Գյուղապետը համայնքի բյուջեն տնօրինում է` ինչպես սեփական գրպանի պարունակությունը
Լոռու մարզի Աքորի գյուղի Հանրապետական կուսակցության անդամ, գյուղապետ Կամո Սիմոնյանը օրերս Ալավերդու տեղական «Անկյուն գումարած 3» հեռուստաընկերության եթերում կարծիք հայտնեց, թե թեեւ Հանրապետական կուսակցությունը ոչ մի լավ բան չի արել Աքորի գյուղի համար, սակայն, իր կարծիքով, շատ լավ կուսակցություն է, որի համար էլ գտնում է, որ ողջ գյուղը պետք է դառնա այս կուսակցության անդամ:
Կամո Սիմոնյանն այս նպատակով գյուղացիներից պարտադրանքով հավաքել էր նրանց անձնագրերը: Գյուղապետի խելքին նաեւ փչել էր գյուղապետարանի հաշվեկշռում գտնվող մանկապարտեզի երեխաների ծնողներին կանչել գյուղապետարան ու պահանջել, որ անհապաղ անդամագրվեն իր սիրելի կուսակցությանը, այլապես նրանց երեխաներին դուրս կանի մանկապարտեզից:
Հեռուստաեթերում Կամո Սիմոնյանը շատ ավելի հեռուն գնաց: Երբ Աքորի գյուղի բնակիչ, 80-ամյա Ղեւոնդ Ավետյանը, աքորեցիներ Անգին Վարդեւանյանն ու գյուղի կենսաթոշակառու բուժքույր æուլիետա Ստեփանյանը եթերում քննադատեցին գյուղապետի արարքը, վերջինս նրանց հասցեին ասաց. «Գյուղ կա՞, որ շուն չլինի»:
Աքորի գյուղում վրդովմունք կար ոչ միայն Կամո Սիմոնյանի` եթերում թույլ տված անվայել արտահայտությունների պատճառով, այլեւ նրա աշխատանքի: Մեր հարցումներից պարզվեց, որ երեք հազար բնակչություն ունեցող գյուղում ոչ ոք տեղյակ չէր Աքորի համայնքի ինչպես 2006թ., այնպես էլ 2007թ. բյուջեից: Ինքը` գյուղապետը, խուսափեց հանդիպել մեզ հետ: Իսկ նրա տեղակալ Վրույր Սիմոնյանը մեր զրույցի ժամանակ, բջջային հեռախոսով գյուղապետի հոխորտանքից հետո, կարկամեց եւ գրեթե զրկվեց խոսելու կարողությունից: Կարճատեւ մեր զրույցի ընթացքում, այնուամենայնիվ, գյուղապետի տեղակալը հրաժարվեց մեզ հատկացնել Աքորի համայնքի 2006թ. բյուջեի փաստացի ծախսերը եւ 2007թ. պլանավորված եկամուտներն ու ծախսերը` պատճառաբանելով, որ այն հաշվապահի մոտ է, իսկ հաշվապահը հիվանդության պատճառով գործի չի եկել: Այդուհանդերձ, նա փորձեց մեզ ներկայացնել 2007թ. համայնքի բյուջեի պլանավորված եկամուտների եւ ծախսերի վերաբերյալ իր ունեցած տեղեկությունները:
Վ. Սիմոնյանը հայտնեց, որ գյուղի բյուջեն հիմնականում գոյանում է դոտացիայից: Քանի որ Աքորին սակավահող տնտեսություն է, բյուջեի հարկային եկամուտները շատ քիչ են` մոտավորապես 4-5 մլն դրամ: Ըստ գյուղապետի տեղակալի` Աքորի համայնքի 2007թ. բյուջեի եկամուտներն ու պետության կողմից հատկացված վճարները կազմում են 25 մլն դրամ: Թե որքան է գյուղապետարանի բյուջետային աշխատողների քանակը, եւ բյուջեի քանի տոկոսն է պլանավորված աշխատավարձի համար, նա չկարողացավ պատասխանել: Իրականում Աքորի համայնքի 2007թ. բյուջեի եկամուտներն ու պետական փոխանցումները կազմում են 38 մլն դրամ, որից պետական փոխանցումները կազմում են 27մլն դրամ:
27 մլն դրամից 20 մլն-ը դոտացիա է, իսկ 7 մլն դրամը Ալավերդու «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերության ՀՀ կառավարությանը վճարվող բնապահպանական վճարներից Աքորու համայնքային բյուջեի մասհանումն է: Աշխատավարձը կազմում է վարչական բյուջեի 25 տոկոսը, ապառքները կազմում են 3մլն դրամ, բյուջեի պարտքերը` 700 հազար դրամ: Աքորցիներից եւ ոչ մեկը այս տեղեկությունները չունի:
Պարզվում է` Կամո Սիմոնյանը բյուջեն համագյուղացիներից թաքցնելու պատճառներ, այնուամենայնիվ, ունի: Հենց գյուղամիջում գյուղացիները հայտնեցին, որ գյուղապետը գյուղի երաժշտական դպրոցում մեթոդիստ է նշանակել ոչ մասնագետ իր կնոջը: Այս կապակցությամբ Աքորու երաժշտական դպրոցի տնօրեն տիկին Անուշը հայտնեց, որ գյուղապետի կինը, իսկապես, մեթոդիստ է աշխատում, սակայն ոչ երաժշտական դպրոցի տարիֆիկացիայով: Ուսումնասիրությունները պարզեցին, որ նշանակումը կատարվել է գյուղապետարանի հաստիքացուցակով` մեկ դրույքով 2-րդ կարգի մասնագետ երաժշտի հաստիքով, 30 հազար դրամ աշխատավարձով այն դեպքում, երբ Կամո Սիմոնյանի կինը ոչ միայն երաժշտական կրթություն չունի, այլեւ անգամ նոտաներից անտեղյակ է: Գյուղապետը կնոջը մեթոդիստ է նշանակել նաեւ գյուղի մանկապարտեզում եւ, իհարկե, գյուղապետի կինն անտեղյակ է նախադպրոցական աշխատանքներից:
Կամո Սիմոնյանի կողմից բյուջեի յուրացումների մասին աքորեցիներից ստացանք նաեւ այլ տեղեկություններ: Այսպես` գյուղապետը 2006թ. ամռանը 200. 000 դրամ սննդի գումար է փոխանցել գյուղի մանկապարտեզին, սակայն նշված գումարից մանկապարտեզին ընդամենը մեկ թեյնիկ է տրվել:
Գյուղացիները նաեւ պատմեցին, որ 2006թ. մայիսի 9-ին Հայրենական պատերազմի մասնակիցներին օգնություն տալու նպատակով յուրաքանչյուր մասնակցի համար գյուղապետարանը ստացել է մեկ պարկ ալյուր, ձեթ, ձավար: Մթերքը պատերազմի մասնակիցներին չի բաշխվել, վաճառվել է գյուղապետի տեղակալի խանութում, փոխարենը Հայրենական պատերազմի մասնակիցներից յուրաքանչյուրին գյուղապետարանի կողմից տրվել է 5 հազար դրամ: Աքորիում վրդովված են նաեւ 2006թ. բյուջեի «սոցիալական ծրագիր» հոդվածով նախատեսված 700 հազար դրամ ծախսերի պատճառով: Թե որպես օգնություն ու՞մ էր հատկացվել այս գումարը, հայտնի է միայն գյուղապետին:
Որքան էլ Կամո Սիմոնյանը աքորեցիներից թաքցնում է, թե ինչպես են ծախսվելու բնապահպանական վճարներից 2007թ. համայնքի բյուջեին տրված 7 մլն դրամ մասհանումները, այնուամենայնիվ, գյուղացիներից շատերը համոզմունք ունեն, որ գյուղապետը յուրացնելու է նաեւ այդ գումարի առյուծի բաժինը: Աքորիում պարզապես ավելորդ է թափանցիկ բյուջեի մասին խոսելը:

The Village Mayor Treats The Community Budget Like His Own Pocket Money
Head of the administration of the village of Akori in the Lori Marz and Republican Party member Kamo Simonyan said on Alaverdi's Ankyun +3 TV station the Republican Party is a very good party, and in his opinion the entire village should join it, even though the party hasn't done anything for the village of Akori. To this end, Simonyan forcibly collected the passports of the villagers, and even took it into his head to summon the parents of children who attend the village-run kindergarten and order them to join the party immediately, or risk having their children dismissed.
That wasn't all Simonyan said on television. When 80 year-old Ghevond Avetisyan, Angin Vardevanyan, and retired village nurse Julieta Stepanyan criticized what the mayor said, he responded, “Every village has its dogs.”
The village of Akori was outraged both at the unacceptable ideas he expressed during the broadcast, and for the mayor's work in general. Our inquiries suggested that not one of the 3,000 people who live in Akori knew anything about the village's budget for the year 2006 or 2007. The mayor himself avoided meeting us. His deputy, Vruyr Simonyan, met us but seemed to lose the power of speech following a cell phone call to his boss. He refused to provide us with information on budget expenditures for 2006 and on planned expenditures and income for 2007 during our brief conversation, arguing that this information was with the accountant, who happened to be out sick.
What Simonyan did tell us was that the village budget is comprised mainly of subsidies. As Akori is a village with insufficient arable land, the budget incomes generated from taxes are very low – about 4-5 million drams. The village income, including funding from the government, comes to 25 million drams for 2007. But Simonyan failed to tell us how many there were in the village administration and what percentage of the budget was allocated to pay their salaries. And the reality is that budget income and state subsidies for Akori for 2007 total 38 million drams, 27 million of which are state payments.
20 million of that are subsidies, and the remaining 7 million drams Akori's portion of the environmental fees paid by the Armenian Copper Program (ACP) to the Armenian Government. Salary payments make up 25% of the budget, arrears come to 3 million drams, and budget debt equals 700,000 million drams. None of the residents of Akori has this information.
It appears that Simonyan did have reasons to hide the budget from the villagers. The villagers told us right in the village that the mayor has appointed his non-professional wife as a methodologist in the village music school. The director the school confirmed that the mayor's wife worked as a methodologist, but was not a member of the music school staff. Our inquiries revealed that Simonyan's wife had been appointed a full time 2 nd rank specialist with a salary of 30,000 drams as part of the staff of the village administration, although she had no musical education and could not even read music. The mayor's wife was appointed methodologist in the village kindergarten as well, though she knew nothing about pre-school education.
We received other information from the residents of Akori about the misappropriation of budgetary funds by Simonyan. For example, the mayor transferred 200,000 drams to the village kindergarten for food, but all the kindergarten got was one teapot.
The villagers also told us that the municipality received aid in the form of one sack of flour, vegetable oil and cereal for each veteran of World War II on May 9, 2006. But the food wasn't distributed among war veterans. Instead, it was sold in the shop owned by the deputy mayor, and the village administration gave each veteran 5,000 drams on its own behalf. The people of Akori are also outraged about the 700,000 drams allocated to social programs in the 2006 budget. Only the village mayor knows where that aid went.