6 ամսական փոքրիկին տեղափոխել են Երեւան
Գյումրու «Մոր ու մանկան ավստրիական հիվանդանոցից» նախորդ օրվա արյունալի սպանդից հրաշքով փրկված փոքրիկ Սերյոժա Ավետիսյանն այսօր առավոտյան տեղափոխվել է Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Տեղափոխումը կատարվել է ՀՀ առողջապահության նախարարի ցուցումով: Գյումրու «Մոր ու մանկան ավստրիական հիվանդանոցի» գործադիր տնօրեն Աշոտ Կուրղինյանի փոխանցմամբ` նման որոշում կայացվել է երեկ երեկոյան: Գյումրի են այցելել «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի առաջատար մասնագետները` տնօրեն Նիկոլայ Դալլաքյանի գլխավորությամբ:
«Իրենց հետ կրկին ընդհանուր զննել ենք երեխային, վիճակը գնահատվել է ծանր կայուն: Ասեմ, որ մեր կողմից բուժումն իրականացվել էր լիրաժեք ծավալով, սակայն նման իրավիճակներում, երբ առաջնային տրավմային ուղեկցող երկրորդական բարդություններ կարող են ի հայտ գալ՝ առավել էֆեկտիվ տարբերակ էր երեխայի հետագա բուժումը Երեւանում շարունակելու որոշումը»,- նշեց Աշոտ Կուրղինյանը:
Երեւանից ժամանած մասնագետները գիշերն անցկացրել են հիվանդանոցում: Առավոտյան կրկին հրավիրվել է կոնսիլիում: Երեխան թեեւ ողջ գիշեր ջերմել է, սակայն վիճակը գնահատվել է բավարար առավոտյան մայրաքաղաք տեղափոխելու համար:
«Էսպիսի ծանր տրավմաներից հետո շատ ժամանակ լինում են երկրորդային բարդություններ, որոնք առաջին հայացքից կարող են կապ չունենալ առաջին տրավմայի հետ, չի բացառվում թոքաբորբ, հետո երեխան շատ արյուն է կորցրել եւ այլն»,- տեղեկացրեց Ա. Կուրղինյանը:
Նա հավելեց, որ փոքրիկ Սերյոժայի ծանր վիճակը պայմանավորված է եղել ոչ այնքան ստացած վերքերով, որքան ուշ ցուցաբերված օգնության հետեւանքով: Հիշեցնենք, որ դեպքը գրանցվել է առավոտյան ժամը 6:20-ի սահմաններում, երեխան հայտնաբերվել է ժամը 10-ի հատվածում, իսկ բուն բժշկական օգնություն ցուցաբերվել է դրանից երկու ժամ անց: Երեխան հիվանդանոց է տեղափոխվել դեպքից մոտ վեց ժամ անց՝ ուժասպառ, սառած, արյունաքամ վիճակում:
«Հետք»-ի հարցին, թե ի վերջո երեխայի կրծքավանդակի վնասվածքը հրազենային է, թե սուր-կտրող գործիքով է արված, Աշոտ Կուրղինյանը պատասխանեց, որ վերջնական պատասխանն այդ հարցին կտան դատաբժիշկները:
«Իմ ոչ շատ պրոֆեսիոնալ դիտարկման համաձայն կրծքավանդակի շրջանում առկա վերքը կտրող-ծակող սուր առարկայով է հասցվել՝  հաշվի առնելով վերքի հարթ եզրերը, իսկ ուսահոդի շրջանում հայտնաբերված ջնջխված վերքը հրազենի վնասվածքի մնացորդ կարելի է համարել: Ամեն դեպքում երեխայի վրա հրազենի գնդակի մուտքի-ելքի կամ հրազենին բնորոշ այրվածք, ջնջխվածություն չի հայտնաբերվել»:

6-месячного малыша перевезли из Гюмри в Ереван
Маленький Сережа Аветисян, чудом оставшийся в живых в результате разыгравшейся накануне в Гюмри кровавой трагедии, перевезен из местной Австрийской больницы матери и ребенка в ереванский медицинский центр “Сурб Аствацацин”. Перевозка малыша была осуществлена по распоряжению министра здравоохранения РА. Исполнительный директор Австрийской больницы матери и ребенка Ашот Кургинян сообщил, что такое решение было принято вчера вечером. В Гюмри прибыли ведущие специалисты медцентра “Сурб Аствацацин” во главе с директором Николаем Даллакяном.
“Мы провели совместное общее обследование ребенка, его состояние оценено как стабильно тяжелое. С нашей стороны лечение было проведено в полном объеме, однако в подобных ситуациях после первичной травмы возможны вторичные осложнения, поэтому более эффективным было решение продолжить дальнейшее лечение ребенка в Ереване”,- сказал Ашот Кургинян.
Прибывшие из Еревана специалисты провели ночь в больнице. Утром вновь был созван консилиум. Несмотря на державшуюся всю ночь температуру, состояние ребенка было оценено как удовлетворительное для его перевозки утром в столицу.
“При таких тяжелых травмах возможны вторичные осложнения, которые на первый взгляд могут не иметь отношения к первичной травме. Не исключено воспаление легких, к тому же ребенок потерял много крови”,- сообщил директор больницы.
По его словам, тяжелое состояние маленького Сережи обусловлено не столько полученными им ранами, сколько поздним оказанием  медицинской помощи. Напомним, что трагедия произошла около 6.20 утра, ребенок был обнаружен около 10 часов, а медицинскую помощь ему оказали спустя два часа. То есть малыш был доставлен в больницу примерно через шесть часов после произошедшего в обессиленном состоянии, с большой кровопотерей.
На вопрос Hetq.am, какого все же характера рану получил ребенок в области грудной клетки – огнестрельную или колото-резаную, Ашот Кургинян сказал, что окончательный ответ на этот вопрос дадут судмедэксперты.
“На мой не слишком профессиональный взгляд, рана в области груди была нанесена колюще-режущим предметом, а рану, обнаруженную в области плечевого сустава, можно считать следствием огнестрельного ранения. В любом случае следов от входа и выхода пули или присущего огнестрельному ранению ожога на теле ребенка не обнаружено”,- добавил Ашот Кургинян.