Քաջարանի քաղաքապետարանի ծախսերը. կոնյակը` նորապսակներին, պսակը` հանգուցյալներին
Գնումների գործընթացի մասին առաջին անգամը չէ, որ մամուլը գրել է: Վերահսկիչ պալատի վերջին տարիների բացահայտումները ևս այդ ոլորտի բացասական երևույթների, չարաշահումների, աննպատակ ծախսերի մասին են վկայել, սակայն սայլը տեղից չի շարժվում:
Տարբեր գերատեսչություններ, համայնքապետարաններ հրապարակում են իրենց ղեկավարած մարմնի 2015 թ. գնումները: Պատահմամբ նայեցի Սյունիքի մարզի Քաջարանի քաղաքապետարանի 2015 թ. գնումների պլանը:
Քաջարանի քաղաքապետարանը 2015 թ. նախատեսում է ձեռք բերել 120 հատ ամանորյա բացիկ՝ յուրաքանչյուրը 1000 դրամ արժեքով, 36 գրիչ՝ հատը 1200 դրամ, 70 հատ ծաղկեպսակ՝ 15.000 դրամով և այլն:
Անվանումը
Չափման միավորը
Միավորի գինը
Ընդհանուր ծախսը /դրամ/
Քանակը
Գրիչ
հատ
1.200
43.200
36
Ամանորյա բացիկներ
1000
120.000
120
Ծաղկեպսակ
15.000
1.050.000
70
Կոնյակ
շիշ
5.500
110.000
Հանքային ջուր
150
81.000
540
Գազավորված ջուր
250
270.000
1080
Շոկոլադ
կգ
148.500
Շոկոլադ տուփով
3.800
98.800
Կոնֆետ
1.800
32.400
Ավելի տպավորիչ են քաղաքապետարանի ներկայացուցչական ծախսերը. 20 շիշ 5.500 դրամանոց կոնյակ, 540 շիշ 150 դրամանոց հանքային ջուր, 1080 շիշ գազավորված ջուր՝ հատը 250 դրամ, 27 կիլոգրամ 5.500 դրամանոց շոկոլադ. 26 հատ տուփով շոկոլադ՝ յուրաքանչյուրը 3.800 դրամ, 18 կիլոգրամ 1800 դրամանոց կոնֆետ և այլն: Շուկայում ամենաորակյալ մանդարինը 400-500 դրամ է, սակայն քաղաքապետերանում որոշել են համտեսել 950 դրամանոց մանդարին՝ 8 կգ:
Քաղաքապետարանը միայն սուրճերի ու թեյի համար նախատեսել է 108.500 դրամ: Նշենք, որ ներկայացուցչական ծախսերի համար նախատեսված է մոտ 1 մլն դրամ:
Գնումների պլանի հանգիստ, մշակույթ, կրոն և սպորտ անվանումը կրող «ապրանքներ» բաժնում պատկերն ավելի հետաքրքիր է: Քաղաքապետարանը 2015 թ. նախատեսում է ձեռք բերել 9.000 դրամ արժողության 10 հատ ծաղկաման, 7.000 դրամանոց նույնքան մրգի վազա և այլն: Այս բաժնի համար ծախսերը ևս 1 մլն դրամի են հասնում:
Ընդհանուր ծախսը /դրամ/
Ծաղկաման
9.000
90.000
Մրգի վազա
7.000
70.000
Կաթսա
10.000
50.000
Գդալ, պատառաքաղներ
կամպլեկտ
13.000
65.000
Հյութի բաժակներ
կոմպլեկտ
Ափսեներ
Սուրճի բաժակներ
6.000
60.000
Թեյի բաժակներ
5.000
Թեյնիկ
7.500
75.000
Սրբիչներ
200.000
«Քաղաքի բնակիչներից մարդ է մահանում` քաղաքապետարանը ծաղկեպսակ է դնում: Իսկ կոնյակը, մրգերը և այլն միջոցառումների համար են: Տրնդեզ է կամ չգիտեմ ինչ է, քաղաքապետը շնորհավորում է նորապսակներին, մի բաժակ կոնյակ է խփում: Լինում է մարտի 8, ապրիլի 7, Ամանոր, տո չգիտեմ ինչ տոներ կա: Ամեն միջոցառման համար մի շիշ բացվում է, դրա համար է»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Քաջարանի քաղաքապետարանի ֆինանսատնտեսագիտական բաժնի պետ Վազգեն Ազարյանը:
Ինչ վերաբերում է սրբիչներին ու սպասքին, ապա ըստ Վ. Ազարյանի՝ դրանք նախատեսված են նորապսակների և կանանց տոների ժամանակ լավագույն ուսուցիչների, դաստիարակների համար:
Նշվածից կասկածելին միայն գրիչն էր: Բայց միևնույն է ուրիշ հետաքրքիր ու լուրջ բան չկա գրելու???? Հետո կասեք, թե լրագրողին լուրջ չեն վերաբերվում: Բա էս լուրջ ձևով գրված ապուշությունից հետո ոնց լուրջ վերաբերվեն?

Kajaran’s 2015 Miscellaneous Expenses: Cognac for Newlyweds, Flowers for the Deceased
Municipalities, large and small, throughout Armenia spend money for garbage collection, road repair, to pay teachers, and a host of other services that they should be providing local tax payers. Some can afford to do more, while others just scrape by.
The press in Armenia has often written about the misappropriation of taxpayer funds and how various state agencies, especially at the local level, seem to have a penchant for lavish spending of scare resources on items that can be listed as non-essential.
Recently, I came across the following miscellaneous expenditures that the Kajaran town municipality (Syunik Province) is planning for 2015.
The office plans to purchase 120 New Year’s greeting cards at 1,000 AMD per card. That’s US$2.18 a card at today’s exchange rate (100 AMD= 22cents). 36 pens will be purchased at $2.62 each. 70 flower bouquets, used for weddings and funerals, are to be purchased at $32.71 apiece.
Item
Amount
Price Per/AMD
Total Price/AMD
Quantity
Pen
1,200
43.200
36
New Year’s Greeting Card
1000
120.000
120
Flower Wreath
15,000
1.050.000
70
Cognac
1 Bottle
5,500
110.000
Mioneral Water
150
81.000
540
Fizzy Water
250
270.000
1080
Chocolate
1 Kilogram
148.500
Box of Chocolate
One Box
3,800
98.800
Candy
1,800
32.400
Not shown on the above list are tangerines, a staple on any Armenian holiday table along with oranges. Good tangerines average between 400-500 drams in the market but the Kajaran municipality wants to buy 8 kilos at 950 drams per.
Flower Vase
9,000
90,000
Fruit Bowl
7,000
70,000
Saucepan
10,000
50,000
Cutlery
1 Set
13,000
65,000
Juice Glasses
Plates
Coffee Cups
6,000
60,000
Tea Cups
5,000
Teapot
7,500
75,000
Towels
200,000
“Someone in the town dies, so we send a flower arrangement. The cognac and fruit are for other events like weddings. Then there are all the holidays. A bottle has to be uncorked at each,” was how Vazgen Azaryan, who heads the Kajaran Municipality’s Division of Finances, explained it all to Hetq.
The towels and cutlery, according to Azaryan, are gifted to newlyweds and those recognized as the year’s best teachers.