«Իմ տղան, ինչպես և շատերը Գյումրիում, դուրս էր եկել փողոց արդարության պահանջով»
Փետրվարի 4-ի երեկոյան ձերբակալված Մնացական Ալեքսանյանին դեռևս մեղադրանք չի առաջադրվել: Փաստաբան Հայկ Հարությունյանն ասում է, որ որպես ձերբակալման իրավական հիմք նշվում է Մնացականի կողմից հասարակական կարգի խախտումը, երթեւեկությանը խոչընդոտելը եւ մարդկանց հանգիստը խանգարելը:
«Նա ձերբակալվել է որպես կասկածյալ եւ ձերբակալման թղթում նշված է քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 4-րդ մաս, որ պատժվում է մինչեւ 7 տարվա ազատազրկմամբ: Ես բողոքարկելու եմ ձերբակալման որոշումը: Համարում եմ, որ պատճառաբանությունը, թե Մնացականը կկատարի քրեորեն պատժելի արարք կամ կթաքնվի նախաքննությունից, անհիմն է, որովհետեւ մինչ այդ էլ էին նրան առանց ծանուցման հրավիրել ոստիկանություն եւ խնդիրներ չէր առաջացել»:
Մնացականի հայրը՝ Մարտիրոս Ալեքսանյանը, պատմում է, որ կալանավորումից երկու օր առաջ տղային առավոտյան ժամը 11-ի սահմաններում տարել են ոստիկանություն, պահել այնտեղ եւ ազատ արձակել միայն կեսգիշերին մոտ: Անգամ իրենք չեն իմացել Մնացականի տեղը, հետո պատահաբար տեղեկացել են, որ ոստիկանությունում է: Ձերբակալվածի ազատամարտիկ հայրը պնդում է, որ տղան իր հոգեկերտվածքով շատ նման է հորեղբորը՝ ազատամարտիկ Արգամ Ալեքսանյանին, ով մահացել է 2008թ-ին, այդպես էլ լիարժեք չապաքինվելով պատերազմի հասցրած վերքերից:
«Եղբայրս կռվել է Սպիտակ արջի՝ Կարո Քահքէճեանի «Խաչակիրներ» ջոկատում, Մաղավուզում: Տղաս իր թասիբով, արդարության նկատմամբ ունեցած մեծ զգացումով ավելի շատ հենց Արգամին է հիշեցնում: Իր զինծառայությունն էլ թեթեւ չի անցել: Տղաս դիպուկահար է եղել, մասնակցել է ադրբեջանական կողմի կազմակերպած դիվերսիաների հետ մղմանը, պարգեւներ ունի: Ինքը էմոցիոնալ է, բռնկվող բնավորություն ունի, սակայն ագրեսիա մեջը չկա»,-ասում է Մարտիրոս Ալեքսանյանը:
Ինչու՞ է Մնացականը որոշել միանալ Գյումրիում ընթացող ինքնաբուխ բողոքի ակցիաներին: Հարցը Մարտիրոսի համար անակնկալ չէ: «Գուցե այլ կերպ վարվեր՝ ես զարմանայի, որովհետեւ էլի եմ կրկնում, իր վրա մեծ ազդեցություն էր թողել Ավետիսյանների ընտանիքի սպանդը: Իր քույրիկը 3-4 ամսական բալիկ ունի, ում շատ է սիրում ու երբ տեղեկություններ եղան, որ անգամ մանկահասակ երեխաներին չի խնայել մարդասպանը՝ տեղը չէր գտնում: Իմ տղան, ինչպես եւ շատերը Գյումրիում, դուրս էր եկել փողոց արդարության պահանջով»:
Մարտիրոս Մնացականյանն առաջարկում է դիտել բոլոր տեսանյութերը եւ համոզվել, որ իր տղան հիմնականում հանդարտվելու կոչերով է հանդես եկել: «Այդ բախմանը մասնակցել են հարյուրավոր մարդիկ, քարեր են նետել շատերը, շատ ավելի ագրեսիվ վարքի դրսեւորումներ կարելի է տեսնել տեսանյութերը դիտելիս, բայց ինչու՞ է ձերբակալվում հենց իմ տղան, որ անընդհատ կանգնած է եղել ոստիկանների ու ցուցարարների միջեւ եւ կոչ է արել հանդարտվել»,-հարցնում է Մարտիրոս Ալեքսանյանը:
«Ես ուզում եմ խնդրել դատախազին, որ ազատ արձակեն որդուս, թղթերի մեջ գրված է, որ խափանման միջոցը կալանավորում են ընտրել, որպեսզի փախուստի չդիմի, բայց եթե նման մտադրություն լիներ՝ վաղուց կաներ կամ ինչի պիտի փախնի, չեմ հասկանում: Թող ազատ արձակեն, ես պատրաստ եմ տղայիս հետ ներկայանալ, երբ կանչեն»,-հավելում է զրուցակիցս:
Գյումրիի բնակիչներն ամեն ինչ արեցին ոստիկանության երեսից ռուսական . ..- ը մաքրելու համար, բայց մեր ոստիկանները գերադասում են այն ուտել , քան արժանապատվությամբ հայ քաղաքացու կողքին կանգնել:

“Мой сын, как и многие в Гюмри, вышел на улицу требовать справедливости”
Задержанному вечером 4 февраля Мнацакану Алексаняну пока не выдвинуто обвинение. По словам адвоката Айка Арутюняна, в качестве правового основания для задержания указывается нарушение Мнацаканом общественного порядка, препятствование движению транспорта, нарушение спокойствия людей.
“Он задержан как подозреваемый, в документе о задержании указана ч.4 ст.258, которая предусматривает лишение свободы до 7 лет. Я намерен обжаловать решение о задержании. Считаю, что мотивировка о том, что Мнацакан совершит уголовно наказуемое деяние или скроется от предварительного следствия, безосновательна. Его и до этого вызывали повесткой в полицию, и никаких проблем не возникало”,- отметил адвокат.
Отец Мнацакана Мартирос Алексанян рассказал, что за два дня до задержания, около 11-ти утра сына забрали в полицию и продержали там до полуночи. Дома не знали, где находится Мнацакан, и лишь потом случайно стало известно, что он в полиции. Отец задержанного, бывший ополченец, отметил, что сын по своему душевному складу очень похож на родного дядю – ополченца Аргама Алексаняна, который умер в 2008 году, так до конца и не оправившись от полученных на войне ран.
“Мой брат воевал в Магавузе в составе отряда “Крестоносцы” Каро Кахкечяна – Белого Медведя. А сын своим обостренным чувством чести и справедливости очень напоминает Аргама. Его служба в армии тоже проходила нелегко. Он был снайпером, участвовал в операциях против азербайджанских диверсий. По характеру он очень эмоциональный, взрывной, но в нем нет агрессии”,- уверяет Мартирос Алексанян.
Почему Мнацакан решил присоединиться к проходившим в Гюмри акциям протеста? Этот вопрос не стал неожиданностью для Мартироса. “Я бы удивился, если б он поступил иначе. Опять повторяю, убийство семьи Аветисянов очень подействовало на него. У его сестры есть 4-месячный малыш, которого он очень любит, и когда стало известно, что убийца не пощадил даже маленьких детей, Мнацакан себе места не находил. Мой сын, как и многие в Гюмри, вышел на улицу требовать справедливости”.
Мартирос Алексанян предлагает просмотреть все видеозаписи и убедиться, что его сын в основном призывал к спокойствию. “В этом столкновении участвовали сотни людей, многие швыряли камни, вели себя более агрессивно, что можно увидеть в видеоматериалах. Но почему задержали именно моего сына, который постоянно находился между полицейскими и протестующими, призывая их к спокойствию?”,- недоумевает Мартирос Алексанян.
“Я хочу попросить прокурора отпустить моего сына. В бумагах написано, что в качестве меры пресечения избран арест, чтобы он не убежал. Но если бы у него было такое намерение, он бы давно его осуществил. К тому же зачем ему бежать, не понимаю”,- сказал Мартирос Алексанян.