկյալի պատմվածքի օգտին: «Օրանժի» պատճառաբանություն այն էր, որ այդպիսով կվտանգվի ընկերության բիզնես շահը: Գրքի շապիկի վրա կարդում ենք հեղինակի ցանկությունը. «Այս գիրքը չի վաճառվում: Այն Մարդկանց նվերն է ինձ: Ես էլ իմ նվերը Սիրով կիսում եմ Ձեզ հետ»:
ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի Կարինե Ջանջուղազյանը նկատեց, որ ճիշտ է, այս խնդիրներին առաջինը արձագանքում է արվեստի աշխարհը, «բայց կուզեի ակտիվ լինեինք, որ արդարադատությանը վերաբերող այս հարցերը կարողանայինք էլ ավելի շատ բարձրացնել»:
Նկարչուհի Զարուհի Մուրադյանն, ով նախաձեռնության ստեղծման առաջին օրերից զբաղվում է դատապարտյալնրի խնդիրներով, հիշեց այն օրերը, երբ իր արվեստանոցում հավաքվում էին դերասան Վարդան Պետրոսյանը, դերասանուհի Կարինե Ջանջուղազյանը, ռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանն ու մի ընտանիքի պես պատրաստվում «Մհերի դուռը» բեմական ընթերցման` դարձյալ Մհեր Ենոքյանի պատմվածքների հիման վրա:
Պրոդյուսեր Գագիկ Հարությունյանի խոսքով, ցմահ դատապարտյալ Ենոքյանն իր գրքերով, իր մտքերով օգնում է մարդկանց այլ հայացքով նայել խնդիրներին. «Մեր կողքին ապրում են մարդիկ, ովքեր ազատության մեջ են, ունեն բազմաթիվ հնարավորություններ, սակայն չեն ապրում հասարակական կյանքով, կողքինի խնդիրներով: Իսկ Մհերը ապացուցում է, որ օգտակար լինելու համար միայն ցանկություն է անհրաժեշտ»,-ասաց Գագիկ Հարությունյանը:
Ցմահ բանտարկյալի մայրը շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին, ներկաներին ու ասաց, որ հավատում է` մի օր որդին կվերադառնա ֆիզիկական ազատություն` շնորհիվ բարի մարդկանց ու իր կամքի ուժի:
Վերջում ներկաները ստորագրեցին խորհրդանշական պատվոգիր, որը միջոցառման կազմակերպիչները կհանձնեն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ` Մհեր Ենոքյանին: Պատվոգում նշված է, որ քաղաքացիները «Օրանժ գրքի մրցույթ 2013-ի» արդյունքները չեղյալ են հայտարարում ու մրցանակը տալիս են Մհեր Ենոքյանին:

Состоялись мероприятие “Услышьте наш голос” и презентация книги Мгера Енокяна
В Союзе искусств “Нарекаци” состоялось мероприятие “Услышьте наш голос”, целью которого было донести до общественности и государственных органов голос людей, которые оказались за решеткой и которые уже много лет ведут борьбу за повторное рассмотрение своих уголовных дел. Ведущий мероприятия, директор издательства “Айастан” Ваагн Саркисян отметил, что впервые на одной площадке присутствуют судебно-правовая и культурная сферы.
Был также показан видеофильм интернет-сайта Hetq.am “Услышьте наш голос: 11 судеб осужденных”, в котором рассказывается о людях, осужденных к смертной казни в 90-х годах прошлого века, в первые годы независимости Армении. Как рассматривались эти дела, как выносились приговоры в период, когда государственные системы, в том числе судебно-правовая, находилась на этапе становления? В видеофильме представлены свидетельства того, как в ходе предварительного следствия правоохранители добивались от обвиняемых самопризнательных показаний путем пыток, насилия и избиения.
Между тем даже в странах, где история судебно-правовой системы насчитывает столетия, существует вероятность судебной ошибки, но вместе с тем имеется воля к исправлению этих ошибок, говорится в фильме.
Председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян отметил: “По делам двух пожизненно осужденных имеются определенные сдвиги. Публикации Hetq.am дают нам возможность обращаться в прокуратуру и суды, чтобы дела были повторно рассмотрены на основании вновь открывшихся обстоятельств, однако положительных результатов мы пока не имеем. И все-таки, работая совместно с гражданской инициативой по вопросам пожизнено осужденных, мы, думаю, сможем сдвинуть дело с мертвой точки”.
Заслуженная артистка РА Анна Маилян рассказала, что о затронутых в фильме проблемах узнала, прочитав книги пожизненно заключенного Мгера Енокяна. “Я впечатлена его любовью к жизни, силой его духа. Может, стоит организовать совместную молитву за искалеченные судьбы тех, кто оказался в тюрьме, молитвы врачевания”,- добавила певица.
Если в бразильских тюрьме осужденные читают книги, то срок их наказания сокращается в соответствии с количеством прочитанной ими литературы. И чтобы администрация тюрьмы убедилась в том, что заключенный действительно прочитал все эти книги, ему поручают написать изложение. В Армении есть пожизненно осужденный, который сам пишет книги. Во время мероприятия была представлена судьба одного из 11 осужденных, о которых рассказывает видеофильм. Это находящийся уже 19 лет в тюрьме Мгер Енокян, чью книгу “К пожизненной Свободе” с комиксами художника Тиграна Мангасаряна выпустило в свет на двух языках издательство “Айастан”.
Безвозмездный перевод книги на английский язык сделала Асмик Погосян. Издание книги “К пожизненной Свободе” стало возможно благодаря пожертвованиям, собранным гражданами. Люди откликнулись на несправедливость, допущенную во время конкурса на лучший рассказ, объявленного компанией “Оранж” в 2013 г. Напомним, что руководство компании оказало давление на жюри с целью не допустить вручения премии рассказу пожизненно осужденного. Свой шаг “Оранж” объяснила тем, что такое решение могло поставить под угрозу бизнес-интересы компании.
На обложке книги можно прочитать пожелание автора: “Эта книга не продается. Она является подарком Людей мне. А я с Любовью делюсь своим подарком с Вами”. Художница Заруи Мурадян, которая с первых дней создания инициативы занимается проблемами осужденных, вспомнила те дни, когда в ее мастерской собирались актер Вардан Петросян, актриса Карине Джанджугазян, режиссер Тигран Хзмалян и, как одна семья, готовились к сценическому прочтению книги “Дверь Мгера”, созданной на основе рассказов Мгера Енокяна.
Продюсер Гагик Арутюнян в своем выступлении отметил, что пожизненно осужденный Мгер Енокян своими книгами и мыслями помогает людям иначе взглянуть на проблемы. “Среди нас живут люди, которые, будучи на свободе, имеют большие возможности, но они не живут общественной жизнью, проблемами тех, кто находится рядом с ними. А Мгер доказывает, что для того, чтобы быть полезным, нужно всего лишь желание”,- добавил Гагик Арутюнян.
Выражая благодарность организаторам и собравшимся, мать пожизненно осужденного подчеркнула, что верит в тот день, когда ее сын физически выйдет на свободу благодаря добрым людям и силе своего духа. В заключение присутствовавшие подписали символическую почетную грамоту, которую организаторы мероприятия передадут Мгеру Енокяну в УИУ “Нубарашен”. В грамоте говорится, что граждане объявляют недействительными результаты конкурса книги, проведенного компанией “Оранж” в 2013 г., и вручают премию Мгеру Енокяну.