«Արմավիա». մի ավիաընկերության պատմություն
Շուրջ 10 տարի հայկական երկնքում մոնոպոլ դիրքեր ունեցող «Արմավիայի» պատմությունն այն էջերից է, որոնք, ինչպես եղավ «Հայկական ավիաուղիների» սնանկացման պարագայում, մեծ հաշվով մութ մնացին: Հանրությունն այդպես էլ չիմացավ, թե 2005-ին տեղական ավիաշուկային ամբողջությամբ տիրած հայտնի գործարարի ընկերությունն ինչու որոշեց սնանկ ճանաչվել, եթե գրեթե մեկ տասնամյակ չուներ ոչ մի մրցակից ու, թվում է, որեւէ խոչընդոտ՝ դիրքերն էլ ավելի ամրապնդելու ճանապարհին:
«Հետքի» այս շարքն «Արմավիա» ավիաընկերության մասին է՝ ստեղծումից մինչեւ մեր օրերը՝ ներառյալ վերելքներն ու վայրէջքները:
Ընկերության ծնունդը
«Արմավիա» ընկերությունը պետական գրանցում է ստացել 1996-ի դեկտեմբերի 12-ին: Հիմնադիրներն են եղել երեւանաբնակ Արարատ Սարգսյանը, Հովիկ Դավթյանը, Օհան Սեմիրջյանը, Իսահակ Սեյրանյանը եւ «Ավիատրանս» ՍՊԸ-ն: Նորաստեղծ ՍՊԸ-ն էլեկտրոնային ռեգիստրում այսօր ներկայացված է առանց անվան: Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ միայն 2001-ին է ընկերությունը վերանվանվել ««Արմավիա»-Ավիաընկերություն» ՍՊԸ:
Ընկերության ամենամեծ փայատերը եղել է «Ավիատրանս» ընկերությունը, որը գրանցված էր Մաշտոցի 15 հասցեում: Հետագայում տվյալ ընկերությունը լուծարվել է, սակայն այսօր նույն հասցեում գործում է «Ավիատրանս» ՓԲԸ-ն, որի հիմնադիրներից մեկը նույն Իսահակ Սեյրանյանն է: Այս ՓԲԸ-ն զբաղվում է ավիատոմսերի վաճառքով:
Իսկ թե ինչով է զբաղվել 1996-ին ստեղծված ընկերությունը, հայտնի չէ, սակայն, ըստ էլեկտրոնային ռեգիստրի, 1999-ին ՍՊԸ-ն գործունեության փոփոխություն է կատարել: Սրա հետ մեկտեղ ընկերության փայատերերի ցուցակից դուրս է եկել Արարատ Սարգսյանը: 2001-ի հոկտեմբերին իրենց բաժնեմասերը օտարել են նաեւ Հովիկ Դավթյանը, Օհան Սեմիրջյանը եւ Իսահակ Սեյրանյանը, որոնց տեղը զբաղեցրել է Միխայիլ Բաղդասարովի «Միկա Արմենիա Թրեյդինգ» ՍՊԸ-ն (սրա հիմնադիր է գրանցվել Էդմոնդ Ասիրյանը): Ընկերությունը վերանանվել է ««Արմավիա»-Ավիաընկերություն» ՍՊԸ: Մեկ ամիս անց` նոյեմբերին, «Արմավիայի» իր փայը վաճառել է «Ավիատրանսը», փոխարենը գրանցվել են երեւանցի Լիպարիտ Պողոսյանն ու մրգաշենցի Սլավիկ Կոշտոյանը (ծագումով` գյումրեցի):
Հետաքրքիր է, որ էլեկտրոնային ռեգիստրում նշված չէ, թե ով է եղել ընկերության տնօրենը դրա ստեղծումից մինչեւ 2003 թ.: Փոխարենը գիտենք, որ մինչեւ 2008-ը «Արմավիայի» իրավաբանական հասցեն Մաշտոցի 15-ն էր, որից հետո տեղափոխվել է «Զվարթնոց» օդանավակայան:
Առաջին օդանավը
