«ՌԴ դատախազությունը չի հարգում ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը»
«Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում» հասարակական կազմակերպությունը տարածել է հաղորդագրություն, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Օրերս Ռուսաստանի Դաշնության դատախազությունը հայտարարեց, որ Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովը չի կարող հանձնվել հայկական կողմին՝ ելնելով Ռուսաստանի Սահմանադրության պահանջներից:
ՌԴ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասը, իրոք, ասում է, որ ՌԴ քաղաքացին չի կարող Ռուսաստանի տարածքից էքստրադիցիայի ենթարկվել կամ հանձնվել այլ պետության:
ՀՀ Տարածք է
Թե 1995 թվականին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» պայմանագիրը, և թե դրան հաջորդող այլ համաձայնագրեր հստակ ենթադրում են, որ 102-րդ ռազմակայանը տեղակայված է Հայաստանի Հանրապետութայն տարածքում և որևէ տեղ որևէ նշում չկա այն մասին, որ ռազմակայանի տարածքը Ռուսաստանի Դաշնություն է:
Այսինքն` սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովը ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Հայաստանի տարածքում է, հետևաբար, ՌԴ սահմանադրության արգելքը չի տարածվում նրա վրա:
Ավելին, ռուսական կողմի հայտարարությունը նշանակում է, որ Վալերի Պերմյակովն այժմ գտնվում է Ռուսաստանում… Այսինքն, ըստ ՌԴ դատախազության, 102-րդ ռազմակայանի տարածքը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք է:
ՀՀ Սահմանադրությունն է գործում
Քանի որ 102-րդ ռազմակայանի տարածքը ՀՀ տարածք է, ուստի այդտեղ չի գործում Ռուսաստանի Սահմանադրությունը: Ավելին, որևէ մի պայմանագրով կասկածի տակ չի դրվում այն հանգամանքը, որ ռազմակայանի տարածքում գործում է Հայաստանի Սահմանադրությունը:
Սակայն այդ ռազմակայանի գործունեության հիմնական կարգավորումները տրվում են շուրջ տասը հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերով, որոնք գերակա են ՀՀ օրենսդրության նկատմամբ: Այսինքն` Հայաստանի օրենքները ՌԴ ռազմակայանում գործում են մասնակի, սակայն ոչ ոք չի չեղարկել այդ տարածքում ՀՀ Սահմանադրության ուժը:
Ավելին, քանի որ Հայաստանի տարածքում ՀՀ Սահմանադրությունն ունի բարձրագույն իրավաբանական ուժ, հետևաբար որևէ կերպ դրա գործողության տարածքը չի կարող փոքրացվել և այն չի կարող «որոշ դեպքերում» չեղարկվել:
Դատարանները
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» նախկինում արդեն ներկայացրել է հայ-ռուսական պայմանագրերի այն դրույթները, որոնց համաձայն` Պերյմակովը պետք է փոխանցվի Հայկական կողմին:
Սակայն, այժմ հարկավոր է փաստել, որ ՌԴ դատախազության՝ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանին ուղղարկված նամակով ռուսական կողմը.

"Прокуратура РФ не уважает территориальную целостность Армении"
На днях прокуратура РФ заявила, что обвиняемый в убийстве семьи Аветисян в Гюмри Валерий Пермяков не может быть выдан армянской стороне исходя из требований конституции РФ.
Действительно, часть 1 статьи 61 конституции РФ гласит, что Гражданин РФ не может быть выслан за пределы Российской Федерации или выдан другому государству.
Территория РА
И подписанный в 1995 году договор «о российской военной базе на территории Республики Армения» и следующие за ним другие соглашения чётко формулируют, что 102 военная база расквартирована на территории Республики Армения и нигде нет упоминания о том, она является территорией России.
Выходит, что обвиняемый в убийстве Валерий Пермяков находится на территории Армении, а не России, следовательно, вышеупомянутая статья конституция РФ на него не .
К тому же, заявление российской стороны означает, что Валерий Пермяков сейчас находится в России... Получается, прокуратура РФ считает территорию 102 военной базы территорией Российской Федерации.
Работает конституция РА
Так как территория 102 военной базы – территория Армении, значит там не действует конституция РФ. Более того, ни по одному договору не оспаривается тот фактор, что на территории военной базы действует конституция РА.
Деятельность базу регулируют около десятка армяно-российских межгосударственных договоров , которые имеют приоритет над армянским законодательством. Тоесть законы Армении действуют на территории базы РФ частично, но никто не отменял на этой территории конституцию РА.
Более того, так как на территории Республики Армения её конституция имеет наивысшую юридическую силу, значит ни при каких обстоятельствах территория её действия, или её правовая сила не может быть уменьшена или отменена.
Выводы
В прошлом «Союз информированных граждан» уже представлял пункты армяно-российских договоров, согласно которым Пермяков должен быть передан армянской стороне (именно передан, а не выдан).
Но сейчас необходимо констатировать, что судя по письму российской прокуратуры депутату парламента РА Заруи Постанджян российская сторона: