Մնացական Ալեքսանյանն ազատ արձակվեց (լրացված)
14:10 - Սառնաղբյուրցի Մնացական Ալեքսանյանը հենց նոր ազատ արձակվեց: Նա հոր հետ ուղևորվեց տուն՝ Սառնաղբյուր:
13:43 - Ըստ լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկատվության, Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանը սառնաղբյուրցի Մնացական Ալեքսանյանի խափանման միջոց կալանավորումը չհեռանալու մասին ստորագրությամբ փոխարինելու  որոշում է կայացրել:
Այսօր ժամը 15:00-ին նախատեսված էր խաղաղ ավտոերթ հունվարի 15-ին Գյումրիում տեղի ունեցած բախումների մասնակից Մնացական Ալեքսանյանի ազատ արձակման պահանջով եւ հավանաբար քաղաքում հերթական լարված վիճակը բացառելու նպատակով, ի վերջո կայացվել է նման որոշում:
«Հայկական ժամանակը» գրում է, որ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը ցուցում է տվել քննիչին՝ փետրվարի 4-ին ձերբակալված սառնաղբյուրցի Մնացական Ալեքսանյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ: Նրա նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին: «Այս մասին քիչ առաջ մեր զրույցում ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը»,-գրում է «Հայկական ժամանակը»:
Սակայն հստակ պատասխան Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանից այս պահին հնարավոր չէ ստանալ՝ հեռախոսազանգերին չի պատասխանում: «Հետքը» զրուցեց ձերբակալվածի հոր՝ Մարտիրոս Ալեքսանյանի եւ փաստաբան Հայկ Հարությունյանի հետ: Երկուսն էլ անտեղյակ էին դատախազության կայացրած որոշումին: Մարտիրոս Ալեքսանյանը նշեց, որ այս պահին Ախուրյանում է՝ ՁՊՎ-ի դիմաց եւ սպասում է որդու ազատ արձակման լուրի հաստատմանը:
Տեղեկատվությունը, թե փոխվել է սառնաղբյուրցի Մնացական Ալեքսանյանի խափանման միջոցը, հաստատեց Կարեն Պետրոսյանը՝ հիմնվելով իր եւ մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանի բանավոր զրույցի վրա:
«Մոտ մեկ ժամ առաջ ինձ իր մոտ հրավիրեց Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանը եւ հայտնեց, որ քայլեր է ձեռնարկել, դիմել է դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանին՝ Մնացականին ազատ արձակելու խնդրով,-«Հետքին»  փոխանցեց տնտեսագետ Կարեն Պետրոսյանը,-մարզպետը խնդրեց չեղարկել ավտոերթը, քանի որ, ինչպես գիտեք, պահանջն այդ երթի Մնացականին ազատ արձակելն էր: Կարծում եմ՝ խոհեմություն դրսեւորեցին պատկան մարմինները եւ հարցը խաղաղ լուծում ստացավ: Այս ամենով հանդերձ, ասեմ, որ ես դեմ եմ բռնությանը եւ հայ ոստիկանին քարկոծելուն: Դեմ եմ այսօր, դեմ եմ լինելու նաեւ վաղը»:
Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը էլ իր հերթին էր դիմել Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանին: Դիմում-նամակում նշված էր, որ Մնացական Ալեքսանյանի ձերբակալման փաստը կարող է կրկին անգամ վրդովմունքի ալիք բարձրացնել Գյումրիում: «Ստեղծված իրավիճակը լիցքաթափելու նպատակով Գյումրու համայնքի ազգաբնակչության, ավագանու եւ անձամբ իմ անունից խնդրում եմ ձերբակալված Մնացական Ալեքսանյանին օրենքով նախատեսված ընթացակարգով ազատ արձակել եւ հնարավորինս ներողամիտ վերաբերմունք ցուցաբերել վերը նշված միջադեպի մյուս մասնակիցների նկատմամբ»:

Мнацакан Алексанян отпущен на свободу
14.10 – Только что житель села Сарнахбюр Мнацакан Алексанян был отпущен на свободу. Он вместе с отцом отправился домой.
13:43 – Согласно информации СМИ, прокурор Ширакской области Раффи Асланян принял решение заменить избранную в отношении Мнацакана Алексаняна меру пресечения в виде ареста на подписку о невыезде.
Сегодня в 15.00 был запланирован мирный автопробег с требованием освободить участника столкновений в Гюмри 15 января. По всей видимости, решение освободить М.Алексаняна было принято с целью не допустить очередного нагнетания напряженности в городе.
Согласно газете “Айкакан жаманак”, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия прокурор отдал следователю распоряжение изменить меру пресечения задержанному 4 февраля Мнацакану Алексаняну на подписку о невыезде. “Немногим ранее об этом в беседе с нами сообщила пресс-секретарь Следственного комитета РА Сона Трузян”,- пишет “Айкакан жаманак”.
Однако к настоящему моменту получить четкого ответа от прокурора области не удалось, так как он не отвечает на телефонные звонки. Hetq.am побеседовал с отцом задержанного Мартиросом Алексаняном и его адвокатом Айком Арутюняном. Последние не располагали информацией о решении прокуратуры. Мартирос Алексанян сообщил, что в настоящее время находится напротив Ахурянского ИВС и ждет подтверждения информации об освобождении сына.
Известие об изменении меры пресечения жителю Сарнахбюра Мнацакану Алексаняну подтвердил также Карен Петросян, основываясь на своей устной беседе с губернатором области Феликсом Цолакяном.
“Около часа назад губернатор Феликс Цолакян пригласил меня к себе и сообщил, что предпринял определенные шаги, обратился к прокурору Раффи Асланяну по вопросу освобождения Мнацакана. Думаю, компетентные органы проявили благоразумие, и вопрос решился мирным путем. Вместе с тем хочу отметить, что я против применения насилия и забрасывания камнями армянских полицейских”,- сказал К.Петросян.
В свою очередь к прокурору области обратился также мэр Гюмри Самвел Баласанян. В письме мэра отмечается, что факт задержания Мнацакана Алексаняна может вызвать в Гюмри новую волну протеста. “С целью разрядки возникшей напряженности от имени населения общины Гюмри, совета старейшин и от своего имени прошу освободить задержанного Мнацакана Алексаняна в соответствии с предусмотренным законом порядком и проявить по возможности снисходительное отношение и к другим участникам вышеизложенного инцидента”,- сказано в письме.