Քաջարանի քաղաքապետարանի ծախսերը. կոնյակը` նորապսակներին, պսակը` հանգուցյալներին
Գնումների գործընթացի մասին առաջին անգամը չէ, որ մամուլը գրել է: Վերահսկիչ պալատի վերջին տարիների բացահայտումները ևս այդ ոլորտի բացասական երևույթների, չարաշահումների, աննպատակ ծախսերի մասին են վկայել, սակայն սայլը տեղից չի շարժվում:
Տարբեր գերատեսչություններ, համայնքապետարաններ հրապարակում են իրենց ղեկավարած մարմնի 2015 թ. գնումները: Պատահմամբ նայեցի Սյունիքի մարզի Քաջարանի քաղաքապետարանի 2015 թ. գնումների պլանը:
Քաջարանի քաղաքապետարանը 2015 թ. նախատեսում է ձեռք բերել 120 հատ ամանորյա բացիկ՝ յուրաքանչյուրը 1000 դրամ արժեքով, 36 գրիչ՝ հատը 1200 դրամ, 70 հատ ծաղկեպսակ՝ 15.000 դրամով և այլն:
Անվանումը
Չափման միավորը
Միավորի գինը
Ընդհանուր ծախսը /դրամ/
Քանակը
Գրիչ
հատ
1.200
43.200
36
Ամանորյա բացիկներ
1000
120.000
120
Ծաղկեպսակ
15.000
1.050.000
70
Կոնյակ
շիշ
5.500
110.000
Հանքային ջուր
150
81.000
540
Գազավորված ջուր
250
270.000
1080
Շոկոլադ
կգ
148.500
Շոկոլադ տուփով
3.800
98.800
Կոնֆետ
1.800
32.400
Ավելի տպավորիչ են քաղաքապետարանի ներկայացուցչական ծախսերը. 20 շիշ 5.500 դրամանոց կոնյակ, 540 շիշ 150 դրամանոց հանքային ջուր, 1080 շիշ գազավորված ջուր՝ հատը 250 դրամ, 27 կիլոգրամ 5.500 դրամանոց շոկոլադ. 26 հատ տուփով շոկոլադ՝ յուրաքանչյուրը 3.800 դրամ, 18 կիլոգրամ 1800 դրամանոց կոնֆետ և այլն: Շուկայում ամենաորակյալ մանդարինը 400-500 դրամ է, սակայն քաղաքապետերանում որոշել են համտեսել 950 դրամանոց մանդարին՝ 8 կգ:
Քաղաքապետարանը միայն սուրճերի ու թեյի համար նախատեսել է 108.500 դրամ: Նշենք, որ ներկայացուցչական ծախսերի համար նախատեսված է մոտ 1 մլն դրամ:
Գնումների պլանի հանգիստ, մշակույթ, կրոն և սպորտ անվանումը կրող «ապրանքներ» բաժնում պատկերն ավելի հետաքրքիր է: Քաղաքապետարանը 2015 թ. նախատեսում է ձեռք բերել 9.000 դրամ արժողության 10 հատ ծաղկաման, 7.000 դրամանոց նույնքան մրգի վազա և այլն: Այս բաժնի համար ծախսերը ևս 1 մլն դրամի են հասնում:
Ընդհանուր ծախսը /դրամ/
Ծաղկաման
9.000
90.000
Մրգի վազա
7.000
70.000
Կաթսա
10.000
50.000
Գդալ, պատառաքաղներ
կամպլեկտ
13.000
65.000
Հյութի բաժակներ
կոմպլեկտ
Ափսեներ
Սուրճի բաժակներ
6.000
60.000
Թեյի բաժակներ
5.000
Թեյնիկ
7.500
75.000
Սրբիչներ
200.000
«Քաղաքի բնակիչներից մարդ է մահանում` քաղաքապետարանը ծաղկեպսակ է դնում: Իսկ կոնյակը, մրգերը և այլն միջոցառումների համար են: Տրնդեզ է կամ չգիտեմ ինչ է, քաղաքապետը շնորհավորում է նորապսակներին, մի բաժակ կոնյակ է խփում: Լինում է մարտի 8, ապրիլի 7, Ամանոր, տո չգիտեմ ինչ տոներ կա: Ամեն միջոցառման համար մի շիշ բացվում է, դրա համար է»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Քաջարանի քաղաքապետարանի ֆինանսատնտեսագիտական բաժնի պետ Վազգեն Ազարյանը:
Ինչ վերաբերում է սրբիչներին ու սպասքին, ապա ըստ Վ. Ազարյանի՝ դրանք նախատեսված են նորապսակների և կանանց տոների ժամանակ լավագույն ուսուցիչների, դաստիարակների համար:
Նշվածից կասկածելին միայն գրիչն էր: Բայց միևնույն է ուրիշ հետաքրքիր ու լուրջ բան չկա գրելու???? Հետո կասեք, թե լրագրողին լուրջ չեն վերաբերվում: Բա էս լուրջ ձևով գրված ապուշությունից հետո ոնց լուրջ վերաբերվեն?

