ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան ներկայացուցիչն էժանագին քարոզ է անում
ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Հենրիետ Արենսն այնքան է ջանում իր կառույցի հովանավորած ալյուրի հարստացման օրինագիծը դրական լույսի ներքո քարոզելու համար, որ երբեմն հայտնվում է, մեղմ ասած, անհարմար իրավիճակներում:
Անցյալ տարեվերջին ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի աջակցությամբ առողջապահության նախարարությունը ալյուրի հարստացման վերաբերյալ սեմինար էր կազմակերպել լրագրողների համար: ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Հենրիետ Արենսն, իր ելույթի ժամանակ խոսելով հարստացված ալյուրի մասին, իբրեւ նախադեպ բերեց մեր երկրում աղի յոդացումը. «Հայաստանն արդեն ունի նման՝ աղի պարտադիր յոդացման հաջողված փորձ: Այդ ծրագիրը լավագույնս լուծեց բնակչության շրջանում յոդի պակասի խնդիրը»: Այսինքն՝ տիկին Արենսը համոզված է, որ ալյուրի հարստացումը աղի յոդացման նման լուծելու է առկա խնդիրները: Բայց արդյո՞ք այդ փորձն իսկապես հաջողված էր, ինչպես հայտարարել է Արենսը:
Շեշտենք, որ աղի յոդացումը նույնպես իրականացվել է ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի աջակցությամբ, ինչպես պլանավորվում է անել ալյուրի հարստացման դեպքում: 2004-ին կառավարությունն ընդունել է «ՀՀ բնակչության սննդում յոդի անբավարարության հետևանքների դեմ պայքարի և կանխարգելման ծրագիրը», որից մեկ տարի հետո՝ 2005-ին, Հայաստանի ժողովրդագրության եւ առողջության հարցերի հետազոտության (ՀԺԱՀՀ-2005) շրջանակներում իրականացվել է յոդի անբավարարության ընտրանքային հետազոտություն, և պարզել է, որ ստուգված տնային տնտեսությունների 97 տոկոսն ունեցել է յոդացված աղ:
ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի, ՀՀ ԱՆ-ի և Յոդի անբավարարությամբ պայմանավորված խանգարումների վերահսկման միջազգային խորհրդի անցկացրած հետազոտությամբ էլ (2005 թ.) պարզվել է, որ դպրոցական տարիքի երեխաների շրջանում յոդի անբավարարությունը վերացել է: Այսքանից հետո 2006-ին ՀՀ-ում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչը հավաստագիր է հանձնել ԱՆ-ին, ինչով Հայաստանը ճանաչվել է յոդի անբավարարությունը հաղթահարած երկիր:
Իրականում, սակայն, տանը յոդացված աղ ունենալը դեռ չի նշանակում յոդ ստանալ, քանի որ կերակուր պատրաստելիս ջերմային մշակման ժամանակ յոդն ուղղակի ցնդում է (դրա համար խորհուրդ է տրվում աղն օգտագործել ջերմային մշակումից հետո), այն ցնդում է նաև բաց (3-4 ամսից) և փակ (1 տարուց) տարաներում պահելու ընթացքում:
Տիկին Արենսը աղի յոդացման փորձը իբրև հաջողված օրինակ նշելուց առաջ լավ կաներ ուշադրություն դարձներ, մասնավորապես, բնածին հիպոթիրեոզ ունեցող երեխաների եւ ընդհանրապես հիպոթիրեոզ հիվանդության հայաստանյան վիճակագրությանը:
Հիպոթիրեոզը վահանաձեւ գեղձի ֆունկցիայի բնածին կամ ձեռքբերովի (օրինակ՝ վնասվածքից կամ վարակիչ հիվանդություններից հետո) թուլացմամբ պայմանավորված հիվանդություն է: Առաջացման հիմնական պատճառը վահանագեղձի ֆունկցիայի խանգարումն է: Կարող է առաջանալ նաեւ այդ ֆունկցիայի կարգավորմանը նպաստող հիպոֆիզի ախտահարման հետեւանքով:
Վահանագեղձն արտադրում է յոդ պարունակող հորմոններ, որոնք նպաստում են հյուսվածքների նորմալ զարգացմանը, նյութափոխանակությանը, նյարդային համակարգի նորմալ գործունեությանը: Իսկ յոդը կլանվում է արյան միջից: Յոդի պակասն էլ հանգեցնում է ֆունկցիայի խանգարման եւ հիպոթիրեոզի:
Առողջապահության նախարարությանը հարցում էինք ուղարկել, թե 2003-2014 թթ. հիպոթիրեոզի հիվանդացության քանի դեպք է արձանագրվել: Խնդրել էինք հայտնել նաեւ 2005-ից իրականացվող բնածին հիպոթիրեոզի սկրինինգի (բնակչության մասսայական բուժզննում որոշակի հիվանդակիրների բացահայտման նպատակով) վիճակագրական տվյալները:
Նախարարությունը ներկայացրել է 2004-2013 թթ. ՀՀ բնակչության շրջանում հիպոթիրեոզով գրանցված հիվանդների թիվը՝ ըստ առանձին տարիների: Ահա այդ տվյալները՝ բացարձակ եւ հարաբերական (100.000 բնակչի հաշվով) թվերով:
Հիպոթիրեոզով հիվանդներ | Create infographics
Հետաքրքիր է, որ 2006-ին, երբ Հայաստանը ՅՈւՆԻՍԵՖ-ից յոդի հաղթահարման վերաբերյալ հավաստագիր է ստացել, գրանցվել է հիպոթիրեոզով հիվանդների ամենամեծ թիվը: Եվ կարծես ի հեճուկս տիկին Արենսի՝ աղի պարտադիր յոդացման «հաջողված» փորձի մասին հայտարարության՝ 2010-ից ի վեր հիվանդների թիվը շարունակական աճ է գրանցել:
Բնածին հիպոթիրեոզի սկրինինգը, ինչպես պարզվում է, իրականացնում է «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտը: Վերջինիս հիմնադիրներից մեկն ու ներկայում գիտական ղեկավարը ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ-ական Արա Բաբլոյանն է: Համալիրի նախկին տնօրեն Սերգեյ Բաբլոյանին, որը պատգամավորի որդին է, փոխարինել է մյուսը՝ Արմանը, որը 2013-2015 թթ. առողջապահության փոխնախարարն էր: Ստորեւ՝ Արման Բաբլոյանի ներկայացրած տվյալները սկրինինգ-հետազոտությունների եւ հայտնաբերված հիվանդ նորածինների մասին:
Ինչպես տեսնում ենք, հետազոտությունների ծավալների մեծացմանը զուգահեռ աճել է նաեւ հայտնաբերված հիվանդների թիվը:
Վերոնշյալ փաստերն ապացուցում են, որ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Հենրիետ Արենսն էժանագին դեմագոգիա է անում՝ ալյուրի հարստացման օրինագիծն առաջ հրելու համար:
SIGN THIS PETITION
Sign this petition: https://petitions.whitehouse.gov/petition/end-mandatory-fortification-enriched-flour-folic-acid-linked-cancer/ZbGt2Lvh
Maro Matosian
Iodised salt is a very important ingredient in the proper development of children. All the statistics in this article is from 2000s, yet in the 90s there was no iodised salt and there was a real problem because for proper mental and physical development iodine is very important and Armenian kids wee hugely deficient. Since Armenian diet heavily relies on bread and since so many children are under nourished in Armenia enriched flour could be a more substantive nutrient. Probelm is this will. To aliviate poverty but that is more a responsibility of the government and not UNICEF. Another problem UNICEF is working on is stumping that us children who are nourished primarily on carbohydrates and not enough protein .....without meat, eggs, beans, lentil, etc do not develop properly both physically and mentally. This phenomenon is seen both in rich and poor families.
Գնա մեր երկրից
Որևէ հայ չի եկել քո երկրում որոշել թե դու ինչ պետք է ուտես, ուրեմն բարի եղիր, փասա-փուսեդ հավաքիր ու գնա էդ արժանապատիվ երկրից... դու էդտեղ անելիք չունես..գնա կեր էն հացը որը քեզ համար օգտակար ես համարում
Off your hands and mind from my BREAD
ՊԱՐՏԱԴԻՐ բառն ինքն մարազմատիկ է, որ դարում են ապրում այս հրեշները
anhavat
Լավ, ինչ կապ ունեն յոդն ու ֆոլատը մեկը մյուսի հետ? Աղը միներալ է, իսկ հացը բուսական մթերք, ինչու է համեմատում այդ տիկինը իրար հետ? Կամ թեկուզ օգտակար է այդ ֆոլատը ինչ որ դեպքերում, ՄԵՆՔ ՉԵՆՔ ՈՒԶՈՒՄ ՈՐՈՎՀԵՏԵւ ՉԵՆՔ ՎՍՏԱՀՈՒՄ դրանց բարի մտադրություններին: Վերջ ախպեր, թող . իկտիր լինեն գնան իրենց ֆոլատի հետ!

Представитель ЮНИСЕФ в Армении занята дешевой демагогией
Руководитель армянского офиса ЮНИСЕФ Генриет Аренс, добивающаяся продвижения законопроекта об обогащении муки, который спонсирует ее структура, прилагает такие усилия, что порой оказывается, мягко говоря, в неловкой ситуации.
