«Մինչ օրս չեմ պատկերացնում, թե ինչի մեջ է ինձ փորձում մեղադրել ԱԱԾ-ն»,-ասում է «ԱրմենՏել»-ի նախկին ղեկավարը
«ԱրմենՏելի» նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն չգիտի, թե ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն ինչ մեղադրանքներ է վերագրում իրեն:
«Մինչ օրս ինքս չեմ պատկերացնում, թե ինչի մեջ է ինձ փորձում մեղադրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը: Որևէ փաստաթուղթ իրենցից առայսօր չեմ կարողանում ստանալ: Պրն Աթանեսյանը փորձում է ինչ-որ փաստաթղթեր ստանալ, բայց առայժմ, ինչպես տեսնում ենք, ապարդյուն է»,-մեզ հետ նամակագրության ժամանակ գրում է  Իգոր Կլիմկոն:
Հայակական մամուլը, հղում կատարելով ԱԱԾ որոշ աղբյուրների վրա, գրում է, որ Իգոր Կլիմկոն կասկածվում է ֆինանսական չարաշահումների մեջ: Խոսվում է 10-15 մլրդ ՀՀ դրամի մասին: Մասնավորապես, 2009-ից 2012 թվականներին արտերկրից «ԱրմենՏելի» միջոցով Հայաստան կատարված զանգերի դիմաց փոխանցված գումարների մի զգալի մասը բացակայում է:  Եվրոպական երկրներից դեպի Հայաստան կատարվող զանգերի դիմաց ամսական փոխանցումները կազմել են մոտ 20 միլիոն դոլար: Այդ գումարները կամ դրանց մի զգալի մասը բավական երկար ժամանակ փոխանցվել են ոչ թե ընկերության հաշվին, այլ օֆշորում բացված ինչ-որ հաշիվների: Երեք տարվա ընթացքում «ԱրմենՏելից» այս ճանապարհով հափշտակվել է մոտ 500 միլիոն դոլար: Նախկին ղեկավարի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Ֆեյսբուքյան իր էջում Իգոր Կլիմկոն հայաստանյան մամուլի նմանատիպ հրապարակումները զրպարտություն է որակել և սպառնացել դատի տալ այն լրատվամիջոցներին, որոնք իր և 2009-2013թթ. «ԱրմենՏելի» որոշ ռուս աշխատակիցների համբավն արատավորող հերյուրանքներ են հրապարակել: Կլիմկոն նշել է, որ նպատակային տեղեկատվական պատերազմ է տարվում ռուս քաղաքացիների նկատմամբ, որպես իրավախախտների, բացասական հասարակական կարծիք ձևավորելու ուղղությամբ, «գողերի» և «թալանչիների» կերպար ստեղծելով, քաղաքացիների ուշադրությունը խնդիրների իրական աղբյուրներից շեղելու նպատակով: «Իսկ ավելի ճիշտ՝ ծածկելու որոշ գործիչների «կեղտոտ գործերը» ինչպես «ԱրմենՏելի» շրջանակներում, այնպես էլ ընկերությունից դուրս»,-գրել է Իգոր Կլիմկոն: Թե ում նկատի ունի «ԱրմենՏելի» նախկին գլխավոր գործադիր տնօրենը, չի մանրամասնում:
Կլիմկոն պնդում է, որ շուրջ 5 ամիս է՝ հայ իրավապահները ապօրինի կերպով մերժում են իր պաշտպանության իրավունքի իրացումը և թույլ չեն տալիս փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանին ներգրավվել գործում և ծանոթանալ նյութերին:
Երեկ նշանակված էր հերթական դատական նիստը՝ գործում Տիգրան Աթանեսյանին որպես Իգոր Կլիմկոյի պաշտպան ներգրավվելու վերաբերյալ ԱԱԾ-ի մերժման գործողության դեմ: Տիգրան Աթանեսյանը «Հետքին» հայտնեց, որ այն արդեն չորրորդ անգամ հետաձգվեց մինչև հունվարի 15-ը. Դատավոր Ա. Բեկթաշյանը պետք է ուսումնասիրի գործում առկա փաստաթղթերից մեկը:
«Իմ կարծիքով, բողոքը մերժվելու է ինչ-որ մի ձևական հիմքով: Ամբողջ իմաստն այն է, որ մեր դատարանները չեն կարող հակառակվել ԱԱԾ-ին: Իսկ թե ինչու ԱԱԾ-ն ունի նման դիրքորոշում, դժվար է ասել»,-նշում է փաստաբանը:
Տիգրան Աթանեսյանը պատրաստ է վերադաս ատյաններում բողոքարկել դատարանի մերժման վճիռը, նույնիսկ Եվրադատարան է դիմելու, սական նշում է, որ դա ժամանակատար է: «Ամեն դեպքում ցույց կտամ, որ Հայաստանի իրավապահ մարմինները կոպտորեն ոտնահարում են մարդու իրավունքները դեռ երբ այդ մարդն իրենց իրավասության ներքո չէ, պատկերացրեք ինչ վիճակում կլիներ, եթե հայտնվեր իրենց իրավասության ներքո»,-ասում է փաստաբանը:
Իգոր Կլիմկոն մեզ հետ զրույցում նշում է, որ չի կարողանա այս գործի վերաբերյալ մեր հարցերին պատասխանել քանի դեռ չի հասկացել մեղադրանքի էությունը: «Առ այսօր ԱԱԾ-ն թույլ չի տալիս իմ փաստաբանին  գործին մոտենալ,-հիմնավորում է Իգոր Կլիմկոն,- ես հույս ունեմ, որ վաղ թե ուշ պաշտպանության իմ իրավունքը կիրականացվի: Այնուամենայնիվ, Հայաստանը քաղաքակիրթ երկիր է, եկեք սպասենք հաջորդ դատական նիստին»:

“До сих пор не представляю, в чем меня пытается обвинить СНБ” - бывший гендиректор “АрменТела”
Бывший генеральный исполнительный директор компании “АрменТел” Игорь Климко не знает, какие обвинения предъявляет ему Служба национальной безопасности РА.
