«Մինչ օրս չեմ պատկերացնում, թե ինչի մեջ է ինձ փորձում մեղադրել ԱԱԾ-ն»,-ասում է «ԱրմենՏել»-ի նախկին ղեկավարը
«ԱրմենՏելի» նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն չգիտի, թե ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն ինչ մեղադրանքներ է վերագրում իրեն:
«Մինչ օրս ինքս չեմ պատկերացնում, թե ինչի մեջ է ինձ փորձում մեղադրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը: Որևէ փաստաթուղթ իրենցից առայսօր չեմ կարողանում ստանալ: Պրն Աթանեսյանը փորձում է ինչ-որ փաստաթղթեր ստանալ, բայց առայժմ, ինչպես տեսնում ենք, ապարդյուն է»,-մեզ հետ նամակագրության ժամանակ գրում է  Իգոր Կլիմկոն:
Հայակական մամուլը, հղում կատարելով ԱԱԾ որոշ աղբյուրների վրա, գրում է, որ Իգոր Կլիմկոն կասկածվում է ֆինանսական չարաշահումների մեջ: Խոսվում է 10-15 մլրդ ՀՀ դրամի մասին: Մասնավորապես, 2009-ից 2012 թվականներին արտերկրից «ԱրմենՏելի» միջոցով Հայաստան կատարված զանգերի դիմաց փոխանցված գումարների մի զգալի մասը բացակայում է:  Եվրոպական երկրներից դեպի Հայաստան կատարվող զանգերի դիմաց ամսական փոխանցումները կազմել են մոտ 20 միլիոն դոլար: Այդ գումարները կամ դրանց մի զգալի մասը բավական երկար ժամանակ փոխանցվել են ոչ թե ընկերության հաշվին, այլ օֆշորում բացված ինչ-որ հաշիվների: Երեք տարվա ընթացքում «ԱրմենՏելից» այս ճանապարհով հափշտակվել է մոտ 500 միլիոն դոլար: Նախկին ղեկավարի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել:
Ֆեյսբուքյան իր էջում Իգոր Կլիմկոն հայաստանյան մամուլի նմանատիպ հրապարակումները զրպարտություն է որակել և սպառնացել դատի տալ այն լրատվամիջոցներին, որոնք իր և 2009-2013թթ. «ԱրմենՏելի» որոշ ռուս աշխատակիցների համբավն արատավորող հերյուրանքներ են հրապարակել: Կլիմկոն նշել է, որ նպատակային տեղեկատվական պատերազմ է տարվում ռուս քաղաքացիների նկատմամբ, որպես իրավախախտների, բացասական հասարակական կարծիք ձևավորելու ուղղությամբ, «գողերի» և «թալանչիների» կերպար ստեղծելով, քաղաքացիների ուշադրությունը խնդիրների իրական աղբյուրներից շեղելու նպատակով: «Իսկ ավելի ճիշտ՝ ծածկելու որոշ գործիչների «կեղտոտ գործերը» ինչպես «ԱրմենՏելի» շրջանակներում, այնպես էլ ընկերությունից դուրս»,-գրել է Իգոր Կլիմկոն: Թե ում նկատի ունի «ԱրմենՏելի» նախկին գլխավոր գործադիր տնօրենը, չի մանրամասնում:
Կլիմկոն պնդում է, որ շուրջ 5 ամիս է՝ հայ իրավապահները ապօրինի կերպով մերժում են իր պաշտպանության իրավունքի իրացումը և թույլ չեն տալիս փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանին ներգրավվել գործում և ծանոթանալ նյութերին:
Երեկ նշանակված էր հերթական դատական նիստը՝ գործում Տիգրան Աթանեսյանին որպես Իգոր Կլիմկոյի պաշտպան ներգրավվելու վերաբերյալ ԱԱԾ-ի մերժման գործողության դեմ: Տիգրան Աթանեսյանը «Հետքին» հայտնեց, որ այն արդեն չորրորդ անգամ հետաձգվեց մինչև հունվարի 15-ը. Դատավոր Ա. Բեկթաշյանը պետք է ուսումնասիրի գործում առկա փաստաթղթերից մեկը:
«Իմ կարծիքով, բողոքը մերժվելու է ինչ-որ մի ձևական հիմքով: Ամբողջ իմաստն այն է, որ մեր դատարանները չեն կարող հակառակվել ԱԱԾ-ին: Իսկ թե ինչու ԱԱԾ-ն ունի նման դիրքորոշում, դժվար է ասել»,-նշում է փաստաբանը:
Տիգրան Աթանեսյանը պատրաստ է վերադաս ատյաններում բողոքարկել դատարանի մերժման վճիռը, նույնիսկ Եվրադատարան է դիմելու, սական նշում է, որ դա ժամանակատար է: «Ամեն դեպքում ցույց կտամ, որ Հայաստանի իրավապահ մարմինները կոպտորեն ոտնահարում են մարդու իրավունքները դեռ երբ այդ մարդն իրենց իրավասության ներքո չէ, պատկերացրեք ինչ վիճակում կլիներ, եթե հայտնվեր իրենց իրավասության ներքո»,-ասում է փաստաբանը:
Իգոր Կլիմկոն մեզ հետ զրույցում նշում է, որ չի կարողանա այս գործի վերաբերյալ մեր հարցերին պատասխանել քանի դեռ չի հասկացել մեղադրանքի էությունը: «Առ այսօր ԱԱԾ-ն թույլ չի տալիս իմ փաստաբանին  գործին մոտենալ,-հիմնավորում է Իգոր Կլիմկոն,- ես հույս ունեմ, որ վաղ թե ուշ պաշտպանության իմ իրավունքը կիրականացվի: Այնուամենայնիվ, Հայաստանը քաղաքակիրթ երկիր է, եկեք սպասենք հաջորդ դատական նիստին»:

ArmenTel’s Former Director: ‘I have no idea what National Security Service is trying to accuse me of’
Igor Klimko, the former executive director of ArmenTel, doesn’t know what Armenia’s National Security Service (NSS) is charging him with.
“Until now, I cannot imagine what they are trying to accuse me of. I have received no documents from them. Mr. Atanesyan is trying to obtain some papers, but as you see his attempts have been futile,” Igor Klimko wrote to Hetq.
The press in Armenia, referring to sources at the NSS, writes that Klimko is suspected of financial misappropriation and an amount of 10-15 million AMD is bandied about. It is said that monies for calls made via ArmenTel from overseas to Armenia between 2009 and 2012 have gone missing.
The press goes on to claim that telephone calls from Europe to Armenia totaled some US$20 million monthly. For a long time, those amounts, partially or fully, were being deposited in various offshore accounts and not that of ArmenTel’s. It is said that over the three years in question some $500 million was stolen in this way. It is said that Armenian law enforcement has issued an all points bulletin regarding the whereabouts of Klimko.
In his Facebook page, Klimko labels these press reports as slander, threatening to sue. He alleges that an info war is being waged against Russian citizens, painting them as thieves and robbers, in the public eye. He says this is being done to divert the attention of people from the real problems in Armenia and to conceal the “dirty deeds” of certain individuals in ArmenTel and other companies.
Klimko says that for the past five months Armenian law enforcement bodies have been preventing him from organizing a legal defense and haven’t allowed his lawyer Tigran Atanesyan from familiarizing himself with the case material.
Yesterday, the latest court session to review the case of the NSS’s rejection of Atanesyan as Klinko’s sanctioned defense lawyer was scheduled to take place. Atanesyan told Hetq that it was postponed yet again, for the fourth consecutive time, until January 15. The judge supposedly must examine a certain case document.
“I believe that my appeal will be rejected on a formality. At issue is the fact that our courts cannot oppose the NSS. As to why the NSS has such a position I cannot say,” Atanesyan said.
The lawyer says he will take the matter to a higher court, even the European Court of Human Rights, if the appeal is rejected. Despite the lengthy process involved, Atanesyan says he will show that law enforcement bodies in Armenia are crudely violating the rights of an individual even before that individual is under their jurisdiction.
Igor Klimko said he couldn’t answer our questions regarding the case since he has yet to understand the essence of the indictment against him.
“Till now, the NSS hasn’t allowed my attorney to approach the case. I hope that sooner or later, my right to mount a defense will be allowed. Armenia, in any event, is a civilized country. Let’s wait for the next court session.”