Պետբյուջեի հաշվին 31.6 մլն դրամ արժողության բնակարան՝ գլխավոր դատախազի տեղակալ Էմիլ Բաբայանի համար
2014թ. հոկտեմբերի 2-ին կառավարությունը, փոփոխելով նախկինում ընդունած իր որոշումը, ազգային անվտանգության ծառայության, ոստիկանության, գլխավոր դատախազության, պետական պահպանության ծառայության, հատուկ քննչական ծառայության ծառայողների և ֆինանսների նախարարության աշխատողների բնակարանային պայմանների բարելավման նպատակով բնակարանների ձեռքբերման համար հատկացրել է 754 մլն 806 հազար դրամ, որից 52 մլն 402 հազար դրամը` դատախազությանը:
Կառավարությունն իր որոշմամբ նաև սահմանել է թե ինչ եղանակով կատարեն գնումը՝ բանակցային ընթացակարգով՝ առանց գնումների հայտարարությունը նախապես հրապարակելու գնման ձևով:
Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի 2014թ. հոկտեմբերի 3-ի հրամանով գլխավոր դատախազի տեղակալ Էմիլ Բաբայանի համար 31.593.575 դրամ արժողությամբ 118.55 քմ մակերեսով բնակարան է ձեռք բերվել Երևան քաղաքի Ադոնցի 8 հասցեի նորակառույց շենքում:
Նույն որոշմամբ, նույն շենքում 78.08քմ մակերեսով բնակարան ձեռք է բերվել նաև գլխավոր դատախազության հետաքննության և նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազ Սուրեն Խաչատրյանի համար, այս անգամ՝ 20.808.320 դրամով:
Նշենք, որ գնված բնակարանները դատախազության աշխատակիցներին տրամադրվել է ոչ թե ծառայողական նպատակներով, ինչը նշանակում է, որ բնակարանները պետք է գտնվեին պետության հաշվեկշռում, այլ հատկացվել է սեփականության իրավունքով:
Էմիլ Բաբայանի և Սուրեն Խաչատրյանի բնակարանները ձեռք են բերվել «Միկմետալ» ՓԲԸ-ից: Նշենք, որ ոստիկանությունն էլ կառավարության որոշմամբ իրեն հատկացված 348 մլն 862 հազար դրամի շրջանակում ոստիկանության աշխատակիցների համար բնակարանների մի մասը ձեռք է բերել «Միկշին» ՍՊԸ-ից: Տարբերությունն այն է, որ ոստիկանությունը բնակարանները աշխատակիցներին հանձնել է ոչ թե սեփականության, այլ՝ օգտագործման իրավունքով (ծառայողական նպատակներով):
«Միկշին» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը՝ Տիգրան Հարությունյանը, «Միկմետալ» ՓԲԸ-ի հիմնադիր Միխաիլ Հարությունյանի որդին է: 2012թ. տվյալով «Միկմետալ» ՓԲԸ-ի բաժնեմասերի 75%-ը պատկանել է օֆշորային գոտում գրանցված «Մարկո Հոլդինգս» ՍՊԸ-ին:
Տեղեկացնենք, որ ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի, Էմիլ Բաբայանը պաշտոնը ստանձնելու պահին՝ 2013թ. հոկտեմբերի 17-ին, ունեցել է բնակարան: Թե պետական բյուջեի միջոցներով էլիտար շենքում ինչու է դատախազի տեղակալի համար ևս մեկ բնակարան ձեռք բերվել, մնում է անհասկանալի:
Դեռևս նախորդ տարվա դեկտեմբերից երկու անգամ գրավոր հարցում ենք ուղարկել գլխավոր դատախազին, խնդրելով պարզաբանել, թե ինչ սկզբունքով են ընտրվել աշխատակիցները, մինչև նոր բնակարանը նրանք բնակարան ունեցել են, թե ոչ: Այդպես էլ դատախազությունից պատասխան չստացանք:
Իսկ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը «Հետքի» գրավոր հարցմանը պատասխանել է, որ կառավարության ծրագրի «Պետական կառավարման համակարգի բարեփոխում» գլուխը սահմանում է, որ կառավարությունը նախատեսում է պետական աշխատանքը գրավիչ դարձնելու նպատակով շարունակել սոցիալական երաշխիքների ներդրման քաղաքականությունը և պահուստային ֆոնդից գումար հատկացնելու խնդրո առարկա կառավարության որոշումը պետք է դիտարկել այդ համատեքստում:
«Կառավարությունը պահուստային ֆոնդից գումար է ուղղում նախաձեռնության ֆինանսավորմանը, իսկ ծրագրից օգտվող պետական ծառայողների ցանկը կազմվում են պետական մարմիններում»,-պատասխանել է Դ. Հարությունյանը:

Для заместителя генпрокурора РА Эмиля Бабаяна за счет госбюджета куплена квартира стоимостью 31,6 млн драмов
2 октября 2014 г. правительство внесло изменения в принятое ранее решение, которые были направлены на улучшение жилищных условий сотрудников Службы национальной безопасности, Полиции, Генпрокуратуры, Специальной следственной службы и Министерства финансов. На приобретение для них квартир было выделено 754 млн 806 тыс. драмов, из которых 52 млн 402 тыс. драмов предназначались для сотрудников прокуратуры.
Приказом генпрокурора РА Геворка Костаняна от 3 октября 2014 г. для заместителя генпрокурора Эмиля Бабаяна в новостройке по адресу Адонца, 8 в Ереване за 31.593.575 драмов была приобретена квартира площадью 118.55 кв.м.
Тем же решением квартира площадью 78.08 кв.м была приобретена в том же здании для старшего прокурора управления по надзору за законностью предварительного следствия Генпрокуратуры РА Сурена Хачатряна. За эту квартиру было заплачено 20.808.320 драмов. Отметим, что сотрудникам прокуратуры квартиры были выделены не в служебных целях, что означало бы нахождение квартир на балансе государства, а на правах собственности.
Квартиры для Эмиля Бабаяна и Сурена Хачатряна были приобретены у ЗАО “Микметалл”. Отметим, что по решению правительства полиция также часть квартир для своих сотрудников стоимостью до 348 млн 862 тыс. драмов приобрела у ООО “Микшин”. Разница в том, что сотрудникам полиции квартиры были предоставлены в служебных целях, а не на правах собственности.
Учредителем ООО” Микшин” является Тигран Арутюнян, сын учредителя ЗАО “Микметалл” Михаила Арутюняна. По данным 2012 г. 75% акций ЗАО “Микметалл” принадлежат зарегистрированному в оффшорной зоне ООО “Марко Холдингс”.
Согласно декларации об имуществе и доходах, на момент вступления в должность, то есть 17 октября 2013 г., Эмиль Бабаян имел квартиру, поэтому непонятно, почему для заместителя прокурора за счет госбюджета была приобретена еще одна квартира.
С декабря прошлого года мы дважды направляли запрос генпрокурору с просьбой пояснить, по какому принципу были выбраны сотрудники и имели ли они жилье до получения новой квартиры. Однако никакого ответа из прокуратуры мы так и не получили.
В свою очередь министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян в ответ на письменный запрос “Hetq.am  сообщил, что, согласно главе “Реформирование системы госуправления” программы правительства, последнее с целью придания большей привлекательности работе в государственной системе предусматривает продолжить политику внедрения социальных гарантий и что именно в этом контексте следует рассматривать решние правительства о выделении сумм из резервного фонда.
“Правительство направляет резервный фонд на финансирование инициативы, а список пользующихся программой госслужащих составляется в государственных органах”,- говорится в ответе Д.Арутюняна.