Պերմյակովի ու 1999-ի միջադեպի քրգործերի տարբերությունները
Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի գրասենյակում, որտեղ և գտնվում է արխիվը, «Հետքը» ծանոթացել է 1999 թ.-ին 2 ռուս զինծառայողներ Ալեքսեյ Կամնևի և Դենիս Պոպովի վերաբերյալ քրեական գործի նյութերին:
16 տարվա վաղեմության քրեական գործին անդրադառնալու շարժառիթն այս տարվա հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությունն է: Հաճախ են զուգահեռներ անցկացվում երկու ողբերգական դեպքերի միջև, քանի որ երկու դեպքում էլ առաջին՝ մեղադրյալները ռուս զինծառայողներ են, երկրորդ՝ քրեական գործերը հարուցվել են սպանությունների ու դասալքությունների հատկանիշներով, երրորդ՝ ողբերգական դեպքերը տեղի են ունեցել Գյումրիում:
Սակայն 1999 թ.-ին քննված 9-հատորանոց (որից 2-ը կազմել է ՌԴ զինվորական դատախազությունն, ապա հանձնել հայկական կողմին) քրեական գործի նյութերին ծանոթանալով՝ «Հետքը» պարզեց, որ էական տարբերություններ կան երկու գործերի քննությունների միջև:
Ո՞րն է 1999 թ.-ի ապրիլի 14-ին Գյումրիում տեղի ունեցած հանցագործության մոտիվը
Ըստ գործի նյութերի, Գյումրիում տեղակայված ՌԴ ԶՈւ սահմանապահ զորքերի թիվ 2012 զորամասի զինծառայողներ Ալեքսեյ Կամնևն և Դենիս Պոպովը 1999 թ.-ի ապրիլի 14-ի առավոտյան, առանց վերադասների թույլտվության լքել են զորամասի տարածքը: Նրանք նպատակ են ունեցել Գյումրիից նախ զանգահարել Վորոնեժ՝ զրուցելու Պոպովի հարազատների հետ, ապա փոխել են իրենց մտադրությունն ու մտել սրճարան, պատվիրել կարկանդակ և երկու շիշ օղի: Հետո նրանք դուրս եկել փողոց ու մոտակա զբոսայգու հասարակական զուգարանից օգտվելու փոխարեն, փորձել բնական կարիքները հոգալ Ջիվանու 85 բնակելի շենքի բակում: Բնակիչների նկատողություններից հետո, գործի նյութերի համաձայն, վեճ է սկսվել: Վկաների հարցաքննություններից պարզ է դառնում, որ ալկոհոլի ազդեցության տակ գտնվող զինծառայողները մոտ 10 րոպե հայհոյել են բնակիչներին, բայց վերջապես հեռացել:
Սակայն զորամաս վերադառնալու ճանապարհին Կամնևն ու Պոպովը դարձյալ քաղաք վերադառնալու ու խաղաղ բնակիչներից հաշվեհարդար տեսնելու, իսկ դրանից հետո ՌԴ գնալու հանցավոր գործողություններ են ծրագրել: Այդպիսով՝ զորամաս հասնելով՝ 3 համածառայակիցներից խլել են զենք (АКС-74 և «Մակարով»), զինամթերք, սվին-դանակներ, փամփուշտներ՝ նրանց առողջությանը պատճառելով թեթև և միջին ծանրության վնասվածքներ, ապա կարողացել դուրս գալ քաղաք: Մոտ մեկ ժամ՝ 15:30-ից մինչև 16:20 շուրջ 1 կմ տարածքում՝ Մայակովսկու փողոցից մինչև Շահումյան փողոց՝ «Լաչինի միջանցք» կոչվող տարածքում, անկանոն կրակ են բացել քաղաքացիների ուղղությամբ՝ երկուսին պատճառելով մահ, 7-ին՝ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ: Եվ միայն գյուղմթերքների շուկայում գտնվող քաղաքացիների շնորհիվ է, որ հաջողվել է զինծառայողներին վնասազերծել՝ զինաթափելով:
«Նիվա» մեքենայի վարորդ Վաղինակ Սիմոնյանը մահացել է
Այսինքն՝ հանցագործությունների շղթան սկսվել է 1999 թ.-ի ապրիլի 14-ի առավոտից՝ ՌԴ զորամասից (զորամասն ապօրինի թողնելը), ապա անցել ՀՀ տարածք (խուլիգանություն), հետո նորից ՌԴ ռազմաբազայի տարածք (զենք, զինամթերքի հափշտակություն, խուլիգանություն, համածառայակիցների առողջության վնասում) և հանցագործոթյունների շղթան ավարտվել է ՀՀ տարածքում (սպանություններ, սպանության փորձեր, քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքների պատճառում):
Տարբերություն 1.
Զինծառայողներին ձերբակալել են ՀՀ իրավապահները, խափանման միջոց կալանքը կիրառել է ՀՀ դատարանը
ՀՀ իրավապահներն 1999 թ.-ի ապրիլի 15-ին ձերբակալել են Ալեքսեյ Կամնևին ու Դենիս Պոպովին, ապա ապրիլի 19-ին խափանման միջոց է ընտրվել նախնական կալանքը Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից:
Նրանք կալանքը կրել են Գյումրիի թիվ 2 քննչական մեկուսարանում: Խափանման միջոց կիրառել է նաև ՌԴ զինդատախազությունը՝ որպես քրեական հետապնդման մարմին: Ինչպես տեսնում ենք՝ նույն գործի շրջանակներում երկու տարբեր ատյաններ նույն անձանց վերաբերյալ կիրառել են խափանման միջոց:
Մինչդեռ 2015 թ.-ին հունվարի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Վ. Պերմյակովին ձերբակալել են ռուս սահմանապահները, հանձնել ռուսական ռազմաբազա, որտեղ էլ օրեր անց ՌԴ դատարանի կողմից ընտրվել է խափանման միջոց կալանքը: Նույն Պերմյակովի գործով մեր նախաքննական մարմինը չի դիմել ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան խափանման միջոցի ընտրության հարցով: Բնականաբար, մեր դատարանը խափանման միջոց չի կիրառել Վ. Պերմյակովի նկատմամբ: Մեր քննչական կոմիտեի պարզաբանումն այն է, որ Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք առաջադրելու պահին ՌԴ քննչական կոմիտեի վարույթում գտնվող քրեական գործով նրա նկատմամբ արդեն իսկ ընտրված է եղել խափանման միջոց կալանավորումը:
Տարբերություն 2.
ՌԴ Քրեական օրենսգրքով սպանության հատկանիշներով քրեական գործ չի հարուցվել:
Երկու զինծառայողներին մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ և ՌԴ Քրեական օրենսգրքերի 10 տարբեր հոդվածներով՝ դասալքությունից ու խուլիգանությունից մինչև սպանության փորձեր ու սպանություն:
ՌԴ քրեական օրենսգրքով սպանության ու սպանության փորձերի հատկանիշներով քրեական գործ չի հարուցվել, այն պարզ պատճառով որ այդ հանցագործությունները կատարվել են ՀՀ տարածքում:
Մինչդեռ 2015-ին Վ. Պերմյակովի վերաբերյալ քրեական գործով սպանության հատկանիշներով քրեական գործ հարուցվել է և՛ ՌԴ, և՛ ՀՀ Քրեական օրենսգրքերով միաժամանակ:
Տարբերություն 3.
Նշանակվել է դատահոգեբուժական ստացիոնար փորձաքննություն, կատարվել է «Նուբարաշենի» հոգեբուժարանում:
Այս գործով կատարվել են բոլոր անհրաժեշտ փորձաքննությունները՝ դատահոգեբուժական ստացիոնար փորձաքննություն «Նուբարաշենի» հոգեբուժարանում (երկուսն էլ ճանաչվել են մեղսունակ), դատաբժշկական, դատակենսաբանական, դատաձգաբանական: Կատարվել է նաև քննչական փորձարարություն, որի ընթացքում Կամնևն ու Պոպովը բերվել են դեպքի վայր ու վերարտադրել իրենց կողմից կատարված գործողությունները:
Ալեքսեյ Կամնևը՝ քննչական փորձարարության ժամանակ
Այնինչ Վ.Պերմյակովի գործով մինչ օրս ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննչական խումբը որոշում չի կայացրել դատահոգեբուժական ստացիոնար փորձաքննություն իրականացնելու մասին: «Հետքի» հարցմանը պատասխանելով՝ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունից հայտնել են, որ այդ փորձաքննությունը դեռ չի նշանակվել, «բայց, անկասկած, նշանակվելու է և անցկացվելու է ՀՀ-ում»:
(շարունակություն)
Առաջին լուսանկարում մեղադրյալներ Դենիս Պոպովն ու Ալեքսեյ Կամնևն են՝ քննչական փորձարարության ժամանակ
Հ.Գ. Հիշեցնենք, որ «Հետքը» զրուցել է նաև 1999 թ.-ի այս գործով դատավոր, Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախկին նախագահ Էդվարդ Մանուկյանի և երկու ամբաստանյալների պետական պաշտպանությունը ստանձնած փաստաբաններ Թամարա Յայլոյանի և Հենրիկ Մանուկյանի հետ:
Ուսումնասիրելով այս գործի նյութերը՝ իսկապես զարմացած էի, թե ինչպես մեղադրվելով ՌԴ և ՀՀ քրեական օրենսգրքերի տասը հոդվածներով, այդ թվում և ծանր ու առավելապես ծանր հանցագործությունների մեջ, այս երկու զինծառայողներին չեն դատապարտել պատժի առավելագույն չափի՝ մահապատժի, քանի որ ծանոթ լինելով 1990-ականների քրեական գործերին, տեսել եմ շատ գործեր, նաև զինվորական գործեր, որոնք հաստատապես մի քանի անգամ նվազ ծանր են եղել, քան այս գործը: Բայց երկու ռուս զինծառայողները դատապարտվել են 14 և 15 տարվա ազատազրկման:
Հարց է ծագում, ինչու ընդամենը մեկ թուրք ոչնչացրած Սողոմոն Քոչարյանին ցմահ են բանտարկել, իսկ Սողոմոնի բանտարկության ընթացքում մի քանի հոգու, այդ թվում նաև մանուկներին սպանողները կամ ավելի ծանր հանցագործություն անողները, անգամ նշանակված պատժաչափն չեն կրում: Միայն թուրքը կարող է ունենալ թուրքի սպանությունը խիստ դատապարտող, իսկ հայերի սպանությունները հաշվի չառնող իշխանություն:
մոտ 50 րոպե հրաձգություն են արել, վերջ ի վերջո նրանց բռնել են քաղաքացիները: Բա ու՞ր էին մեր միտինգ ցրող միլիցեքը:

Различия между делом Пермякова и делом об инциденте в Гюмри в 1999 году
В офисе суда общей юрисдикции Ширакской области, где размещается судебный архив, Hetq.am ознакомился с материалами уголовного дела о произошедшем в Гюмри в 1999 г. инциденте с участием двух российских военнослужащих – Алексея Камнева и Дениса Попова.
Причиной изучения уголовного дела 16-летней давности стало совершенное 12 января в Гюмри убийство семьи Аветисянов. Между этими двумя трагическими случаями часто проводятся параллели, так как, во-первых, в обоих случаях обвиняемыми являются российские военнослужащие, во-вторых, уголовные дела были возбуждены по признакам убийств и дезертирства, в-третьих, трагические случаи произошли в Гюмри.
Однако после ознакомления с материалами 9-томного уголовного дела 1999 года Hetq.am выяснил, что в расследовании этих двух дел имеются существенные различия.
В чем состоял мотив преступления, совершенного в Гюмри 14 апреля 1999 года?
Согласно материалам уголовного дела, военнослужащие дислоцированной в Гюмри воинской части N2012 пограничных войск ВС РФ Алексей Камнев и Денис Попов утром 14 апреля 1999 г. покинули территорию части без разрешения начальства. Сперва они хотели позвонить в Воронеж и поговорить с родственниками Попова, но потом изменили свое намерение. Военнослужащие зашли в кафе, где заказали два пирожка и две бутылки водки. Потом они вышли на улимцу и вместо того, чтобы воспользоваться общественным туалетом, который находился недалеко в парке, отправили естественные потребности во дворе жилого дома номер 58 по улице Дживани. После замечаний жильцов вспыхнула ссора. Из допросов свидетелей стало ясно, что находившиеся под воздействием алкоголя военнослужащие 10 минут ругались матом в адрес жителей двора, после чего ушли.