Расходы мэрии Каджарана: новобрачным – коньяк, покойникам – венки
Процесс осуществления закупок пресса критиковала неоднократно. Разоблачения, сделанные Контрольной палатой в последние годы, тоже свидетельствовали о негативных явлениях и злоупотреблениях в этой сфере. Однако дело с мертвой точки так и не сдвинулось. Различные ведомства, администрации общин уже публикуют планы закупок на 2015 г. Мне случайно попал в руки план закупок на 2015 г. мэрии города Каджарана (Сюникская область).
В будущем году власти города предусматривают приобрести 120 новогодних открыток – каждая стоимостью 1000 драмов, 36 ручек по 1200 драмов, 70 венков по 15.000 драмов и т.д.
Наименование
Единица измерения
Стоимость единицы
Общие расходы (в драмах)
Количество
Ручки
шт.
1.200
43.200
36
Новогодние открытки
1000
120.000
120
Венки
15.000
1.050.000
70
Коньяк
бутылка
5.500
110.000
Минеральная вода
150
81.000
540
Газированная вода
250
270.000
1080
Шоколад
кг
148.500
Шоколад в коробке
3.800
98.800
Конфеты
1.800
32.400
Еще больше впечатляют представительские расходы мэрии: 20 бутылок коньяка по 5.500 драмов каждая, 540 бутылок минеральной воды по 150 драмов, 1080 бутылок газированной воды по 250 драмов, 27 кг шоколада по 5.500 драмов, 26 бонбоньерок по 3.800 драмов, 18 кг конфет по 1800 драмов и т.д. На рынке самые лучшие мандарины стоят 400-500 драмов, однако в мэрии решили купить 8 кг мандаринов по 950 драмов.
Только на чай и кофе решено потратить 108.500 драмов. Отметим, что на представительские расходы предусмотрено около 1 млн драмов.
Еще более интересна ситуация с закупками в разделе “Отдых, культура, религия и спорт”. В 2015 г. мэрия предусматривает приобрести 10 ваз стоимостью 9.000 драмов каждая, такое же количество ваз для фруктов по цене 7.000 драмов. Расходы на товары в этом разделе тоже составляют 1 млн драмов.
Ваза
9.000
90.000
Ваза д/фруктов
7.000
70.000
Кастрюля
10.000
50.000
Ложки, вилки
комплект
13.000
65.000
Стаканы д/сока
Тарелки
Чашки д/кофе
6.000
60.000
Чашки д/чая
5.000
Чайник
7.500
75.000
Полотенца
200.000
“Если кто-то из жителей города умирает, мэрия посылает венок. А коньяк, фрукты и т.д. предназначены для мероприятий. Например, на трндез или другие праздники мэрия поздравляет новобрачных, поднимает за них бокал коньяка. Поздравляем также с 8-ым Марта, 7-ым апреля, Новым годом, другими праздниками. На каждом мероприятии открывается бутылка”,- сказал в беседе с Hetq.am  начальник финансово-экономического отдела мэрии Каджарана Вазген Азарян.
Что касается полотенец и посуды, то, по словам чиновника, они предназначены для новобрачных, а также лучших учителей и педагогов во время проведения женских праздников.