«Արմավիան» իր թռիչքները սկսեց 2001-ին (Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի՝ IATA-ի կողմից «Արմավիան» ստացավ U8 կոդը, իսկ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությունը՝ ICAO-ն, տվեց RNV կոդը, ընկերության ազդականչն էր՝ ARMAVIA): Ուղղություններն էին Ռուսաստանն ու Թուրքիան: Այդ ժամանակ դեռ գործում էր «Հայկական ավաուղիները»: Ըստ ավիացիոն տեղեկատու բազաների՝ «Արմավիան» 2001-ին ուներ մեկ ինքնաթիռ՝ «Տու-134Ա» (գրանցման համարը՝ EK-65575, գործարանային համարը՝ 62350), որը 22 տարեկան էր:
«Արմավիայի» առաջին ինքնաթիռը՝ Մալթայի օդանավակայանում (29.12.2001)
Այս օդանավը վարձակալվել էր Սոչիում բազավորված «Չեռնոմոր-Ավիա» ընկերությունից: Վերջինիս հիմնադիրը Գյումրու օդանավակայանի նախկին տնօրեն Համլետ Կոշտոյանն էր՝ «Արմավիայի» փայատեր Սլավիկ Կոշտոյանի ազգականը: Պատահական չէ, որ արդեն 2004-ին EK-65575-ը վարձակալմամբ տրվել էր Կոշտոյանների հիմնադրած մեկ այլ ընկերության՝ «Գյումրու ավիաուղիներ» ՍՊԸ-ին (նշված ինքնաթիռը եղել է ընդամենը մեկ տարի թռիչքներ իրականացրած այս ընկերության միակ օդանավը):
EK-65575-ը՝ «Գյումրու ավիաուղիների» միակ ինքնաթիռը (Բեռլին, 25.06.2004)
«Սիբիրի» մուտքը «Արմավիա»
2002-ի սեպտեմբերին տեղի ունեցավ «Արմավիայի» տերերի հերթական վերադասավորությունը: Լիպարիտ Պողոսյանն ու Սլավիկ Կոշտոյանը վաճառեցին իրենց բաժնեմասերը, որոնք գնեց ՌԴ քաղաքացի Նատալյա Ֆիլյովան: Նովոսիբիրսկի այս բնակչուհին ներկայում Ռուսաստանի ամենահարուստ կանանցից մեկն է: Նատալյան եւ ամուսինը՝ Վլադիսլավը, ««S7» ընկերությունների խումբ» ՓԲԸ-ի հիմնադիր-տերերն են: Այս խմբին են պատկանում «Սիբիր» («S7 Airlines»)«Գլոբուս» ավիաընկերությունները:
Ֆիլյովան դարձավ «Արմավիայի» 50 տոկոսի փայատեր, իսկ մնացածի տերը «Միկա Արմենիա Թրեյդինգ»-ն էր: Փաստորեն, «Չեռնոմոր-Ավիա»-ի տեղը զբաղեցրեց «Սիբիրը»:
Սրանից մեկ ամիս անց՝ հոկտեմբերի 2-ին «Արմավիան» ստացավ իր առաջին «Airbus A320-211» օդանավը (գործարանային համարը՝ 726), որը բավականին թարմ էր. կառուցվել էր 5 տարի առաջ: Դրա սեփականատերը ամերիկյան «ILFC» (International Lease Finance Corporation) կորպորացիան էր, վարձակալը՝ «Սիբիրը», բայց շահագործում էր «Արմավիան»: Եվ չնայած սրան՝ մինչեւ 2003-ի հունիս օդանավը թռչում էր P4-VNF գրանցման համարով (ՀՀ ազգային նիշը EK-ն է, Ռուսաստանինը՝ RA-ն կամ RF-ն), բայց պոչին կրում էր «Armavia» անունը (տես ստորեւ):
P4-VNF-ն՝ «Շիրակ» օդանավակայանում (10.10.2002)
