Պետական դրամաշնորհը բաշխել են «գաղտնի» փորձագետները. կրթության և գիտության նախարարությունը չի հրապարակում նրանց անունները
Գիտության պետական կոմիտեն 2013թ. կազմակերպել է «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման» երկամյա գիտական դրամաշնորհային մրցույթը: Հայտերը գնահատած փորձագիտական խորհրդի անդամներից մի քանիսը նաև շահառուների ցանկում են: Կոմիտեն սա խախտում չի համարում՝ պարզաբանելով, թե փորձագիտական խորհուրդը հայտերից յուրաքանչյուրը գնահատել է առավելագույն 100 միավորից ընդամենը 15 միավորի շրջանակում:
Համոզվելու համար` անհրաժեշտ էր իմանալ, թե ովքեր են մնացած 85 միավորը շնորհած փորձագետները: Կրթության և գիտության  նախարարությունն ու Կոմիտեն հրաժարվում են փորձագետների անունները հրապարկելուց՝ առանց հիմնավորելու, թե որ իրավական ակտն է սահմանում նրանց գաղտնիությունը:
Գիտության պետական կոմիտեն 2013թ. հայտարարել է այս գիտական դրամաշնորհի մրցույթը. ստացվել է հետազոտական ծրագրի 500 հայտ, դրանցից հաղթող է ճանաչվել 158-ը: Հաղթած գիտնականները ֆինանսավորում կստանան մինչև 2015թ. հունիսը: Ավարտված աշխատանքները, համաձայն մրցույթի պայմանների, պետք է հրապարակվեն:
Հայտերի գնահատման համար, ԿԳ նախարարի հրամանով, ստեղծվել են մասնագիտական փորձագիտական խորհուրդներ, սակայն Կոմիտեն հավաստում է, որ միավորի 85 տոկոսը ձևավորվել է խորհուրդների հետ կապ չունեցող, երկու անկախ փորձագետների գնահատականները միջինացնելով:
Ովքե՞ր են անկախ փորձագետները, ինչո՞ւ չեն հրապարակում նրանց անունները, Կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավար Լևոն Մարդոյանը պատասխանեց, թե շահերի բախում կառաջանա. «Դուք պատկերացնո՞ւմ եք` ինչ կարող է տեղի ունենալ Հայաստանում: Եթե ես փորձաքննություն եմ արել ձեր աշխատանքը կամ դուք` իմը, մենք մի քիչ էլ իրար հետ լավ չենք, կարող է դանակահարություն լինի, կամ իրար սպանեն: Չի կարելի իմանալ: Եվ ամբողջ աշխարհում է դա ընդունված: Փորձագետի կարծիքը կարող ես իմանալ, բայց ոչ այն, թե ով է արել փորձաքննությունը, ամբողջ աշխարհում չկա այդպիսի բան, որ գրանտային համակարգում իմանան՝ ով է փորձագետը: Եվ մենք հեծանիվ չենք հորինել, ինչ-որ կա աշխարհում, դա էլ անում ենք»:
Նրա խոսքով՝ հայտերից ամեն մեկը գնահատել է երկու անկախ փորձագետ, որոնցից մեկը սովորաբար արտերկրից է և աշխատում է կամավոր՝ առանց վճարվելու: Վճարվում են միայն տեղի փորձագետները, իսկ թե ինչու, Լ. Մարդոյանը պատասխանում է՝ այդքան բյուջե չունեն: Ստացվում է՝ անկախ փորձագետներից մի քանիսը ոչ միայն գաղտնի են, այլև բարեգործ: Նրանց վստահվել է պետական դրամաշնորհի՝ միլիոնավոր դրամների բաշխումը: Թե ով ում պետք է դանակահարի նրանց անունները հրապարակելու դեպքում, անհայտ է, քանի որ Լ. Մարդոյանից խնդրել էինք ոչ թե կոնկրետ հայտը փորձաքննած, այլ առհասարակ բոլոր փորձագետների ցանկը:
Մրցույթն, իրականում, բարոյական նորմերով կարգավորելու կարիք չկա: Այն կարգավորված է իրավական ակտերով, որոնց համաձայն` հայտերը գնահատող փորձագետի անունը գաղտնի տեղեկատվություն չէ: Փորձագետների ցանկը ստանալու համար «Հետքը» հարցում ուղարկեց կրթության և գիտության նախարարություն: Նախարար Արմեն Աշոտյանը, հղում տալով Կոմիտեին, պատասխանել է, որ փորձագետների անունները գաղտնի են պահվում՝ «միջազգային չափանիշների համաձայն»:
Քանի դեռ հրապարակային չէ 85 միավորը բաշխած փորձագետների ցանկը, որևէ երաշխիք չունենք, որ հայտերը գնահատած անկախ «փորձագետները» նույն փորձագիտական խորհրդի անդամները չեն: Իսկ նախարարի 137Ա/Ք և 172Ա/Ք հրամաններով ձևավորված փորձագիտական խորհուրդների անդամներից մի քանիսը, ինչպես նշեցիք, նույն ծրագրի շահառուների ցանկում են: Գրեթե բոլոր բնագավառների փորձագիտական խմբերում կան ծրագրի շահառու գիտնականներ: Այս առումով ռեկորդային է հատկապես «Բնական գիտություններ» բնագավառի մասնագիտական փորձագիտական խորհուրդը. 7 անդամներից 4-ն ընդգրկված են շահառուների ցանկում:
ԿԳՆ-ն խախտել է կառավարության որոշումը
Նախարարության և Կոմիտեի՝ միջազգային չափանիշներին հղում տալու պատճառն այն է, որ մրցույթը չի իրականացվել հայաստանյան չափանիշների համաձայն: Երկամյա գիտական այս դրամաշնորհը կազմակերպվում է համաձայն կառավարության 2001թ. նոյեմբերի 17-ի 1122-Ն «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանգրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման» որոշման: Որոշման կետերից մեկով՝ հայտերը գնահատում են հենց փորձագիտական խորհուրդները:
«Հայտերի գնահատման նպատակով նախարարության կողմից սահմանված կարգով ձևավորվում են մասնագիտական փորձագիտական խորհուրդներ: Նախարարության կողմից ընդունվում և խորհուրդներին են տրամադրվում գիտական թեմաների հայտերը: Խորհուրդները փորձաքննության են ենթարկում, ընտրում գիտական թեմաների հայտերը և դրանք ներկայացնում նախարարություն` հաստատման»,- սահմանում է որոշման 3-րդ կետը:
Կառավարության որոշման մեջ խոսք չկա անկախ, այն էլ՝ «գաղտնի» փորձագետների մասին: Հայտերի գնահատման գործառույթը անհայտ փորձագետներին հանձնելու իրավասություն Գիտության պետական կոմիտեին տվել է ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը: Նախարարի N 51-Ա/Ք հրամանով հաստատվել է մրցույթի հայտարարությունը, որի կետերից մեկով էլ նախատեսվում է, որ գնահատմանը, բացի փորձագիտական խորհրդի անդամաներից, կարող են մասնակցել նաև «Կոմիտեի փորձագետների շտեմարանում ընդգրկված փորձագետները»:
Նշենք, որ «Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքով՝ ՀՀ նախարարների հրամանները չպետք է հակասեն կառավարության որոշումներին: Կրթության և գիտության նախարարություն ուղարկված գրության մեջ նախարարին հարցրել էինք, թե ինչու է ընդունել կառավարության որոշմանը հակասող հրաման: Հարցին նախարարը չի պատասխանել: Փոխարենը նորից մանրամասնել է իր հրամանները՝ որպես օրինականությունը երաշխավորող փաստաթղթեր: Նախարարի հրամանը, որի հիման վրա կազմվել է մրցույթի հայտարարությունը, կառավարության որոշմանը հակասող, հետևաբար` անվավեր իրավական ակտ է՝ համաձայն «Իրավական ակտերի մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի 3-րդ կետի:
Անհայտ փորձագետների «պրոֆեսիոնալ» գնահատականները
