ԲՀԿ-ական Մելիք Մանուկյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Ազգային ժողով
ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մելիք Մանուկյանը մանդատից հրաժարվելու դիմում է ներկայացրել: «Հետքի» հետ զրույցում ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը հաստատեց, որ Ազգային ժողովը նման դիմում ստացել է:
Ավելի վաղ ԲՀԿ խմբակցությունից դուրս գալու դիմում էին ներկայացրել Արագած Ախոյանը և Կարո Կարապետյանը: Նրանք հայտարարել են, թե այսուհետ իրենց գործունեությունը ծավալելու են որպես «անկախ պատգամավորներ»:
Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորը հրաժարականի մասին իր գրավոր դիմումը անձամբ ներկայացնում է Ազգային ժողովի նախագահին, որն այն հրապարակում է Ազգային ժողովի առաջիկա նիստում։
Եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով՝ հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն առաջիկա նիստում Ազգային ժողովին տեղեկացնում է այդ մասին: Իսկ եթե դիմումը հետ չի վերցնում, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում է Ազգային ժողովի նախագահը և հնգօրյա ժամկետում ուղարկում կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։

Член ППА Мелик Манукян отказывается от мандата депутата НС
Депутат фракции “Процветающая Армения” Национального Собрания РА Мелик Манукян подал заявление об отказе от мандата. В беседе с Hetq.am начальник управления по связям с общественностью и СМИ НС Арсен Бабаян подтвердил факт получения заявления.
Ранее заявления о выходе из парламентской фракции “Процветающей Армении” представили Арагац Ахоян и Каро Карапетян. Они заявили, что впредь будут работать как “независимые депутаты”.
Согласно ст.13 Регламента Национального Собрания РА, заявление об отказе от мандата депутат лично представляет председателю НС, который обнародует заявление на ближайшем заседании парламента.
Если в течение 15 дней со дня публикации заявления депутат не отзывает его в письменной форме, то спикер НС сообщает об этом на ближайшем заседании НС. Если же заявление не отзывается, то составляется протокол о прекращении полномочий данного депутата, который после подписания председателем НС в 5-дневный срок направляется в Центральную избирательную комиссию.