Ի՞նչ երաշխիքով են խոշոր վարկեր տրամադրում վարչապետի վերահսկողական ծառայության պետի կնոջը
2012թ. հունվարի 9-ին, երբ ստեղծվեց բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը առիթը բաց չէր թողնում հայտարարելու, որ հանձնաժողովի ստեղծմամբ հանրային ինստիտուտների նկատմամբ բարձրանալու է հասարակության վստահությունը, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց գործունեությունը հասարակության համար լինելու է առավել թափանցիկ ու հրապարակային:
Մի կողմ թողնենք այն փաստը, որ հանձնաժողովը ստեղծման օրվանից մինչ այս պահը որևէ բացահայտում չի իրականացրել, որը կարող էր հասարակության մոտ վստահություն առաջացնել: Սակայն, օբյեկտիվության համար նշենք, որ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով հանձնաժողովին տրված լիազորությունները սահմանափակ են, և մեծ ցանկության դեպքում էլ հանձնաժողովը չի կարող լուրջ դերակատարում ունենալ: Ուստի այս պայմաններում խոսել պաշտոնատար անձանց գործունեության թափանցիկության մասին, մեղմ ասած, չափազանցված է:
Պաշտոնյանների ֆինանսական հոսքերը վերահսկելու ճանապարհը բռնած երկրներում, օրինակ, հարց կառաջանար, թե ինչպես են պաշտոնյային կամ նրա հետ փոխկապակցված անձին տրամադրում խոշոր վարկեր, երբ նա մեկ տարվա ընթացքում հայտարարագրում է 0 դրամ եկամուտ:
Վարչապետի վերահսկողական ծառայության պետ Սարգիս Գրիգորյանի կինը՝ Արմինե Քոչարյանը, 2013թ. չի աշխատել, ֆինանսական մուտքեր չի ունեցել՝ բացառությամբ մի քանի խոշոր վարկերի: Հարց. պաշտոնյայի կինը ի՞նչ միջոցներով է փակելու վարկը, կամ արդյո՞ք նա եկամուտ չունի, ինչպես որ հայտարարագրել է, թե՞ այն թաքցնում է:
Ի վերջո, 41 մլն դրամ և 80.000 դոլար արժեքով վարկերը քիչ գումար չեն, և առանց եկամուտի աղբյուրի դժվար թե բանկերը նման գումարներ տրամադրեին:
Համեմատության համար նշենք, որ երբ բանկերը գյուղացիներին գյուղատնտեսական վարկեր են տրամադրում, որոնք սովորաբար այդքան էլ մեծ գումարներ չեն, վերջիններս գրավադրում են իրենց շարժական ու անշարժ գույքը, 3-5 մարդ երաշխավորության պայմանագիր է կնքում և այլն: Իսկ մոտ 30.000 դոլար հիպոթեքային վարկ տրամադրելու համար բանկերը պահանջում են առնվազն 400.000 հազար դրամի ամսական կայուն եկամուտ, գույքի գրավադրում, երաշխավորություն և այլն:
Նշենք, որ Արմինե Քոչարյանը 40 մլն դրամի վարկ ստացել է նաև 2012թ-ին:
Պատշաճ վերահսկողության պայմաններում հանրությանը հայտնի չի լինում նաև, թե մեկ տարվա ընթացքում ինչպես են անհետանում պաշտոնյայի դրամական միջոցները:
Օրինակ՝ վերահսկողական ծառայության պետ Սարգիս Գրիգորյանը 2010թ-ին, որպես դրամական միջոց, հայտարարագրել էր 250.000 եվրո և 4 մլն դրամ: 2011թ-ի վերջին այդ գումարը դարձել է 6 մլն դրամ և 100.000 եվրո: Թե ինչ է եղել 150.000 եվրոյի «ճակատագիրը»՝ անհայտ է:
Նշված տարում Ս. Գրիգորյանի միակ եկամուտը եղել է աշխատավարձը՝ 4 մլն 420 հազար դրամ:
2012թ-ին Սարգիս Գրիգորյանի դրամական միջոցներն ու եկամուտները գրեթե մնացել են անփոփոխ, ավելացել է միայն 5.000 դոլար վարկը:
2013թ-ին վարչապետի վերահսկողական ծառայության պետի եկամուտներն ու դրամական միջոցները նվազել են: Նա որպես աշխատավարձ ստացել է մոտ 2 մլն դրամ, իսկ դրամական միջոցներից մոտ 4 մլն դրամ նվազել է՝ դառնալով 2 մլն դրամ:

Под какую гарантию предоставляют крупные кредиты жене начальника Контрольной службы премьер-министра РА?
После создания 9 января 2012 г. Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц премьер-министр Тигран Саркисян по каждому поводу заявлял, что с созданием этой комиссии степень доверия людей к общественным институтам повысится, а деятельность должностных лиц станет максимально прозрачной и публичной. Оставим в стороне тот факт, что Комиссия по сей день не добилась ни одного разоблачения, что повысило бы доверие к ней со стороны общества. Вместе с тем отметим, что законом РА “Об общественной службе” Комиссии по этике высокопоставленных лиц предоставлены ограниченные полномочия, так что даже при большом желании этот орган не смог бы играть серьезную роль. Поэтому в этих условиях разговоры о прозрачной деятельности должностных лиц, мягко говоря, преувеличены.
В странах, осуществляющих контроль за финансовыми потоками крупных чиновников, задались бы вопросом о том, каким образом тому или иному чиновнику или связанному с ним лицу предоставляются крупные кредиты, если в течение года они не имели никаких доходов.
Жена начальника Контрольной службы премьер-министра РА Саркиса Григоряна Армине Кочарян в 2013 г. не работала и не имела финансовых доходов, но при этом получила несколько крупных кредитов. Напрашивается вопрос: на какие средства жена крупного чиновника должна погашать кредит и действительно ли она, как указано в ее декларации, не имеет доходов или просто скрывает их?
В конце концов полученные в ею качестве кредита 41 млн драмов и 80 тыс. долларов – немалые суммы, и банки вряд ли предоставили бы эти средства без наличия какого-либо источника дохода.
Для сравнения отметим, что когда банки выдают крестьянам сельскохозяйственные кредиты, размеры которых обычно бывают меньше, они  требуют в качестве залога движимое и недвижимое имущество, договор о гарантии, подписанный нескольким лицами. А для предоставления банком ипотечного кредита в размере 30 тыс. долларов требуется наличие стабильного ежемесячного дохода в размере как минимум 400.000 драмов, закладывание недвижимости, гарантии и т.д.
Отметим, что кредит на сумму 40 млн драмов Армине Кочарян получила и в 2012 году.
В условиях отсутствия надлежащего контроля общественность не узнает и о том, на что тратятся денежные средства чиновника. Так, в 2010 г. начальник Контрольной службы Саркис Григорян задекларировал 250.000 евро и 4 млн драмов. В конце 2011 г. у него было 6 млн драмов и 100.000 евро. “Судьба” 150.000 евро осталась неизвестной.
В указанном году единственным источником дохода С.Григоряна была его зарплата в размере 4 млн 420 тыс. драмов.
В 2012 г. денежные средства и доходы Саркиса Григоряна остались неизменными, прибавился лишь кредит на сумму 5.000 долларов.
В 2013 г. доходы и денежные средства начальника Контрольной службы премьер-министра сократились. Он получил зарплату в размере около 2 млн драмов, а его денежные средства сократились с 4 млн до 2 млн драмов.