Առևտրականներից փաստաթղթավորում չեն պահանջի մինչև հուլիսի 1-ը. ՀՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն կողմ քվեարկեցին
Այսօր Ազգային ժողովը 75 կողմ, 1 դեմ և 40 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունեց «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը: Դրանով  նախատեսվում է ապրանքների գնման փաստաթղթավորման պահանջը երկարաձգել մինչ այս տարվա հուլիսի 1-ը: Օրինագծին ձեռնպահ են քվեարկել ԲՀԿ, ՀԱԿ, «Ժառանգություն», ՕԵԿ խմբակցությունները:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը ձեռնպահ քվեարկելը բացատրեց այն հանգամանքով, որ ժամանակ ձգելը հարցի լուծում չէ, և եթե իրենք կողմ քվերակեն, ապա օրենքը կմնա նույն տեսքով: Նա նաև նշեց, որ առաջիկայում իրենք կներկայացնեն իրենց օրինագիծը:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն էլ  ասաց, որ իրենց ձեռնպահ քվեարկելը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ առաջիկա երկու շաբաթվա ընթացքում իրենք հանդես կգան միասնական, միատեղված օրինագծով՝ հաշվի առնելով վարչապետի հետ ունեցած պայմանավորվածությունը: Սրա մասին նշեց նաև ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը՝ ավելացնելով, որ իրենք ևս ձեռնպահ են քվեարկելու:
Ձեռնպահ քվեարկեց նաև ԱԺ ՀԱԿ խմբակցությունը, որի ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը նշեց, որ իրենք պատասխանատվություն չեն ուզում կրել կառավարության, իշխանությունների անսկզբունքայնության համար:
Իսկ ԱԺ «Հանրապետական» և ՀՅԴ խմբակցությունները կողմ քվեարկեցին օրինագծին: ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանն ասաց, որ իրենք, մտահոգություն ունենալով, որ նախագիծը կարող է մնալ ավելի վատ տարբերակով, կողմ են քվեարկում:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ նշեց, որ «Հանրապետականը» կողմ է քվեարկելու, և դրանով նրանք կփրկեն «ձեռնպահ» քվեարկողներին: Վերջիններս էլ, ըստ նրա, քննարկման  հնարավորություն կունենան, և մինչև հուլիսի 1-ը կարող են ներկայացնել իրենց առաջարկները:

By a vote of 75 to 1, Armenia’s parliament today passed a bill modifying the Circulation Tax law now on the books that has been opposed by many small business owners and has led to a number of recent street protests in Yerevan.
The change will postpone the deadline requiring certain businesses to maintain paperwork on goods purchased, until July 1 of this year.
The forty MPs who abstained from voting either pro or con were from the Prosperous Armenia, Armenian National Congress, Heritage, and Rule of Law parliamentary factions.
Prosperous Armenia faction secretary Naira Zohrabyan said that she abstained because an extension was no solution to the issue. She added that the opposition would introduce a bill on the tax law in the near future.
Heritage faction head Rouben Hakobyan affirmed that the opposition would introduce a unified bill within the next two weeks based on verbal agreements reached with the prime minister.
ARF faction head Armen Rustamyan, whose party voted in favor of today’s bill along with the Republican Party, told reporters that they approved the bill based on concerns that an even worse version would be introduced.