Հատուկ կենսաթոշակ՝ պաշտոնաթող նախագահի համար
ՀՀ կառավարությունը Ազգային ժողով է ներկայացրել «Հայաստանի Հանրապետության նախագահի վարձատրության, սպասարկման և անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու, ինչպես նաև «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագծեր:
Կառավարություն առաջարկում է օրենքում ավելացնել դրույթ, ըստ որի՝ պաշտոնաթողությունից հետո ՀՀ նախագահի համար, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ նա պաշտոնանկ է արվում, նշանակվում է հատուկ կենսաթոշակ` ՀՀ նախագահի` օրենքով սահմանված աշխատավարձի 70%-ի չափով: Հանրապետության նախագահի` օրենքով սահմանված աշխատավարձի չափը բարձրանալու դեպքում պաշտոնաթող նախագահի կենսաթոշակը համամասնորեն վերահաշվարկվելու է:
Նախատեսված է, որ հատուկ կենսաթոշակը չի վճարվի այն ամբողջ ժամանակահատվածում, որի ընթացքում պաշտոնաթող նախագահը կվարի որևէ ընտրովի կամ նշանակովի պաշտոն և կստանա ՀՀ նախագահի` օրենքով սահմանված աշխատավարձի 70%-ի չափը գերազանցող վարձատրություն, իսկ այդ չափից ցածր լինելու դեպքում նա կստանա հատուկ կենսաթոշակի և աշխատավարձի տարբերությունը:
Ներկայումս հանրապետության նախագահի օրենքով սահմանված աշխատավարձը 1.322.800 դրամ է, իսկ դրա 70%-ը կազմում է 925.960 դրամ:
Նշենք, որ գործող օրենքով՝ կառավարությունը պաշտոնաթող նախագահին ապահովում է բնակարանով, ավտոտրանսպորտով, ինչպես նաև վերջինիս ցանկությամբ` կահավորված գրասենյակով: Վերջինիս բնակարանը տրամադրվում է սեփականության իրավունքով, կահավորված գրասենյակը հատկացվում է օգտագործման իրավունքով` մինչև 70 տարին լրանալը, իսկ ավտոտրանսպորտը` ցմահ օգտագործման իրավունքով:
Կառավարության ներկայացրած նախագծով առաջարկվում է պաշտոնաթող նախագահին կահավորված գրասենյակով ապահովել ցմահ:
Բյուջետային բնագավառում կարգավորման ազդեցության գնահատման վերաբերյալ եզրակացության համաձայն՝ «Հայաստանի Հանրապետության նախագահի վարձատրության, սպասարկման և անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ընդունելու դեպքում առաջ կգա պետական բյուջեից լրացուցիչ հատկացումների անհրաժեշտության, որը միայն 2015թ. համար տարեկան կտրվածքով կկազմի շուրջ 18 մլն դրամ: Սակայն, չգիտես ինչու հաշվարկը կատարվել է սահմանված աշխատավարձի 80%-ի չափով՝ 70-ի փոխարեն:
Նշենք, որ օրենքի նախագիծը դեռ ԱԺ օրակարգ չի մտել: Ամենայն հավանականությամբ, այդ հարցը կլուծվի առաջիկա քառօրյա նիստերի առաջին օրը:
Шохер
Мало дармедов в парламенте и министерствах, которые не нуждаются в зарплате и надбавках? Еще и этот. Да они столько награбили, что достаточно не только им и многим поколениям. Процесс продолжается!
երկրի նախագահը սովորական թոշակառուից ինչով է լավը, որ նա պիտի միլիոններ ստանա, իսկ մնացած սովորական մարդիկ 25000 դրամ, էդ գալուստ սահակյանն էլ հերիքա քծնվի, թաշկինակա թե ինչ?
Ինչպես երևում է սրտացավ ԱԺ-ն հաշվի է առել, որ Երկիր քանդելու համար միջազգային և թուրք ազերական գրանդները բավարար չեն մի քանի բնակարաններ գնելու և ծերության ,,ապահով հայաստանի,, թոշակ ապահովելու համար:

Специальная пенсия для ушедшего в отставку президента РА
Правительство Армении передало в Национальное Собрание проект закона о внесении изменения и дополнений в закон РА “Об оплате, обслуживании и обеспечении безопасности президента Республики Армения”, а также проект закона о внесении изменений в закон “О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные посты”.
Правительство предлагает добавить в закон положение, согласно которому после ухода в отставку президенту назначается специальная пенсия в размере 70% от установленной законом зарплаты президента РА. Исключение составляют случаи смещения главы государства с занимаемого поста. В случае повышения установленного законом размера зарплаты президента страны производится перерасчет пенсии ушедшего в отставку президента.
Предусмотрено, что специальная пенсия не будет выплачиваться на тот период времени, когда президент в отставке будет занимать какую-либо выборную или назначаемую должность и получать зарплату, превышающую 70% от размера установленной законом зарплаты президента. Если же зарплата будет меньше этой суммы, то президент в отставке будет получать разницу между спецпенсией и зарплатой президента.
В настоящее время установленная законом зарплата главы государства составляет 1.322.800 драмов, а 70% от этой суммы –925.960 драмов.
Отметим, что по действующему закону правительство обеспечивает ушедшего в отставку президента квартирой, автотранспортом, а также – по желанию – обставленным офисом. Квартира предоставляется на правах собственности, а обставленный офис – с правом использования до 70-летнего возраста, автотранспорт – с правом пожизненного использования.
Представленнм правительством законопроектом предлагается обеспечить президента в отставке обставленным офисом пожизеннно.
Согласно заключению об оценке воздействия урегулирования в бюджетной сфере, в случае принятия законопроекта “О внесении изменения и дополнений в закон РА “Об оплате, обслуживании и обеспечении безопасности президента Республики Армения” возникнет необходимость в выделении дополнительных средств из госбюджета, что только для 2015 г. составит в годовом разрезе около 18 млн драмов. Однако расчет был произведен почему-то в размере 80%, а не 70% от установленной законом зарплаты президента РА.
Отметим, что проект закона пока не включен в повестку Национального Собрания. Этот вопрос, по всей видимости, будет решаться в первый день предстоящего четырехдневного заседания  парламента.
Шохер
Мало дармедов в парламенте и министерствах, которые не нуждаются в зарплате и надбавках? Еще и этот. Да они столько награбили, что достаточно не только им и многим поколениям. Процесс продолжается!