“По правде говоря, я не знаю, что смогу ответить, так как до сих пор сам не представляю, в чем меня пытается обвинить СНБ.  Ни одного документа с их стороны я до сих пор получить не могу. Г-н Атанесян тщетно пытается получить хоть какие-то документы, но пока, как мы видим, все бесполезно”,- написал в адресованном нам письме Игорь Климко.
Армянская пресса, ссылаясь на источники в СНБ, сообщила о том, что Климко подозревается в финансовых злоупотреблениях. Речь идет о 10-15 миллиардах драмов. В частности, значительная часть сумм, перечисленных в период 2009-2012 гг. за звонки, совершенные посредством “АрменТел” из-за рубежа в Армению, отсутствует. Ежемесячные перечисления за звонки из Европы в Армению составляли около 20 миллионов долларов. Эти средства или их значительная часть долгое время перечислялись не на счет компании, а на счета, открытые в оффшоре. Таким образом в “АрменТеле” было расхищено около 500 млн долларов. Бывшего руководителя компании объявили в розыск.
На своей странице в Фейсбуке Игорь Климко написал следующее: “В последние несколько месяцев со стороны некоторых армянских информационных ресурсов проводятся заказные информационные атаки, которые стремятся опорочить меня лично, а также некоторых российских сотрудников компании “Арментел”, работавших в период 2009-2013 годы. Фактически ведется целенаправленная информационная война, призванная сформировать отрицательное общественное мнение о российских гражданах как о правонарушителях, создать некий образ “воров и расхитителей”, а по факту отвлекающая общественность от настоящих источников проблем, а правильнее сказать, прикрывающая “грязные делишки” некоторых деятелей как в рамках самого “Арментела”, так и за его пределами”.
Кого он имеет в виду, бывший гендиректор “АрменТела” не уточнил.
Климко утверждает, что  армянские правоохранители уже почти пять месяцев отказывают ему в реализации права на защиту и не позволяют адвокату Тиграну Атанесяну ознакомиться с материалами дела.
Вчера должно было состояться очередное судебное заседание по решению СНБ отказать Тиграну Атанесяну участвовать в деле в качестве защитника Климко. Атанесян сообщил Hetq.am, что заседание было отложено уже в четвертый раз и назначено на 15 января, так как судья А.Бекташян должен изучить один из имеющихся в деле документов.
“Я думаю, что жалоба будет отклонена по какой-нибудь формальной причине. Все дело в том, что наши суды не могут противиться СНБ. Что касается того, почему СНБ занимает подобную прозицию, то здесь трудно что-либо сказать”,- отметил адвокат.
Тигран Атанесян готов обжаловать решение суда об отказе даже в Европейском суде. Вместе с тем он сказал, что этот процесс потребует много времени. “В любом случае я докажу, что правоохранительные органы Армении грубо нарушают права человека в том случае, когда этот человек не находится в рамках их компетенции. А представьте, в какой ситуации оказался бы человек, находись он в рамках их компетенции”,- добавил Т.Атанесян.
В беседе с нами Игорь Климко сказал, что сможет что-то ответить только после того, как ему хотя бы будет понятна суть предъявленных обвинений.  “До сих пор моего адвоката к делу сотрудники СНБ не допускают. Но я надеюсь, что рано или поздно мое право на защиту будет реализовано. Все-таки Армения – цивилизованная страна. Давайте подождем уже третьего (или четвертого?) судебного заседания по поводу допуска адвоката к защите”,- написал Игорь Климко.