В конце прошлого года министерство здравоохранения РА при содействии ЮНИСЕФ организовало для журналистов семинар по вопросу обогащения муки. В своем выступлении директор армянского офиса ЮНИСЕФ Генриет Аренс, касаясь этой темы, в качестве прецедента привела пример йодирования в нашей стране соли. “Армения уже имеет успешный опыт обязательного йодирования соли  Эта программа наилучшим образом решила проблему дефицита йода у населения”,- заявила г-жа Аренс. Она фактически убеждена, что обогащение муки, как и йодирование соли, позволит решить существующие проблемы. А действительно ли этот опыт настолько успешен, как утверждает глава армянского офиса ЮНИСЕФ?
Подчеркнем, что йодирование соли тоже было осуществлено при содействии ЮНИСЕФ, как это предусмотрено в вопросе обогащения муки. В 2004 г. правительство приняло “Программу борьбы и профилактики последствий дефицита йода в пище населения РА”. Через год, в 2005 г., в рамках изучения вопросов демографии и здоровья в Армении было проведено выборочное исследование дефицита йода. Выяснилось, что  97% проверенных домохозяйств пользовалось йодированной солью.
В результате изучения, проведенного ЮНИСЕФ, минздравом РА и Международным советом по контролю за нарушениями, вызванными дефицитом йода (2005 г.), выяснилось, что среди детей школьного возраста недостаток йода устранен. После этого, в 2006 г., представитель ЮНИСЕФ в РА вручил минздраву сертификат, которым  Армения признавалась страной, преодолевшей дефицит йода.
Однако в действительности наличие в доме йодированной соли еще не означает получение йода, так как при приготовлении пищи йод в результате тепловой обработки испаряется (поэтому рекомендуется использовать соль после тепловой обработки). Йод испаряется также в процессе хранения в открытой (через 3-4 месяца) и закрытой (через год) таре.
Перед тем, как в качестве успешного опыта приводить пример с йодированием соли, г-же Аренс следовало обратить внимание в частности на армянскую статистику детей с врожденным гипотиреозом и заболеваемости гипотериозом в целом.
Гипотиреоз — заболевание, обусловленное врожденным или приобретенным (например после травмы или вирусного заболевания) нарушением функции щитовидной железы. Основная причина заболевания – нарушение функции щитовидной железы. Оно может также возникнуть вследствие  заболевания гипофиза.
Щитовидная железа  вырабатывает йодосодержащие гормоны, которые способствуют нормальному развитию тканей, обмену веществ, нормальной деятельности нервной системы. Йод поглощается из крови. Дефицит йода приводит к нарушению функции    и гипотиреозу.
Мы направили в министерство здравоохранения запрос с целью  получения данных о случаях заболеваемости гипотиреозом в 2003-2014 гг. Просили также сообщить статистические данные скрининга (массовое медобследование населения с целью выявления определенных носителей болезни) врожденного гипотиреоза, осуществляемого с 2005 г.
Министерство предоставило данные о больных гипотиреозом, зарегистрированных в период с 2004 по 2013 гг. по отдельным годам. Представляем эти данные с абсолютными и относительными цифрами (из расчета на 100 тыс. жителей).
Հիպոթիրեոզով հիվանդներ | Create infographics
Примечательно, что в 2006 г., когда Армения получила сертификат ЮНИСЕФ о преодолении дефицита йода, в стране было зарегистрировано наибольшое количество больных гипотиреозом. И как будто в пику заявлению г-жи Аренс об “успешном” опыте обязательного йодирования с 2010 г. число больных постоянно росло.
Оказывается, скрининг врожденного гипотиреоза проводит медицинский комплекс “Арабкир”-Иниститут здоровья детей и подростков. Одним из его учредителей и в настоящее время научным руководителем является председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства, член Республиканской партии Армении Ара Баблоян. Бывшего директора комплекса Сергея Баблояна, сына депутата, сменил его брат Арман, который в   2013-2015 гг. занимал пост заместителя министра здравоохранения. Ниже представляем предоставленные Арманом Баблояном данные о скрининг-исследованиях и числе выявленных больных новорожденных.
Дата
Количество скрининг-исследований
Новорожденные с врожденным гипотиреозом
2005
2.331
0
2006
11.365
2007
22.192
2008
23.676
2009
27.729
2010
26.544
2011
35.042
2012
38.682
2013
39.922
2014
45.465
Как видим, параллельно увеличению объема исследований выросло число выявленных больных.
Вышеприведенные факты доказывают, что директор армянского офиса ЮНИСЕФ Генриет Аренс с целью продвижения законопроекта об обогащении муки занимается дешевой демагогией.