Однако по пути в воинскую часть Камнев и Попов разработали преступный план, по которому они должны вернуться в город, расправиться с мирными жителями, а потом уехать в Россию. Придя в часть, они отняли у трех своих сослуживцев оружие (АКС-74 и пистолет “Макаров”), боеприпасы, штык-ножи, патроны, причинив их здоровью легкие и средней тяжести повреждения, после чего отправились в город. В течение примерно часа – с 15:30 до 16:20 – они вели беспорядочную стрельбу по гражданам в районе, именуемом Лачинский коридор, который охватывает территорию от улицы Маяковского до улицы Шаумяна. В результате два человека были убиты, семеро получили телесные повреждения различной степени тяжести. Только благодаря находившимся на сельхозрынке гражданам военнослужащих удалось обезвредить и обезоружить.
Водитель автомобиля “Нива” Вагинак Симонян скончался
Итак, цепочка преступлений началась утром 14 апреля 1999 г. в воинской части РФ (незаконное оставление части), после чего на территории РА (хулиганство), затем снова на территории военной базы РФ (похищение оружия и боеприпасов, хулиганство, причинение ущерба здоровью сослуживцев), а завершилась на территории РА (убийства, попытки убийства, причинение здоровью граждан телесных повреждений различной степени тяжести).
Различие 1
Военнослужащих задержали правоохранители РА, меру пресечения в виде ареста применил суд РА.
15 апреля 1999 г. армянские правоохранители задержали Алексея Камнева и Дениса Попова, а 19 апреля суд общей юрисдикции Ширакской области избрал к ним в качестве меры пресечения предварительный арест.
Военнослужащие находились под стражей во 2-ом следственном изоляторе города Гюмри. Меру пресечения применила также военная прокуратура РФ как орган уголовного преследования. Как видим, в рамках одного и того же дела различные инстанции применили меру пресечения к одним и тем же лицам.
Между тем в ночь с 12-го на 13-е января 2015 г. Валерия Пермякова задержали российские пограничники, которые передали его представителям российской военной базы, где через несколько дней суд РФ применил к нему меру пресечения в виде ареста. По делу того же Пермякова наш орган предварительного следствия не обратился в суд общей юрисдикции Ширакской области по вопросу избрания к Пермякову меры пресечения. Наш суд, естественно, не применил меру пресечения. Объяснение Следственного комитета РА сводилось к тому, что в момент выдвижения обвинения В.Пермякову к нему уже был применен арест по уголовному делу, находящемуся в производстве Следственного комитета РФ.
Различие 2
По Уголовному кодексу РФ уголовное дело по признакам убийства не было возбуждено.
Обвинения двум военнослужащим были выдвинуты по 10-ти различным статьям УК РА и РФ – от дезертирства и хулиганства до убийства и попыток убийства.
По УК РФ уголовное дело по признакам убийства и попыток убийства возбуждено не было по той простой причине, что эти преступления были совершены на территории Республики Армения.
Между тем в 2015 г. в рамках уголовного дела В.Пермякова уголовное дело по признакм убийства было возбуждено одновременно по УК и Российской Федерации, и Республики Армения.
Различие 3
Назначенная судебно-психиатрическая стационарная экспертиза была проведена в психиатрической больнице “Нубарашен”.
По этому делу были проведены все необходимые экспертизы: судебно-психиатрическая стационарная экспертиза в психиатрической больнице “Нубарашен” (оба были признаны вменяемыми), судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-баллистическая экспертизы. Был проведен следственный эксперимент, во время которого Камнева и Попова доставили на место происшествия, где были воспроизведены совершенные ими действия.
Алексей Камнев во время следственного эксперимента
Между тем по делу В.Пермякова следственная группа до сих пор не приняла решение о проведении судебной-психиатрической стационарной экспертизы. В ответ на запрос Hetq.am в Главном следственном управлении сообщили, что эта экспертиза пока не назначена, “но, безусловно, будет назначена и проведена в РА”.
На первом снимке: обвиняемые Денис Попов и Алексей Камнев во время следственного эксперимента.
Напомним, что Hetq.am беседовал с судьей по уголовному делу 1999 года, бывшим председателем суда общей юрисдикции Ширакской области Эдвардом Манукяном и осуществлявшими госзащиту обвиняемых адвокатами Тамарой Яйлоян и Генрихом Манукяном.