P4-ը Կարիբյան ծովի Արուբա կղզու (Նիդերլանդների Թագավորության կազմում է) ազգային նիշն է: Կղզին օֆշորային գոտի է, եւ վարձակալ «Սիբիրը» հենց այստեղ էր գրանցել ինքնաթիռը: Ընդհանրապես, ներկայում «Սիբիրի» գրեթե բոլոր օդանավերը գրանցված են օֆշորային Բերմուդյան կղզիներում եւ կրում են դրա ազգային նիշը՝ VP-B կամ VQ-B: Միայն 2003-ի հունիսին նշված ինքնաթիռի վարձակալ գրանցվեց «Արմավիան», ու դրան տրվեց EK-32007 համարը (2005-ի հունվար-ապրիլ ամիսներին այս նույն համարի ներքո «Airbus A320»-ը վարձակալվել էր «Վրաստանի ազգային ավիաուղիների» (այժմ՝ «Sky Georgia») կողմից): 2005-ի աշնանը «Արմավիան» այն վերադարձրեց ամերիկյան տիրոջը:
EK-32007-ը՝ Ամստերդամում (14.08.2003)
2003-ի մարտի 14-ին «Սիբիրն» ու «Արմավիան» ներդրումային համաձայնագիր կնքեցին, որով ռուսական ընկերությունն իր ներդումների դիմաց «Արմավիայում» ունեցած բաժնեմասը հասցրեց 68 տոկոսի: Նույն տարվա դեկտեմբերին Նատալյա Ֆիլյովան իր այդ 68 տոկոսը  վերագրանցեց «Ավիաֆին» ՍՊԸ-ի անունով, որի 100-տոկոսանոց տերն ինքն էր:
Հենց այդ ժամանակ էլ «Արմավիայի» գլխավոր տնօրեն նշանակվեց նովոսիբիրսկցի Անդրեյ Նիկիտինը, որը պաշտոնավարեց մինչեւ 2005 թ.:
«Սիբիրի» հետ համագործակցության երկրորդ տարում` 2003-ին, «Արմավիան» ձեռք բերեց եւս 2 ինքնաթիռ: Իր երկրորդ «Airbus A320-211»-ը ընկերությունը վարձակալեց ամռանը: Մինչ այդ այն շահագործվել էր Ավստրալիայում եւ ստանալու պահին 12 տարեկան էր:
Ընդ որում` նախատեսված էր այն նույնպես գրանցել Արուբայում, սակայն դա տեղի չունեցավ, եւ ՀՀ-ում օդանավը ստացավ EK-32008 համարը: Planefinder.net-ի տվյալներով` սեփականատերը «CIT Leasing Corporation»-ն էր, սակայն aerotransport.org-ը նշում է այլ անուն՝ «Wilmington Trust Company»:
EK-32008-ը՝ Ամստերդամում (19.10.2003)
Կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունը կրող այս ինքնաթիռին «Հետքը» 2013-ին  անդրադարձել է: Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետի այն ժամանակվա տեղակալ Արամ Մարությանի հիմնած «Ատլանտա Յուրոփիան Էյուեյս» ավիաընկերության շարժակազմի մասին տեղեկատուներում ինֆորմացիա չէինք գտել, բայց մեզ ՔԱԳՎ-ից հայտնել էին, որ այդ ընկերության օդանավերից մեկը հենց EK-32008-ն է, ինչը զարմանալի էր:
Այս ընկերության կայքի փոխանցմամբ` 2014-ի մայիսի 29-ին է EK-32008-ը գրանցվել ՔԱԳՎ-ում` «Ատլանտա Յուրոփիան Էյուեյս» ՍՊԸ շահագործողով եւ «Յունիբանկ» ՓԲԸ սեփականատերով (սերտիֆիկատի ժամկետն ավարտվել է տարվա վերջին): Ավիացիոն կայքերի ներկա տեղեկություններով` երկար ժամանակ այն կանգնած է Պրահայի օդանավակայանում` «Ատլանտա Յուրոփիան Էյուեյս»-ի համար:
2003-ի դեկտեմբերին «Արմավիան» գրանցեց նոր օդանավ: Դա «ATR-42-320» տիպի ինքնաթիռ էր, որը վարձակալվել էր եվրոպական «ATR» ընկերությունից: EK-42023 գրանցման համար ստացած օդանավը մինչ այդ շահագործվել էր ամերիկյան, կանադական եւ ալժիրյան ընկերությունների կողմից:
EK-42022-ը՝ Ֆրանսիայում (մարտ, 2004)
Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ թե սա եւ թե 2004-ի հունվարին ձեռք բերված «ATR-42-300»-ը (EK-42022) շատ շուտ՝ 2004-ի ապրիլին, վերադարձվեցին նույն սեփականատիրոջը: Ըստ էության, միջին տարածությունների համար նախատեսված «ATR-42»-ները (42-ը ուղեւորների տեղերի թիվն է) չարդարացրին ընկերության սպասելիքները:
Արմենյան
Այն ինչ տեղի է ունեցել մինչև 2003թ-ը՝ էական չէ: Էականն այն է, թե ինչ է եղել 2003թ-ից հետո: Ընկերությանը շնորհվեցին բացառիկ իրավունքներ, ինչի մասին գրված չէ: Այդ բացառիկ իրավունքները ենթադրում էին նաև որոշակի պարտավորություններ, և, իմիջիայլոց, չէին ենթադրում մենաշնորհ, չնայած ավիացիայի վարչության կողմից միշտ մեկնաբանվել են որպես մենաշնորհ: Արդյո՞ք պայմանագրային պարտավորությունները կատարվում էին «Արմավիայի» կողմից: Ի՞նչու այդ պարտավորությունների չկատարման պատճառով չէր դադարեցվել բացառիկ իրավունքներ տվող պայմանագիրը: Ի՞նչու նախապես չէին ձեռնարկվել քայլեր ոլորտի կայուն հեռանկարային զարգացումն ապահովելու համար: Հայաստանում գրանցված էր մոտ երկու տասնյակ ավիաընկերություն: Արդյո՞ք դրանցից որևէ մեկը չէր ուզենա մտնել շուկա և մրցակցել «Արմավիայի» հետ, եթե վերջինիս «մենաշնորհը» վերացվեր: Սրանք են կարևոր հարցերը: Թե չէ, ով է հազար տարի առաջ հիմնադրել այդ ընկերությունը, քանի անգամ է այն ձեռքից ձեռք փոխանցվել և այլն, հետաքրքիր չէ:
Հարգելի Արմենյան, գուցե Ձեզ հետաքրքիր չէ, թե ինչպես է ստեղծվել «Արմավիան» ու ինչ սկզբնական ճանապարհ է անցել, բայց շատ-շատերին դա նույնպես հետաքրքիր է, ու նաեւ կարեւոր է՝ հասկանալու համար, թե ինչ եղավ հետագայում 2003-ին: Եթե ուշադիր լինեիք, կնկատեիք, որ հոդվածը շարունակելի է: Ձեր հարցադրումների մասին կարող եք կարդալ երկրորդ մասում, որը կլինի շուտով:

“Армавиа”: история одной авиакомпании
История авиакомпании “Армавиа”, которая почти 10 лет занимала монопольные позиции в армянской авиации, как и история банкротства “Армянских авиалиний”, осталась фактически нераскрытой. Общественность так и не узнала, почему компания известного предпринимателя, который в 2005 году прибрал к рукам весь местный авиарынок, решила признать себя банкротом, если на протяжении почти одного десятилетия не имела конкурентов и, как казалось, препятствий к дальнейшему укреплению своих позиций.
