Գյումրու ավագանու ուղերձները՝ ուղղված երկրի գլխավոր դատախազին և գյումրեցիներին
Այսօր տեղի ունեցավ Գյումրու ավագանու արտահերթ նիստ, որի օրակարգային միակ հարցը համայնքի բնակչությանը եւ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանին ուղղված ուղղերձների քննարկումն էր: Գյումրեցիներին ուղղված ուղերձում տեղական իշխանությունները կոչ են անում վերջիններիս պահպանել հանգստություն, ցուցաբերել համբերություն եւ զսպվածություն: Ուղերձում նշված է, որ քաղաքային իշխանությունները դատապարտում են Գյումրիում հունվարի 12-ի Ավետիսյանների ընտանիքի սպանդն իրականացրած ոճրագործի նողկալի արարքը՝ հավաստիացնելով, որ լինելու են պահանջատեր եւ հետեւողական, որպեսզի հանցագործը ստանա իր արժանի պատիժը:
«Այդ կապակցությամբ ՏԻՄ-ը, համագործակցելով պետական եւ իրավապահ կառուցների, հասարակական կազմակերպությունների, լրատվամիջոցների հետ, ձեռնարկում է բոլոր միջոցները բնակչության անվտանգության ապահովման, հնարավոր սադրանքներից խուսափելու եւ ժողովրդի արդարացի պահանջների կատարումը համապատասխան մարմինների կողմից բավարարելու ուղղությամբ»,-նված է բնակչությանն ուղղված ուղերձում:
Քաղաքապետարանում սահմանվել է շուրջօրյա հերթապահություն, ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, գործում է թեժ գիծ (0312 2-22-22): Հերթապահություն է սահմանվել նաեւ քաղաքապետարանի ենթակայության բոլոր կազմակերպություններում:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ. Կոստանյանին ուղղված ուղերձում Գյումրու ավագանին հույս է հայտնում, որ դատախազը կանի հնարավորը՝ հանցագործության նախաքնությունը հայ իրավապահներին հանձնելու եւ գործի քննության արդարացիությունն ու թափանցիկությունն ապահովելու համար:
«Ողբերգությունն առաջացրել է համայնքի բնակչության արդարացի վրդովմունքը: Ազգաբնակչության մեջ տիրող լարվածությունը չի թուլանում, որը հղի է լուրջ հետեւանքներով, ինչի ականտեսը եղանք վերջին օրերին: Համոզված ենք, որ ստեղծված իրավիճակի լիցքաթափման ուղղությամբ անհրաժեշտ է ձեռնարկել գործուն քայլեր: Հուսով ենք արդարադատությունը կհաղթանակի, եւ մեղավորները կստանան արժանի պատիժ՝ օրենքի ողջ խստությամբ»,-ասված է ուղերձում:
Ավագանու անդամ Լ. Բարսեղյանն առաջարկեց գրեթե նույնաբովանդակ ուղղերձ էլ հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Ուղերձի պատրաստի տեքստն ավագանու անդամն իր հետ բերել էր եւ խնդրեց քաղաքապետի թույլտվությունը ներկաներին բաժանելու համար: Քանի որ ավագանու արտահերթ նիստում օրակարգային նման հարց չկար, քաղաքապետը ավագանու անդամի առաջարկը դրեց քվեարկության:
Ավագանիները 15 րոպե ընդմիջում խնդրեցին լրացուցիչ հարցը միայն ավագանիներով քննարկելու համար, քանի որ Սամվել Բալասանյանը դեմ էր հունվարի 19-ի նիստում այդ հարցի քվեարկությանը: Ընդմիջումից հետո վերադառնալով՝ ավագանիների անունից Լ. Բարսեղյանը հայտարարեց, որ առայժմ ձեռնպահ են մնում երկրի նախագահին ուղարկվելիք ուղերձի քննարկումից, կսպասեն, տեսնեն ինչ արդյունքների կհանգեցնի ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված ուղերձը, այնուհետեւ փետրվարի 1-ից 7-ն ընկած ժամանակահատվածում կայանալիք ավագանու հերթական նիստի ժամանակ նախագահին ուղղված ուղերձի տեքստը կդարձնեն քննարկման առարկա:

Послания совета старейшин Гюмри генпрокурору РА и гюмрийцам
Сегодня состоялось внеочередное заседание совета старейшин Гюмри, на повестке которого стоял один вопрос – обсуждение посланий, адресованных жителям города и генпрокурору РА Геворку Костаняну.
В послании гюмрийцам местные власти призвали сохранять спокойствие, проявлять терпение и сдержанность. В нем также отмечается, что власти города осуждают осуществленную 12 января бойню семьи Аветисянов и заверяют, что будут последовательно добиваться того, чтобы преступник понес достойное наказание.
“В связи с этим органы местного самоуправления в сотрудничестве с государственными и правоохранительными органами, общественными организациями, СМИ предпринимают все шаги для обеспечения безопасности населения, недопущения возможных провокаций и выполнения соответствующими органами справедливых требований народа”,- говорится в обращении к населению Гюмри.
В мэрии города установлено круглосуточное дежурство, создана рабочая группа, действует телефон “горячей линии” – 0312 2-22-22.
В послании генпрокурору РА Г.Костаняну совет старейшин Гюмри выражает надежду, что генпрокурор сделает все возможное для передачи предварительного следствия армянским  правоохранителям и обеспечения справедливого и прозрачного расследования дела.
“Трагедия вызвала справедливый гнев жителей общины. Возникшая в народе напряженность не спадает, что чревато серьезными последствиями, свидетелями которых мы стали в последние дни. Убеждены, что необходимо предпринять действенные шаги в направлении разрядки сложившейся ситуации. Надеемся, что справедливость восторжествует и виновные понесут достойное наказание по всей строгости закона”,- говорится в послании.
Член совета старейшин Левон Барсегян предложил направить аналогичное послание и президенту РА Сержу Саргсяну. Готовый текст послания он принес с собой и попросил у мэра разрешения раздать его присутствовавшим. Поскольку в повестке внеочередного заседания такого вопроса не было, мэр поставил это предложение на голосование.
Члены совета старейшин попросили 15-минутный перерыв для обсуждения дополнительного вопроса. После перерыва Левон Барсегян заявил, что пока воздержится от обсуждения послания президенту страны, чтобы дождаться реакции на обращение со стороны генпрокурора. А уже на очередном заседании совета старейшин, которое состоится в период с 1 по 7 февраля, текст послания президенту РА уже станет предметом обсуждения.