Գյումրեցիները պահանջում են Գլխավոր դատախազին. նրանց հարցն անպատասխան է
Երեկվա պայմանավորվածության համաձայն` Գյումրու հանրահավաքի մասնակիցները նախատեսել էին, որ եթե պաշտոնական մամիններից չլիներ սպառիչ պատասխան, կրկին հավաքվելու են Հաղթանակի պողոտայում գտնվող Շիրակի մարզային դատախազության շենքի առաջ:
Այսօր ցուցարարները դատախազության շենքի առջև պահանջում էին նույն հարցի պատասխանը` արդյո՞ք ռուս զինվոր Պրեմյակովին հանձնելու են հայ իրավապահներին:
Պահանջը` հանդիպել գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի և Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանին, բավարարվեց: Պաշտոնյաները դուրս եկան դատախազության շենքի մուտքի մոտ, քաղաքացիները պահանջեցին իրենց հնչեցրած հարցի պատասախանը: Գ.Կոստանյանը հիմնականում կրկնեց այն, ինչ ասել էր այսօրվա ասուլիսի ժամանակ: Նա նշեց, թե Պրեմյակովը դատվելու է Հայաստանում, սակայն չհստակեցրեց, թե դատավարական կողմը ով է լինելու, ինչի համար նա արժանցավ հավաքվածների` «ամոթ» և «չմո» վանկարկումներին:
Երկխոսություն, որպես այդպսին, չստացվեց: Ակտիվիստները պահանջեցին են, որ գլխավոր դատախազը դուրս գա շենքից: Նրա փոխարեն դուրս եկավ  Շիրակի մարզի դատախազը` առաջարկով, որ քաղաքացիները 30 հոգանոց խումբ կազմեն` հարցը քննարկելու համար:
Ակտիվիստները հրաժարվեցին 30 հոգով հանդիպել դատախազին` նորից պահանջելով, որ նա դուրս գա և պատասխանի իրենց` արդեն հստակ ձևակերպված հարցին: Գյումրու Հաղթանակի պողոտայում 1000-ից ավել մարդ կա հավաքված: Այս պահին նրանք հրաժարվում են ընդունել 30 հոգով քննարկում անցկացնելու` պաշտոնյաների առաջարկը` պահանջելով, որ Գ. Կոստանյանը դուրս գա շենքից` «հիմա»:

В соответствии со вчерашней договоренностью участники митинга в Гюмри решили, что если официальные органы не дадут исчерпывающего ответа, они вновь соберутся перед зданием прокуратуры Ширакской области.
Сегодня собравшиеся перед зданием областной прокуратуры требовали ответа на один и тот же вопрос: будет ли российский военнослужащий Пермяков передан армянским правоохранителям?
Требование участников акции встретиться с генпрокурором РА Геворком Костаняном и прокурором Ширакской области Раффи Асланяном было удовлетворено. Оба вышли из здания прокуратуры. Собравшиеся потребовали ответить на поставленный ими вопрос. Геворк Костанян повторил в основном то, что сказал сегодня на пресс-конференции. Он отметил, что Пермякова будут судить в Армении, но не уточнил, кто будет входить в состав суда. Это вызвало возмущение у людей.
Диалог как таковой не получился. Активисты потребовали генпрокурора, но вместо него вышел прокурор области, который предложил сформировать группу из 30 человек для обсуждения вопроса. Участники акции отказались от этого предложения и вновь потребовали, чтобы генпрокурор ответил на их четко поставленный вопрос.
На проспекте Победы в Гюмри собрались более 1000 человек. В настоящий момент они отказываются от предложения провести обсуждение с участием 30 активистов и требуют, чтобы “прямо сейчас” из здания вышел генпрокурор РА.