Պատերազմի ժամանակ ձեռքերն ու ոտնաթաթը կորցրած աղջիկ. «Ինձ համարում եմ Հայաստանի ամենաուժեղ մարդը»
1985 թ.-ին Կապանում ապրող Մեժլումյանների ընտանիքում է ծնվել մեր հոդվածի հերոսուհին՝ Մերի Մեժլումյանը: 8 տարի նա ապրել է բոլոր երեխաների նման: Իսկ 1990-ականների սկզբին, երբ ադրբեջանական օդուժը սկսել է ռմբակոծել Հայաստանի սահմանները, Մերին կորցրել է երկու ձեռքերն ու աջ ոտնաթաթը:
«Մանկական հիշողությանս մեջ այդ օրը՝ 1993 թ.-ի հուլիսի 23-ը, չսպիացող վերքի նման տպված է: Հիշում եմ, որ մեր բակում մի շուն կար, որին շատ էի սիրում, ուզում էի տուն բերել: Ամառային արձակուրդներն էին, պետք է տեխափոխվեի 2-րդ դասարան: Այդ օրը հորս, հորեղբորս ու նրա 3 երեխաների հետ բակում էինք: Նորից շանը սիրել էի ու մոտեցել աղբյուրին, որ ձեռքերս լվանամ: Հիշում եմ, որ ձեռքերս պարզել էի դեպի աղբյուրի ջուրը»,- պատմեց Մերին, ով ռումբի հարվածից ուշագնաց է եղել: Իսկ երբ ուշքի է եկել, տեսել է սարսափելի պատկեր. «Երկու ձեռքերս ու աջ ոտնաթաթս հալված էին»:
«Հետո իմացանք, որ դրանք կասետային ռումբներ են կոչվում: Հալեցնում են մարդու ամբողջ մարմինը»,- ասաց Մերիի հայրը՝ Կարո Մեժլումյանը, ով այս տարիներին եղել է Մերիի կողքին, նրան ուժ տվել դիմակայելու, ոտքի կանգնելու, պայքարելու, չնահանջելու (աղջկա մայրը արյան քաղցկեղից մահացել է 2001 թ.-ին):
Հաշմվելուց հետո Մերիին մեկ ու կես տարի դպրոց չի հաճախել, այնուհետև հոր ու բժիշկների ջանքերով կամաց-կամաց ապաքինվել, վերադարձել է կյանք, դպրոց: Իսկ դպրոցն ավարտելուց հետո ուսանել նաև բուհում՝ դառնալով տնտեսագետ:
«Շնորհակալ եմ բոլոր այն մարդկանց, ովքեր ինձ հնարավորություն են տալիս ինքնադրսևորվելու, հավատում են իմ ուժերին, ինձ ընդունում են այնպիսին, ինչպիսին, որ կամ: Իրավաբան Լևոն Բաղդասարյանը ինձ շանս տվեց, 6 ամիս աշխատեցի «Լև Գրուպ» իրավաբանական գրասենյակում: Հիմա աշխատում եմ Կապանում: Համակարգչով նույնպես կարողանում եմ աշխատել, տեքստեր եմ հավաքում ձախ ոտքով: Ուզում եմ ասել՝ կապ չունի ձեռքեր ունես, թե ոչ, ոտքեր ունես, թե ոչ, կարևորը կամքի ուժն է ու ցանկությունը: Ու հիմա ես ինձ համարում եմ Հայաստանում ամենաուժեղ մարդը»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց Մերի Մեժլումյանը:
Ինչպես Մերի Մեժլումյանը, այնպես էլ Արցախյան պատերազմի հետևանքով հաշմանդամ դարձած շուրջ 50 երեխաները չեն համարվում պատերազմական գործողությունների հետևանքով հաշմանդամ դարձած քաղաքացիներ, քանի որ ո՛չ Հայստանում, ո՛չ Արցախում նման օրենք գոյություն չունի, որով կարգավորվի այս խնդիրը: Փոխարենը կա օրենք զինծառայողների, ազատամարտիկների մասին, բայց պատերազմական գործողությունների հետևանքով հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների, երեխաների հարցերը որևէ իրավական ակտով առանձնացված չեն: Այսպիսով՝ մեր պետությունը Մերի Մեժլումյանին ճանաչում է պարզապես որպես մանկուց հաշմանդամ:
Մերին 1-ին կարգի հաշմանդամ է, ստանում է 21.500 դրամ կենսաթոշակ: «Ես պետական այրերին կտամ 43.000 դրամ, որ ինձ պահեն, տեսնեմ՝ կկարողանա՞ն»,- կեսկատակ-կեսլուրջ ասում է Մերին:
«Տարիներ շարունակ դիմել ենք տարբեր մարմիններ, անգամ Մերին, բերանի մեջ գրիչն առած, նամակ է գրել երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, սակայն ոչ մի փոփոխություն: Ասում են՝ հո զենքը ձեռքին դուրս չի՞ եկել պատերազմի: Հասկացանք, որ իմ երեխան կռվող չի եղել, բայց պատերազմական գոտում է եղել: Մենակ զենք վերցնո՞ղն է կռվողը: Քաղաքապետարանից գնում եմ թուղթ վերցնելու, ասում են՝ մեր մոտ պատերա՞զմ է եղել: Կասետային ռումբերը թափել են, երեխան դարձել է հաշմանդամ: Շենքից չի ընկել, ձեռքերն ու ոտքը կորցրել»,- ասաց Մերիի հայրը:
Մերին մոտ 15 տարի առաջ երկու անգամ գնացել է ԱՄՆ՝ պրոթեզավորման, սակայն հիմա հնարավորություն չունեն: Նրան պարբերաբար վիրահատում են՝ վերին վերջույթների մնացած մասերի աճող ոսկորները հանում: Դա է պատճառը, որ պրոթեզները պետք է պարբերաբար հարմարեցվեն: Ոտնաթաթի պրոթեզը փոխում են 3 տարին մեկ, իսկ ձեռքերինը վաղուց չեն փոխել: Ասում է, որ Հայաստանում պատրաստված ձեռքերի պրոթեզներ ունի, որոնք ծանր են, կախվում են իրենից ու կիրառական չեն:
«Դրանք կոսմետիկ նպատակով եմ դնում, որ մարդիկ տեսնեն, թե, իբր, ձեռքեր ունեմ, բայց ոնց որ տիկնիկի ձեռքեր լինեն, չես կարող օգտագործել մարդու ձեռքերի պես: Միայն արմունկն է ծալվում ու բութ մատերը: Իսկ հիմա աշխարհում կան իմ ուզած պրոթեզներից, կոչվում են բիոէլեկտրոնային պրոթեզներ: Չեմ հավատում, որ մեկը կարձագանքի, որ օրենք կմշակեն, որ արտերկրում բիոպրոթեզավորման հարց կլուծեն: Բայց հույսս չեմ կորցնում»,- ասաց Մերին:
Մերին երազում է ամուսնանալ ու երեխաներ ունենալ, ինչպես մյուս բոլոր աղջիկները: Երազում է, որ ոչ մի երեխայի աչքերին արցունք չլինի: Ուզում է Հայաստանում ապրել, բայց գնացել, տեսել է, թե ինչպիսի սոցիալական քաղաքականություն են վարում ԱՄՆ-ում հաշմանդամների հանդեպ, թե ինչպես է պետությունը վերաբերում հաշմանդամներին ու զարմացել:
Մերիի հայրը պատմեց, որ գրեթե ամեն օր նույն միտքն է կրկնում. «Մերիիս ասում եմ՝ ես ու դու ուժեղ ենք: Ես չեմ ուզում բերեն մեզ հաց տան, այլ մարդկային օրենքներ մշակեն: Բայց պետական այրերի տեղը տաք ա, չեն ուզում մնացածի համար մտածեն: Խելքս չի կտրում, որ փոփոխություններ լինեն: Իրենք իրենց գրպանների, իրենց թագի մասին են առայժմ մտածում, էս էրեխեքին էլ թողել են էս վիճակով: Եղածին տիրություն չեն անում, հետո էլ մեծ-մեծ խոսում: Ինձ փող պետք չի: Ուղղակի երեխային կարողանանք բիոպրոթեզներ դնել: Հանգիստ, համեստ շարունակենք ապրել, մենակ, թե էրեխան չնեղվի»:
Իսկ վերջում Մերի Մեժլումյանն ասաց. «Չեմ ցանկանում որևէ մեկը՝ լինի ադրբեջանցի, ռուս, այլազգի, զգա այն, ինչ ես եմ զգացել ու զգում»:
Լուսանկարները՝ Մերի Մեժլումյանի ընտանեկան ալբոմից
Հ.Գ. Բիոպրոթեզավորման հարցում աջակցել ցանկացողները կարող են զանգահարել Մերիի հորը՝ Կարո Մեժլումյանին՝ հետևյալ հեռախոսահամարով՝ 093 22 39 28:

“Считаю себя самым сильным человеком в Армении” – девушка, потерявшая во время войны конечности
Героиня нашей публикации, Мери Межлумян, родилась в 1985 г. в Капане. Восемь лет она жила как все дети. А в начале 90-х, когда азербайджанские воздушные силы начали бомбить границы Армении, Мери потеряла обе руки и стопу правой ноги.