Рождение компании
Компания “Армавиа” получила государственную регистрацию 12 декабря 1996 г. Ее учредителями были ереванцы Арарат Саркисян, Овик Давтян, Оган Семирджян, Исаак Сейранян и ООО “Авиатранс”. Сегодня ООО указано в электронном реестре без названия. Забегая вперед отметим, что в 2001 г. компания была переименована в авиакомпанию “Армавиа”.
Самым крупным акционером “Армавиа” была компания “Авиатранс”, зарегистрированная в Ереване по адресу пр.Маштоца, 15. В дальнейшем эта компания была расформирована, однако сегодня по указанному адресу действует ЗАО “Авиатранс”, одним из учредителей которого является Исаак Сейранян. Это ЗАО занимается продажей авиабилетов.
Неизвестно, чем занималась созданная в 1996 году компания, однако, согласно электронному реестру, в 1999 году в деятельность ООО было внесено изменение. Одновременно с этим из списка акционеров вышел Арарат Саркисян.
В 2001 г. свои акции отчуждили также Овик Давтян, Оган Семирджян и Исаак Сейранян, места которых заняло принадлежавшее Михаилу Багдасарарову ООО” Мика Армения Трейдинг” (его учредителем был зарегистрирован Эдмонд Асирян). Компания была переименована в ООО “Авиакомпания “Армавиа”. Спустя месяц, в ноябре, компания “Авиатранс” продала принадлежащие ей акции “Армавиа”. В результате акционерами были зарегистрированы житель Еревана Липарит Погосян и проживавший в Мргашене уроженец Гюмри Славик Гоштоян.
Интересно, что в электронном реестре не указано, кто был директором компании с момента ее создания и по 2003 г. Вместо этого известно, что до 2008 г. в качестве юридического адреса “Армавиа” был указан проспект Маштоца, 15, а затем уже аэропорт “Звартноц”.
Первый самолет
“Армавиа” начала свои полеты в 2001 г. (Международная ассоциация воздушного транспорта, IATA, предоставила “Армавиа” код U8, а Международная организация гражданской авиации, ICAO – код RNV и позывной ARMAVIA). Направлениями полетов были Россия и Турция. Тогда “Армянские авиалинии” еще действовали. Согласно авиационной информационной базе, в 2001 г. “Армавиа” имела один самолет – ТУ-134А, которому было 22 года (регистрационный номер EK-65575, заводской номер 62350).
Первый самолет “Армавиа” в аэропорту Мальты (29.12.2001)
Этот самолет был арендован у базировавшейся в Сочи компании “Черномор-авиа”. Ее учредителем был бывший директор аэропорта в Гюмри Гамлет Коштоян, родственник акционера “Армавиа” Славика Коштояна. Не случайно, что уже в 2004 г. EK-65575 на правах аренды был предоставлен созданной Коштоянами другой компании – ООО “Гюмрийские авиалинии” (этот самолет был единственным самолетом компании, осуществлявшей полеты всего один год).
EK-65575 – единственный самолет “Гюмрийских авиалиний” (Берлин, 25.06.2004)
Приход “Сибири” в “Армавиа”
В сентябре 2002 г. в составе владельцев “Армавиа” вновь произошли изменения. Липарит Погосян и Славик Коштоян продали свои акции гражданке РФ Наталье Филевой из Новосибирска. Сегодня она одна из самых богатых женщин в России. Наталья и ее муж Владислав являются учредителями и владельцами ЗАО “Группа компаний “ S7”. Этому ЗАО принадлежат авиакомпании “Сибирь” (S7 Аirlines) и “Глобус”. Филева стала владельцем 50 процентов акций “Армавиа”, остальные акции принадлежали компании “Мика Армения Трейдинг”. Фактически “Сибирь” заняла место “Черномор-авиа”.
Через месяц, 2 октября, “Армавиа” получила свой первый самолет “Airbus A320-211” (заводской номер 726). Это был построенный 5 лет назад лайнер. Его собственником являлась американская корпорация «ILFC» (International Lease Finance Corporation), фрахтовщиком – компания “Сибирь”, а эксплуатировала самолет “Армавиа”. Несмотря на это, до июня 2003 г. аэробус летал под регистрационным номером P4-VNF, однако на хвосте было написано “Armavia” (см.ниже).
P4-VNF в аэропорту “Ширак” (10.10.2002)
P4 – национальный код острова Аруба в Карибском море (в составе Королевства Нидерландов). Остров является оффшорной зоной, и именно здесь зарегистрировала самолет компания “Сибирь”. Вообще сейчас почти все самолеты “Сибири” зарегистрированы на оффшорных Бермудских островах и носят их национальный код – VP-B или VQ-B. Компания “Армавиа” была зарегистрирована фрахтовщиком указанного самолета лишь в июне 2003 г. Самолету был предоставлен номер EK-32007 (в январе-апреле 2005 г. “Airbus A320” был зафрахтован под этим же номером “Грузинскими национальными авиалиниями” (в настоящее время “Sky Georgia”). Осенью 2005 г. “Армавиа” вернула самолет американскому владельцу.
EK-32007 в Амстердаме (14.08.2003)
14 марта 2003 г. “Сибирь” и “Армавиа” заключили инвестиционное соглашение, по которому российская компания в обмен на свои инвестиции увеличила свою долю акций “Армавиа” до 68%. В декабре того же года Наталья Филева перерегистрировала эти акции на ООО “Авиафин”, 100-процентным владельцем которого являлась она сама. Тогда же гендиректором “Армавиа” был назначен Андрей Никитин из Новосибирска, занимавший эту должность до 2005 г.
В 2003 г., на третий год сотрудничества с “Сибирью”, “Армавиа” приобрела еще 2 самолета, а свой второй “Airbus A320-211” она зафрахтовала летом. До этого лайнер эксплуатировался в Австралии. На момент получения ему было 12 лет.
Этот самолет также планировалось зарегистрировать в Арубе, но этого не произошло, и в Армении он получил номер EK-32008. По данным Planefinder.net владельцем аэробуса была “CIT Leasing Corporation”, однако aerotransport.org называет другую компанию –  “Wilmington Trust Company”.
EK-32008 в Амстердаме (19.10.2003)
Об этом самолете, носящем имя композитора Арама Хачатуряна, Hetq.am писал в 2013 г. Тогда мы не нашли в справочниках информацию о подвижном составе авиакомпании “Атланта Юропиан Эйюэйс”, которую основал занимавший на тот момент пост заместителя начальник Главного управления гражданской авиации Арам Марутян. Однако в ГУГА нам сообщили, что одним из самолетов этой компании является как раз EK-32008, что удивительно.
Согласно сайту данной компании, 29 мая 2014 г. EK-32008 был зарегистрирован в ГУГА на ООО “Атланта Юропиан Эйюэйс” в качестве эксплуататора и ЗАО “Юнибанк” в качестве владельца (срок сертификата истек к концу года). По последним данным авиационных сайтов самолет долгое время находился в аэропорту Праги для компании “Атланта Юропиан Эюэйс”.
В декабре 2003 г. “Армавиа” зарегистрировала новый самолет – ATR-42-320, который был зафрахтован у европейской компании “ATR”. До этого самолет, получивший регистрационным номер EK-42023, эксплуатировали американская, канадская и алжирская компании.
EK-42022 во Франции (март 2004 г.)
Забегая вперед, отметим, что вскоре, в апреле 2004-го, и этот самолет, и приобретенный в январе 2004 г. ATR-42-300” (EK-42022) были возвращены тому же владельцу. Предусмотренные для полетов на средние расстояния самолеты “ATR-42” (число пассажирских мест 42) не оправдали ожиданий компаниии.