«Հետքը» ձեռք է բերել մրցույթին մասնակցած գիտնականներից մեկի աշխատանքի գնահատման փաստաթղթերը: Նա չի ընդգրկվել շահառուների ցանկում: Առաջին փորձագետը նրա աշխատանքը առավելագույն 85 միավորից գնահատել է 68,5 միավոր, իսկ երկրորդը` 84 միավոր: Վերջնական միավորը, որը այս երկու գնահատականների միջին թվաբանականն է, չի հատել անցողիկ շեմը: Գիտնականը բողոքարկել է: Կոմիտեն աշխատանքը, մրցույթի պայմանների համաձայն, հանձնել է երրորդ փորձագետին: Նա ոչ միայն չի բարձրացրել գնահատականները, այլև այնքան է իջեցրել, որ կասկածի տակ է դնում կամ իր, կամ իրեն նախորդող երկու փորձագետների որակավորումը:
Օրինակ` եթե առաջին երկու փորձագետները ծրագրի «կարևորությունը» գնահատել են առավելագույն 5 միավոր, ապա երրորդ փորձագետը, ով վերանայել է բողոքարկված աշխատանքը, գնահատել է 2 միավոր: Ծրագրի «նպատակը» առաջին փուլում երկու փորձագետները գնահատել են 5 միավոր, բողոքարկումից հետո երրորդ փորձագետը` 1 միավոր: Համապատասխանաբար` ծրագրի «արդիականությունը», «իրագործելիությունը» կամ «իրականացման փուլերը» 5 միավորից իջեցվել են 2 միավորի:
Բացի գնահատականներից` փորձագետները նաև մեկնաբանել են աշխատանքը: Այսպես, առաջին փուլում փորձագետներից մեկը գիտական ծրագրի իրագործելիության վերաբերյալ հետևյալ մեկնաբանությունն է տվել. «Ծրագիրը հստակ է ներկայացված, սակայն ավելորդ եմ համարում հին արդյունքների մանրամասն շարադրումը», բողոքարկումից հետո երրորդ փորձագետը մեկնաբանել է այնպես, որ վերացել են հաղթելու բոլոր շանսերը. «Գիտական ծրագրի իրականացումը չի ներկայացված»:
Թե ինչպես գիտական ծրագրի իրականացումը «ներկայացված չէ», եթե մինչև բողոքարկումը «հստակ ներկայացված» էր, կարող են պատասխանել միայն «գաղտնի» փորձագետները: Այսպիսի պրոֆեսիոնալ գնահատականների հիման վրա «Գիտական և գիտատեխնիկական պայմանագրային (թեմատիկ) հետազոտությունների» համար 2013-2014թթ. բյուջեով հատկացվել է համապատասխանաբար 1 միլիարդ 106 միլիոն 507 հազար և 1 միլիարդ 515 միլիոն 690 հազար դրամ:  2015թ. բյուջեով Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորման բյուջեն կազմելու է 1 միլիարդ 333 միլիոն 10 հազար դրամ:
Գիտական թեմայի տարեկան ֆինանսավորման ծավալները 5, 4, 3 և 2 անձից բաղկացած խմբերի համար կազմում են համպատասխանաբար 8, 6.4, 4.8, 3.2 միլիոն դրամ՝ փորձարարական բնույթի թեմաների համար, 7.5, 6, 4.5 և 3 միլիոն դրամ՝ տեսական բնույթի թեմաների համար:

Government Grant Distributed by ‘Secret’ Experts: Ministry of Education and Science Won’t Publish Names
In 2013, the Ministry of Education and Science of Armenia՛s State Committee of Science set up the “Contractual Funding for Scientific and Technical Activities” biennial research grant competition.
Applications were submitted by some members of the Council of Experts and a number of beneficiaries were also on the list. The committee did not consider this a violation, claiming that the Council of Experts reviewed every application and out of a maximum of 100 only 15 were considered.