“В моих детских воспоминаниях этот день – 23 июля 1993 г. – остался незаживающей раной. Помню, у нас во дворе была собака, которую я очень любила и которую хотела забрать домой. Были летние каникулы, я перешла во второй класс. Во дворе погладила собаку и подошла к роднику помыть руки. Помню, как протянула руки к воде…” – вспоминает Мери. От удара бомбы она потеряла сознание, а когда очнулась, то увидела страшную картину: “Обе мои руки и стопа правой ноги как будто “оплавились”. Потом мы узнали, что это были кассетные бомбы”.
Все эти годы рядом с Мери находился ее отец Каро Межлумян. Он дал ей силы противостоять трудностям, встать на ноги, бороться (мать Мери умерла в 2001 г. от лейкемии).
После этой страшной беды Мери полтора года не ходила в школу. Но благодаря усилиям отца и врачей она постепенно вернулась к жизни, начала ходить в школу. Потом поступила в институт, стала экономистом.
“Я благодарна всем, кто дает мне возможность проявлять себя, кто верит в мои силы и принимает меня такой, какая я есть. Юрист Левон Багдасарян дал мне шанс, и я шесть месяцев проработала в юридической конторе “Лев Групп”. Сейчас работаю в Капане. Могу пользоваться компьютером, набираю тексты левой ногой. Хочу сказать, что неважно, есть у тебя руки или нет, есть ноги или нет, главное – это сила воли и желание. И сейчас я считаю себя самым сильным человеком в Армении”,- сказала в беседе с Hetq.am Мери Межлумян.
Наша героиня, как и почти 50 детей, получивших увечья вследствие Арцахской войны, не признана инвалидом войны, поскольку ни в Армении, ни в Арцахе нет закона, который регулировал бы этот вопрос. Есть закон, касающийся военнослужащих и ополченцев, однако граждане, ставшие инвалидами вследствие военных действий, никаким правовым актом не выделены в особую группу. Поэтому наше государство признает Мери Межлумян всего лишь инвалидом с детства.
Мери – инвалид 1-ой группы, получает пособие в размере 21.500 драмов. “Много лет мы обращались в различные органы. Мери даже обратилась к президенту страны Сержу Саргсяну с письмом, который написала ртом. Но никакого результата. Нам говорят: она ведь не участвовала в войне с оружием в руках. Понятно, что моя дочь не воевала, но она находилась в военной зоне. Разве сражаются лишь те, кто берет в руки оружие? Если для получения документа мы обращаемся в мэрию Капана, нам говорят: а разве у нас была война? На нас падали кассетные бомбы, ребенок стал инвалидом…”,- с горечью говорит Каро Межлумян.
15 лет назад Мери дважды ездила в США для протезирования, но сейчас у нее нет такой возможности. Ее периодически оперируют, чтобы удалять растущие кости верхних конечностей. Именно поэтому необходимо постоянно менять протезы. Протез стопы меняют каждые три года, а вот протезы рук давно не менялись. В Армении есть протезы, но они тяжелые и неудобные. “Сейчас в мире появились биоэлектронные протезы. Я не верю, что кто-нибудь откликнется, что будет принят закон, будет решен вопрос биопротезирования за рубежом. И все же я не теряю надежды...”,- говорит Мери.
Она мечтает выйти замуж, родить детей. Мечтает не видеть в глазах ребенка ни одной слезинки. Мери хочет жить в Армении, но, побывав в США, она удивилась тому, какую социальную политику проводит эта страна в отношении инвалидов, как государство относится к таким людям.
Отец  Мери каждый день внушает ей, что они сильны. “Я не прошу подачек. Я хочу, чтобы были разработаны гуманные законы. Но государственным чиновникам живется очень хорошо, и они не хотят думать о других. Я не верю, что могут произойти изменения. Они думаю лишь о собственном кармане, о своих должностях, а таких детей оставили в тяжелом положении. Мне деньги не нужны. Мне лишь нужно обеспечить свою дочь биопротезами. Мы будем продолжать жить скромно, лишь бы дочка не страдала”,-  отметил Каро Межлумян.
А в заключение Мери сказала: “Не хочу, чтобы кто-либо, будь то азербайджанец, русский или человек другой национальности, чувствовал то, что чувствовала и чувствую я”.
Фото из семейного альбома Мери Межлумян
ЖИРАЙР
ВОРОВАННЫЕ У НИЩЕГО НАРОДА МИЛЛИОНЫ ТРАТЯТ В ЮЖНОЙ КОРЕЕ НА СТВОЛОВЫЕ КЛЕТКИ ЧТОБЫ ОМОЛАЖИВАТЬСЯ,А ДЛЯ ТАКИХ МОЛОДЫХ КАК МЕРИ КОПЕЙКИ НЕ ПОТРАТЯТ.АЛЧНЫЕ И ЖАДНЫЕ СВОЛОЧИ.