Ծաթեր համայնք. փոքր բյուջե
Լոռու մարզի Ծաթեր համայնքի ամենատարեց բնակչի՝ 90-ամյա Կառլեն Արսենյանի երեխաները շատերի նման մեկնել են արտագնա աշխատանքի:
«Երիտասարդ ա, ուզում ա լավ ապրի, չի կարում, գնում ա Ռուսաստան, որ ընդեղ ապրի: Ոչ մեկին էլ չենք մեղադրում, ամեն մարդ չարչարվում ա` իրա գլուխը մի կերպ պահի: Տղես գնացել ա` ընդեղ ա ապրում, ամուսնացել ա, ընդեղ էլ ապրում ա: Փեսեն գնացել ա իր համար աշխատում ա, փողը ուղարկում ա, չի ուղարկում` չգիտեմ, իրեն երեխեքն էլ ինձ մոտ են, ես էլ թոշակ եմ ստանում, յոլա ենք գնում էլի»,- ասում է Կառլեն Արսենյանը:
Գյուղապետարանի տվյալներով՝ Ծաթեր գյուղը հաշվառված 393 բնակիչ ունի, գյուղապետի տեղակալ Սամվել Վիրաբյանի խոսքով` բնակիչների թվի նվազում անընդհատ է նկատվում: Տարեկան 3 ծնունդի դիմաց ամենաքիչը 5-6 մահ է արձանագրվում գյուղում, մահացողների թիվը հասնում է անգամ 10-ի: Նախորդ տարվա համեմատ` այս տարի բնակիչների թիվը նվազել է 5-ով, այդ թվում արտագնա աշխատանքի մեկնողներն են, որոնք արդեն պատրաստվում են նաև իրենց ընտանիքներին տեղափոխել Ռուսաստան մշտական բնակության:
«Էս վերջերս էդքան համատարած հեռացողներ չկան, բայց մի քանի տարի առաջ անգամ ընտանիքներով ահագին մարդ է դուրս եկել, էսօր արդեն Ռուսաստանում են, կայացած մարդիկ են, իրանց սեփական բիզնեսով: Նույնիսկ գյուղում եթե ինչ-որ մի հատ ծրագիր է ընթանում, փողի անհրաժեշտություն է լինում ներդնելու, օգնում էլ են, ֆինանսապես ներդրումներ են անում»,- ասում է գյուղապետի տեղակալը:
Ծաթերի բնակիչ Ալբերտ Պողոսյանի խոսքով՝ գյուղացին այնքան շահույթ չի ստանում, որ կարողանա ընտանիք պահել:  «Դե, աշխատանք չկա, էդ ա էլի հիմնականում: Գյուղատնտեսությունովն են զբաղվում գեղացիք, ուրիշ ի՞նչ տեն անի: Գյուղացու գործն էդ ա: Եթե ապրուստին նայեն, ապա երիտասարդները երբեք էլ ընտանիք չեն կազմի»,- ասում է Ա. Պողոսյանը
Վերջին շրջանում նվազել է նաև Ծաթերի հիմնական դպրոցի աշակերտների թիվը: Դպրոցը 36 աշակերտ ունի: Դասարանների մեծ մասը կոմպլետկտ է, 5-րդ և 9-րդ դասարաններ ընդհանրապես չունեն: Դպրոցի տնօրեն Իրինա Դավթյանն այդ հանգամանքը վերագրում է Ծաթերում ծնելիության մակարդակի նվազմանը, ինչպես նաև գյուղից երիտասարդ  ընտանիքների արտահոսքին: Այս տարի դպրոցը 3 առաջինդասարանցի է ակնկալում, սակայն դպրոցի տնօրենը վստահ չէ, որ մինչև  նոր ուսումնական տարվա սկիզբ այդ թիվը կպահպանվի: «Անցյալ տարի տեղափոխվել են քաղաք էդ ընտանիքները, ու դժվար է ասելը՝ առաջին դասարանցիներ կունենա՞նք, թե՞ ոչ: Երիտասարդությունը շատ է, բայց աշխատանք չլինելու պատճառով չեն ամուսնանում: Հետո մեծ մասը Ռուսաստան են գնացել, տենց ընտանիքներ էլ ունենք, որ դպրոցական երեխեք ունեն, բայց արդեն Ռուսաստան են»,- ասում է տնօրենը:
Ծաթեր համայնքում աշխատատեղեր գրեթե չկան: Գյուղապետարանի վարչական կազմում 6 աշխատող կա, որոնց աշխատավարձերի վրա էլ ծախսվում է բյուջեի մեծ մասը: Համայնքի բյուջեն մոտ 10 մլն դրամ է: Գյուղի բյուջեն այնպիսին է, որ Ծաթերում մեծ աշխատանքներ իրականացնել չի հաջողվում: Դեռևս գարնանը համայնքում սկսվել են հանդիսությունների սրահի կառուցման աշխատանքները: Գյուղի հին բաղնիքի շենքը հիմնանորոգվել է «Քաունթերփարթ ինթերնեյշնլ» կազմակերպության միջոցներով: Ըստ պայմանագրի՝ հանդիսությունների սրահի ստեղծման ծախսերի մի մասը հոգալու էր «Քաունթերփարթ ինթերնեյշնլ»-ը, մյուս մասը՝ համայնքապետարանը: Կազմակերպությունը պայմանագրի իր մասը կատարել է, 10 մլն դրամ է տրամադրել, որով էլ հիմնանորոգվել է շենքն ու անհրաժեշտ գույք ձեռք բերվել: Հանդիսությունների սրահի կառուցումն ամբողջությամբ պետք է արդեն ավարտված լիներ, սակայն համայնքապետարանը պայմանագրի իր մասը դեռևս  չի կարողանում իրագործել. պատճառը համապատասխան միջոցների բացակայությունն է:
«Խնդիրն այն է, որ «Քաունթերփարթ»-ն իր բոլոր պարտավորությունները կատարել է, իսկ մեր ներդրումը շատ մեծ գումար էր կազմում՝ մոտ 12մլն դրամ: Համայնքը դա ի վիճակի չի վճարի: Էսօրվա դրությամբ մենք ունենք մարզպետի երաշխիք-նամակը այդ կազմակերպությանը, որ մարզպետարանը կներդնի էդ գումարը»,- ասում է Ծաթերի գյուղապետի տեղակալ Սամվել Վիրաբյանը:
Գյուղի բյուջեն անգամ չի բավարարում, որպեսզի ամեն տարի ներհամայնքային ճանապարհների փոսային նորոգումներն իրականացվի:

Община Цатер: маленький бюджет
Самому пожилому жителю общины Цатер в Лорийской области Карлену Арсеняну 90 лет. Его сыновья, как и сыновья других его односельчан, уехали на заработки.
“Молодые хотят хорошо жить, но не могут, вот и едут в Россию. Никого обвинять нельзя. Каждый старается прокормить себя. Мой сын уехал, женился и остался там жить. Зять тоже уехал на заработки, не знаю, деньги присылает или нет. Его дети живут со мной. Я пенсию получаю, кое-как перебиваемся”,- говорит Карлен Арсенян.
По данным сельской администрации, в Цатер зарегистрировано 393 человека, но население, по словам заместителя старосты Самвела Вирабяна, постоянно уменьшается. В год на троих новорожденных приходится 5-6, а иногда даже 10 смертей. По сравнению с предыдущим годом в этом году число жителей села уменьшилось на пять человек. Это в том числе и те, кто уехали на заработки, а теперь собираются перевезти в Россию на постоянное жительство свои семьи.
“В последнее время отъезд уже не носит массовый характер. Но несколько лет назад очень многие уезжали семьями. Сейчас они живут в России, это уже состоявшиеся люди, у них собственный бизнес. И если появляется необходимость осуществить в селе какую-нибудь программу, но денег не хватает, то они помогают, вкладывают средства”,- говорит заместитель старосты.
По словам жителя села Альберта Погосяна, крестьяне не получают такой доход, чтобы можно было содержать семью. “Основная проблема – отсутствие работы. Люди занимаются сельским хозяйством, ничего другого здесь нет. А если ждать дохода, то и семью можно не создать”,- считает А.Погосян.
В последнее время число учащихся в местной школе сократилось. Здесь учатся 36 детей. Большая часть классов укомплектована, но вот 5-го и 9-го классов нет. Это обстоятельство директор школы Ирина Давтян объясняет снижением в селе уровня рождаемости, а также оттоком молодых семей. В этом году школа ждет трех первоклассников, но директор не уверена, но до нового учебного года это число сохранится. “В прошлом году эти семьи переехали в город, поэтому трудно сказать, будут у нас первоклассники или нет,- отметила Ирина Давтян. – Молодежи много, но из-за отсутствия работы никто не женится. Кроме того, очень многие уехали в Россию. У нас были семьи с детьми-школьниками, но они уже живут в России”.
В общине Цатер работы практически нет. В администрации села насчитывается шесть сотрудников, и большая часть бюджета уходит на выплату им зарплаты. Общинный бюджет составляет около 10 млн драмов, такая сумма не позволяет осуществлять масштабные работы. Весной здесь началось строительство Зала торжеств. На средства организации “Каунтерпарт интернейшнл” было отрремонтировано здание старой бани. Согласно договору, эта организация должна была оплатить также часть расходов на создание Зала торжеств, другую часть суммы обязалась выплатить администрация общины. Организация выполнила свои обязательства – выделила 10 млн драмов, на которые был проведен капитальный ремонт здания и приобретено необходимое имущество. Зал торжеств должен был быть уже готов, однако администрация не может выполнить свою часть обязательств. Причина в отсутствии средств.
“Наш вклад составляет большую сумму – 12 млн драмов. Община не в состоянии выплатить такие средства. В настоящий момент губернатор направил в организацию письмо с заверением в том, что областная администрация перечислит эту сумму”,- сообщил Самвел Вирабян.
Бюджет села настолько мал, что его не хватает даже на ежегодное благоустройство внутриобщинных дорог.