In order to be convinced, it’s necessary to know who the other 85 competing expert applicants were.
The Ministry of Education and Science and the State Committee of Science refuse to publish their names without substantiating what law defines their secrecy status.
The State Committee of Science announced the competition for this science grant in 2013 and received 500 applications for the research project, of which 158 were determined winners.
The winners will receive financing until June 2015. They will have to publish their findings according to the rules of the contest.
Commissions of Professionals and Experts were formed per an order by the Ministry to review the applications.But the Committee confirmed that 85 percent of the applications were processed by two independent expert evaluations made by those not affiliated with the board.
Who are the independent experts and why aren’t their names being published?
Committee’s Chief of Staff Levon Mardoyan replied that a conflict of interest would arise.
“Can you imagine what could happen in Armenia?” Mardoyan asked. “If I made an assessment of your work, or you made one of mine, we wouldn’t get along so well, there could be a stabbing or we could kill each other. You don’t know. And the same thing is done all over the world. You could know the expert’s opinion but not the identity of the person who made the assessment. You don’t see such a thing anywhere in the world in grant aid where you know the name of the expert. We’re not reinventing the wheel here—whatever’s done around the world, we do.”
He stated that every application was reviewed by two independent experts, one of which works abroad as a volunteer, without pay. Only local experts are paid due to a limited budget.
The distribution of millions of drams of a government grant has been entrusted to them.
Who will stab whom once the expert’s names are published is still unclear since Hetq asked Mardoyan not about specific experts but rather the entire list of experts.
The contest really has no need for moral regulation. It’s regulated by actual acts of law, and the names of the expert reviewers that uphold them are not secret information.
To obtain the list of experts Hetq submitted a request to the Ministry of Education and Science. Minister Armen Ashotyan, referring to the committee, replied that the secrecy of the experts is protected under “compliance with international criteria.”
Since the list of 85 experts has not been published, we have no guarantees that the independent “experts” reviewing the applications are not members of the Council of Experts. And since ministry orders 137A/K and 172A/ՔK were drafted by members of the Council of Experts, they include the same stakeholders. Four out of seven members of the “Natural Sciences” council of professionals and experts are included in the list of beneficiaries.
The Ministry of Education and Science Violated a Governmental Decision
The grant competition did not conform to Armenian criteria.  The biennial research grant competition has to conform to decision 1122-N, “Contracts for financing of scientific and technical activities (thematic)” dated November 17, 2001. According to point 3 in the decision, applications are to be reviewed by the Council of Experts.
The decision does not contain anything about independent and “secret” experts. Jurisdiction of the evaluation of applications by unknown experts was given to the State Committee of Science by Ashotyan.One of the points in ministry decree N 51-A/K stipulates that besides members of the Council of Experts, “experts included in the database of the Council of Experts” can also be a part of the evaluation process.
Professional ‘Appraisals’ of Unknown Experts
Hetq obtained the work documents for one of the experts that took part in the competition. He was not included in the list of beneficiaries. The first expert reviewed about 68.5 out of 85 applications and the second reviewed 84. The last reviewed application, an average of these two evaluations, did not make the cut. The scientist then complained. The work of the committee per the consent of the competition’s regulations was transferred to a third expert. Not only did he not raise the grade, he lowered it so much that he put into question the qualifications of the previous two experts.
Apart from making assessments, the experts also commented on the work. In the first round, one of the experts made a comment regarding the feasibility of the project, stating that “the project is clearly presented, but I consider the contents of the old results to be unnecessary.”The third expert made a comment that threw the candidate’s chances for winning out the window, stating that the “realization of the scientific project has not been presented.”
Just how the scientific project wasn’t “realized” and whether it was “clearly presented” before the appeal can only be explained by the “secret” experts.
It is on this basis of professional appraisals that the “Investigations of the Scientific and Technical Contract” 2013 and 2014 budgets of 1,106,507,000 drams and 1,515,690,000 drams, respectfully, were allocated.