ԵԱՀԿ գործող նախագահ. «Ես դատապարտում եմ բռնությունների դեպքերի աճը»
ԵԱՀԿ գործող նախագահ և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվիցա Դաչիչը երեկ իր մտահոգությունն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում վերջին զարգացումների առնչությամբ։ «Ես կցանկանայի հորդորել կողմերին ապահովել հրադադարի ռեժիմի լիարժեք պահպանումը և դադարեցնել ռազմական գործողությունները, ինչպես նախատեսված է 1994 թվականի մայիսին կնքված պայմանագրով»,- ասել է նա: «Ես դատապարտում եմ բռնությունների դեպքերի աճը, որի արդյունքում մարդիկ են զոհվում և կոչ եմ անում կողմերին ցուցաբերել պատասխանատվություն և խուսափել քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել իրավիճակի հետագա թեժացմանը»:
«Անմիջական շփումը ոչ միայն նախագահների, այլև այլ մակարդակներում, շարունակում է մնալ առանցքային առաջընթացի համար, որը պետք է ամրապնդվի հրադադարի ռեժիմի լիարժեք պահպանմամբ և ռազմական գործողությունների դադարեցմամբ: 2014 թվականի ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները Սոչիում, Նյուպորտում և Փարիզում դրական քայլեր էին՝ կատարված ճիշտ ուղղությամբ։ ԵԱՀԿ-ն շարունակում է աջակցել անմիջական շփումների իրականացմանը, սակայն միմիայն կողմերը՝ հրամանատարական շղթայի ամենաբարձր օղակից մինչև շարքային զինվորը, կարող են և պետք է ապահովեն հրադադարի պահպանման ռեժիմը»:
«Ես վերահաստատում եմ իմ աջակցությունը իմ անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին, ում վստահված է խթանել անմիջական շփումը և օգնել կողմերին նոր և խիստ անհրաժեշտ միջոցներ մշակել ու կիրառել վստահության ամրապնդման նպատակով։ Ես նաև մեծապես աջակցում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ ջանքերին, որոնք մասնավորապես ուղղված են հրադադարի ռեժիմի պահպանման ամրապնդմանը և բանակցությունների համար ընդհանուր հիմքերի ստեղծմանը։ Ես կոչ եմ անում կողմերին լիարժեք օգտագործել ԵԱՀԿ-ի գործիքները և զգալի քայլեր ձեռնարկել խնդրի խաղաղ և հարատև կարգավորման համար»:
ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լաբմերտո Զանիերը լիովին սատարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի հայտարարությանը և կոչ է արել երկու կողմերին վերստին ներգրավվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գլխավորած քաղաքական գործընթացի մեջ:

Председатель ОБСЕ: "Призываю стороны продемонстрировать ответственность"
Председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Сербии Ивица Дачич выразил обеспокоенность по поводу недавних событий на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения. "Я хотел бы призвать стороны к полному прекращению огня и боевых действий, как это предусмотрено в соглашении от мая 1994 года", – сказал он. "Я сожалею о возросшем количестве актов насилия, в результате чего гибнут люди, и призываю стороны продемонстрировать ответственность и избегать шагов, которые могли бы привести к дальнейшей эскалации.
"Прямые взаимоотношения не только между президентами, но и на других уровнях, остаются центральными для достижения прогресса и должны быть подкреплены полным прекращением огня и боевых действий. Встречи в 2014 между президентами Армении и Азербайджана в Сочи, Ньюпорте и Париже – положительные шаги в правильном направлении. ОБСЕ продолжает способствовать налаживанию прямых контактов, но лишь сами стороны, от верховнокомандующего до рядового солдата, могут и должны соблюдать прекращение огня.
"Я повторно заявляю о поддержке своего Личного представителя, посла Анджея Каспршика, задача которого состоит в поощрении прямых контактов между сторонами и содействии разработке и осуществлению новых и столь необходимых мер по укреплению доверия. Я также решительно поддерживаю совместные усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, особенно те, которые направлены на укрепление режима прекращения огня и на поиск общей основы для переговоров. Я призываю стороны в полной мере использовать инструменты ОБСЕ и делать значительные шаги в направлении мирного и долгосрочного урегулирования  конфликта".
Генеральный секретарь Ламберто Занньер в полной мере поддержал заявление Председателя и призвал обе стороны возобновить сотрудничество в политическом процессе во главе с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.